» مقالات رم » ارتقاء رم کامپیوتر در کمتر از 10 دقیقه (راهنمای سریع و آسان)
ارتقا رم کامپیوتر | چگونه رم کامپیوتر را ارتقا دهیم؟ + تاثیر رم بر روی سرعت کامپیوتر
مقالات رم

ارتقاء رم کامپیوتر در کمتر از 10 دقیقه (راهنمای سریع و آسان)

1401-06-02 1,406

ارتقا رم کامپیوتر – به احتمال زیاد بارها برای نصب و اجرای برنامه روی کامپیوتر مشکلاتی داشته‌اید و یا برنامه به درستی برای شما روی سیستم نصب و یا اجرا نشده است، در برخی موارد حتی بعد از اینکه برنامه نصب می‌شود در زمان اجرا بسیار کند است، به نوعی این موارد ممکن است اجرای برنامه را برای شما غیرممکن کند.

در بسیاری از مواقع با بررسی‌هایی که روی سیستم صورت می‌گیرد متوجه می‌شویم دلیل اصلی این مشکل از عدم پشتیبانی رم کامپیوتر شما از برنامه یا نرم افزار جدید است که این مسئله شما را به ارتقا رم کامپیوتر تشویق می‌کند.

رم کامپیوتر از جمله مهم‌ترین سخت افزارهای موجود در سیستم شما محسوب می‌شود که سرعت پاسخگویی به عملیات مختلف را مشخص می‌کند.

حافظه رم برای نگهدار دستورات موقت و همچنین اجرای برنامه‌ها و عملکرد درست کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هرچقدر سرعت و ظرفیت رم بیشتر باشد کامپیوت می‌تواند برنامه‌های سنگین‌تر را هم اجرا کند در ادامه قصد داریم به صورت کامل و جامع به بررسی و آشنایی با ارتقا رم کامپیوتر بپردازیم.

چگونه رم کامپیوتر را ارتقا دهیم؟

چگونه رم کامپیوتر را ارتقا دهیم

پیش از هرکار باید در مورد رم فعلی خود اطلاعات کافی و کاملی داشته باشید، به عنوان مثال ظرفیتی که حافظه رم اشغال کرده به واسطه نرم افزار قابل روئیت است باید آن را بدست آورید.

هر کامپیوتر برای بیشترین رم قابل پشتیبانی از دو محدویت اصلی برخوردا است: سیستم عامل و مادربرد

اما در اینجا از کجا بفهمیم که ماربورد سیستم ما از چه حافظه رم پشتیبانی می‌کند؟

زمانیکه درب کیس خود را باز می‌کنید متوجه می‌شود که مادربرد برای اتصال رم از چند اسلات برخورداراست.

برای مثال زمانیکه مادربورد سیستم دارای 4 اسلات باشد قادر است حداکثر 32 گیگابایت رم را پشتیبانی کند، ما قادر هستیم روی این مادربورد 4 رم 8 گیگابایتی را نصب کنیم.

پیش از هرکاری ابتدا رم‌هایی را که مادربورد شما قادر است پشتیبانی کند را شناسایی کنید برای مثال زمانیکه مادربورد سیستم شما از رم‌های DDR3 پشتیبانی کند و رم‌های موجود در بازار از نوع DDR4 باشند، باید شما از این مسئله پیش از خرید مطلع باشید تا با مشکل خاصی روبرو نشوید.

در فرآیند ارتقا رم می‌بایست رم کنونی را با رم قبلی که روی مادربورد نصب شده است به لحاظ ظرفیت، فرکانس، تایمینگ و برند بررسی کنید تا بتوانید بدون مشکل و به آسانی آن را بیابید و برای خرید رم جدید اقدام کنید.

نکته قابل توجه در این مورد باس یا سرعت انتقال رم است، رم که مایل هستید به سیستم خود اضافه کنید باید با رم پیشین و مادربور شما سازگاری داشته باشد. زمانیکه رم جدید باس متفاوت با رم قبلی داشته باشد این موضوع ممکن است عملکرد سیستم را با مشکل روبرو کند.

آموزش ارتقا رم کامپیوتر (نحوه ارتقا رم کامپیوتر)

تا این مرحله ما متوجه شدیم که برای ارتقا رم کامپیوتر خود نیاز به آگاهی و همچنین اطلاعات زیادی داریم تا بتوانیم این فرآیند را انجام دهم:

مراحل زیر به شما برای نصب رم جدید روی سیستم کمک می‌کنند:

 • کامپیوتر خود را خاموش کرده و منتظر بمانید تا سیستم خنک شود.
 • همه کابل‌ها، سوکت‌ها و متعلقات را از کیس کامپیوتر جدا کنید.(کابل برق حتما جدا شود)
 • کیس کامپیوتر را باز کنید. البته دقت داشته باشید که از روی دستورالعمل این کار را انجام داده و جای هر پیچی را که باز می‌کنید را فراموش نکنید.
 • اجزای داخل کیس کامپیوتر به ولتاژ اضافه حساس هستند. برای این منظور قسمتی از بدنه فلزی کیس را با دست لمس کنید تا اضافه ولتاژ احتمالی که مقدار ناچیزی است تخلیه شود.
 • رم و اسلات‌های روی مادربرد را پیدا کنید.

ارتقا Ram PC
 • اگر می‌خواهید رم خود را تعویض کنید، گیره‌های کنار رم را به بیرون فشار داده تا رم آزاد شود.
 • سپس آن را از داخل اسلات خارج کنید.
ramslot - اسلات رم


هزینه ارتقا رم کامپیوتر

در صورتیکه قصد دارید سرعت دستگاه خود را افزایش دهید می‌توانید رم خود را ارتقا دهید و این قضیه به احتمال زیاد هزینه زیادی را به همراه دارد.

