بانی نو
No products in the cart.

تفاوت مانیتورهای LED و LCD در چیست ؟

تفاوت-مانیتورهای-LED-و-LCD-در-چیست-؟

تفاوت مانیتورهای LED و LCD در چیست ؟

تفاوت مانیتورهای LED و LCD در چیست ؟ به بخشی از سیستم رایانه ای که شبیه تلویزیون است مانیتور گفته می شود. وظیفه مانیتور نمایش متن و تصاویر است. ما هم چنین مانیتور را به عنوان یک واحد نمایش تصویری می شناسیم. کارت های تلویزیونی پیوست شده با مانیتور می توانند برنامه ها را مانند تلویزیون پخش کنند.

برای اندازه گیری اندازه مانیتور ، از گوشه ای از صفحه به گوشه دیگر اندازه می گیریم. اندازه مانیتور به طور متوسط 14 ، 15 ، 16 و 21 اینچ است. مانیتورهای بزرگ برای کار در انتشار دسک تاپ و گرافیک یا کار در صفحات گسترده بزرگ راحت ترند.

در عصر جدید تغییر فوق العاده‌ای از صفحه نمایش LCD به LED نشان داده شده است. LCD به عنوان یک فناوری مصرفی ، از اوایل دهه 70 برای اولین بار در ساعت‌های دیجیتال ظاهر شد و مورد استفاده گسترده قرار گرفت. همانطور که از نامش مشخص است ، Liquid Crystal Display مایع است که بین دو صفحه قرار گرفته است و با اعمال جریان روی آن تغییر می‌کند. در حالی که ما سالها LCD سیاه و سفید داشتیم ، LCD های رنگی بسیار جدیدتر هستند ، اما فناوری یکسان است.

 

مقاله پیشنهادی :بهترین مانیتور برای چشم

 

led بهتر است یا lcd؟

ایمنی چشم یکی از نگرانی‌های اصلی در عصر مدرن امروز است ، جایی که مردم همیشه جلوی صفحه لپ تاپ یا کامپیوتر کار می‌کنند. توسط کارشناسان توصیه می‌شود که روی صفحه نمایش LED روی دسکتاپ ، لپ تاپ یا حتی تماشای تلویزیون سرمایه گذاری کنید. LED ها از نظر ایمنی چشم ، کیفیت تصویر و مصرف برق ، دارای صفحه نمایش بسیار بهتری هستند.

هر دو LCD و LED از صفحه نمایش کریستال مایع استفاده می‌کنند ، اما تفاوت در نور پس زمینه است که عمدتا مسئول تأثیر بر روی چشم است. LCD های معمولی از نور پس زمینه صفحه نمایش کاتد فلورسنت سرد و LED از دیودهای ساطع کننده نور استفاده می‌کنند. نور پس زمینه LED کوچکتر است و برای چشم‌ها بسیار ایمن‌تر است.

کیفیت تصویر صفحه نمایش LED بسیار بهتر از LCD است.  LED از کنتراست RGB استفاده می‌کند ، که باعث می‌شود تصاویر تقریباً روی صفحه تلویزیون زنده شوند و تجربه‌ای لذت بخش را برای بینندگان به ارمغان بیاورد. اگرچه این مزایا LED ها را به اولین انتخاب تبدیل می‌کند ، اما مهم است که به وضوح بیان شود که LED ها به هیچ وجه ارزان نیستند. اگرچه دوام طولانی ، تصویر با کیفیت بالا ، ویژگی صرفه جویی در انرژی و فناوری ایمنی چشم در مقایسه با صفحه نمایش LCD با دوام کمتر و کیفیت پایین ، ارزش سرمایه گذاری را دارد. LED ممکن است از نظر قیمت حجیم‌تر باشد اما قطعاً ارزش آن را دارد.

