» آموزشی » آموزش کالیبره کردن باتری لپ تاپ
آموزشی

آموزش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

1400-01-10 1,193

آموزش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ به چه صورت است؟ چه زمانی باید باتری لپ‌تاپ را عوض کنیم؟ لپ‌تاپ یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای زندگی پرمشغله امروزی است که سالم ماندن آن برای همه‌ی ما از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در کنار تمام مزایا و نقاط قدرت لپ‌تاپ، نقطه ضعفی نیز قرار دارد که مربوط به باتری آن می‌شود. بی‌شک خرابی باتری لپ‌‌تاپ برای هرکسی ناراحت کننده خواهد بود. باتری لپ‌تاپ به مرور زمان و وابسته به میزان استفاده از آن، با مشکلاتی مواجه می‌شود که کاهش مدت زمان نگهداری شارژ، یکی از آن مشکلات است.

در صورت خراب شدن باتری و با توجه به نوسانات بازار ارز، باید هزینه زیادی را صرف خرید باتری جدید کرد. یکی از اقدامات ضروری که جهت سالم ماندن باتری لپ‌تاپ باید انجام دهید، کالیبره کردن آن است که باید هرچند وقت یک‌بار به طور منظم صورت گیرد.

خالی شدن باتری لپ‌تاپ و خاموش شدن ناگهانی آن، مشکلاتی هستند که خبر از خرابی باتری می‌دهند. خوشبختانه جای نگرانی نیست؛ زیرا، کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ باعث برطرف شدن مشکلات باتری و پیشگیری از بروز مجدد آن‌ها خواهد شد.

کالیبره کردن باتری بهترین و رایج‌ترین روشی است که با انجام آن می‌توان مشکلات باتری را برطرف کرد و از بروز مجدد آن‌ها پیشگیری کرد. از آن جهت که لپ‌تاپ یکی از مهم‌ترین ابزارهای انجام کارهای روزمره است، تصمیم گرفته‌ایم که امروز، کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ (calibrate laptop battery) را به شما همراهان دوست‌داشتنی و همیشگی آموزش دهیم.

کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ به چه معنی است و چگونه انجام می‌شود؟

کالیبره کردن یا کالیبراسیون به حالتی گفته می‌شود که باتری لپ‌تاپ به طور کامل شارژ می‌شود و مجدد به طور کامل از تمام شارژ آن استفاده می‌شود. با کالیبره کردن باتری لپ تاپ از مشکلات مرتبط با تخمین و پیش‌بینی سیستم عامل، پیشگیری می‌شود و اعداد و ارقام دقیق توان شارژدهی باتری به نمایش گذاشته می‌شود.

معمولا کالیبره کردن باتری لپ تاپ را می‌توان به صورت دستی نیز انجام داد. با این وجود برخی از کمپانی‌های تولید کننده لپ‌تاپ، ابزارهای را جهت کالیبره کردن باتری، در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد.. البته تنها کاری که این ابزار انجام می‌دهد، دشارژ کردن و شارژ کامل باتری است.

جهت کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ، بهتر است که بعد از 30بار چرخه شارژ باتری لپ‌تاپ، یک‌بار باتری را بدون وقفه و به طور کامل دشارژ کنید و مجدد بدون وقفه شارژ کنید.
دقت فرمایید که یک چرخه شارژ کامل به معنای استفاده از 100درصد ظرفیت باتری می‌باشد. البته لازم نیست که کل ظرفیت باتری را یکجا مصرف کنید.

به طور معمول باتری‌های لیتیومی دارای 200 تا 300 چرخه‌ی شارژ دارند و میزان ظرفیت آن به مرور زمان کاهش می‌یابد.

مقاله پیشنهادی : تست نرم افزاری باتری لپ تاپ

مراحل کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ:

1. باتری لپ‌تاپ را به طور کامل شارژ کنید.
2. بعد از شارژ کردن کامل باتری، حدود دو ساعت به باتری استراحت دهید تا گرمای ناشی از شارژ کردن باتری به طور کامل خارج شود. در این مدت می‌توانید با حفظ اتصال باتری به منبع برق از لپ‌تاپ برای کارهای سبک استفاده کنید.
3. لپ‌تاپ را از منبع برق جدا کنید و سیستم را بر روی حالت هایبرنت، هنگام رسیدن شارژ باتری به 5% تنظیم کنید. در صورتی که امکان تنظیم روی 5% وجود ندارد، این مقدار را روی پایین‌ترین عدد ممکن قرار دهید.
4. لپ‌تاپ را روشن رها کنید تا ظرفیت باتری، بدون وقفه، کم شود و به حالت هایبرنت برود. در این مدت می‌توانید از لپ‌تاپ برای انجام کارهای روزمره و سبک استفاده کنید.
5. هنگامی که لپ‌تاپ به صورت خودکار خاموش شد، به آن اجازه دهید تا به مدت 5 ساعت یا حتی بیشتر استراحت کند.
6. لپ‌تاپ را به برق وصل کنید و اجازه دهید تا به صورت بی‌وقفه شارژ شود.

