» مقالات هارد » تفاوت بین SATA و IDE چیست؟
مقالات هارد

تفاوت بین SATA و IDE چیست؟

1399-11-02 1,482

تفاوت بین SATA و IDE در چه فاکتورهای مهمی است ؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن تعریف جداگانه هر یک به وجه تمایز آنها نیز بپردازیم.

 IDE چیست؟

IDE مخفف Electronics Drive Electronic است. همچنین به عنوان ATA موازی شناخته می‌شود. این یک رابط بین یک باس کامپیوتر و درایوهای ذخیره سازی دیسک است. این رابط براساس استاندارد باس 16 بیتی IBM PC Industry Architecture Standard (ISA)  ساخته شده است. همچنین در رایانه‌هایی با سایر استانداردهای گذرگاه استفاده می‌شود. IDE یک اتصال موازی است. علاوه بر این ، لازم است همه سیگنال‌های موازی به یک باره برسند. بنابراین ، IDE  سرعت بالایی در انتقال اطلاعات فراهم نمی‌کند.

مقاله پیشنهادی : انواع کابل IDE

  • SATA چیست؟

SATA مخفف Serial Advanced Technology Attachment است. همچنین از آن به عنوان Serial ATA  یاد می‌شود. این یک رابط است که به انتقال داده‌ها بین گذرگاه رایانه و دستگاه‌های ذخیره سازی کمک می‌کند و برای غلبه بر محدودیت‌های IDE طراحی شده است. SATA یک رابط سریال است. انتقال سریع‌تر داده‌ها از طریق نرخ سیگنالینگ بالاتر را فراهم می‌کند. همچنین باعث کاهش اندازه و هزینه کابل می‌شود. بیشتر IDE‌ها اکنون در میز کار و لپ تاپ با SATA جایگزین می‌شوند.

مقاله پیشنهادی : طول عمر مفید اس اس دی

تفاوت بین SATA و IDE:

IDE و SATA:

SATA به دو صورت eSATA و eSATAp وجود دارد. eSATA برای اتصال خارجی است و نمی‌توان از آن برای تأمین برق مادربرد به‌هارد دیسک استفاده کرد. eSATAp هر دو eSATA (سرعت بالا) USB (سازگاری) را در یک پورت واحد قرار می‌دهد.

تفاوت بین تعاریف IDE و SATA:

IDE یک استاندارد رابط برای اتصال دستگاه‌های ذخیره سازی مانند درایو دیسک سخت ، درایو فلاپی دیسک و درایو دیسک نوری در رایانه است. SATA یک رابط گذرگاه رایانه ای است که آداپتورهای گذرگاه میزبان را به دستگاه‌های ذخیره انبوه مانند درایوهای دیسک سخت ، درایوهای نوری و درایوهای حالت جامد متصل می‌کند.

مقاله پیشنهادی : مهم‌ترین قطعه کامپیوتر برای بازی

فرم بلند بالا:

Integrated Drive Electronics  شکل طولانی IDE است در حالی که Serial Advanced Technology Attachment فرم طولانی SATA است.

تفاوت بین SATA و IDE در نوع

IDE یک استاندارد قدیمی ‌است در حالی که SATA یک استاندارد جدیدتر است.

  • مترادف ها

ATA  موازی نام دیگری برای IDE است در حالی که سریال ATA نام دیگری برای SATA است.

  • نوع اتصال

تفاوت بین SATA و IDE این است که در حالی که IDE یک اتصال موازی است ، SATA یک اتصال سریال است.

  • سرعت انتقال داده

سرعت انتقال داده در رابط IDE تا 133 مگابایت بر ثانیه است در حالی که رابط SATA سرعت انتقال داده تا 6 گیگابایت در ثانیه را فراهم می‌کند.

  • اتصالات گرم

رابط IDE از اتصالات گرم پشتیبانی نمی‌کند اما رابط SATA پشتیبانی می‌کند. بنابراین ، می‌توان در هنگام روشن شدن رایانه ، درایوها را به SATA اضافه یا حذف کرد.

  • داده و قدرت

تفاوت بین SATA و IDE این است که در حالی که IDE یک کابل واحد برای داده و توان دارد ، کابل SATA دارای کابل داده و پاور در طرف‌های مختلف است.

تفاوت بین SATA و IDE در نوع سیم

از آن جایی که IDE سیم‌های گسترده‌ای دارد ، ممکن است مشکل جریان هوا در داخل کیس وجود داشته باشد. با این حال ،SATA  سیم‌های باریکی دارد که امکان جریان هوای آزاد را در داخل کیس فراهم می‌کند.