تفاوت مانیتورهای LED و LCD در چیست ؟

تفاوت مانیتورهای ال سی دی و ال ای دی

تا سال 2014 ، نمایشگرهای پلاسما متداول ترین نمایشگرهای تولید شده بودند. اما بعد LCD وارد شد. LCD مخفف نمایشگر کریستال مایع است. اما اول توجه به این نکته مهم است که یک LED از کریستال های مایع نیز استفاده می کند ، بنابراین نام آن تا حدودی گمراه کننده است.

از نظر فنی ، یک “مانیتور LED” واقعاً باید با نام “مانیتور LCD” نامگذاری شود. تا مدتی قبل تر محبوب ترین مانیتورها ، مانیتور LCD با نور کم بودند، اما در حال حاضر ، مانیتورهای LED با چاپ LCD ها محبوبیت بیش تری پیدا کرده اند.

نقطه قوت اصلی این مانیتور ها برخی از ویژگی های منحصر به فرد مانیتورهای LED است که باعث تمایز آن ها شده است. همراه با سهولت مشاهده تصاویر روی مانیتور LED ، کیفیت تصویر آن ها نیز عالی است. اما در واقع ، مانیتورهای LED شکل پیشرفته ای از مانیتورهای LCD هستند. بنابراین ، بیایید تفاوت مانیتور LCD و مانیتور LED را بررسی کنیم:

 • تفاوت مانیتورهای LED و LCD در تکنولوژی

پانل های روشنایی برای روشنایی در مانیتورهای LCD معمولی موجود هستند. پانل های شیشه ای شفاف،  حاوی کریستال مایع هستند که باعث ایجاد تصویر می شود. از طرف دیگر ، مانیتورهای LED در CCFL [لامپهای فلورسنت کاتد سرد] ، نوعی دیود نور پس زمینه [دیود ساطع کننده نور] استفاده می شوند. به همین دلیل نام آن LED Monitor است.

 • تفاوت مانیتورهای LED و LCD در مصرف برق

مصرف برق مانیتورهای LED در مقایسه با LCD بسیار ناچیز است. مصرف یک مانیتور LED در حدود 5٪ کم تر از LCD است.

 • تفاوت مانیتورهای LED و LCD در زاویه دید

به دلایل فنی مانیتورهای LED دارای زاویه دید نسبتاً بهتری نسبت به نمایشگر های LCD هستند. اگر به صورت مورب به آن نگاه کنیم ، رنگ در نمایشگر LCD تغییر می کند و کنتراست وحشتناک به نظر می رسد اما مانیتورهای LED متفاوتند و مشکلی ندارند.

 • تفاوت مانیتورهای LED و LCD در انعکاس نور

در زیر نور ، مانیتورهای LED بهتر از LCD ها به نظر می رسند. به همین دلیل رایانه های شخصی همراه یا تبلت های امروزی از LED یا برخی از نسخه های پیشرفته LED مانند AMOLED [دیود ساطع کننده نور آلی ماتریس] یا Super AMOLED استفاده می کنند.

 • تفاوت مانیتورهای LED و LCD در کنتراست

کنتراست بالاتری از نمایشگر های LED و نوع معمولی از نمایشگر های LCD بیش تر است. تصویر شارپ موجود در دسترس است. اگر تفاوت زیاد باشد ، “جزئیات” به خوبی دیده می شود. بنابراین لذت واقعی بازی یا فیلم را می توان در LED بیش تر تجربه کرد و تفاوت های قابل لمس تری حس کرد.

 • تفاوت مانیتورهای LED و LCD در راحتی چشم

اگر برای مدت طولانی به LED ها نگاه کنید چشم شما را اذیت نمی کند  اما مانیتور های LCD برای چشم ها کمی راحت تر است. LED ها بیش تر برای تماشای فیلم بسیار مفید است.