بعد از کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ ، از نرم افزارهای مخصوص برای تست باتری استفاده کنید. به طور معمول نرم افزارها Wear Level یا « سطح فرسایش » بیشتری را نشان می‌دهد. به همین خاطر، بسیاری از افراد فکر می‌کنند که کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ باعث آسیب دیدن باتری می‌شود.

كاليبره كردن باتري لپ تاپ لنوو

 1. OneKey Optimizer را از نوار وظیفه باز کنید یا OneKey Optimizer را جستجو کنید.
 2. Save Power را انتخاب کنید. به قسمت Battery Conservation بروید ، سپس Calibrate را کلیک کنید.
 3. زمان شروع مناسب را انتخاب کرده ، سپس روی تأیید کلیک کنید.

توجه: باتری را به صورت دستی با 100٪ شارژ کالیبره کنید. قبل از شارژ مجدد اجازه دهید باتری تا 5 درصد تخلیه شود.

كاليبره كردن باتري لپ تاپ ایسوس

 1. 1. آداپتور AC را به پریز برق وصل کرده و آن را تا زمان شارژ کامل باتری به لپ تاپ خود وصل کنید.
 2. 2. هنگامی که باتری 100٪ شارژ شد ، روی دکمه Start کلیک کنید و سپس روی Control Panel کلیک کنید.
 3. 3. روی Power Options کلیک کنید و سپس با کلیک روی Create a power plan ، power power plan جدید ایجاد کنید.
 4. 4. نام طرح جدیدی مثل Calibrate Battery ایجاد کنید و سپس روی Next کلیک کنید.
 5. 5. مقدار Never On battery را برای خاموش کردن صفحه نمایش انتخاب کنید ، و کامپیوتر را در حالت خواب قرار دهید و سپس روی ایجاد کلیک کنید.

این باعث می‌شود که نوت بوک شما صفحه نمایش را خاموش نکند و وارد حالت Sleep نشود تا باتری سریعتر خالی شود.

 1. 6. بعد آداپتور AC را وصل کنید.
 2. 7. فایل MP3 را با نرخ بیت 128 کیلوبیت بر ثانیه انتخاب کنید.
 3. 8. WMP را روی حالت تکرار قرار دهید و فایل MP3 را راه اندازی کنید و اجازه دهید فایل اجرا شود.

مطمئن شوید که صدا تا انتها کم شده است

 1. 9. اجازه دهید باتری کاملاً تخلیه شود تا لپ تاپ خاموش شود.
 2. آداپتور AC را وصل کرده و لپ تاپ خود را مجدداً راه اندازی کرده و باتری را به طور کامل شارژ کنید.

مزایای کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ :

همانطور که متوجه شدید، کالیبراسیون باتری انواع لپ‌تاپ از مزایا و فواید متعددی برخوردار است. بی‌استفاده رها کردن باتری لپ‌تاپ باعث افت توان شارژدهی آن می‌شود. کالیبراسیون باتری لپ‌تاپ از بروز مشکلات باتری پیشگیری می‌کند و باعث حفظ عملکرد باتری در نهایت کیفیت می‌شود.

از سوی دیگر بعد از کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ، از سلامت باتری آگاه می‌شوید. زمانی که باتری را 100درصد شارژ می‌کنید و سپس به صفر می‌رسد، مشکلات احتمالی باتری خود را نشان خواهد داد و می‌توانید هرچه سریع‌تر جهت برطرف کردن آن اقدام نمایید.

هنگامی که باتری قادر به استفاده از انرژی 100 تا 0 درصدی خود نباشد، ممکن است که سیستم عامل قادر به نشان دادن میزان توان شارژدهی باتری سیستم نباشد.

هر چند وقت یک‌بار باتری را کالیبره کنیم؟

بسیاری از کمپانی‌های تولیدکننده باتری توصیه می‌کند که هر 2 یا 3 ماه یک‌بار، باتری لپ‌تاپ را کالیبره کنند. البته، دقت فرمایید که کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ در بازه زمانی‌های کوتاه مدت کاری اشتباه است و باتری را با مشکلاتی جدی مواجه می‌کند.

