» مقالات هارد » یکپارچه سازی SSD
مقالات هارد

یکپارچه سازی SSD

1399-08-27 963

از آن جایی که خط فرمان، رابط استاندارد برای رایانه های خانگی بود ، شاید به نظر برسد بهترین راهکار برای رفع مشکلات عملکرد رایانه یکپارچه سازی SSD باشد. این روشی است که به منظور بهبود عملکرد هارد دیسک های مکانیکی سنتی به کار گرفته می شود ، اما آیا شما نیاز به یکپارچه سازی SSD دارید یا خیر؟

این SSDهای جدیدتر با اصول کاملاً متفاوتی نسبت به درایو های مکانیکی کار می کنند ، بنابراین آیا دلیلی برای انجام این کار وجود دارد؟ بیش تر برای درک پاسخ این سوال ها ، باید کمی زیر سطحی معنی یکپارچه سازی SSD را حفاری کنیم.

هدف از یکپارچه سازی SSD چیست؟

یکپارچه سازی SSD چیزی است که در نتیجه ی طبیعی نوشتن داده در دستگاه برای هر درایو اتفاق می افتد. وقتی یک درایو را قالب بندی می کنید ، فضای ذخیره سازی آن را به یک سیستم منظم تقسیم می کنید. نقشه ای از درایو که به کامپیوتر این امکان را می دهد تا دقیقاً بداند که هر بیت (به معنای واقعی) اطلاعات در کجا یافت می شود.

در یک درایو تازه قالب بندی شده ، داده های جدید با توالی قطع نشده نوشته می شوند. با این حال ، هنگامی که یک فایل را حذف می کنید ، به آن ترتیب شکاف ایجاد می شود. رایانه آن فضا را به عنوان موجودی برای نوشتن مجدد بر روی آن علامت گذاری می کند. مشکل این است که داده های جدید شما احتمالاً به شکلی دقیق در آن شکاف نمی گنجد.

بنابراین سیستم عامل با اولین قسمت از پرونده ای که در حال نوشتن است ، خلا را پر می کند و سپس به دنبال فضای باز بعدی می گردد  که منجر به انتشار قطعات داده در سراسر درایو می شود.

همان طور که می توانید تصور کنید ، این خواندن یک فایل کامل یا مجموعه ای از پرونده های مرتبط را پیچیده تر می کند ، زیرا شما باید از یک مکان به مکان دیگر پرش کنید. هم چنین می تواند یک دستورالعمل برای مشکلات عملکردی باشد. ( حداقل برای درایوهای مکانیکی بوده است).

طول عمر SSD چقدر است؟ با این بلاگ همراه باشید تا از این موضوع مطلع شوید

چرا درایوهای مکانیکی به یکپارچه سازی خوب نیاز دارند؟

هارد دیسک های مکانیکی ، که تا زمانی که SSD ها به وجود آمد فقط “هارد دیسک” نامیده می شدند ، داده ها را روی دیسک های شیشه ای یا آلومینیومی پوشش داده شده با مواد مغناطیسی ذخیره می کنند.

دیسک ها با چرخش هزاران دور در دقیقه چرخش می کنند و سرهای خواندن / نوشتن ظریف در بالای سطح خواندن و نوشتن اطلاعاتی دارند. داده ها در مسیرها قرار می گیرند و اگر داده های شما در یک خط شسته و رفته باشد ، به این معنی است که سر فقط می تواند در یک مکان بماند و تمام آن بیت ها را بالا ببرد.

اگر درایو یکپارچه سازی باشد ، به این معنی است که هد ها برای بدست آوردن داده های درخواستی شما باید در همه مکان ها حرکت کنند. از آن جا که آن ها اجسام فیزیکی با مقدار مناسب جرم هستند ، سرعت انجام این کار محدودیتی دارد.

اس اس دی لکسار NS100 با ظرفیت 512 گیگابایت محصول پیشنهادی بانی نو به عزیزان که قصد خرید هارد ssd دارند

یکپارچه سازی SSD

یکپارچه سازی درایو های مکانیکی

هنگامی که یک درایو را از حالت اولیه خارج می کنید ، رایانه با استفاده از فضای خالی درایو به عنوان فضای مرتب سازی ، همه داده های خود را دوباره مرتب می کند. این یک فرآیند عظیم و زمان بر است.

با این حال ، در درایوهای بسیار پراکنده می تواند تفاوت محسوسی در پاسخگویی سیستم ایجاد کند. حداقل روی سخت افزارهای قدیمی تر. می بینید که درایو های مکانیکی طی سال های گذشته بسیار سریع تر و کارآمدتر شده اند.

