» صفحه نمایش (Monitor) » بهترین مانیتور برای چشم
صفحه نمایش (Monitor)

بهترین مانیتور برای چشم

1399-08-18 4,707

بهترین مانیتور برای چشم :

اگر مرتباً و به مدت طولانی از رایانه استفاده می کنید ، احتمالاً فکر کرده اید که چطور روی چشم شما تأثیر می گذارد. اگر این گونه باشد و خستگی چشم را حس کنید بهتر است مانیتور خود را عوض کرده و بهترین مانیتور برای چشم را انتخاب کنید.

مانیتور رایانه برای چشم شما مضر است و هرچه مدت بیش تری از آن استفاده کنید آسیب بیش تری به خودتان وارد می کنید. و در طولانی مدت چشم شما آسیب می بیند پس بهتر است که با دقت بیش تری ابزار کار خود و مانیتور را انتخاب کنید به خصوص اگر شغلتان به ساعات طولانی استفاده از مانیتور بر می گردد.

مقاله پیشنهادی : بهترین مانیتورهای ارزان قیمت

به احتمال زیاد اکثر کاربران این آسیب را ناچیز می دانند و به جز در دوره های طولانی مدت حتی متوجه آن نخواهند شد. با این اوصاف ، آن دسته از کاربرانی که چشمان حساس تری دارند ، حتی در هنگام استفاده از مانیتورهای رایانه شخصی با کیفیت بالا ، کاهش کیفیت بینایی خود را مشاهده خواهند کرد.

خوش بختانه شرکت های مانیتور این موضوع را می دانند و پیش رفت هایی در فناوری ایجاد شده است که می تواند به کاهش خسارات ناشی از استفاده طولانی مدت از رایانه کمک کند. بنابراین برای خستگی کم تر چشم و کیفیت بهتر تصویر بهتر است معرفی بهترین مانیتورها برای چشم را بخوانید.

چگونه بهترین مانیتور برای چشم را انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب بهترین مانیتور برای خستگی چشم ، باید این مسئله را به عنوان نگرانی اصلی خود در نظر بگیرید و مشخصات هر مانیتور بالقوه را از طریق آن لنز مشاهده کنید. آن ها در اندازه های مختلف ارائه می شوند. حتی برخی از مانیتورهای صفحه لمسی PC دارای ویژگی هایی برای محافظت از چشم شما هستند. شاید فکر کرده باشید ، “خستگی چشم چیست؟” این مورد در اثر کار زیاد چشم شما برای پردازش محرک بینایی ایجاد می شود و معمولاً منجر به سردرد و خستگی چشم می شود.

اگر گیمر هستید ، ممکن است بخواهید زمان پاسخ را بیش تر ببینید و نرخ تازه سازی را بیش تر کنید ، اما ابتدا باید به محافظت از چشم و در مرحله دوم به دنبال بازی باشید. اگر در زمینه طراحی گرافیک یا ویرایش ویدیوی حرفه ای کار می کنید ، ممکن است بیش تر به کنتراست یا کیفیت تصویر مانیتورهایی که برای ویرایش فیلم بهترین هستند توجه داشته باشید.

هم چنین باید مواردی مانند زاویه دید و این که با چه نوع نرم افزار محافظت از چشم سازگار است را نیز بررسی کنید. اساساً ، نکته این است که شما بیش تر مراقب مراقبت از چشم خود باشید تا مراقبت از عملکرد، البته اگر نگران چشم خود هستید.

محصول پیشنهادی : مانیتور 27 اینچی خمیده سامسونگ مدل C27F390

سایز مانیتور

بهترین مانیتور برای چشم باید اندازه مناسبی داشته باشد. اندازه مانیتور شما ممکن است در مدت زمان استفاده از رایانه بدون خستگی چشم تأثیر بگذارد. مانیتور بسیار بزرگ به این معنی است که شما باید چشم خود را بیش تر حرکت دهید تا همه چیز را ببینید که به طور قابل توجهی در خستگی چشم در دوره های طولانی مدت موثر است.

با این اوصاف ، یک مانیتور بسیار کوچک از وضوح پایین تری برخوردار است ، به این معنی که تصاویر نمایش داده شده روی آن کوچ کتر خواهد بود و برای این که چشم شما بتواند آن ها را ببیند که هم چنین می تواند در فشار آوردن ، به تمرکز و دقت بیشت ری نیاز داشته باشد.

متأسفانه ، این یک وضعیت کاملاً ذهنی است و تنها راهی که می توانید بفهمید دقیقاً چه اندازه ای برای شما مناسب است ، آزمایش بسیاری از افراد و کنترل خستگی چشم هنگام استفاده از آن هاست. در این جا فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود مانند فضای کار شما ، فضای مناسب برای اندازه های مختلف نمایشگر ، فاصله شما از صفحه و زاویه ای که معمولاً در آن مشاهده می کنید.

