» گرافیک » استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ
گرافیک

استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ

1399-11-03 4,434

استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ

شاید استقاده از لپ تاپ با دو کارت گرافیک به نظر عجیب برسد اما ما قصد داریم به شما یاد دهیم چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

سوال اول این است که چگونه از دو کارت گرافیک همزمان استفاده کنیم ؟؟ استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ امکان پذیر است. هر دو کارت یک خروجی گرافیکی برای مانیتورهای شما یا برای اجرای کارهای جداگانه روی هر کارت ارائه می‌دهند. اما نمی‌توان این کارت‌ها را به طور همزمان به هم پیوند داد تا با استفاده از SLI یا Crossfire یک آرایه GPU تشکیل شود. به عبارت دیگر ، آن‌ها عملکرد اضافی نرخ فریم را اضافه نمی‌کنند.

کارت‌ها به طور مستقل از یکدیگر کار خواهند کرد. استفاده همزمان از دو کارت گرافیک در لپ تاپ که به طور مشترک کار می‌کنند ، عملکرد بهتر ویدئو ، 3D و بازی را با استفاده از یک کارت گرافیک بهبود می‌بخشد. AMD و Nvidia راه حل‌هایی ارائه می‌دهند که کارت گرافیک دوگانه را اجرا می‌کنند. اگرچه افزودن کارت دوم مزایای واقعی به همراه دارد ، کارت دوم برخی معایب را نیز به همراه دارد.

الزامات استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ

برای استفاده از کارت‌های گرافیک دوگانه ، لپ تاپ شما به فناوری AMD یا Nvidia نیاز دارد که کارت‌ها را برای تولید یک خروجی متصل می‌کند. راه حل گرافیکی AMD CrossFire و راه حل انویدیا SLI نام دارد. برای هر یک از این راه حل‌ها ، کامپیوتر باید یک مادربرد سازگار و مادربرد دارای اسلات‌های گرافیکی PCI Express داشته باشد.

برای اینکه بفهمید مادربرد از کارت گرافیک دوگانه پشتیبانی می‌کند ، به صفحه محصول رسمی ‌آن بروید و مشخصات را بررسی کنید. یا ، به دنبال نماد Crossfire یا SLI در جعبه مادربرد بروید.

چگونه دو کارت گرافیک متفاوت را نصب کنیم

نصب همزمان دو کارت گرافیک در لپ تاپ روندی مشابه نصب یک کارت واحد است و توسط هر کسی با مهارت‌های فنی اولیه قابل انجام است.

توجه: قبل از نصب GPU جدید. مطمئن شوید منبع تغذیه فعلی شما از هر دو واحد پشتیبانی می‌کند. برای بررسی از یک ماشین حساب PSU استفاده کنید.منبع تغذیه ارزان و نصب نسبتاً آسان است.

مقاله پیشنهادی : فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر

برای نصب کارت گرافیک دوم:

اولین کاری که می‌خواهید انجام دهید حذف نصب درایورهای موجود است. برای این کار به مدیریت دستگاه بروید. در زیر “Display adapters” GPU را برای حذف نصب انتخاب کنید. راست کلیک کنید و “حذف نصب دستگاه” را انتخاب کنید.

لپ تاپ خود را خاموش کرده و از منبع برق جدا شوید.

قاب لپ تاپ خود را باز کنید تا به اسلات مادربرد و PCI خود دسترسی پیدا کنید.

کابل منبع تغذیه را به کارت گرافیک موجود جدا کنید.

کارت جدید خود را در زیر کارت موجود نصب کنید. GPU جدید را با شکاف Express PCI دوم هماهنگ کرده و کارت را به آرامی‌در جای خود قرار دهید. وقتی کارت به درستی در جای خود قرار دارد آن راببندید. GPU را در برابر قاب کامپیوتر پیچ کنید. مطمئن شوید که در جای خود ایمن است.

منبع تغذیه را به کارت موجود و کارت جدید وصل کنید.

