» آموزشی » اجزای کیس کامپیوتر
آموزشی

اجزای کیس کامپیوتر

1400-01-13 9,277

اجزای کیس کامپیوتر

آیا تا به حال به داخل کیس کامپیوتر نگاه کرده اید ؟ ممکن است اجزای کیس کامپیوتر پیچیده به نظر برسند، اما با دانستن آن ها این گونه نیست. این بلاگ به شما کمک می‌‌کند تا به برخی اصطلاحات اساسی تسلط پیدا کنید و کمی‌ بیشتر در مورد آن‌چه در داخل کامپیوتر می‌‌گذرد شناخت داشته باشید.

1- کیس و منبع تغذیه

قطعات کیس کامپیوتر : منبع تغذیه، مادربرد، واحد پردازش مرکزی (CPU)، حافظه، درایوهای دیسک و کارت‌های آداپتور مختلف هستند. این موارد به طور معمول از پلاستیک، فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌‌شوند و چارچوبی را برای پشتیبانی، محافظت و خنک سازی اجزای داخلی فراهم می‌‌کنند.

فاکتور فرم دستگاه به طراحی و شکل ظاهری آن اشاره دارد. رایانه‌های دسکتاپ در فاکتورهای مختلفی در دسترس هستند:
• کیس افقی
• کیس فول سایز
• کیس جمع و جور
• کیس all in one
قطعات کیس کامپیوتر گرمای زیادی تولید می‌‌کنند. بنابراین، کیس‌ها دارای فن‌هایی هستند که هوا را از طریق کیس حرکت می‌‌دهند. هوا با عبور از اجزای گرم، گرما را جذب می‌‌کند و سپس از آن خارج می‌شود.

این فرآیند اجزای رایانه را بیش از حد گرم نمی‌کند. این کیس ها همچنین برای محافظت در برابر آسیب الکتریسیته ساکن طراحی شده اند. اجزای داخلی رایانه از طریق اتصال به کیس زمینی می‌شوند.

مقاله پیشنهادی : تفاوت رم ریدر با فلش

منبع تغذیه

برق از پریزهای دیواری با جریان متناوب AC تامین می‌شود. با این حال، تمام اجزای کیس کامپیوتر به جریان مستقیم نیاز دارند. برای بدست آوردن جریان مستقیم، کامپیوترها از منبع تغذیه برای تبدیل جریان متناوب به ولتاژ پایین‌تر از ولتاژ DC استفاده می‌کنند.
در زیر فاکتورهای مختلف منبع تغذیه دسک تاپ که با گذشت زمان تکامل یافته اند شرح داده شده است:
Advanced Technology (AT)– : این منبع تغذیه اصلی سیستم‌های رایانه ای قدیمی ‌است که اکنون منسوخ شده اند.
AT Extended (ATX) – : این نسخه به روز شده AT است اما همچنان منسوخ شده به حساب می‌آید.
ATX12V – : این متداول‌ترین منبع تغذیه در بازار امروز است که شامل یک اتصال مادربرد دوم برای تأمین انرژی اختصاصی پردازنده است. نسخه‌های مختلفی از ATX12V موجود است.

EPS12V – : این نسخه در ابتدا برای سرورهای شبکه طراحی شده بود اما اکنون معمولاً در مدل‌های سطح بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مادربردها

مادربرد که به عنوان تخته سیستم یا برد اصلی در قطعات کیس کامپیوتر نیز شناخته می‌شود، ستون رایانه است. مادربرد یک صفحه مدار چاپی است که شامل گذرگاه‌ها یا مسیرهای الکتریکی است که قطعات الکترونیکی را بهم متصل می‌کند. این قطعات ممکن است مستقیماً به مادربرد لحیم شوند، یا با استفاده از پریزها، شکاف‌های انبساط و درگاه‌ها به آن‌ها اضافه شوند.

