» مقالات هارد » ssd چیست – چرا نباید از واژه هارد برای SSD استفاده کرد؟
مقالات هارد

ssd چیست – چرا نباید از واژه هارد برای SSD استفاده کرد؟

1401-05-01 772

چرا اس اس دی “هارد” نیست و نباید از واژه “هارد SSD” استفاده کنیم

SSD چیست – چرا نباید اس اس دی را هارد بنامیم؟ اگر بخواهیم دلیل این موضوع را بررسی کنیم چند واژه را در ادامه به شما نشان می‌دهیم.

ماشینِ هواپیما – خودرو قطار – کامیونِ اتوبوس.

آیا واژه‌های فوق از نظر شما معنی خاصی دارند؟

طبیعتاً معنا و مفهوم درستی ندارند، هنگامیکه از واژه “هارد SSD” استفاده می‌‎کنیم و یا آن را می‌‎نویسیم، صرفا دچار یک اشتباه شده ایم و در ادامه دلیل این موضوع را برای شما عزیزان ارائه داده‌ایم.

اگرچه ما شاهد این موضوع هستیم که در بسیاری از مقالات و وب‌سایت‌های گوناگون برای حافظه SSD از واژه ” هارد SSD ” استفاده شده است، با توجه به اینکه اکثر این وب‌سایت‌ها به صورت تخصصی در همین حوزه فعالیت می‌کنند، گاهی اوقات نمیتوان استفاده از این واژه را به یک اشکال فنی از آن وب‌سایت تلقی کرد، بلکه عمدتاً به این دلیل از این واژه استفاده شده است که در عرف با این عنوان جا افتاده است، در واقع شاید کار درست این باشد که در کنار استفاده از واژه نادرست “هارد اس اس دس”، واژه صحیح آن هم پوشش داده شود.

در ادامه قصد داریم به صورت دقیق می‌خواهیم به بررسی نام صحیح اس اس دی SSD بپردازیم، امید است که با فرهنگ سازی صحیح فنی بتوانیم از واژه بی معنای هارد اس اس دی چه به صورت گفتاری یا نوشتاری پرهیز کنیم.

همانطور که گفتیم حافظه در کامپیوتر انواع خاصی دارد، از سطوح مختلف حافظه کش Cache در پردازنده CPU گرفته تا حافظه موقت رم و در آخرین بخش، حافظه ذخیره سازی دائمی کامپیوتر، قطعاتی همچون هارددیسک HDD و اس اس دی SSD است.

هارد دیسک به چه معناست؟

هارد دیسک (Hard Disk Drive) که به صورت مخفف آن را HDD می‌نامند، به معنی درایو دیستک سخت است که آن را هارددیسک می‌نامند.

این قطعه کامپیوتر متشکل از یک موتور الکترومکانیکی است که به وسیله آن یک دیسک یا صفحه مغناطیسی دایره‌ایی شکل با نام پلاتر به گردش در می‌آید.

همزمان یک سوزن یا اصطلاحا هد مغناطیسی موظف به خواندن و نوشتن اطلاعات روی دیسک سخت است. واژه هارد به معنی سخت به دیسک داخلی این قطعه اشاره می‌کند و منظور دیگری را نمی‌رساند.

هارد دیسک به چه معناست؟

لیست قیمت: حافظه SSD

SSD چیست ؟

ssd چیست – Solid State Drive مخفف آن به صورت SSD شناخته می‌شود، به معنی درایو حالت جامد (غیر متحّرک) است که در زبان فارسی باید آن به همین صورت یعنی اس اس دی و یا حافظه اس اس دی نامید.

به علت اینکه برخلاف هارددیسک، هیچ کدام از قسمت‌ها از اجزای SSD حرکت مکانیکی ندارد، پس حرکتی ندارد به همین سبب درایو حالت جامد یا درایو غیرمتحرک نامگذاری کرد.

حافظه اس اس دی، دیسک سخت ندارد، به همین سبب به لحاظ فنی، علمی، اخلاقی و عقلی استفاده از واژه هارد برای آن به کاملا نادرست، بی جا، بی معنا، مضحک و به نوعی کاملا غلط است.

اس اس دی به چه معناست؟

پیشنهادی: پارتیشن بندی حافظه ssd

تفاوت فیزیکی ‌هارد دیسک و اس اس دی در چیست؟

ssd چیست – و تفاوت فیزیکی ‌هارد دیسک و اس اس دی در چیست؟ – حافظه هارد دیسک از مواد مغناطیسی برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده می‌کند، حافظه اس اس دی برای خواند و نوشتن از میکروچیپ استفاده می‌کند.

چیپ یا تراشه، جنس مواد نیمه رسانا Semiconductor است، این نوع مواد زیر مجموعه فیزیک حالت جامد است. در اکترونیک حالت جامد به مدار یا وسیله‌ایی می‌گویند که به صورت کامل از اجزای جامد تولید شده و حرکت الکترون‌ها و یا سایر حاملان بار در بستر مواد جامد انجام می‌گیرد.

ترانزیستور، دیود نورانی، ریزپردازنده و تراشه از جمله مثال‌هایی از تجهیزات الکترونیکی حالت جامد است.

به همین سبب SSD را درایو حالت جامد نامگذاری می‌کنند، زیرا اجزای متحرک ندارد و به جای دیسک سخت مغناطیسی از چیپ برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کند.

نبود دیسک سخت و اجزای حرکتی سبب می‌شود، حافظه اس اس دی در مقابل ضربه مقاوم باشد، سرو صدا نداشته باشد و دمای کاری آن نسبت به هارددیسک کمتر باشد.

سخن آخر

در آخر باید چند مورد را بررسی کرد که به صورت زیر آمده است:

  • حافظه اس اس دی، ‌هارد نیست.
  • اس اس دی در درون خود‌ هارد ندارد.
  • اس اس دی هیچ ربطی به‌ هارد دیسک ندارد.
  • “هارد” هیچ جایگاهی در ساختار اس اس دی ندارد.

مطالب مرتبط:

هارد ساتا چیست ؟

انواع هارد

محصول پیشنهادی: اس اس دی پی ان وای CS900 با ظرفیت 240 گیگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×