 • تفاوت مانیتورهای LED و LCD در ماندگاری و دما

یک مانیتور LCD می تواند تا 60k ساعت (10 ساعت در روز به مدت 16 سال) دوام می اورد ، در حالی که مانیتورهای LED می توانند تا، 100،000 ساعت (10 ساعت در روز برای تقریبا 27 سال) دوام داشته باشند. اما این بدان معنا نیست که مانیتور بعد از این زمان از کار خواهد افتاد.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که روشنایی در طول دوره خرید پس از این دوره کاهش می یابد. هم چنین از آن جا که LED ها نسبت به LCD ها به انرژی کم تری احتیاج دارند ، طبیعتاً نمایشگرهای LED نسبت به LCD گرما و درجه حرارت کم تری دارند.

 • LCD در مقابل فناوری LED

توجه به این نکته ضروری است که از نظر فنی ، مانیتورهای LED در واقع فقط زیرمجموعه‌ای از مانیتورهای LCD هستند. به گفته HP ، همه مانیتورهای LED مانیتور LCD هستند ، اما همه مانیتورهای LCD  مانیتور LED نیستند. عملیات اصلی در همه مانیتورها یکسان است. این بدان معنا نیست که تفاوت‌های قابل توجهی وجود ندارد که بتواند بر انتخاب‌های شما تأثیر بگذارد. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک برای تنظیمات شما بهتر است ، باید قیمت ، مصرف برق ، طول عمر و اجزای سازنده آن را در نظر بگیرید.صفحه نمایش LED از دیودهای ساطع کننده نور استفاده می‌کند ، در حالی که LCD (صفحه نمایش کریستال مایع) از CCFL استفاده می‌ کند که نسبت به LED مصرف برق بیشتری دارد.

CCFL نور بیشتری را نسبت به LED پخش می‌کند و از این رو آنها حتی با استفاده طولانی مدت تلویزیون را گرمتر می‌کنند. این امر حتی باعث می‌شود LCD نسبت به تلویزیون‌های LED بیشتر دچار آتش سوزی شود. LED نسبت به تلویزیون LCD دارای وزن کمتری بوده و به راحتی قابل حمل است. LED نیز مقرون به صرفه‌تر از LCD است. کیفیت برتر طولانی مدت باعث می‌شود سرمایه گذاری روی LED نسبت به LCD ارزش بیشتری داشته باشد.

LCD یا LED

 

 

 • سازگاری با محیط زیست

مانیتورهای LCD می توانند محیط زیست را به دام بیندازند. هنگام بیرون انداختن یک مانیتور LCD قدیمی ، ما باید مراحل صحیح را دنبال کنیم. در غیر این صورت می تواند به محیط زیست آسیب برساند. از طرف دیگر ، LED Monitor نیازی به جیوه ندارد و در نتیجه به محیط زیست آسیبی وارد نمی کنند.

 • تفاوت مانیتورهای LED و LCD در قیمت

قیمت یکی از عوامل مهم در خرید مانیتور است. اما در مورد مانیتورهای LCD و LED تفاوت قیمت چندان مشخص نیست. اما برای مقتیسه قیمت مانیتور LED بالاتر از یک مانیتور LCD است. اما با نگاه کردن به همه تفاوت ها و ویژگی ها  LED انتخاب بهتری است و اگر میزان مصرف برق را محاسبه کنید ، تنش شما در مورد قیمت از بین می رود.

 • نقاط قوت و ضعف LCD

مانیتورهای LCD گزینه مقرون به صرفه تری هستند. این به این دلیل است که آن ها مدت طولانی در عرصه ی تولید بوده اند و هزینه های قطعات به طور قابل توجهی کاهش یافته است. اگرچه اکثر تولیدکنندگان از نور پس زمینه فلورسنت دور می شوند ، اما هنوز مدل های منتخبی برای انتخاب وجود دارد. طول عمر آن با نور پس زمینه LED قابل مقایسه است.

مانیتور با نور پس زمینه فلورسنت دارای ویژگی های منفی است. هرچند تعداد بسیار کمی از این نمایشگرها هستند که می توانند از 4K پشتیبانی کنند و ویژگی های جدیدی را که به خطوط مانیتور با نور پس زمینه فلورسنت جلب می شوند ، مشاهده نخواهید کرد.