 • واحد پردازش مرکزی : (CPU)این مغز رایانه محسوب می‌شود.
 • حافظه دسترسی تصادفی: RAMاین مکان موقتی برای ذخیره داده‌ها و برنامه‌ها است.
 • شکاف‌های توسعه : این مکان‌ها را برای اتصال اجزای اضافی فراهم می‌کند.
 •  چیپ ست : شامل مدارهای مجتمع مادربرد است که نحوه تعامل سخت افزار سیستم با پردازنده و مادربرد را کنترل می‌کند. همچنین مشخص می‌کند که چه مقدار حافظه می‌توان به یک مادربرد و نوع اتصالات مادربرد اضافه کرد.
 •  تراشه اساسی سیستم ورودی / خروجی : برای کمک به راه اندازی رایانه و مدیریت جریان داده‌ها بین دیسک سخت، کارت گرافیک، صفحه کلید، ماوس و موارد دیگر استفاده می‌شود. اخیراً BIOS توسط UEFI افزایش یافته است. UEFI رابط نرم افزاری متفاوتی را برای سرویس‌های بوت و زمان اجرا مشخص می‌کند اما همچنان برای پیکربندی سیستم، خودآزمایی روشن و تنظیمات به BIOS سنتی متکی است.
CPUها و سیستم‌های خنک کننده

واحد پردازش مرکزی وظیفه تفسیر و اجرای دستورات را در بین قطعات کیس کامپیوتر بر عهده دارد. این دستورالعمل‌ها را از سایر سخت افزارهای رایانه مانند صفحه کلید و نرم افزار کنترل می‌کند. CPU دستورالعمل‌ها را تفسیر می‌کند و اطلاعات را به مانیتور می‌دهد یا وظایف درخواستی را انجام می‌دهد.

CPU یک ریزتراشه کوچک است که درون بسته CPU قرار دارد. بسته‌های CPU دارای فاکتورهای مختلفی هستند که هر سبک به یک سوکت خاص در مادربرد نیاز دارد. تولیدکنندگان پردازنده‌های رایج شامل Intel و AMD هستند.

سیستم‌های خنک کننده

جریان خنک کننده بین اجزای الکترونیکی گرما تولید می‌کند. اجزای رایانه در صورت خنک نگه داشتن، عملکرد بهتری دارند. اگر گرما برداشته نشود، رایانه ممکن است کندتر کار کند. اگر گرمای زیادی جمع شود، رایانه خراب می‌شود یا ممکن است اجزای سازنده آسیب ببینند. بنابراین، ضروری است که کامپیوترها خنک نگه داشته شوند.

رایانه‌ها با استفاده از خنک کننده فعال و غیرفعال خنک نگه داشته می‌شوند. گزینه های فعال به قدرت نیاز دارند در حالی که راه منفعل‌ها این کار را نمی‌کنند. گزینه های غیرفعال برای خنک‌سازی معمولاً شامل کاهش سرعت عملکرد یک جز یا افزودن گرما به تراشه‌های رایانه است.

مقاله پیشنهادی : انواع سیستم خنک کننده کامپیوتر

حافظه

یک کامپیوتر ممکن است از انواع مختلف تراشه‌های حافظه در قطعات کیس کامپیوتر استفاده کند. با این حال، تمام تراشه‌های حافظه داده‌ها را به صورت بایت ذخیره می‌کنند. بایت گروهی از اطلاعات دیجیتالی است و اطلاعاتی مانند حروف، اعداد و نمادها را نشان می‌دهد. به طور خاص، یک بایت یک بلوک از هشت بیت است که به صورت 0 یا 1 در تراشه حافظه ذخیره می‌شود.

حافظه ی فقط خواندنی

تراشه رایانه ای اصلی، تراشه حافظه فقط خواندنی ROM است. تراشه‌های ROM بر روی مادربرد و سایر بردهای مدار قرار دارند و حاوی دستورالعمل‌هایی هستند که به طور مستقیم توسط CPU قابل دسترسی هستند. دستورالعمل‌های ذخیره شده در ROM شامل دستورالعمل‌های اساسی عملکرد مانند راه اندازی کامپیوتر و بارگیری سیستم عامل است.
ROM غیر فرار است به این معنی که هنگام خاموش شدن کامپیوتر محتویات پاک نمی‌شوند.