نتیجه گیری:

تفاوت بین IDE و SATA این است که IDE اتصال موازی برای اتصال دستگاه ذخیره سازی به گذرگاه رایانه فراهم می‌کند در حالی که SATA یک اتصال سریال برای اتصال منبع ذخیره سازی به گذرگاه کامپیوتر فراهم می‌کند.

اصلی‌ترین تفاوت بین IDE و SATA این است که IDE اتصال موازی را برای اتصال دستگاه ذخیره سازی به گذرگاه کامپیوتر فراهم می‌کند در حالی که SATA یک اتصال سریال برای اتصال منبع ذخیره سازی به گذرگاه کامپیوتر فراهم می‌کند.

IDE و SATA انواع مختلفی از رابط‌ها برای اتصال دستگاه‌های ذخیره سازی به گذرگاه رایانه هستند. IDE در مقایسه با SATA استاندارد قدیمی‌تری است. سیم‌های IDE حجیم تر و گران ترند. حداکثر سرعت انتقال اطلاعات آن 133 مگابایت در ثانیه است. از طرف دیگر ، سیم‌های SATA کوچکتر ، نازک تر و مدیریت آنها آسان تر است. SATA حداکثر میزان انتقال داده 6 گیگابایت در ثانیه است. درایوهای سخت مدرن و درایو‌های حالت جامد از SATA استفاده می‌کنند.

تبدیل IDE به SATA

با وجود اینکه SATA ،  IDEقدیمی را جایگزین کرده است که به آن ATA نیز گفته می شود و برای اتصال دستگاه‌های ذخیره سازی نیز استفاده می شوN ، یافتن یک مادربرد با هر پورت ATA روی آن دشوار است. این می‌تواند برای کسی که سیستم خود را بروزرسانی می‌کند ، اما می‌خواهد هارد دیسک قدیمی خود را که مبتنی بر ATA است ، حفظ کند مشکل باشد. ATA و SATA به اندازه کافی مشابه هستند که تبدیل تبدیل IDE به SATA برای کار با کنترل کننده و کابل‌های SATA به آسانی اتصال به آداپتور است.

  • مرحله 1

هارد دیسک ATA را از روی کیس جدا کنید. کابل قدیمی 80 پین TA را بردارید و اتصال برق چهار پین molex را جدا کنید.

  • گام 2

کابل چهار پین مولکس را به کابل آداپتور SATA پنج پین به کانکتور برق چهار پین مولکس متصل کنید.

  • مرحله 3

انتهای کانکتور 40 پین مبدل ATA به STAT را به کانکتور ATA روی دیسک سخت فشار دهید و جهت دهی مناسب را بر اساس زبانه رابط نشان دهید. کابل SATA را به کانکتورهای SATA هم روی مبدل و هم مادربرد وصل کنید ، سپس کابل برق تبدیل شده را به مبدل SATA وصل کنید. حال تبدیل IDE به SATA انجام شده است.

استفاده همزمان هارد sata وide

IDE و SATA انواع مختلفی از رابط‌ ها برای اتصال دستگاه‌های ذخیره سازی (مانند درایوهای سخت) به گذرگاه سیستم رایانه هستند. SATA  مخفف Serial Advanced Technology Attachment است و IDE نیز Parallel ATA یا PATA نامیده می‌شود.  SATA استاندارد جدیدتر است و درایوهای SATA سریعتر از درایوهای PATA (IDE) هستند.

آیا می‌توان از SATA و IDE به طور همزمان استفاده کرد؟

بله کاملاً می‌توانید از هر دو به صورت همزمان استفاده کنید. شما می‌توانید SCSI ، SATA ، PATA IDE ، USB 2.0 و درایوها را همزمان (با منبع تغذیه مناسب) اجرا کنید. SATA بسیار سریعتر از IDE است (دستگاه‌های SATA 3 می‌توانند داده‌ها را تا حداکثر 6 گیگابایت بر ثانیه منتقل کنند در حالی که IDE حداکثر تا 133 مگابایت بر ثانیه محدود شده است). SATA با دستگاه‌های سخت افزاری جدیدتر سازگار است (یعنی از جدیدترین فناوری‌های سخت افزاری و نرم افزاری پشتیبانی می‌کند)  .می‌توانید هارد SATA را به راحتی به مادربرد IDE متصل کنید. فقط کافی است کارت SATA bilateral IDE  را جستجو کنید. پس از این کار می‌توانید میز سخت افزار خود را به مادربرد IDE متصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×