پنل کیس کامپیوتر را ببندید

درایورهای سازنده GPU را بارگیری کنید. مراحل نصب درایور را که در زیر توضیح داده شده دنبال کنید. بستگی به درایورهای نصب شده دارد.

بازگشت به مدیر دستگاه ». در بخش “Display adapters”. تأیید کنید که هر دو GPU بدون هشدار و خطا ظاهر می‌شود و استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ میسر شده است.

کارت گرافیک‌های دوتایی نیز به یک کیف دسک تاپ نیاز دارند که به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند سخت افزار اضافی را داشته باشد و منبع تغذیه ای که بتواند کارت‌های دوتایی را اجرا کند. کارت‌ها باید با استفاده از اتصال پل متصل شوند. که ممکن است همراه با پردازنده گرافیکی یا مادربرد باشد. در آخر ، ویژگی SLI یا Crossfire باید در صفحه کنترل درایور GPU فعال باشد.

محصول پیشنهادی: کارت گرافیک ام اس آی RTX 3070 Ti VENTUS 3X 8G OC

فواید استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ

مزیت اصلی اجرای دو کارت گرافیک افزایش عملکرد بازی‌های ویدیویی است. وقتی دو یا چند کارت، تصویر سه بعدی یکسان ارائه می‌دهند ، بازی‌های کامپیوتری با نرخ فریم بالاتر و با وضوح بالاتر با فیلترهای اضافی اجرا می‌شوند.

این ظرفیت اضافی کیفیت گرافیک بازی‌ها را بهبود می‌بخشد. بیشتر کارت‌های گرافیک بازی‌ها را تا رزولوشن 1080p ارائه می‌دهند. با دو کارت گرافیک ، بازی‌ها با وضوح بالاتر مانند نمایشگرهای 4K که چهار برابر وضوح ارائه می‌دهند ، اجرا می‌شوند. علاوه بر این ، چندین کارت گرافیک می‌توانند مانیتورهای اضافی را هدایت کنند.

یک مزیت با استفاده از یک مادربرد سازگار با SLI یا Crossfire این است که می‌توان یک لپ تاپ شخصی را بعداً بدون جایگزینی کارت گرافیک ارتقا داد. بعداً برای تقویت عملکرد و بدون حذف کارت گرافیک موجود ، کارت گرافیک دوم را اضافه کنید. تولیدکنندگان کارت‌های گرافیک را تقریباً هر 18 ماه به روز می‌کنند و ممکن است پس از دو سال یافتن کارت سازگار مشکل باشد.

مقاله پیشنهادی : DDR در کارت گرافیک چیست؟

معایب استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ

ضرر اصلی اجرای کارت‌های گرافیک دوگانه هزینه آن است. قیمت کارت‌های برتر می‌تواند 500 دلار یا بیشتر باشد. در حالی که هر دو ATI و Nvidia کارت‌های ارزان تری با قابلیت دوگانه ارائه می‌دهند ، شما می‌توانید برای یک کارت با عملکرد برابر یا بهتر همان مقدار پول را نسبت به دو GPU ارزان قیمت هزینه کنید.

عیب دیگر این است که همه بازی‌ها از کارت گرافیک متعدد بهره مند نیستند و برخی از موتورهای گرافیکی با دو کارت به خوبی کار نمی‌کنند. برخی از بازی‌ها ممکن است عملکرد را از طریق تنظیم کارت کارت گرافیک کاهش دهند. در برخی موارد ، لکنت بازی ویدئویی را متلاطم نشان می‌دهد.

کارت‌های گرافیک تشنه قدرت هستند. دو کارت گرافیک نصب شده در لپ تاپ می‌تواند میزان انرژی مورد نیاز برای اجرای همزمان آنها را دو برابر کند.

به عنوان مثال ، یک کارت گرافیک پیشرفته ممکن است برای عملکرد صحیح به منبع تغذیه 500 وات نیاز داشته باشد. دو کارت ممکن است به 850 وات نیاز داشته باشد. بیشتر دسک تاپ‌های مصرفی به منابع تغذیه با توان بالا مجهز نیستند.