محصول پیشنهادی : مانیتور 27 اینچ ال جی 27MK400H B

کنتراست ، زمان پاسخ و زاویه دید

مشخصات مانیتور بر نحوه استفاده شما از مانیتورهای مختلف تأثیر می گذارد. این بدان معنی است که شما باید مانیتور مناسب برای اهداف خود را پیدا کنید. برخی از مواردی که باید در نظر گرفت شامل کنتراست رنگی است که نمایشگر شما قادر است ، زمان پاسخ گویی نمایشگر آن و زوایایی که می توانید در آن به صورت بهینه مشاهده کنید.

کنتراست ، هنگام بحث در مورد مانیتورها ، معمولاً مربوط به جنب و جوش و تعداد رنگ هایی است که مانیتور قادر به نشان دادن آن است. هرچه نسبت کنتراست بیشتر باشد ، سیاه ها تیره تر و سفید رنگ ها روی صفحه نمایش شما روشن تر می شوند ، در نتیجه به معنی سایه های بیش تری از رنگ است که قادر به نمایش آن است. زمان پاسخ به مدت زمانی می گویند که مانیتور می تواند ورودی های شما را درک کند و سپس نمایش دهد.

عمدتا این موضوع بر اساس مدت زمان حرکت ماوس بر روی صفحه بعد از حرکت ماوس بر روی صفحه ماوس یا مدت زمان طولانی طول می کشد تا شخصیت ها پس از فشار دادن کلیدهای صفحه کلید روی صفحه شما ظاهر شوند. زاویه دید به نوع نگاه شما به صفحه نمایش اشاره دارد.

اگر معمولاً رو به روی صفحه خود نشسته اید و رو به روی آن نگاه می کنید ، احتمالاً با هیچ مانیتور مشکلی نخواهید داشت. اگر با این وجود ، مانند من ، خیلی دور به صندلی خود خم شده نشسته اید ، ممکن است متوجه شوید که برخی از مانیتورها متفاوت به نظر می رسند و اغلب مشکلاتی مانند سایه ها در جایی که نباید ظاهر می شوند و شسته شدن رنگ ها که می تواند باعث خستگی چشم و سردرد شود.

نوع پنل

نوع پانل نقش کمی در خستگی چشم دارد ، اما بیش تر مربوط به نحوه تأثیر نوع پانل بر کیفیت های ذکر شده قبلی است تا نوع پنل.

به طور کلی ، روش اصلی تأثیر نوع پنل بر روی چشمان شما این است که نوع پنل بر زاویه دید تأثیر می گذارد که به نوبه خود بر سایر کیفیت ها نیز تأثیر می گذارد. نمایشگر Twisted Nematic )TN) دارای زاویه دید باریک تر و کنتراست کم تری نسبت به مانیتور IPS است ، به این معنی که چشمان شما برای تجزیه و تحلیل تمام اطلاعات روی صفحه بیش تر از آن چه با سوئیچینگ درون صفحه ای (IPS) انجام می دهند باید کار کنند.

نوع مانیتور که به طور کلی کنتراست بیش تر و زاویه دید گسترده تری دارد. تمام آن چه گفته شد ، آن چه در این جا اهمیت دارد زاویه دید است. همان طور که قبلاً گفتیم اگر بیش تر اوقات به صفحه نمایش مستقیم نگاه می کنید ، نوع پنل مهم نخواهد بود ، اما اگر به طور مکرر از زاویه ای به آن نگاه کنید ، نوع پنل در طول زمان میزان خستگی چشم را تعیین می کند.

محصول پیشنهادی : مانیتور 19 اینچی سامسونگ مدل S19A330NHM

فناوری های مورد نیاز در ساخت بهترین صفحه نمایش لپ تاپ برای چشم

از آنجا که چشم حساس ترین قسمت بدن انسان است. بنابراین ما باید به راحتی چشم خود توجه جدی کنید و هنگام انتخاب صفحه نمایش برای خود باید بهترین صفحه نمایش لپ تاپ برای چشم را در نظر بگیرید. این فناوری روز به روز در حال رونق گرفتن است و اکنون هر دستگاهی برای حداکثر راحتی انسان ساخته شده است. در اینجا چند فناوری وجود دارد که در مانیتورها برای کاهش فشار بر روی چشم و خستگی چشم استفاده می‌شود.