حافظه دسترسی تصادفی

RAM حافظه موقت کاری برای داده‌ها و برنامه‌هایی است که توسط CPU قابل دسترسی است. برخلاف ROM، RAM حافظه فرار است، به این معنی که هر بار که کامپیوتر خاموش می‌شود، محتویات پاک می‌شوند.

افزودن RAM بیشتر در رایانه عملکرد سیستم را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، RAM بیشتر ظرفیت حافظه رایانه را برای نگهداری و پردازش برنامه ها افزایش می‌دهد. با مقدارکمتری رم، کامپیوتر باید داده ها را بین رم و هارد دیسک بسیار کندتر جابجا کند. حداکثر مقدار RAM قابل نصب توسط مادربرد محدود می‌شود.

مشاهده قیمت روز کامپیوتر (کیس کامپیوتر، رم کامپیوتر، کارت گرافیک، پاور، فن پردازنده، هارد کامپیوتر، SSD و …)
آداپتور کارت و شیارهای توسعه
 • کارت‌های آداپتور

کارت‌های آداپتور یکی از اجزای کیس کامپیوتر هستند که با افزودن کنترل کننده برای دستگاه‌های خاص یا جایگزینی پورت، عملکرد رایانه را افزایش می‌دهند. کارت‌های آداپتور مختلفی وجود دارد که برای گسترش و شخصی سازی توانایی رایانه مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • آداپتور صدا – آداپتورهای صوتی قابلیت صوتی را فراهم می‌کنند.
 •  کارت رابط شبکه (NIC) – NIC با استفاده از کابل شبکه کامپیوتر را به شبکه متصل می‌کند.
 •  Wireless NIC – یک NIC بی سیم با استفاده از فرکانس‌های رادیویی کامپیوتر را به شبکه متصل می‌کند.
 • آداپتور ویدئو – آداپتورهای ویدئویی قابلیت فیلم را فراهم می‌کنند.
 • کارت ضبط – کارت‌های ضبط سیگنال ویدئویی را به رایانه ارسال می‌کنند تا سیگنال با یک نرم افزار ضبط ویدئو در درایو ذخیره سازی ضبط شود.
 • کارت کنترل Universal Serial Bus (USB) – پورت‌های USB اضافی را برای اتصال کامپیوتر به دستگاه‌های جانبی فراهم می‌کند.
 •  کارت eSATA – پورت‌های داخلی و خارجی SATA اضافی را از طریق یک اسلات PCI Express به کامپیوتر اضافه می‌کند.

رایانه‌های قدیمی ‌تر نیز ممکن است دارای آداپتور مودم، پورت گرافیکی شتاب، آداپتور کوچک رابط سیستم کامپیوتر و موارد دیگر باشند. رایانه‌ها برای نصب کارت‌های آداپتور در مادربرد شکاف‌های انبساطی دارند. نوع اتصال کارت آداپتور باید با شکاف انبساط مطابقت داشته باشد.

درایوهای دیسک سخت و SSDها

انواع مختلفی از دستگاه‌ها برای ذخیره اطلاعات در قطعات کیس کامپیوتر در دسترس هستند. درایوهای داده ذخیره سازی غیر فرار داده‌ها را فراهم می‌کنند، به این معنی که وقتی درایو برق را از دست می‌دهد، داده‌ها حفظ می‌شوند و دفعه بعد که دیسک روشن می‌شود، در دسترس هستند.

برخی از درایوها دارای رسانه ثابت هستند و درایوهای دیگر دارای رسانه قابل جابجایی هستند. بعضی از آن ها توانایی خواندن و نوشتن داده ها را دارند، در حالی که برخی دیگر فقط اجازه دسترسی به داده‌ها را می‌دهند، اما نوشته نمی‌شوند.

دستگاه‌های ذخیره داده را می‌توان با توجه به رسانه ای که داده در آن ذخیره می‌شود طبقه بندی کرد. مغناطیسی مانند درایوهای HDD و نوار، حالت جامد یا نوری.