نور حاوی جیوه است ، بنابراین هنگامی که به پایان عمر خود می رسد هزینه آلودگی محیط زیست وجود دارد. هم چنین ، مانیتورهای فلورسنت از LED ها سنگین تر ، بزرگ تر و گرم تر هستند.

 

 • نقاط قوت و ضعف LED

مانیتورهای LED خنک تر، با مصرف انرژی بیش تر و نازک تر هستند. مانیتور LED شما در بلند مدت باریک تر و ارزان تر خواهد بود. اشکال کار این است که در قبال آن هزینه بیش تری پرداخت خواهید کرد. هم چنین ، مانیتورهای LED نسبت به مانیتورهای LCD کمی بیش تر در معرض خطر احتباس تصویر هستند.

اما در حال حاضر ، صنعت تولید نمایشگر از LED به عنوان راه حل غالب نور پس زمینه استقبال کرده است. به عنوان مثال ، بیش تر (اگر نه همه) صفحه های لمسی دارای LED روشن هستند.

اگر به دنبال یک مانیتور هستید که بتواند از وضوح 4K ، زمان پاسخگویی سریع برای گیمرهای جدی یا عملکرد کلی بالا پشتیبانی کند ، LED فناوری انتخابی خواهد بود. و کمبود جیوه در نور باعث می شود که وقتی زمان آن است که مانیتور قدیمی را به انبار بازیافت بفرستید ، نگران خطرات محیط زیستی نباشید.

 

 

 • مشخصات را فراموش نکنید

هنگام خرید مانیتور جدید ، فراموش نکنید که همه مشخصات آن را مرور کنید. در حالی که نوع نور پس زمینه مهم است ، باید رزولوشن و تازه سازی را نیز در نظر بگیرید.

وضوح به تعداد پیکسل های مانیتوراشاره دارد. به یاد داشته باشید ، هرچه تعداد پیکسل شما بیش تر باشد ، ترکیب رنگ شما نیز پویا تر خواهد بود. نمایشگرهای با بالاترین کیفیت دارای رزولوشن حداقل 1920 x 1080هستند.

تازه سازی به این معنی است که مانیتور شما با اطلاعات جدیدی از پردازنده گرافیکی رایانه شما ، به سرعت صفحه را به روز می کند. اگر گیمر هستید ، مهم است که یک مانیتور با سرعت تازه سازی بسیار سریع (30 هرتز تا 60 هرتز) دریافت کنید تا از شکستگی تصویر رنج نبرید.

تفاوت مانیتورهای LED و LCD در چیست ؟

تفاوت های کلیدی بین مانیتور LED و LCD

1- LED یک دیود اتصال PN است که وقتی گرایش رو به جلو در آن اعمال می شود ، نور مرئی ساطع می کند. در حالی که LCD از رشته های مایع استفاده می کند که برای انتشار نور بین الکترودهای شیشه پر شده است.

2- LED مخفف Light Emitting Diode در حالی که LCD مخفف Liquid Crystal Display است.

3- LCD از لامپ فلورسنت کاتدی سرد استفاده می کند که نور پس زمینه صفحه را فراهم می کند ، در حالی که LED از دیودهای اتصال PN برای نمایش نور استفاده می کند. نور پس زمینه به روشن و خاموش شدن نمایشگرها برای دید بهتر اشاره دارد.

4-وضوح LED بسیار بهتر از LCD است. رزولوشن تعداد پیکسل های نمایشگر صفحه آن بیشتر است.

5- LED به دلیل پلاسما در مقایسه با LCD انرژی بیش تری مصرف می کند. رشته مورد استفاده در LCD از پلاسما تشکیل شده است که برای فعال سازی به انرژی کم تری نیاز دارد.