مزایای عملکرد محیط دو کارته بسته به سایر اجزای سیستم لپ تاپ متفاوت است. حتی با داشتن دو کارت گرافیک با بالاترین سطح ، یک پردازنده سطح پایین می‌تواند مقدار داده سیستم را به کارت گرافیک ارائه دهد. کارت‌های گرافیک دوگانه معمولاً فقط در سیستم‌های سطح بالا توصیه می‌شوند.

افرادی که ارز رمزنگاری شده استخراج می‌کنند ، غالباً بانک‌های عظیمی‌از کارت گرافیک اجرا می‌کنند ، زیرا پردازنده‌های گرافیکی تراکنش‌های بلاکچین را بسیار کارآمدتر از پردازنده پردازش می‌کنند.

با وجود این مزایا و معایب ما نمی‌توانیم به شما بگوییم استفاده همزمان از دو کارت گرافیک در لپ تاپ برای شما مفید خواهد بود‌ یا نه اما سعی کنید به جای دو کارت در SLI یا Crossfire با یک کارت قدرتمند سرمایه گذاری کنید.

با این حال‌ دسته دیگری از افراد معتقدند که اکنون می‌توانید کارت خوبی بخرید و بعداً آن را SLI کنید. با استفاده از تک GTX 560 Ti‌، برای سال آینده به راحتی بازی‌های جدید را با تنظیمات بالای فریم در ثانیه بسیار خوب بازی خواهید کرد.

هنگامی ‌که متوجه شدید نمی‌توانید با آن‌ها در تنظیمات بالا بازی کنید‌، آن وقت است که GTX 560 Ti که تا آن زمان ارزان قیمت خواهد بود‌، (احتمالاً در محدوده 120 دلار ارزان‌تر می‌شود) و سپس می‌توانید SLI آن‌ها را خریداری ‌کنید. سپس سیستم شما به راحتی بازی‌های یک سال دیگر را با تنظیمات HIGH انجام می‌دهد.‌ و وقتی کارت گرافیک شما از دو نسل متفاوت باشد، آن وقت است که هر دو را رد کرده و کارت جدیدی می‌گیرید.

در این روش شما باید با معایب SLI کنار بیایید‌، اما به شما این امکان را می‌دهد که کمی ‌بیشتر صبر کنید تا پول خود را روی یک کارت کاملاً جدید صرف کنید و بتوانید یک کارت قدیمی ‌را با قیمت ارزان بخرید و عملکرد بیشتری کسب کنید. در پایان‌، همه چیز به این بستگی دارد که شما چه کار می‌خواهید انجام دهید.

محصول پیشنهادی: کارت گرافیک ایسوس ROG Strix GeForce RTX 3050 OC Edition 8GB

چه کسانی باید از استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ بهره بگیرند؟

اگر بازی کامپیوتری انجام ندهید یا از دو مانیتور با لپ تاپ خود استفاده نکنید ، با اجرای کارت‌های گرافیک دوگانه بهبود عملکرد سیستم را مشاهده نخواهید کرد و هزینه مادربرد ، کارت ها و سخت افزار اصلی دیگر می‌تواند گران باشد.

با این وجود ، اگر بازی‌ها را از طریق چندین نمایشگر یا با وضوح بسیار بالا اجرا کنید ، کارت‌های گرافیک دوگانه سرعت و لذت بازی شما را بهبود می‌بخشند.

مقاله پیشنهادی : ارتقا گرافیک کامپیوتر

چگونه از دو کارت گرافیک متفاوت در یک کامپیوتر استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید از استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ بهره ببرید پس ممکن است فقط برای ارائه خروجی‌های گرافیکی اضافی به مانیتورهای خود و یا اختصاص وظایف جداگانه به هر کارت نیازداشته باشید.

دو کارت گرافیک متفاوت برای افزایش عملکرد نرخ فریم به طور همزمان کار نخواهند کرد. اگر گیمری هستید که می‌خواهد عملکرد نرخ فریم را افزایش دهد. متاسفانه دو گرافیک متفاوت کار نمی‌کنند.