رابط‌های دستگاه ذخیره سازی

دستگاه‌های ذخیره سازی داخلی اغلب با استفاده از اتصالات Serial AT Attachment (SATA) به مادربرد متصل می‌شوند. استانداردهای SATA نحوه انتقال داده، سرعت انتقال و مشخصات فیزیکی کابل‌ها و اتصالات را تعریف می‌کند.

 •  سه نسخه اصلی از استاندارد SATA وجود دارد: SATA 1، SATA 2 و SATA 3. کابل‌ها و اتصالات یکسان هستند اما سرعت انتقال داده‌ها متفاوت است. SATA 1 حداکثر سرعت انتقال اطلاعات 1.5 گیگابایت بر ثانیه را فراهم می‌کند در حالی که SATA 2 می‌تواند تا 3 گیگابایت بر ثانیه نیز برسد. SATA 3 با سرعت حداکثر 6 گیگابایت بر ثانیه سریع‌ترین است.
 •  روش‌های اتصال داخلی درایو قدیمی ‌شامل استانداردهای ATA موازی است که به عنوان Electronics Drive Electronics (IDE) و Enhanced Integrated Drive Electronic (EIDE) شناخته می‌شوند.
 •  Small Computer System Interface (SCSI) رابط دیگری بین مادربردها و دستگاه‌های ذخیره اطلاعات است. این یک استاندارد قدیمی ‌است که در اصل از داده‌های موازی به جای سریال استفاده می‌کرد. نسخه جدیدی از SCSI معروف به Serial Attached SCSI (SAS) ساخته شده است. SAS یک رابط محبوب است که برای ذخیره سازی سرور استفاده می‌شود.
ذخیره سازی رسانه مغناطیسی

سیستم‌های مکانیکی در بین قطعات کیس کامپیوتر برای موقعیت یابی و خواندن رسانه‌ها استفاده می‌شوند. موارد زیر انواع متداول درایوهای ذخیره سازی رسانه مغناطیسی است:

 • هارد دیسک (HDD) – HDD :

دستگاه‌های دیسک مغناطیسی سنتی هستند که سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته اند. ظرفیت ذخیره سازی آن ها از گیگابایت تا ترابایت است. سرعت آن‌ها بر حسب دور در دقیقه اندازه گیری می‌شود. این نشان می‌دهد که اسپیندل چقدر ورق های نگهدارنده داده را با سرعت چرخانده است. هرچه سرعت اسپیندل بیشتر باشد، یک هارد دیسک سریعتر می‌تواند داده ها را روی صفحه ها پیدا کند. این می‌تواند با سرعت انتقال سریع‌تر مطابقت داشته باشد. سرعت اسپیندل هارد دیسک معمول شامل 5400، 7200، 10 هزار و 15000 دور در دقیقه است. HDDها دارای فاکتورهای 1.8، 2.5 و 3.5 اینچی هستند. ضریب شکل 3.5 اینچ برای رایانه‌های شخصی استاندارد است. HDDهای 2.5 اینچی معمولاً در دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌شوند.

 •  Tape Drive  :

نوارهای مغناطیسی اغلب برای بایگانی داده‌ها استفاده می‌شوند. زمانی آن‌ها برای تهیه نسخه پشتیبان از رایانه مفید بودند، با این وجود با ارزان شدن HDD، درایوهای HDD خارجی معمولاً برای این منظور استفاده می‌شوند.

 • پورت‌ها، کابل‌ها و آداپتورها

در قطعات کیس کامپیوتر یک سری پورت و درگاه وجود دارد. یک درگاه ویدیویی کابل مانیتور را به کامپیوتر متصل می‌کند. پورت های ویدیویی و کابل های مانیتور سیگنال‌های آنالوگ، سیگنال‌های دیجیتال یا هر دو را انتقال می‌دهند. رایانه‌ها دستگاه‌های دیجیتالی هستند که سیگنال‌های دیجیتالی ایجاد می‌کنند. سیگنال‌های دیجیتالی در آنجا به کارت گرافیک ارسال می‌شوند که از طریق کابل به نمایشگر منتقل می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×