 • Flicker Free Technology

اولین و محبوب ترین فناوری، فناوری Flicker Free است. اجازه دهید کاربران را طبقه بندی کرده و سپس صفحه نمایش را برای آن‌ها توصیه کنیم. ابتدا، در مورد دانش آموزان ابتدایی یا سالخوردگانی صحبت می‌کنیم که روزانه 1 تا 5 ساعت از مانیتور استفاده می‌کنند.

کاربرد آن‌ها فقط گشت و گذار یا خواندن است. هنگامی‌که صفحه نمایش نور تولید می‌کند، یک لرزش یا تکان دادن نیز تولید می‌شود که چشمان ما آن را نمی‌بینند.

سوسو زدن یا تکان خوردن حدود 250 بار در ثانیه اتفاق می‌افتد، بنابراین اگر مدت زمان طولانی به صفحه نگاه کنید، چشم شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل است که شما باید صفحه‌ای بدون لرزش پیدا کنید تا فشار چشم و خستگی چشم کاهش یابد و به شما در انجام کار با کارآیی بیشتری کمک کند و راحتی چشم شما بسیار بیشتر باشد.

 • فناوری نور آبی کم

دسته دوم کاربران دانشجویان دانشگاه هستند که به مدت 5 تا 9 ساعت در روز از صفحه نمایش استفاده می‌کنند. فناوری توصیه شده برای آن‌ها نور کم آبی است. نور آبی با موج طولانی باعث راحتی افراد می‌شود زیرا راحتی چشم را فراهم می‌کند، استرس را کاهش می‌دهد و تجربه بصری را بهبود می‌بخشد.

این فناوری راحتی چشم را فراهم می‌کند و همچنین از دقت رنگ‌ها اطمینان حاصل می‌کند. نور آبی هورمون‌های خواب را القا می‌کند بنابراین پس از صرف زمان زیادی برای تماشای مانیتور احساس سرگیجه می‌کنید.

 • فناوری Brightness Intelligence

اکنون دسته بعدی کاربرانی هستند که حدود 9 تا 15 ساعت در روز از لپ تاپ استفاده می‌کنند و پیدا کردن بهترین صفحه نمایش لپ تاپ برای چشم برای این کاربران بیسار ضروری است. کاربران موجود در این گروه گیمرها یا طراحان گرافیک هستند. برای این کاربران، فناوری Brightness Intelligence پیشنهاد می‌شود که گزینه سنسور هوشمند را برای شما فراهم می‌کند.

حسگرهای هوشمند تغییرات نور را در محیط خارجی تشخیص می‌دهند و طبق آن عمل می‌کنند. به عنوان مثال، اگر در اتاق نور روشن تری وجود دارد، صفحه نمایش شما به طور خودکار روشنایی را برای راحتی چشم افزایش می‌دهد، و اگر در محیط اطراف نور کم باشد، صفحه نمایش شما برای تجربه بصری خوب، از روشنایی شما می‌کاهد.

هوش روشنایی به علاوه فناوری ترکیبات رنگ، دما و روشنایی را برای بهینه ترین دید فراهم می‌کند. با این حال، می‌توان زمان استفاده از صفحه را برای فشار کمتر بر روی چشم محدود کرد.

با کاهش دمای رنگ، روشنایی را با توجه به محیط خارجی تنظیم کنید، و جلوگیری از نور آبی با طول موج کوتاه مطمئنا راحتی چشم شما را بهبود می‌بخشد و تجربه بصری را بهبود می‌بخشد.

با استفاده از فن آوری‌های ذکر شده در بالا، مطمئناً می‌توانید از چشم خود محافظت کنید و اکنون در ادامه در مورد 7 مدل از بهترین صفحه نمایش لپ تاپ برای چشم بحث خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی : مانیتور CRT چیست؟

بهترین مانیتور ها برای چشم

1-  ASUS PB278Q 27” WQHD 2560×1440 IPS HDMI DVI Eye Care

PB278Q توسط ASUS تولید می شود. این یک مانیتور 27 اینچی است و از رزولوشن 2560 در 1440 با نسبت ابعاد استاندارد 16: 9 پشتیبانی می کند. این یک مانیتور LED تخت با نوع پنل IPS است. زمان پاسخ گویی آن 5 میلی ثانیه است اما باید علاوه بر بازی برای همه موارد استفاده بدون مشکل باشد. شما می توانید به طور عادی با این مانیتور بازی کنید ، اما ممکن است تأخیری را مشاهده کنید که ممکن است باعث خستگی چشم در مدت طولانی شود.