6- مساحت صفحه نمایش LED در مقایسه با LCD کم تر است زیرا LED از دیود اتصال PN استفاده می کند که نور را فقط در یک جهت نشان می دهد در حالی که نمایشگر LCD در همه جهات روشن است.

7- هزینه LED در مقایسه با LCD بیش تر است.

8- LED از آرسنیدهای گالیوم استفاده می کند که در صورت گرم شدن نور ساطع می شود در حالی که LCD از کریستال های مایع انرژی گرفته و نور را تأمین می کند.

9- زمان تعویض LED در مقایسه با LCD کم تر است. زمان سوئیچینگ زمان فعال و غیرفعال شده نمایش آن هاست.

10- جریان مستقیم باعث کاهش طول عمر LCD می شود در حالی که LED هیچ تاثیری روی آن ندارد.

11- نسبت کنتراست LED در مقایسه با LCD کم تر است. نسبت کنتراست نسبت روشنایی نور مرئی و تاریک صفحه است.

12- LCD از جیوه استفاده می کند که باعث آلودگی محیط می شود در حالی که LED از جیوه استفاده نمی کند.

 

lcd یا led  کدام یک برای گیمینگ بهتر است؟

وقتی صحبت از بازی به میان می‌آید ، یک مانیتور مناسب ، مهمترین وسیله جانبی است. مانیتورهای LCD و LED هر دو به راحتی در بازار یافت می‌شوند. مانیتورهای LED روشن‌تر ، کنتراست بیشتر و در زمان پاسخ کوتاه‌تر هستند ، در حالی که مانیتورهای LCD به طور قابل توجهی ارزان‌تر هستند و به طور کلی در جلوگیری از سوختگی بهتر عمل می‌کنند.

ترجیح شما می‌تواند بر اساس سبک بازی متفاوت باشد. با این حال ، مانیتورهای LED معمولاً برای بازی ترجیح داده می‌شوند. به طور کلی ، مانیتور شما باید مانیتوری باشد که با بودجه ، زیبایی و نیازهای کیفی شما مطابقت داشته باشد. باید با اجزایی که با آن کار می‌کند و سبک بازی‌هایی که استفاده می‌شود مطابقت داشته باشد.

نتیجه گیری:

با در نظر گرفتن همه این موارد ، چند پاسخ متفاوت وجود دارد که کدام مانیتور بهتر است. این دقیقاً به این بستگی دارد که در  صفحه نمایش مانیتور خود به دنبال چه ویژگی‌هایی هستید و چقدر مایل به سرمایه گذاری روی آن هستید. اگر به دنبال تصویر با کیفیت هستید و می‌توانید هزینه‌ای را برای آن کنار بگذارید ، یک مانیتور LED با آرایه کامل بهترین گزینه برای شما است. اگر به دنبال صفحه‌ای هستید که جزئیات کاملی داشته باشد اما ویژگی‌های برجسته نداشته باشد ، یک مانیتور LCD کلاسیک گزینه‌ای است که می‌خواهید.

اگر به دنبال ارزان‌ترین گزینه موجود در بازار هستید ، احتمالاً یک مانیتور LED با لبه روشن بهترین گزینه است. با در نظر گرفتن این نکته ، از نظر کیفیت ، طول عمر و تعامل با سایر اجزا ، یک مانیتور LED بهترین تعادل بین ویژگی و هزینه است. LED اغلب به عنوان صفحه نمایش نسل سوم در نظر گرفته می‌شود. خواسته‌ها و ترجیحات نسل جدید را بسیار برآورده می‌کند. از نظر طراحی نیز جذابیت بیشتری دارند. با افزایش کمبود فضا در مجتمع مسکونی جدید ، چه چیزی بهتر از صفحه نمایش LED بسیار نازک که تجربه‌ای سینمایی را در خانه‌ها ایجاد می‌کند. LED ها امروزه اولین انتخاب در بین عموم مردم هستند.

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*