» آموزشی » رفع مشکل صدای فن لپ تاپ
آموزشی

رفع مشکل صدای فن لپ تاپ

1400-08-22 895

برای رفع مشکل صدای فن لپ تاپ چند راه حل وجود دارد. ممکن است به تازگی متوجه شده باشید که صدایی که توسط فن لپ تاپ تولید می‌شود، بیش از حد بوده و فرم غیر طبیعی دارد. دلایل زیادی می‌تواند باعث این مشکل بشود. در این مقاله سعی داریم تا شما را از این دلایل و همچنین راه‌هایی که برای رفع مشکل صدای فن لپ تاپ توصیه می‌شود، آشنا کنیم. پس تا پایان، همراه ما باشید.

چرا فن لپ تاپ صدا می‌دهد؟

گرد و غبار موجود در هوا در رایانه های رومیزی و لپ تاپ ها جمع می‌شود. همه آن ذرات گرد و غباری که هرازگاهی در هوا می‌بینید از طریق دریچه های هوای شما وارد لپ تاپ می‌شوند به همین دلیل است که فن شما سریع و با صدای بلند کار می‌کند.
اگر محیط گرم است، لپ‌تاپ شما برای دفع گرما باید سخت‌تر کار کند و این به معنای صدای بیشتر فن است. به طور مشابه، اگر دریچه‌های هوا پوشیده باشند لپ‌تاپ داغ می‌شود.

اگر فن‌های شما عادی به نظر می‌رسند اما همچنان دائماً کار می‌کنند، بعید به نظر می‌رسد مشکل از خود واحد فن باشد. اگر لپ تاپ شما مرتباً بیش از حد گرم می شود، در اینجا راه‌هایی برای جلوگیری از صدای فن لپ تاپ شما موجود است.

چرا فن لپ تاپ صدا می‌دهد؟

برای رفع صدای فن لپ تاپ، چه کاری انجام دهیم؟

فرآیندهای خود را ببندید تا فن لپ‌تاپ سر و صدا را متوقف کند

برنامه‌هایی که به طور ناگهانی و بدون اخطار وارد عمل می شوند، به خواسته هایی که روی سخت افزار، معمولاً پردازنده گرافیکی قرار می گیرد، پاسخ می‌دهند.
بهترین راه برای حل این مشکل، حذف تقاضا با از بین بردن روند است.

کاربران مک می توانند فرآیندهای ناخواسته را با استفاده از Activity Monitor جدا کرده و از بین ببرند، در حالی که کاربران ویندوز می‌توانند از Task Manager استفاده کنند. کاربران لینوکس همچنین می¬توانند از چندین ترفند برای از بین بردن فرآیندهای سرکش استفاده کنند.

اگر گرما یک مشکل است، ممکن است عاقلانه باشد که از شروع بسیاری از فرآیندها هنگام بوت شدن رایانه جلوگیری کنید.
کاربران ویندوز 10 می توانند پوشه راه اندازی را ویرایش کنند در حالی که کاربران مک می توانند به System Preferences > Users > Startup رفته و هر چیزی غیر ضروری را حذف کنند.

فرآیندهای راه اندازی لینوکس را نیز می توان برای طرفداران لپ تاپ ساکت تر بهینه کرد.

برای رفع صدای فن لپ تاپ، چه کاری انجام دهیم؟

فن لپ تاپ با صدای بلند اجرا می شود؟ آن را خنک کنید

خنک‌کننده‌های لپ‌تاپ قبلاً صفحات فلزی با ظاهری بی‌ضرر با فن‌هایی در پایه بودند که برای به حداکثر رساندن جریان هوای موجود طراحی می‌شدند.

این روزها آنها با LED ها، با سرعت باد متغیر، سنسورهای دما و هاب های USB داخلی پوشانده شده اند.
خوشبختانه، دستگاه‌های جانبی مانند پد خنک‌کننده لپ‌تاپ Havit همچنان وظیفه خود را در خنک نگه داشتن لپ‌تاپ شما انجام می‌دهند.

اگر از لپ تاپ خود روی میز یا در موقعیت ثابت دیگری استفاده می کنید، کولرها ایده آل هستند.
علاوه بر صفحه های پایه خنک کننده ای که لپ تاپ را روی آنها قرار می دهید، اکنون می توانید خنک کننده های فن خلاء گیره ای نیز تهیه کنید که به معنای واقعی کلمه هوای گرم را مستقیماً از دستگاه شما می مکد.

فن لپ تاپ خود را تمیز کنید

صدای بلند فن های لپ تاپ به معنای گرما است. اگر فن های لپ تاپ شما همیشه پر سر و صدا هستند، این بدان معناست که لپ تاپ شما همیشه داغ است.

گرد و غبار و تجمع مو اجتناب ناپذیر است و فقط باعث کاهش جریان هوا می شود. کاهش جریان هوا به معنای اتلاف حرارت ضعیف است، بنابراین برای بهتر کردن شرایط باید دستگاه را به صورت فیزیکی تمیز کنید.

برای حذف گرد و غبار و مو از اجزای داخلی، به خصوص اطراف فن ها و هیت سینک ها، از هوا در فواصل کوتاه استفاده کنید.

فن لپ تاپ خود را تمیز کنید

یک نرم افزار Fix را امتحان کنید

اکثر لپ تاپ ها به شما این امکان را می دهند که سرعت فن خود را با استفاده از نرم افزار شخص ثالث کنترل کنید. برخی حتی دارای کنترل های داخلی هستند.

این برنامه‌ها معمولاً تنظیمات سرعت فن لپ‌تاپ را فعال می‌کنند یا یک روال تمیز کردن را برای دفع کثیفی و گرد و غبار آغاز می‌کنند. بنابراین، در تئوری، می توانید با کاهش سرعت، صدای فن لپ تاپ خود را کاهش دهید.

البته توجه داشته باشید که این کار لپ‌تاپ شما را داغ‌تر می‌کند و عمر طولانی‌مدت آن را کاهش می‌دهد، بنابراین با احتیاط استفاده کنید و اگر حس می‌کنید نیاز به تعمیر فن لپ تاپ است، تعمیر را اولویت قرار دهید.

تعویض فن لپتاپ

اگر صدای فن‌ لپ‌تاپ شما ناگهان متفاوت است و صدای تق تق یا وزوز بلندی ایجاد می‌کنند، مشکل دارید. احتمالاً مشکل از یاتاقان های فن است. حل این مشکل تقریباً همیشه، تعویض فن لپ تاپ است. در حالی که بلبرینگ‌های گیر کرده را می توان تعمیر کرد، احتمالاً زمان بیشتری نسبت به خرید و نصب یک فن جایگزین نیاز دارد.
تعمیر فن لپ تاپ ، کار سخت تری به نسبت تعویض آن می‌باشد.

نتیجه گیری

برای بررسی صدای بلند فن لپ تاپ ، می‌توانید تا حدودی از این مقاله کمک بگیرید. در نظر داشته باشید که در صورت عملکرد بد فن، شاید حتی ویندوز بالا نیاید. و این بدین معناست که فن، کار مهمی را انجام می‌دهد. در صورتی که صدای فن غیر عادی می‌باشد و مواردی که در این مقاله ذکر شده است، کارساز نیست، توصیه می‌شود لپ تاپ را به یک تعمیر کار مجرب بسپارید.

در برخی موارد نیز، مشکل ممکن است نیاز به تعویض سخت افزار مهم مانند مادربرد داشته باشد. و مشکل از فن نیست که صدای غیر عادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×