نرخ تازه سازی 75 هرتز است که بالاتر از بیش تر مانیتورهایی است که برای بازی ساخته نشده اند ، اما این لزوما چیز خوبی نیست. اکثر برنامه ها با در نظر گرفتن 60 فریم در ثانیه ساخته می شوند و تعداد کمی از آن ها با هدف داشتن 75 فریم ساخته می شوند بنابراین ممکن است هنگام انجام کارهایی که دارای قسمت های متحرک ، بصری زیادی مانند بازی یا تماشای فیلم هستند ، متوجه برخی سوسو زدن شوید. گفته می شود ، این مانیتور همراه با فناوری Flicker-Free پیاده سازی شده است که باید به طور قابل توجهی بیش تر یا همه آن مشکلات را کاهش دهد.

این مانیتور دارای زاویه دید گسترده 178 درجه است. این ، در نگاه اول ، یک زاویه دید عالی به نظر می رسد و هست ، اما باید بدانید که ، در مورد چشمان خود ، هرچه بیش تر به مانیتور نزدیک شوید فشار بیش تری بر روی چشمان خود وارد خواهد شد. گرچه این مانیتور کامل نیست ، اما مطمئناً انتخاب بسیار خوبی برای بهترین مانیتور چشم است.

این ویژگی از تنوع زیادی برخوردار است که باید به شما در محافظت از چشم کمک کند و در هنگام کار با دستگاه شما را تا حد ممکن راحت نگه دارد. تنها نقاط ضعف این مانیتور این است که از نور آبی و حاشیه ضخیم تری برخوردار نیست که باعث می شود برای افزایش بهره وری و کارایی ، استفاده از آن در یک صفحه نمایش چند منظوره کم نظیر و راحت باشد.

2- View Sonic VX2457-MHD 24 Inch Gaming Monitor with Free Sync Eye Care

     VX2457-MHD از ViewSonic یک مانیتور مراقبت از چشم 24 اینچی است که محافظت از چشم به عنوان یک اولویت اصلی در هنگام توسعه است. وضوح تصویر 1920 x 1080 با نسبت ابعاد 16: 9 پشتیبانی می کند. این یک مانیتور تخت LCD با نوع پنل TN است. دقیقاً مانند آخرین ورودی این مانیتور دارای زمان تازه سازی 75 هرتز است ، به این معنی که اگر در حال بازی هستید ، ممکن است دچار پارگی صفحه شوید اما این مانیتور FreeSync را برای کاربرانی که از واحد پردازش گرافیک( AMD GPU) استفاده می کنند ، پیاده سازی می کند.

که نرخ تازه سازی مانیتور شما را به فریم های ثانیه بازی که انجام می دهید قفل می کند. این مانیتور با زمان پاسخ 2 میلی ثانیه همراه است که باید بیشتر به شما در بازی و سایر تلاش ها کمک کند. زمان پاسخگویی 2 میلی ثانیه بسیار سریع است و این بدان معناست که شما نباید هیچ تأخیری را مشاهده کنید و هر کاری که روی این نمایشگر نمایش داده می شود باید به سرعت اتفاق بیفتد.

این مانیتور زاویه دید باریک تری دارد که اگر در پیکربندی نمایشگر چندگانه پیاده سازی شود ، می تواند آزاردهنده باشد. با توجه به این نکته ، باید توجه داشته باشید که حاشیه روی این مانیتور ضخیم است و به هر حال آن را به خوبی به سمت تنظیمات چند مانیتور نمی برد. با توجه به قیمت ، این مانیتور یک گزینه خارق العاده برای محافظت از مراقبت از چشم است.

در عین حال که یک انتخاب عالی برای یک گیمر معمولی است اما برای کارهای حرفه ای در عکاسی یا طراحی گرافیکی از هر نوع توصیه نمی شود. این به این دلیل است که نوع پنل TN باعث می شود از دقت رنگ یا کنتراست بالایی برخوردار نباشید.

3- Ben Q GW2765HT Eye Care Home & Office Low Blue Light Technology

یکی دیگر از بهترین مانیتور برای چشم ،GW2765HT یک مانیتور 27 اینچی از شرکت BenQ برای کارهای خانگی و اداری با مراقبت از چشم به عنوان یک اولویت در هنگام توسعه است. این یک مانیتور 1440p است و نسبت ابعاد آن 16: 9 است. این یک مانیتور LED تخت با نوع پنل IPS است. تازه سازی 60 هرتزی که این مانیتور با آن کار می کند باید برای بسیاری از کارهای حرفه ای و سرگرمی چه در دفتر و چه در خانه کاملاً قابل قبول باشد و از بازی پشتیبانی می کند ، هرچند با کیفیت پایین تر از یک مانیتور مخصوص بازی. زمان پاسخ گویی 6 میلی ثانیه کند است و ممکن است با پردازش تأخیر جزئی ، چشمان شما را دچار مشکل کند.

