» کیس کامپیوتر » انواع کیس های کامپیوتر و کارایی آن
کیس کامپیوتر

انواع کیس های کامپیوتر و کارایی آن

1399-08-17 3,529

انواع کیس های کامپیوتر :

همه ما می دانیم انواع  کیس کامپیوتر با گزینه ها و دامنه های بیش تر هنگام خرید در بازار در دسترس است. به دلیل اهمیت اندازه  وقتی صحبت از کیس ها  تاور های رایانه شخصی ما می شود اندازه ی آن ها تعیین می کند تا اجزای مهم داخل کیس مانند کارت های گرافیک ، RAM و هارد دیسک ها برای پیچیده کردن هر سیستم خنک کننده سفارشی در داخل نصب شود.

ما در مورد انواع کیس های کامپیوتر و کارایی آن ها صحبت خواهیم کرد تا بتوانید کیس مناسب تری برای رایانه خود انتخاب کنید.

مقاله پیشنهادی : تفاوت کیس های mid tower و full tower

کیس کامپیوتر چیست؟

کیس کامپیوتر بخشی قابل مشاهده از کامپیوتر های ما است که به آن ها تاور (tower)های کامپیتر نیز گفته می شود. عملکرد آن این است که به عنوان یک ساختار محافظ برای بقیه اجزای داخلی که در آن مونتاژ می شوند ، عمل کند. انواع مختلفی از کیس وجود دارد.

ویژگی اصلی هر یک از آن ها شکل و عامل اندازه آن است. این به دلیل مادربرد است که فاکتور شکل آن باید کاملاً با کیسسازگار باشد تا کاملاً متناسب شد. هم چنین، سیستم خنک کننده یکی از اجزای اصلی در هر کیس کامپیوتر است. در داخل باید فضای کافی برای گردش هوا و هم چنین رادیاتورهای بزرگی که یک کامپیوتر قدرت مند به آن نیاز دارد وجود داشته باشد.

باید درک شود که یک کیس کامپیوتر یک مولفه ی مهم برای محافظت از تجهیزات داخلی در برابر تأثیرات خارجی است. همراه با ویژگی ها ، لازم است اندازه و نوع اجرای آن ها را توجه ویژه کنید ، که می تواند عمودی یا افقی باشد. در زیر اندازه وانواع کیس کامپیوتر در بازار آورده شده است.

محصول پیشنهادی : کیس کولرمستر ELITE 500 ODD

معرفی انواع کیس های کامپیوتر:

1- Full tower

در وهله اول ، از Full Tower برای قرار دادن مادربرد E-ATX یا CEB استفاده می شود و این برای سرورهای با کارایی بالا که می توانند هم زمان از دو پردازنده و مقدار زیادی RAM و سایر واحدهای ذخیره سازی استفاده کنند بسیار مفید است. اندازه Full Tower تا 20 – 30 سانتی متر عرض ، تا 60 – 90 سانتی متر ارتفاع ، و تا 1 متر ظرفیت افزایش یافته است.

می تواند از 4 تا 9 دهانه 5.25 اینچی داشته باشد (برای درایو نوری). به شما امکان می دهد تا حداکثر هفت کارت توسعه مانند کارت صدا یا گیرنده را نصب کنید. این نوع کیس کامپیوتر با اندازه و وزن منطقی ارائه می شود که معمولاً از خنک کننده داخلی بهتری برخوردار است. البته قیمت آن ها کمی گران است.

به همین دلیل کیس های Full Tower همیشه توسط علاقه مندان ، سرپرستان و بازیگران پخش جریان مورد استفاده قرار گرفته است. اگر می خواهید یک رایانه شخصی قدرتمند و سازش ناپذیر جداگانه برای خود بسازید و می خواهید از سه نمایشگر استفاده کنید و با کیفیت K4 بازی کنید پس چنین کیسی فضای لازم را در آینده برای رایانه شما فراهم می کند.

محصول پیشنهادی : کیس گیمینگ کولر مستر MASTERBOX MB500 ARGB

کاربرد Full Tower

چنین کیسی خنک سازی بهتری را برای دو کارت گرافیک پیشرفته و پردازنده ای مانند Intel Core i9-9900K فراهم می کند و هم چنین به شما امکان ایجاد یک سیستم خنک کننده سفارشی با فن های 230 میلی متری را می دهد.