تنظیم دو کارت متفاوت برای برنامه‌های معاملات روزانه یا کارهای بهره وری عمومی ‌مناسب است. دو کارت مورد استفاده در این روش ، خروجی مانیتور اضافی را فراهم می‌کند. با این حال تمام پردازش گرافیکی برای یک کار تنها توسط کارت گرافیک اصلی انجام می‌شود.

اگر کاربر CAD هستید ، می‌توان از تنظیمات کارت دیگری برای اختصاص کارهای مختلف به گرافیک جدا استفاده کرد. به عنوان مثال رندر کردن با استفاده از یک GPU در حالی که مدل سازی روی دیگری انجام می شود.

ویندوز 10 به کاربران امکان انتخاب GPU اولیه را می‌دهد. کاربران می‌توانند کارت اصلی را معرفی کرده و سپس برنامه ای را باز کنند. کارت دوم را تنظیم کنید و برنامه دوم را اجرا کنید. دو کار را می‌توان در GPU جداگانه اجرا کرد.

مقاله پیشنهادی : نرم افزار تست گرافیک لپ تاپ

چگونه دو کارت گرافیک را در یک کامپیوتر متصل کنیم؟

آسان ترین و موثرترین روش برای استفاده همزمان از دو کارت گرافیک لپ تاپ استفاده از کارت‌های یکسان یا سازگار با SLI (انویدیا) یا Crossfire (AMD) است. هر یک از این دو روش به مادربردهای سازگار با اسلات Express PCI اضافی نیاز دارند. Nvidia GPU از SLI یا Scalable Link Interface استفاده می‌کند. SLI به GPU‌های یکسان ، VRAM یکسان و یک Bridge SLI نیاز دارد.

AMD GPU از Crossfire استفاده می‌کند. برای کارت‌های جدید این فقط به کارت گرافیک یکسان نیاز دارد. پل‌های Crossfire فقط برای کارت‌های قدیمی‌تر لازم است و VRAM لازم نیست یکسان باشد. با استفاده از این روش استفاده همزمان از دو کارت گرافیک در لپ تاپ ممکن می‌شود.

استفاده همزمان از گرافیک آنبرد و کارت گرافیک

Onboard Graphics در اصل یک GPU داخلی روی CPU است. از لحاظ فنی ، این گرافیک یکپارچه است. گرافیک آنبرد به تراشه GPU روی مادربرد اشاره دارد. در حال حاضر در صفحات سرور یافت می‌شود. گرافیک آنبرد برای بیشتر رایانه‌های شخصی خوب کار می‌کند. وظایف حرفه‌ای نیز وجود دارد که به GPU سیستم نیز متکی است. اینها شامل ویرایش ویدئو ، ارائه گرافیک و محاسبه با سرعت GPU با استانداردهایی مانند NVIDIA CUDA و OpenCL است. گرافیک یکپارچه ، حافظه را با CPU به اشتراک می‌گذارد و جایگزین مقرون به صرفه‌تری برای کارت مستقل ، که به “گرافیک گسسته” یا “گرافیک اختصاصی” معروف است ، ارائه می‌دهد.

گرافیک یکپارچه می‌تواند غیر قابل برنامه ریزی یا قابل برنامه ریزی باشد و حتی شامل یک واحد پردازش گرافیکی نیز باشد. شما می‌توانید از هر دو استفاده کنید. برای این مهم ، بایوس مادربرد شما باید از قابلیت استفاده همزمان از چندین نمایشگر پشتیبانی کند. درست مانند زمانی که لپ تاپ را به مانیتور یا LED متصل می‌کنید. دفترچه راهنمای مادربرد خود را بررسی کنید. بیشتر اوقات یک GPU اختصاصی گرافیک یکپارچه ارائه شده  CPU را غیرفعال می‌کند.