خوش بختانه ، این مانیتور دارای نوع محافظ و فیلتر مخصوص نور آبی است که باید به کاهش یا حداقل تعادل فشار ممکن است در تأخیر کمک کند. این مانیتور هم چنین با بلندگوهای تعبیه شده در قاب ارائه می شود که به قابلیت استفاده بیش تر آن می افزاید اما باید مراقب استفاده از اسپیکرهای مانیتور باشید زیرا کیفیت آن ها همیشه از هدفون یا بلندگوهای خارجی پایین تر است و در بعضی موارد آن قدر ضعیف هستند که غیر قابل استفاده هستند.

این بلندگوها کاربردی هستند ، اما در برابر کیفیت گزینه های دیگری که ذکر شد مقاومت نمی کنند و آن ها را به عنوان منبع اصلی صوتی شما توصیه نمی کنیم.

4- Asus VP28UQG 28” FreeSync Eye Care Monitor

اندازه صفحه نمایش VP28UQG ساخت ایسوس 28 اینچ و رزولوشن 3840 در 2160 با نسبت ابعاد 16: 9 است. این یک مانیتور 4k است که به طور خاص با مراقبت از چشم در ذهن ایجاد شده است. این یک مانیتور LED پنل TN است. زمان پاسخ گویی 1 میلی ثانیه فوق العاده است. این زمان پاسخ باید برای هر نوع استفاده از جمله بازی در سطح حرفه ای کافی باشد. سرعت تازه سازی 60 هرتز کم است اما برای هر کاری که بخواهید با کامپیوتر خود انجام دهید از جمله بازی کافی است اما نه در سطح رقابتی.

خوش بختانه ، مانیتور با FreeSync عرضه می شود ، بنابراین یک ماشین قدرت مند تر می تواند فریمی که توانایی تولید آن را دارد محدود به 60 باشد و میزان تازه سازی مانیتور شما را بهم پیوند دهد. این قابلیت اطمینان می دهد که تصاویر بصورت صاف و بدون پاره شدن ایجاد می شود و تا زمانی که از پردازنده گرافیکی AMD استفاده می کنید ، باید خستگی چشم را به حداقل برساند.  این مانیتور دارای کاهش تابش نور آبی است که می تواند از چشمان شما در برابر آسیب و خستگی به خوبی محافظت کند. اگر تمرکز خود را روی مانیتور 4k تنظیم کرده اید اما نگران سلامت چشم خود هستید ، این گزینه یک انتخاب عالی برای شماست.

5- Samsung U28E590D 28-Inch 4k UHD LED-Lit Monitor with Eye Saver Mode

U28E590D یک مانیتور 28 اینچی از سامسونگ است که از رزولوشن های k4 با نسبت ابعاد 16: 9 نیز پشتیبانی می کند. این یک نمایشگر LED تخت است و از نوع نمایشگر TN است. سرعت تازه سازی آن 60 هرتز و زمان پاسخ گویی 1 میلی ثانیه است.

این ویژگی با سازگاریFree Sync همراه است که باید در طول استفاده طولانی مدت از چشم شما محافظت کند. تنظیمات مانیتور اختصاصی Eye Saver Mode سامسونگ برای کاهش خستگی چشم با این مانیتور پشتیبانی می شود و قرار است انتشار نور آبی و لرزش را کاهش دهد و تأیید شده است که هنگام استفاده از این مانیتور هرگز مشکلی برای چشم شما به وجود نخواهد آمد.

محصول پیشنهادی : مانیتور 24 اینچی خمیده سامسونگ مدل C24F390

6- LG 32MA70HY-P 32-Inch Full HD with Reader Mode

32MA70HY-P یک مانیتور 32 اینچی عظیم ال جی است که برای افرادی که با متون زیادی دارند کار می کنند. این یک صفحه نمایش LED تخت و نوع پنل IPS است. دلیل این که می گوییم این برنامه برای افرادی که با متن زیادی کار می کنند ساخته شده است این است که با سازگاری اختصاصی “Reader Mode” ال جی همراه است که قرار است انتشار نور آبی را کاهش دهد.

تقریبا شبیه به نمای راحتی گوشی اندرویدی  است که اغلب برای خواندن استفاده می شود. این مانیتور دارای سرعت تازه سازی 60 هرتز و زمان پاسخ گویی 5 میلی ثانیه است که اعتبار بیش تری به این گزینه می دهد که یک مانیتور طراحی شده برای کار است و برای بازی نیست .

