» مقالات رم » راه های فرمت رم و رفع مشکل فرمت نشدن رم
مقالات رم

راه های فرمت رم و رفع مشکل فرمت نشدن رم

1400-07-28 847

راه های فرمت رم و رفع مشکل فرمت نشدن رم :

هرکسی که به طور منظم با رایانه کار می‌کند و باید با نرم افزاری کار کند که به قدرت پردازشی زیادی نیاز دارد ، می‌داند که سخت افزار قدرتمند چقدر اهمیت دارد. اکثر مردم بلافاصله به پردازنده یا کارت گرافیک فکر می‌کنند. با این حال ، حافظه اصلی نیز برای عملکرد روان سیستم و سایر نرم افزارها از اهمیت اساسی برخوردار است. این حافظه توسط پردازنده برای مدیریت داده‌های برنامه‌ها و سرویس‌ها یا فرآیندهای در حال اجرا مورد نیاز است. ظرفیت حافظه اصلی تأثیر تعیین کننده‌ای بر تعداد برنامه‌های بارگذاری شده به طور همزمان و سرعت پردازش داده‌ها دارد. در اصل ، هرچه حافظه بیشتر باشد ، بهتر است. با این حال ، از آنجا که هزینه‌ها نیز نقش دارند و حافظه RAM را نمی‌توان افزایش داد ، بسیاری از افراد هنگامی که حافظه پرمی‌شود از یک ترفند نسبتاً ساده استفاده می‌کنند، فرمت رم.

مقاله پیشنهادی: فرق رم لپ تاپ با رم کامپیوتر

قویترین نرم افزار فرمت رم :

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید فرمت رم را انجام دهید. اکثر کاربران ترجیح می‌دهند پس از خرید رم ،کارت‌های حافظه را فقط به این دلیل که می‌خواهند سیستم فایل را از یک فرمت به فرمت دیگر تبدیل کنند ، قالب بندی کنند تا بتوانند از سرعت نوشتن بیشتر برخوردار شوند.

1. EaseUS Partition Master

EaseUS Partition Master یک برنامه عالی است که بر اساس Windows Disk Management و Windows Command Prompt ارائه شده است و راه حل‌های جامع مدیریت هارد دیسک و عیب یابی را ارائه می‌دهد. یکی از ویژگی‌های بسیار کاربردی EaseUS Partition Master ، ویژگی Format است. کاربران می‌توانند به راحتی از گزینه قالب برای حل مشکلات مختلف در کارت SD و درایوهای فلش USB استفاده کنند. این ابزار در دو نسخه رایگان و پولی در دسترس است. شما می‌توانید با توجه به ترجیحات خود از هر یک از نسخه‌ها استفاده کنید.

2. Windows File Explorer

پس از اتصال موفق ، به My Computer رفته و رم متصل خود را انتخاب کنید روی همان مورد راست کلیک کرده و دکمه Format را فشار دهید. فراموش نکنید که کادر “fast format” را علامت بزنید. با کلیک روی دکمه شروع ، مراحل را تکمیل کنید.

3. SD Memory Card Formatter

در اینجا یک ابزار رایگان ارائه شده است که برای قالب بندی کارت‌های حافظه در ویندوز طراحی شده است. این برنامه همچنین به تعمیر دستگاه ذخیره سازی مانند درایو فلش کارت حافظه ، هارد دیسک‌ها و غیره برای حل خطاهای مختلف کمک می‌کند. این برنامه برای کار با تقریباً همه نوع کارت حافظه بهینه شده است. دارای یک داشبورد مستقیم است که می‌توانید به راحتی چندین کار را از یک داشبورد اختصاصی اجرا کنید. قالب کارت SD برای کاربران ویندوز و مک در دسترس است.

4. USB Disk Storage Format Tool By HP

ابزار USB Disk Storage Format HP یک برنامه کاربردی ویندوز با رابط کاربری ساده برای اجرای فوری کارهایی مانند قالب بندی کارت‌های حافظه یا ایجاد دیسک راه اندازی DOS قابل بوت است. فراموش نکنید که تجربه خود را هنگام استفاده از قالب کارت SD Windows در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

5. RecoverRx

این یک برنامه درجه یک است که با درایوهای فلش USB ، کارت‌های SD ، درایوهای قلم ، SSD و موارد دیگر کار می‌کند. این برنامه جذاب دارای یک داشبورد است که به کاربران امکان می‌دهد دستگاه‌های ذخیره سازی را برای یافتن فایل‌ها اسکن کنند. این فایلها شامل عکسها ، اسناد ، فایل‌های صوتی ، فیلم‌ها و موارد دیگر است.

فرمت کردن رم

فرمت كردن رم با کامپیوتر:

1. حافظه را ردیابی کنید.

