» آموزشی » ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی
آموزشی

ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی

1400-05-23 5,939

افتادن خراش بر روی ال سی دی موبایل، از معضلاتی است که با بورس لمسی شدن اکثر موبایل‌های درون بازار، از گذشته تا به امروز گریبان‌گیر مصرف کنندگان تلفن همراه بوده است. شما هر چقدر هم که مراقبت خوبی از موبایل خود داشته باشید، باز هم ممکن است شاهد خط روی ال سی دی گوشی خود باشید. پیشرفت صنعت موبایل، بیشتر در جهت پیشروی در دوربین، CPU، رزولیشن صفحه، عمر باتری و … بوده و کمتر دیده شده است که در جهت جلوگیری از آسیب دیدن موبایل در برابر خوردن ضربه، کار خاصی صورت گرفته باشد. به همین دلیل بود که محافظ صفحه‌های ال سی دی موبایل که تحت عنوان گلس گوشی وارد بازار شده‌اند، مورد استفاده قرار گرفتند. این گلس‌ها در حقیقت وظیفه‌ی فدا شوندگی در موبایل را دارند؛ این بدین معنی می‌باشد که به جای اینکه فشار و یا خراشی به صفحه‌ی ال سی دی شما وارد شود، به گلس وارد شود.

اما چیزی که واضح است این می‌باشد که این گلس هم تا حدی می‌تواند ایجاد شدن خط روی ال سی دی گوشی را بگیرد و در مواردی که خط و خش عمق بیشتری داشته باشند، ممکن است این خراش‌ها با صفحه‌ی ال سی دی نفوذ کنند. حال چگونه می‌توان این خش‌ها را از بین برد و به عبارت دیگر، چگونه ال سی دی شکسته‌ی گوشی را درست کنیم؟ موضوع اصلی ما در این مقاله نیز همین مسئله، یعنی ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی می‌باشد.

توجه داشته باشید که همواره، راه کار خلاص شدن از شر خط و خش‌های روی ال سی دی، پرداخت هزینه‌ی زیاد و خرید ال سی دی جدید نیست. در صورتی که عمق خط روی ال سی دی گوشی زیاد نباشد، می‌توان با راه کار‌هایی که در این مقاله عنوان می‌شود، مثل استفاده از ژل ترمیم ترک گوشی، خط‌های روی صفحه‌ی موبایل خود را با هزینه‌های کمتر از بین ببرید.

مقاله پیشنهادی :  تاثیر رم بر سرعت گوشی

نحوه ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی

قبل از اینکه بخواهیم چگونگی رفع خط و خش ال سی دی موبایل را توضیح دهیم، باید این نکته را ذکر کنیم که وقتی به شکل فابریک موبایلی را خریداری می‌کنید، بر روی صفحه‌ی ال سی دی آن، یک لایه محافظ قرار گرفته است ( که گلس را روی آن می‌گذارند) که تا حدودی از وارد شدن آسیب‌های احتمالی بدان جلوگیری کند. در واقع کاری که برای ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی انجام می‌شود هم بر روی این لایه صورت می‌گیرد؛ و در حقیقت اگر عمق خط و خش به قدری بوده باشد که نفوذ خراش به خود ال سی دی رسیده باشد، احتمالا نمی‌توان با این روش‌ها از پس این مشکل برآمد.

قبل از اینکه بخواهید به فکر ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی خود باشید، پیشنهاد می‌شود که حتما یک گلس خوب را بر روی گوشی خوب بزنید تا اگر موبایل شما مورد اصابت با جسمی قرار گرفت، گلس آسیب ببیند و راحت بتوان آن را تعویض کرد.

در هر صورتی که شاهد افتادن خط و خش بر روی صفحه‌ی خود بودید، راه‌هایی همچون استفاده از ژل ترمیم ترک گوشی یا همان کیت تعمیرات خراش، استفاده از موادی مثل خمیر دندان، جوش شیرین و یا استفاده از ابزاری مثل سنباده کاغذی، به شما توصیه می‌شود که به صورت اختصاصی به توضیح هر یک می‌پردازیم.

قبل از اینکه بخواهید برای رفع خط روی ال سی دی گوشی اقدام کنید، حتما موبایل را خاموش نموده و اگر باتری شما جدا می‌شود، آن را جدا کنید. در مرحله‌ی بعد، برای اینکه از نفوذ مواد آبکی به داخل پورت‌های گوشی جلوگیری کرده باشید، شیار‌های موبایل را با نوار چسب بپوشایند. این را هم باید بدانید که خط و خش در حقیقت از بین نمی‌روند، بلکه یا باید سایر سطوح را با آن هم ارز کنید و یا ترک‌های موجود را با یک ماده‌ی مشخص، پر کنید. اما برسیم به خش گیری ال سی دی گوشی:

  • استفاده از ژل ترمیم ترک گوشی

مطمئن‌ترین راه برای ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی، استفاده از کیت تعمیرات خراش که مخصوص این کار است می‌باشد. باز هم ذکر می‌کنیم که اگر خط‌ها عمقی باشند، چه این کیت‌ها و چه مواد دیگر نمی‌توانند کارساز باشند.

از بین ژل‌هایی که برای این کار در بازار وجود دارد، برند‌های  Displex Display Polish و Novus Plastic Polish ، برند‌هایی هستند که می‌توانید در سطح بازار آن‌ را تهیه کنید.

ترجیحا از یک پارچه میکروفایبر استفاده نمایید که تا بیشتری حد ممکن آلودگی‌ها را از روی سطح بگیرد، چرا که پس از چسباندن گلس، دیگر نمی‌توان بدان جا دسترسی داشت.