مقاله پیشنهادی :معرفی 10 مانیتور برتر سال 2020 میلادی

7- BenQ 24 Inch IPS Monitor Proprietary Eye-Care Tech

این مانیتور 24 اینچی از BenQ دارای نسبت ابعاد 16: 9 و حداکثر رزولوشن 1920 در 1080 است. این یک LED تخت با نوع پنل IPS است. از یک فناوری اختصاصی مراقبت از چشم استفاده می کند که قرار است نور آبی را کاهش دهد. زاویه دید گسترده است و از یک روش اتوماتیک برای تنظیم روشنایی برای بیش ترین راحتی و کم ترین فشار به چشم برخوردار است.

بهترین تنظیمات مانیتور برای چشم

برای اکثر مردم ،ناراحتی چشم ، سردرد و مشکلات بینایی از دیدن صفحه‌های دیجیتالی به مدت طولانی یک واقعیت زندگی است. علائم دیگر بیش از حد خیره شدن به صفحه‌های دیجیتالی شامل لرزش چشم و قرمزی چشم است. در اینجا چند گام آسان برای راحت‌تر شدن چشم در مقابل صفحه نمایش دیجیتال و کاهش خطر خستگی چشم کامپیوتر آورده شده است:

 • صفحه نمایش رایانه خود را تنظیم کنید.

تنظیم تنظیمات صفحه نمایش رایانه می‌تواند به کاهش خستگی چشم کمک کند. به طور کلی ، این تنظیمات مفید هستند:

 • روشنایی:

روشنایی صفحه را طوری تنظیم کنید که تقریباً روشنایی محیط اطراف شما را داشته باشد.

 • اندازه متن و کنتراست:

اندازه و کنتراست متن را تنظیم کنید ، به ویژه هنگام خواندن یا نوشتن اسناد طولانی. معمولاً متن سیاه روی زمینه سفید بهترین ترکیب است.

دمای رنگ: در صورت امکان ، از تنظیمات صفحه نمایش خود برای کاهش دمای رنگ صفحه خود استفاده کنید. با این کار میزان نور آبی که از صفحه نمایش شما ساطع می‌شود را برای راحتی بیشتر در دراز مدت کاهش می‌دهید.

محافظ صفحه مانیتور برای چشم

نور آبی از چراغ‌های فلورسنت و دیود ساطع کننده (LED) منشاء می‌گیرد که معمولاً در صفحه نمایش تلفن همراه و رایانه وجود دارد. با این حال ، رایج‌ترین منبع نور آبی از خورشید است. گزارش شده است که محافظ صفحه نور آبی ، نور آبی صفحه‌های دیجیتالی را کاهش می‌دهد. بنابراین ، شخص می‌تواند این محافظ‌ها را خریداری کرده و آنها را روی صفحه دستگاه خود قرار دهد تا نور آبی را مسدود کند. مطالعات در مورد تأثیر نور آبی بر سلامت چشم نتایج متفاوتی به همراه داشته است.

یک فرد می‌تواند با استفاده از محافظ صفحه نور آبی خواب خود را بهبود بخشد. یک منبع معتبر در سال 2018 توضیح داد که نور آبی می‌تواند مغز را تحریک کرده و تولید ملاتونین را کاهش دهد ، هورمونی که به افراد کمک می‌کند تا ریتم شبانه روزی خود را حفظ کرده و بخوابند. بنابراین ، اگر افراد از صفحه نمایش استفاده کنند و قبل از خواب خود را در معرض نور آبی قرار دهند ، ممکن است خوابیدن برای آنها دشوارتر شود.

بهترین صفحه نمایش لپ تاپ برای چشم

راهی آسان برای مقابله با اثرات مضر خیره شدن کامل به کامپیوتر در کل روز استفاده از مانیتور خمیده است. مانیتورهای خمیده میدان دید وسیع‌تر و زاویه دید بهتر را برای جلوگیری از خستگی چشم‌ها ارائه می‌دهند. اگر چشم‌های شما از خیره شدن کامل به کامپیوتر در طول روز آسیب می‌بیند ، یک مانیتور خمیده تهیه کنید.

اگر شما یکی از میلیون‌ها نفری هستید که ساعت‌های طولانی را پشت کامپیوتر می‌گذرانید ، احتمالاً دچار خستگی چشم شده‌اید. فشار دیجیتالی چشم (که به سندروم بینایی رایانه‌ای نیز معروف است) زمانی رخ می‌دهد که چشم‌های شما از خیره شدن به دستگاه‌های دیجیتالی به مدت طولانی “خسته” می‌شوند. به گفته شورای تحقیقات چشم انداز ، بیش از 59 درصد از دارندگان دستگاه‌های دیجیتال در آمریکا علائم خستگی دیجیتالی چشم را تجربه کرده‌اند.