لذا باید افزود شما پیش از هرکاری باید کارایی و بودجه خود را در نظر بگیرید زیرا به دلیل نوسانات بازار قیمت قطعات هم این نوسان را تجربه می‌کند از سوی دیگر هر کدام از قطعاتی که شما نیاز دارید با توجه به کارایی متفاوت از قیمت متفاوتی هم برخوردارند.

توصیه می‌شود ابتدا دلیل ارتقا رم کامپیوتر را بدانید و بعد سیستم خود را بررسی کنید تا با توجه به قطعات و رم کنونی خود هزینه ارتقا رم کامپیوتر را متحمل شوید.

اجزای داخلی کیس کامپیوتر


اجزای داخلی کیس کامپیوتر

 1. کیس
 2. منبع تغذیه (پاور)
 3. مادربرد
 4. CPU
 5. سیستم‌ خنک کننده
 6. Hard
 7. RAM
 8. کارت گرافیک
 9. حافظه ذخیره سازی
 10. فن پردازنده CPU FAN

مادر مقاله‌ای جدا به صورت مجزا به بررسی و آشنایی با اجزای کیس کامپیوتر پرداخته‌ایم در صورتیکه نیاز است به صورت کامل با این قطعات و نحوه کارایی هرکدام آشنا شوید می‌توانید به صفحه موردنظر مراجعه کنید.

تاثیر رم بر سرعت کامپیوتر

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتورها برای انتخاب و خرید رم کامپیوتر، سرعت آن است. پس ارتقا رم کامپیوتر در واقع به افزایش سرعت کامپیوتر کمک می‌کند.

برای آشنایی با تاثیر رم بر سرعت کامپیوتر می‌توانید به مقاله‌ایی که پیش از این آماده کرده‌ایم مراجعه کنید و به مطالعه آن بپردازید.

آیا ارتقا رم لپ تاپ امکان پذیر است؟

احتمالا در زمانکار با لپ تاپ خود با مشکلاتی نظیر کندی آن مواجه می‌شود، برای مثال بارها پیش آمده است که چند تب را باز کرده‌اید و یا چند برنامه را اجرا می‌کنید و با کندی سیستم روبرو می‌شوید به گونه‌ایی که نمی‌توانید هیچکدام از کارهای خود را با این برنامه‌ها پیش ببرید. در اینجا برای برطرف کردن این مشکل لازم است تا رم خود را افزایش دهید و به لپ تاپ خود رم بیشتری اضافه کنید.

در صورتیکه رایانه شما از حافظه فیزیکی لازم برخوردار نباشد می‌بایست اطلاعات خود را به هارددیسک یا SSD انتقال دهید.

این موضوع ممکن است حتی کند بودن سیستم را تشدید کند، این برای زمانی است که کلیه اپ تاپ‌های مدرن به شما قابلیت دسترسی به رم را نمی‌دهند، اما بی شک برای ارتقا رم به شما راه‌حلی را ارائه می‌کنند.

در بسیاری از مواقع لپ تاپ ها قابلیت ارتقا سخت افزار را دارد و لازم به تعویض خود لپ تاپ نیست اما برخی از لپ تاپ هایی که در بازار به فروش می‌رسند به گونه‌ایی نازک هستند که به دستگاه‌هایی غیرقابل ارتقا تبدیل شده‌اند و در راستای تغییر و ارتقا سخت افزار محدودیت‌های را به وجود آورده‌اند.

چطور میتوانیم رم لپ تاپ را ارتقاء بدهیم؟

چطور میتوانیم رم لپ تاپ را ارتقاء بدهیم؟

ارتقا یا افزودن رم در لپ تاپ نیازی به مهارت خاصی ندارد فقط به یک پیچ گوشی احتیاج است، در ابتدا می‌بایست میزان حافظه‌ایی را که نیاز دارید را مشخص کنید.

برای تخمین مقدار حافظه کامپیوتر ابتدا نیاز خود را بسنجید و بعد به مشاورین ما در مجموعه بانی نو تماس حاصل فرمایید تا به شما در این زمینه کمک کنند.

 • لپ تاپ را خاموش کنید
 • کلیه دستگاه‌های خارجی مانند پرینتر ، اسکنر ، هدست ، فلش مموری و غیره را از دستگاه جدا کنید.
 • کابل AC و آداپتور برق را جدا کرده و لپ تاپ را روی یک سطح صاف قرار دهید.
 • باتری لپ تاپ را جدا کنید.
 • پوشش پشت لپ تاپ را باز کنید.
 • رم قبلی را از سسیتم جدا کنید. (کلیدهای نگهداری را از دو طرف بکشید تا ماژول به سمت بالا هدایت شود)
 • اکنون رم جدید خود را درون محفظه قرار دهید.(تنظیم زاویه 45 درجه رم)
 • پوشش لپ تاپ را روی آن قرار دهید و پیچ‌هایی را که باز کردید را مجددا ببندید.

سخن آخر

با مطالعه مطالب بالا متوجه خواهید شد که دلیل ارتقا رم به چه صورت است و چگونه و در چه مواقعی رم کامپیوتر را ارتقا دهیم.

معمولا سرعت کامپیوتر یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای هرشخص مهم است و معمولا زمانیکه فرد با کند شدن سیستم خود روبرو می‌شود به ارتقا رم کامپیوتر خود فکر می‌کند.

مطالب مرتبط:

قیمت روز رم کامپیوتر

ارتقا گرافیک کامپیوتر

ارتقا سی پی یو لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×