تراکم بسیار بالاتر داده ها ، هد های بیش تر ، دیسک های بیش تر ، دور در دقیقه بیش تر و درایو الکترونیک بهتر همه باعث شده سرعت هارد دیسک های جدید بسیار بالاتر باشد. تا حدی که تأثیرات یکپارچه سازی در اکثر موارد ارزش آن را ندارد.

این روزها رایانه ها نیز آن قدر رم دارند که سیستم عامل ها می توانند اطلاعات را از درایو ذخیره کنند. هارد دیسک های مکانیکی مدرن خود دارای بافرهای بزرگی هستند که می توانند محدودیت های مکانیکی طراحی آن ها را برطرف کنند.

بنابراین ، در پایان ، حتی یکپارچه سازی یک درایو مدرن نیز احتمالاً به هیچ وجه افزایش عملکردی نخواهد داشت.

آیا به یکپارچه سازی SSD نیازی هست؟

جدا از همه ی این مقدمه ها ، به سوال اصلی می رسیم که آیا شما نیاز به یکپارچه سازی SSD  دارید؟

جواب کوتاه، نه است. دو دلیل اصلی برای این جواب وجود دارد. اولین مورد مربوط به فقدان مزایای عملکرد است ، که به هر حال ، کل هدف یکپارچه سازی است. دلیل دوم به سلامت SSD شما مربوط می شود. به نظر می رسد یکپارچه سازی SSD می تواند عمر آن را کوتاه کند.

اس اس دی ای دیتا Ultimate SU800 SATA III با ظرفیت 512 گیگابایت محصولی به صرفه، پیشنهادی بانی نو به شما عزیزان که قصد خرید ssd دارید

عملکرد SSD و یکپارچه سازی

همان طور که قبلاً دیدیم ، دلیل اصلی این که یکپارچه سازی عملکرد مکانیکی انواع هارد را تحت تأثیر قرار می دهد این است که باعث می شود تاخیر مکانیکی بیش تری به روند کار اضافه شود ، زیرا هدها دیوانه وار به اطراف می پرند تا قسمت های مختلف پرونده های شما را پیدا کنند. از نظر ماهیت خود ، SSD ها این مشکل را ندارند. آن ها هیچ قسمت مکانیکی ندارند.

آن ها اطلاعات را در داخل تراشه های حافظه ذخیره می کنند که به صورت الکترونیکی خوانده می شوند. در حالی که SSD ها همانند یک درایو مکانیکی یکپارچه سازی می شوند ، اگر داده ها همه در یک مکان باشند یا در اطراف مکان های مختلف درایو پراکنده شده باشند ، برای SSD فرقی نمی کند. “زمان جستجو” عملاً تحت تأثیر این امر نیست.

بنابراین یکپارچه سازی SSD تقریباً تفاوتی در عملکرد SSD شما ایجاد نمی کند. حتی اگر یکپارچه سازی یک درایو مکانیکی در واقع عملکرد بهتری نداشته باشد ، حداقل ضرری غیر از صرف وقت کامپیوتر ندارد. توضیح کوتاه این است که سلول های حافظه SSD با هر بار پاک کردن داده ها و نوشتن اطلاعات جدید برای آن ها ، تخریب می شوند.

SSD های مدرن می توانند سختی زیادی را در هنگام نوشتن مکرر دیسک تحمل کنند. آن ها از فن آوری پیشرفته “تسطیح سایش” برای افزایش طول عمر هر سلول حافظه تا آن جا که ممکن است استفاده می کنند.

با این حال ، از آن جا که یکپارچه سازی SSD داده ها را بی تأثیر نمی گذارد ، اگر مرتباً درایو را ایکپارچه سازی کنید ، به سرعت SSD خود را به وزن یک کاغذ تبدیل خواهید کرد.

جمع بندی

در کل، شاید یکپارچه سازی برای هارد های قدیمی، موثر واقع بشود و در سرعت هارد تاثیر بگذارد. اما این روش برای هارد اس اس دی چندان توصیه نمی‌شود و نه تنها تاثیر مثبتی بر روی آن ندارد، گاها ممکن است تاثیر منفی هم داشته باشد. به همین دلیل، برای افزایش سرعت ویندوز ، راه کارهای دیگر را امتحان کنید.

امیدواریم توانسته باشیم مطالف مفیدی در این موضوع به شما داده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×