لطفاً توجه داشته باشید که استفاده از گرافیک روی صفحه به عنوان آداپتور نمایشگر اصلی به جای گرافیک گسسته بر عملکرد گرافیکی شما تأثیر منفی می‌گذارد. در صورت ترکیب پردازنده Intel® HD Graphics با کارت گرافیک PCI/PCIe خارجی ، ویندوز امکان استفاده همزمان از دو کنترلر گرافیکی را می‌دهد ، اما تنها حالت نمایش دوگانه موجود “Extended desktop” است. برای انجام این کار ، مهمترین چیز این است که برخی از تنظیمات BIOS را تغییر دهید.

می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

مرحله 1: بلافاصله پس از روشن شدن سیستم ، کلید “Delete” را نگه دارید یا روی آن ضربه بزنید تا وارد بایوس شود.

مرحله 2: از کلیدهای جهت دار برای انتخاب منوی Advanced> System Agent (SA) Configuration \ Graphics Configuration> iGPU Multi-Monitor setting> Enable as below استفاده کنید. برای ذخیره و خروج کلید F10  را فشار دهید.

توجه: اگر هنوز مشکلاتی برای کارکردن اتصالات گرافیکی آنبرد در ویندوز وجود دارد ، سعی کنید تنظیمات “نمایش اولیه” را در تصویر بایوس به “CPU Graphics” تغییر دهید.

مرحله 3: اگر مانیتور به خروجی‌های گرافیکی پردازنده متصل است و هنوز هیچ نمایشگری در ویندوز وجود ندارد ، ممکن است درایور گرافیک Intel نیاز به نصب داشته باشد.

یک مانیتور را به خروجی‌های گرافیکی مجزا وصل کنید ، Device Manager  را باز کنید تا تأیید شود که آداپتورهای نمایشگر اینتل و NVidia در زیر آداپتورهای صفحه نمایش ذکر شده‌اند (ممکن است مدل‌های آداپتورهای صفحه نمایش شما متفاوت باشد). اگر آداپتور نمایشگر Intel ذکر نشده است ، به جای آن یک دستگاه “ناشناخته” یا “دیگری” در مدیر دستگاه ظاهر می‌شود.

درایور VGA اینتل را از سایت بارگیری و نصب کنید یا اگر به اینترنت متصل هستید ، Windows 10 ممکن است به طور خودکار نسخه‌ای را نیز نصب کند. با این حال ، اگر مشکلی وجود دارد ، با نسخه درایور Intel VGA که در سایت بارگیری ارسال شده است مقایسه کنید. پس از نصب درایور ، از خروجی‌های گرافیکی پردازنده نمایش داده می‌شود.

محصول پیشنهادی: کارت گرافیک گیگابایت GeForce RTX 3080 GAMING OC 12G

آیا استفاده از کارت گرافیک و کارت گرافیک آنبورد بد است؟

سیستم عامل‌هایی مانند Windows همزمان از چندین آداپتور گرافیکی استفاده می‌کنند ، بنابراین می‌توانید از GPU مجزا خود به همراه پردازنده خود استفاده کنید.

آیا گرافیک آنبورد برای بازی خوب است؟

گرافیک آنبرد می‌تواند برای بازی‌های معمولی کار کند. برای اکثر برنامه‌های Adobe به اندازه کافی خوب است. در بازی ها به جای استفاده از چندین مانیتور (EyeFinity یا مفهوم مشابه) ، فقط از یک مانیتور استفاده کنید.

چرا خروجی های گرافیکی پردازنده برا‌‌ی دستگاه من کار نمی کنند؟

از آنجا که سیستم شما شامل یک کارت گرافیک مجزا است که عملکرد بهتری دارد و قادر به خروجی چند مانیتور است ، کارت گرافیک “onboard” به طور پیش فرض در بایوس غیرفعال است و معمولاً نباید استفاده شود.

اگر قصد خرید کارت گرافیک و خرید لپ تاپ دارید و نیاز به استفاده همزمان از دو کارت گرافیک دارید امیدواریم که این مقاله به شما در انتخاب سیستم مدنظرتان مفید واقع شده باشد.

محصول پیشنهادی: کارت گرافیک ایسوس ROG STRIX RTX 3070 TI O8G GAMING

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×