از روی دستور‌العمل طرزکار آن را مطالعه کرده و طبق آن پیش بروید. درون این کیت‌ها یک محلول اسپری وجود دارد که باید قبل از استفاده از ژل ترمیم ترک گوشی، آن را به کمک پارچه میکروفایبری بر روی خراش و اطراف خراش به خوبی پخش کنید. سپس مقداری از محلول را بر روی خراش ریخته و به کمک همان پارچه، به شکل‌های از چپ به راست، بالا به پایین و چرخشی، بر روی صفحه کشیده تا صفحه خشک شود. با این کار، خراش‌های سطحی که بر روی ال سی دی ایجاد شده است را از بین می‌برید.

مقاله پیشنهادی : بهترین پردازنده‌ های موبایل

  • استفاده از خمیر دندان

استفاده از خمیر دندان برای ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی، راحت ترین و سریع ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. ( از خمیر دندان‌های ژله‌ای استفاده نکنید)

برای این کار باید خمیر دندان را بر روی یک تکه پارچه تمیز، ترجیحا جنس کتان، مالیده و آن را به حرکات مختلف چپ به راست و بالا به پایین و چرخشی بر روی ال سی دی گوشی بکشید تا خط و خش‌ها محو شوند؛ در آخر نیز به کمک یک پارچه‌ی مرطوب، خمیر دندان‌های اضافی را از روی صفحه پاک نمایید.

مقاله پیشنهادی : نکات مهم در خرید شارژر موبایل

  • استفاده از کاغذ سمباده

این کار برای خش گیری ال سی دی گوشی، یک روش پر ریسک به حساب می‌آید. یعنی ممکن است علاوه بر این که خش‌های قبلی از بین نروند، خط و خش‌های جدیدی نیز به وجود بیاید. از کاغذ سمباده، بیشتر برای رفع خط و خش بدنه‌ی گوشی استفاده می‌شود؛ آن هم بدین صورت که حتما باید از یک سمباده‌ای استفاده کنید که کیفیت بالایی داشته و برای کار‌های با ظرافت بالا ساخته شده است. همچنین باید بسیار آرام این کار را انجام دهید. در کل این راه توصیه‌ی مناسبی برای رفع خط و خش ال سی دی موبایل نمی‌باشد اما در شرایط اضطرار شاید بتوان از آن کمک گرفت.

  • مواد ترمیم کننده خط و خش اتومبیل

در موارد خاص، می‌توان از موادی که برای از بین رفتن خط و خش خودرو‌ها طراحی شده‌اند نیز استفاده کرد. برند‌های مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد که تا حدودی می‌تواند خط روی ال سی دی گوشی را از بین برده و یا حداقل آن‌ها را کم رنگ‌تر کند.

  • جوش شیرین

به کمک جوش شیرین هم می‌توان برای ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی اقدام کرد. برای این کار، باید از یک واحد مشخص برای برداشتن مواد استفاده کرده و دو واحد جوش شیرین را با یک واحد آب مخلوط کرده و به خوبی آن را به هم بزنید تا یک حالت خمیری به خودش بگیرد؛ سپس همانند استفاده از خمیر دندان، به کمک یک پارچه نرم و تمیز، محلول را بر خط روی ال سی دی گوشی مالیده و به خوبی با پارچه به روی آن بکشید. سپس بعد از اینکه خط و خش‌ها محو شدند، به کمک یک دستمال دیگر، مواد اضافی که بر روی صفحه باقی مانده بود را تمیز کنید.

برای این کار، می‌توانید از پودر بچه نیز به جای جوش شیرین استفاده کرده و دقیقا همان مراحل بالا را تکرار کرده و شاهد ترمیم خراش‌های ال سی دی گوشی باشید.

  • پولیش

استفاده از پولیش هم یکی از کار‌های پر ریسک در زمینه‌ی رفع خط و خش ال سی دی موبایل باشد. چرا که مواد شیمیایی قوی در پولیش به کار می‌رود که ممکن است باعث خورده شدن صفحه‌ی ال سی دی شما بشود. برای همین، توصیه می‌شود اگر قصد دارید از پولیش برای این کار استفاده کنید، حتما از میزان ماده‌ای که باید استفاده کنید مطلع شوید. چرا که مقدار زیاد آن، همان مشکلی که گفتیم را به وجود میاورد.

برای این کار، ابتدا مقداری از آن را درون کاسه بریزید و با استفاده از یک پارچه نرم، از میزان بسیار کم شروع کرده و آن را روی صفحه بکشید تا خط و خش ال سی موبایل، رفع شود. همانطور که گفتیم از میزان کم شروع کرده و اگر کارساز نبود، کم کم مقدار ماده‌ای که سعی می‌کنید با پارچه آغشته کنید را بیشتر کنید. در اخر نیز وقتی خش گیری ال سی دی گوشی انجام شد، به کمک یک پارچه تمیز، مواد روی سطح را پاک کنید.

مقاله پیشنهادی : نحوه ی صحیح شارژ موبایل

چگونه ال سی دی شکسته گوشی را درست کنیم؟

در جواب این سوال باید بگوییم که اگر ال سی دی شکسته باشد، نمی‌توان با راه‌های گفته شده آن را تعمیر کرد؛ چرا که هر آنچه تا بدین جا مطرح کردیم، مربوط به رفع خط و خش‌های کوچکی است که روی روکش خود ال سی دی به وجود آمده است. چون همانطور که گفتیم، بر روی ال سی دی فابریک موبایل، یک لایه محافظ کشیده شده است و شما هیچگاه به شکل مستقیم با ال سی دی سر و کار نخواهید داشت. بنابراین، در صورتی که آسیب وارد شده، به خود ال سی دی رسیده باشد، احتمالا راهی به جز تعویض ال سی دی نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×