 • فشار دیجیتال چشم

به گفته انجمن بینایی سنجی آمریکا ، فشار دیجیتالی چشم طیف وسیعی از علائم را شامل می‌شود. خستگی دیجیتالی چشم علاوه بر خستگی بینایی ، علائمی مانند:

 • سردرد
 • تاری دید
 • خشکی چشم
 • گردن و شانه درد

در حالی که این علائم معمولاً موقتی هستند ، اما اگر درمان نشوند ، ممکن است با گذشت زمان بدتر شوند.

محصول پیشنهادی: مانیتور گیمینگ 31.5 اینچی سامسونگ مدل ODYSSEY G7 LC32G75TQSMXUE

بهترین مانیتور برای فشار چشم

یکی از راهکارهایی که اغلب برای کاهش خستگی چشم مورد استناد قرار می‌گیرد ، محدود کردن مدت زمان تماشای صفحه است. در حالی که این یک نکته مفید است ، اما برای میلیون‌ها نفر که روزانه از رایانه برای کار استفاده می‌کنند نیز غیرقابل استفاده است. طبق تحقیقی که توسط دانشکده پزشکی هاروارد انجام شد ، شرکت کنندگانی که از مانیتورهای خمیده استفاده می‌کردند ، در مقایسه با افرادی که از مانیتور تخت استفاده می‌کردند ، فشار چشم کمتری را تجربه کردند. تاری دید در کاربران مانیتورهای خمیده 4 برابر کمتر از کاربران مانیتورهای تخت بود.

 • مانیتورهای خمیده

مانیتورهای خمیده مانیتورهایی هستند که دارای صفحه خمیده هستند تا تجربه‌ای همه جانبه و دید وسیع‌تری را در اختیار کاربران قرار دهند. مانیتورهای خمیده اعوجاج تصویر را که به طور سنتی در لبه‌های صفحه تخت رخ می‌دهد ، به حداقل می‌رسانند. به دلیل ماهیت منحصر به فرد انحنای آنها ، درک عمق را نیز بهبود می‌بخشند و بخش وسیعی از میدان دید کاربر را پوشش می‌دهند و در نتیجه تصاویری بزرگتر به نظر می‌رسند و مشاهده آنها آسان‌تر است.

در مانیتور خمیده به دنبال چه چیزی باشید:

هنگام جستجوی مانیتور خمیده که به کاهش خستگی چشم کمک می‌کند ، برخی از عوامل مهم را باید در نظر داشته باشید.

 1. عمق منحنی

هنگام جستجوی یک مانیتور منحنی ، متوجه می‌شوید که برخی از مانیتورها دارای منحنی عمیق‌تری نسبت به سایرین هستند. این رتبه بندی انحنا بر حسب “r” یا شعاع اندازه گیری می‌شود. منحنی مانیتور معمولاً از 1800R تا 4000R متغیر است. این اعداد نشان دهنده فاصله محیط دایره تا مرکز آن و همچنین حداکثر مسافتی است که می توانید مانیتور خود را به راحتی مشاهده کنید. این بدان معناست که هرچه رتبه پایین‌تر باشد ، منحنی بیشتر نمایان می‌شود. به عنوان مثال ، یک مانیتور با درجه خمیدگی 1800R دارای منحنی واضح‌تری نسبت به یک مانیتور با درجه 3000R است. رتبه بندی خمیدگی بیشتر از آنکه مربوط به سلامتی باشد ، ترجیح شخصی است.

 1. طراحی ارگونومیک

مانیتورهای ارگونومیک مانیتورهایی هستند که برای افزایش کارایی افراد در محیط کار ساخته شده‌اند. استفاده از مانیتورهای ارگونومیک برای حفظ سلامتی شما بسیار مهم است زیرا مانیتورهای غیر ارگونومیک می‌توانند منجر به خستگی چشم ، سفت شدن گردن ، درد پشت و بسیاری از بیماری‌های دیگر شوند. مانیتورهای ارگونومیک به جای اینکه گردن خود را خم کرده و چشم خود را برای نگاه کردن به مانیتور تحت فشار قرار دهید ، می‌توانند به راحتی با زاویه دید ایده آل شما تنظیم شوند. هنگام جستجوی یک مانیتور منحنی ارگونومیک برای کمک به شما در مقابله با خستگی چشم ، سعی کنید به دنبال یک مانیتور با قابلیت چرخش ، شیب و تنظیم ارتفاع باشید.