خرید Full Tower ارزش آن را دارد اما فقط در صورتی که برای خنک کردن پردازنده ها و کارت های قدرتمند به فضای زیادی برای اجزای سازنده نیاز داشته باشید یا به جریان هوا زیادی نیاز داشته باشید.

اما یک اشکال بزرگ در داشتن Full Tower این است که فضای زیادی را اشغال می کند و پنهان کردن آن نیز دشوار است. اما اگر فضای خالی دارید و  برای شما مهم نیست ، Full Tower می تواند بهترین انتخاب برای رایانه شما باشد.

2- Mid-tower

کیس Mid-tower یا ATX از محبوب ترین و پرکاربردترین انواع کیس های کامپیوتر است که به شما امکان می دهد از تعداد زیادی درایو و تقریباً انواع مادربردها با ابعاد کلی قابل قبول در آن استفاده کنید. اندازه Mid-tower تا 20 سانتی متر عرض ، تا 45 سانتی متر ارتفاع دارد.

در داخل کیس midi-tower ، فضای کافی برای نصب قطعات کامل وجود دارد. غالباً فضای کافی برای بزرگ ترین کارت های گرافیک با طول بیش از 300 میلی متر وجود دارد ، هم چنین این کیس قادر به استفاده از فن های 120 ، 140 یا حتی 200 میلی متری برای تأثیر مثبت در خنک سازی هوا است

کاربرد midi-tower

اگر می خواهید یک کامپیوتر بازی معمولی و نه به عنوان یک بازی رقابتی بسازید ، به احتمال زیاد Mid Tower گزینه خوبب برای شماست. اندازه این کیس تقریباً 31 سانتی متر طول دارد که نصب کارت گرافیک در اندازه کامل و ضخامت دو تا سه شکاف انبساط آسان است. علاوه بر این ، اجزای داخل Mid Tower جریان هوای سرد کافی را دریافت خواهند کرد.

با استفاده صحیح از فن ها (و تمیز کردن منظم گرد و غبار) ، دمای کارت گرافیک و پردازنده حتی در استرس آورترین شرایط هرگز از 70-80 درجه سانتیگراد فراتر نمی رود. با استفاده از این نوع کیس کامپیوتر می توانید یک کامپیوتر تولیدی با سیستم تهویه مناسب بسازید. این یک گزینه جهانی برای کاربران دسک تاپ در نظر گرفته شده است ، زیرا شما می توانید طیف گسترده ای از سیستم ها ، یک کامپیوتر اداری کم مصرف ، یک مرکز رسانه ای خانگی و یک رایانه را داشته باشید.

این نوع کیس شامل مواردی است که هم برای استاندارد mini ITX تولید شده اند و هم برای استاندارد micro ATX. بنابراین ، در این بخش ، همه کیس های کوچک کامپیوتر ، از جمله بسیاری از مکعب شکل ها یا جهت دار ها برای HTPC را پیدا خواهیم کرد.

محصول پیشنهادی : کیس گرین Z1 ARIO

3- Mini Tower

این نوع کیس های کامپیوتر به گونه ای طراحی شده اند که فضای فیزیکی کم و هم چنین بدون نصب کارت های گرافیک با اندازه مناسب را اشغال می کنند. اندازه متوسط Mini Tower تا 18 سانتی متر عرض ، تا 25 سانتی متر ارتفاع دارد (بعضی اوقات می توانند کوچک تر باشند). محفظه های حرارتی آن ها بهترین در بازار نیست ، بنابراین اگر اجزای کم مصرف را نصب کنید نه اجزای پر مصرف ، برای شما راحت تر است.

مقاله پیشنهادی : کدام برند کیس بهتر است؟

کاربرد Mini Tower

کیس Mini Tower دارای کوچک ترین ابعاد است و به دلیل حجم کم که مونتاژ رایانه ای کم و بیش پربار و هم چنین جریان هوای ضعیف ، در بین مونتاژ کنندگان رایانه محبوبیت چندانی ندارد. یک بدنه کوچک انتخاب انواع لوازم جانبی را نیز محدود می کند.