از سوی دیگر بی‌توجهی به کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ باعث ناگهانی خاموش شدن دستگاه خواهد شد.
با این وجود، برخی از لپ‌تاپ‌های مدرن و پیشرفته امروزی نیازی به کالیبره کردن ندارند؛ برای مثال، اپل کالیبره کردن را تنها برای مک‌‌بوک‌های قدیمی توصیه می‌کند.
در حالی که «اهالی کوپرتینو» معتقد هستند که سیستم‌های که باتری‌شان درون دستگاه قرار دارد، نیازی به کالیبره کردن ندارند.

احیا باتری لپ تاپ

در برخی مواقع که کار از کالیبره کردن گذشته باشد و باتری دچار مشکل شده باشد، روش‌هایی جهت احیا باتری لپ تاپ وجود دارد. که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

گذاشتن باتری لپتاپ در فریزر

شما می‌توانید هنگام خراب شدن باتری لپتاپ، آن را فریز کنید.

برای این کار، باتری خود را بیرون بیاورید و آن را در یک کیسه پلاستیکی یا Ziploc مهر و موم شده قرار دهید، کیسه را در فریزر بگذارید تا حدود ۱۲ ساعت آنجا بماند. برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند که آن را برای مدت طولانی‌تری بگذارید، اما بهتر است که بیشتر از ۲۴ساعت نشود. هنگامی که باتری لپتاپ را از فریزر بیرون آوردید، کیسه پلاستیکی را بردارید و صبر کنید تا باتری گرم شود و به دمای اتاق برسد.

حتما آن را در یک حوله بپیچید و در حین گرم شدن آن را پاک کنید، سپس باتری لپ تاپ را دوباره وارد کنید و آن را کاملا شارژ کنید. پس از شارژ شدن، کابل را از برق بکشید و بگذارید باتری تا انتها خالی شود حالا دوباره باتری را شارژ کنید. احتمالا این کار باید در احیای باتری لپ تاپ جواب بدهد مگر اینکه باتری شما اسید نشت کند.

توجه داشته باشید که این کار را فقط باید روی باتری های NiCD یا NiMH انجام دهید. اگر این کار را روی باتری لیتیومی امتحان کنید، عمر باتری را کمتر می‌‌کند.

متأسفانه هیچ راهی برای بازیابی باتری لیتیومی وجود ندارد. شما باید مشخصات لپتاپ خود را پیدا کنید تا ببینید چه نوع باتری دارید.

اگر باتری مبتنی بر لیتیوم یون دارید، می­‌توانید با اطمینان از خنک بودن لپ تاپ خود، عمر آن را افزایش دهید. اگر لپ‌تاپی دارید که واقعا داغ می‌شود، می‌تواند به باتری آسیب برساند و باعث کوتاهی عمر باتری شود. شما می‌توانید با خرید یک پد خنک کننده لپ تاپ، طول عمر آن را افزایش دهید. ممکن است فکر کنید باتری شما در آخرین مرحله از عمر خود است، اما شاید دلیل این باشد که خیلی گرم می شود.

سخن پایانی:

قبل از هر چیزی لازم است که باورهای غلط را کنار گذاشت؛ بسیاری از مردم فکر می‌کنند که شارژ لپ‌تاپ قبل از آنکه باتری به طور کامل تخلیه شود، اشتباه است و موجب آسیب دیدن باتری می‌شود و بهترین حالت شارژ کردن را حالتی می‌دانند که باتری 0 درصد کاهش یافته و فکر می‌کنند باید تا 100درصد شارژ کنند. و از این روش در هر چرخه شارژ باتری استفاده می‌کنند.

این باور در رابطه با باتری‌های قدیمی صحیح بود. اما هنگامی که صحبت از باتری‌های لیتیومی می‌شود، داستان کمی فرق می‌کند. باتری‌های لیتیومی را می‌توان فارغ از میزان ظرفیت باقی‌مانده، شارژ کرد.

در صورتی که حس می‌کنیم باتری خیلی از وضعیت سلامت خود فاصله دارد، می‌توانید با روش‌های احیا کردن که بررسی شد، تا حدودی سلامت باتری را به آ؟ن برگردانید. همچنین دقت داشته باشید راه های دیگری برای احیا باتری لپ تاپ ، نظیر شوک دادن به باتری وجود دارد که ممکن است خطرات زیادی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×