 1. فیلتر نور آبی

نور آبی نوعی نور با طول موج کوتاه و پرانرژی است که توسط مانیتورهای کامپیوتر و دیگر صفحه‌های دیجیتالی ساطع می‌شود. همهانطور که پیش‌تر توضیح داده شد مطالعات نشان داده است که نور آبی علاوه بر تشدید خستگی چشم ، می‌تواند بر خواب نیز تأثیر منفی بگذارد. نور آبی در شب بسیار مخرب است ، زیرا می‌تواند ترشح ملاتونین – هورمونی که باعث خستگی و خواب آلودگی ما می‌شود را مهار کند. هنگام جستجوی مانیتور برای مقابله با خستگی چشم ، سعی کنید مانیتورهایی را که مجهز به فیلتر نور آبی هستند برای حفظ ریتم شبانه روزی و کاهش بار چشمان خود جستجو کنید.

 • مانیتورهای IPS یا MVA

هنگام جستجوی یک مانیتور منحنی ، سعی کنید مانیتورهایی را که از پنل‌های IPS یا MVA استفاده می‌کنند جستجو کنید. پنل‌های IPS (یا سوئیچینگ درون هواپیما) به تغییر الگوهای تغییر بلورهای مایع در داخل یک صفحه نمایش مانیتور اشاره دارند. بر خلاف انواع دیگر صفحات ، کریستال‌های مایع در مانیتورهای IPS به منظور ایجاد زاویه دید بهتر ، کیفیت تصویر چشمگیر و دقت رنگ دقیق به صورت افقی تغییر مکان می‌دهند. با مانیتورهای IPS ، می‌توانید از زاویه دید بسیار وسیع و رنگ برجسته لذت ببرید.

پانل‌های MVA (تراز عمودی چند حوزه‌ای) با استفاده از سلول‌های کریستال مایع کار می‌کنند که به طور طبیعی بین دو صفحه شیشه‌ای قرار می‌گیرند و یک صفحه نمایش طبیعی سیاه ایجاد می‌کنند. مانیتورهای پنل MVA زاویه دید بهتر ، تولید رنگ برجسته و نسبت کنتراست بالاتر را ارائه می‌دهند.

سه مانیتور منحنی برتر

اگر به دنبال مانیتورهایی هستید که به کاهش خستگی چشم کمک می‌کند ، این مانیتورها می‌توانند به کاهش فشار دیجیتالی چشم بدون توجه به کاری که انجام می‌دهید کمک کنند.

 1. VP3881

مانیتور VP3881 برای کارمندانی که ساعات طولانی را جلوی صفحه نمایش می‌گذرانند بسیار مناسب است. دارای رزولوشن خیره کننده 3840 16 1600 است. پوشش خمیده و ضد تابش 2300R آن به شما این امکان را می‌دهد تا بدون فشار آوردن چشم‌های خود ، کل صفحه را از فاصله دو متری به راحتی مشاهده کنید ، در حالی که طراحی ارگونومیک آن به شما این امکان را می‌دهد که آن را در سطح دید دلخواه خود تنظیم کنید. به چشم‌های خود استراحت دهید و از VP3881 برای انجام سریع کارهای روزانه خود استفاده کنید.

 1. VP3481

مانیتور VP3481 34 اینچی با هدف ایجاد راحتی برای کارمندان اداری که به صفحه نمایش کامپیوتر خود نگاه می‌کنند ، ایجاد شده است که دارای وضوح چشمگیر 3440 x 1440p و نسبت تصویر 21: 9 است. VP3481 با دقت رنگ فوق العاده دقیق ، برای افرادی مانند ویرایشگر فیلم ، طراحان گرافیک ، عکاسان و سایرین که دقت رنگ برای آنها بسیار مهم است ، مناسب است.

VP3481 به کاربران این امکان را می‌دهد تا تصویر بزرگ را با یک حرکت جغرافیایی تصویری بگیرند ، در حالی که پایه ارگونومیک آن کاربران را قادر می‌سازد تا مانیتور را در ارتفاع دلخواه خود تنظیم کنند.

 1. VX3258-PC-MHD

این یک مانیتور بازی است که برای کارمندانی که دچار خستگی چشم هستند نیز مناسب است. این مانیتور با عملکرد بالا همچنین دارای ایستگاه از پیش تنظیم شده مشاهده بهینه است ، بنابراین می‌توانید بین دسته‌هایی مانند بازی ، فیلم ، گشت و گذار در وب یا متن یکی را انتخاب کنید تا تجربه مشاهده ایده آل را بدست آورید.  VX3258-PC-MHD همچنین دارای فناوری فیلتر نور آبی برای مشاهده آسان است.

در این مقاله با بهترین مانیتور برای چشم و ویژگی های آن آشنا شدید امیدواریم که انتخاب مناسبی در هنگام خرید مانیتور داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×