در این نوع کیس های رایانه ای ، می توانید فقط یک مادربرد microATX و یک منبع تغذیه کم نصب کنید. به طور معمول ، رایانه های Mini Tower در ابتدایی ترین تنظیمات برای استفاده به عنوان کامپیوتر های پشت دفتری یا پایانه های شبکه حمل می شوند. آن ها برای رایانه های خانگی معمولی رایج هستند که هم با بودجه کم و هم برای بازی های ویدیویی معمولی مناسبند.

در مورد کاربردهای احتمالی آن ها ، با توجه به اندازه محدود و قابلیت های انبساطی که دارند ، کاربردهای آن ها کاملاً محدود است. با این حال ، غالباً در حین مونتاژ ، فقط یک متخصص باتجربه می تواند همه چیز را به زیبایی در محل خود مرتب کند زیرا فضای زیادی در داخل وجود ندارد.

محصول پیشنهادی : کیس گرین مدل Oraman Plus

4- HTPC and SFF

این نوع کیس ها  بسیار گوشه ای و محدود در نظر گرفته می شد، اما در سال های اخیر محبوبیت بیش تری پیدا کرده اند. به دلیل کوچک سازی اجزای قدرتمندی که می توانند در آن جای بگیرند.

  • HTPC

HTPC بهترین گزینه برای کامپیوتر در سرگرمی های چندرسانه ای منزل است. می توانید آن را زیر میز تلویزیون قرار دهید یا حتی می توانید روی دیوار آویزان شوید. و قدرت محاسباتی این مورد برای پخش موسیقی و ویدئو از هر کیس مدرن بیش تر است. علاوه بر این ، چنین رایانه ای صدایی ایجاد نمی کند و غالباً می توانید خنک کننده منفعل داشته باشید.

  • SFF

SFF فضای کمی را اشغال می کند. به دلیل اندازه کوچک و وزن کم می توانند جایگزین مناسبی برای لپ تاپ ها باشند. برخی از SFF ها دستی یا دارای کیف های مخصوص هستند تا حمل و نقل آن ها راحت تر باشد. علاوه بر این ، SFF یک مزیت بزرگ نسبت به لپ تاپ دارد ، زیرا قدرت آن ها با هزینه کم تری، بیش تر است. بسیاری از SFF ها با ارائه گزینه های خنک کننده متفاوت از فن های استاندارد موجود در انواع دیگر کیس رایانه ، با مادربردها ارائه می شوند.

این اتفاق می افتد زیرا فیلم و صدا در این مادربردها داخلی است که منجر به تولید گرما در مقدار بسیار کمی می شود. در نتیجه ، نیازی به خنک کننده قدرتمند ندارید. علاوه بر این ، این ترتیب باعث کاهش اندازه می شود.

کاربرد SFF

کیس SFF با مادربرد Mini-ITX کاملاً مناسب افرادی است که در فضاهای تنگ کار یا بازی می کنند. این ها مخصوص اتاق های کوچک نشیمن و دفاتر کوچک است. علاوه بر این ، تعمیر و بهبود چنین رایانه ای بسیار آسان تر از یک لپ تاپ با قابلیت حمل است. اما یک اشکال دارد که اغلب فقط به یک درایو CD محدود می شوند.

محصول پیشنهادی : کیس گرین مدل Z2 Honor

چه کیس کامپیوتری دارم؟

چهار مورد کیس کامپیوتر در اندازه های Full-towe، Mid-tower ، Mini tower و SFF (فرم عامل کوچک) وجود دارد. شما باید اندازه کیس را اندازه بگیرید و سپس خواهید فهمید که کدام نوع کیس PC را دارید. با این وجود ، Mid-tower محبوب ترین و پرکاربردترین کیس کامپیوتر با تقریباً انواع مادربردها با ابعاد کلی قابل قبول در آن است.

نتیجه گیری: موارد فوق انواع کیس های کامپیوتر و کاربرد آن ، Full-tower ، Mid-tower ، Mini-tower ، HTPC و SFF است. شما می توانید هر یک از این موارد را مطابق بودجه و نیاز خود خریداری کنید. کیس کامپیوتری که متناسب با نیاز شما باشد کاملا مناسب است ، و باید آن را خریداری کنید. قبل از خرید کیس ، باید اندازه را با توجه به فضای موجود در محل کار یا خانه و اجزای داخلی که می خواهید داخل کیس نصب کنید ، در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×