شما باید میزان استفاده از RAM کامپیوتر خود را پس از خرید رم زیر نظر داشته باشید تا قبل از اینکه واقعا به آن نیاز داشته باشید ، منابع خود را از بین نبرید. برای نظارت بر حافظه کامپیوتر خود ، می‌توانید به مدیر وظیفه بروید تا فرآیندها را بررسی کنید. اینجا می‌توانید ببینید کدام برنامه‌ها اجرا می‌شوند و چه نوع فضایی را اشغال می‌کنند.

  • کلیدهای Ctrl+Alt+Del را نگه دارید تا Task Manager باز شود.
  • “فرآیندها” را انتخاب کنید.
  • روی ستون “memory” کلیک کنید تا میزان فضا را اشغال کنید.

اکنون می‌توانید ببینید کدام یک از برنامه‌های شما بیشترین زمان و فضا را در رایانه شما اشغال می‌کند. اگر متوجه شدید که حافظه شما اشغال شده است ، باید برنامه‌هایی را که نیاز ندارید یا استفاده نمی‌کنید حذف کنید.

2. برنامه‌های راه اندازی را که نیازی ندارید غیرفعال کنید.

اگر حداقل چند سال از رایانه خود استفاده کرده‌اید ، احتمالاً مقدار قابل توجهی نرم افزار را بارگیری کرده‌اید که یا آنها را فراموش کرده‌اید یا دیگر از آنها استفاده نمی‌کنید. بعد از اینکه برگه فرآیندها به شما گفت کدام برنامه‌ها بیشترین فضا را استفاده می‌کنند ، روی برگه راه اندازی تمرکز کنید تا برنامه‌هایی را که دیگر به آنها احتیاج ندارید متوقف کند.
برای غیرفعال کردن برنامه‌های راه اندازی:
برگه “راه اندازی” را از Task Manager انتخاب کنید.
برای سازماندهی برنامه‌ها از استفاده زیاد تا کم ، روی “شروع تأثیر” کلیک کنید.
برای غیرفعال کردن برنامه‌هایی که به آنها نیاز ندارید ، راست کلیک کنید.
برنامه‌های راه اندازی برنامه‌هایی هستند که با بالا آمدن رایانه شما فعال می‌شوند. با شروع این برنامه‌ها ، هر کدام بدون رضایت شما مقدار کمی RAM در پس زمینه اشغال می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که مواردی که مورد نیاز نیستند غیرفعال یا حذف شده‌اند.

مقاله پیشنهادی: تاثیر رم در بازی

3. اجرای برنامه‌های پس زمینه را متوقف کنید.

موارد بعدی که ممکن است RAM را اشغال کنند ، برنامه‌های شما هستند که به طور خودکار در پس زمینه اجرا شوند. ممکن است سالها قبل از اینکه متوجه شوید برخی از این برنامه‌ها حافظه RAM شما را اشغال می‌کنند ، از رایانه خود استفاده کرده باشید. این می‌تواند به سرعت حافظه ، باتری و پهنای باند داده شما را خالی کند.
برای توقف برنامه‌های پس زمینه:
به تنظیمات کامپیوتر بروید.
روی دسته “حریم خصوصی” کلیک کنید.
به پانل سمت چپ بروید و به «برنامه‌های پس زمینه» بروید.
هر برنامه‌ای را که استفاده نمی‌کنید خاموش کنید.
برنامه‌ها اغلب به طور خودکار تنظیم می‌شوند تا در پس زمینه دستگاه شما اجرا شوند. این به آنها امکان می‌دهد اعلان‌ها را نمایش داده و نرم افزار خود را به طور خودکار به روز کنند. با خاموش کردن این مورد در برنامه‌هایی که استفاده نمی‌کنید ، می‌توانید در حافظه RAM ذخیره کنید.

4. هنگام خاموش شدن فایل صفحه را پاک کنید.

هنگام راه اندازی مجدد کامپیوتر ، فایل‌های صفحه شما پاک نمی‌شوند یا تنظیم مجدد نمی‌شوند و روی هارد دیسک ذخیره می‌شوند. پاک کردن فایل‌های صفحه در هارد دیسک شما به کارکرد موثر رایانه شما کمک می‌کند. می‌توانید تنظیم کنید که وقتی کامپیوتر خاموش می‌شود ، به طور خودکار رم پاک شود. این کار را با باز کردن ویرایشگر رجیستری انجام دهید:
در نوار جستجوی منوی start ، “Registry Editor” را تایپ کنید.
روی “yes” کلیک کنید تا به ویرایشگر رجیستری اجازه دهید در دستگاه شما تغییراتی ایجاد کند.
در سمت چپ ، به «HKEY_LOCAL_MACHINE» بروید و انتخاب کنید.
برای انتخاب “SYSTEM” حرکت کنید.
“CurrentControlSet” را انتخاب کنید.
“Control” را پیدا کرده و انتخاب کنید.
“Session Manager” را انتخاب کنید.
“مدیریت حافظه” را جستجو کرده و انتخاب کنید.
“ClearPageFileAtShutdown” را انتخاب کنید.
عدد “1” را در زیر مقدار داده وارد کرده و OK را بزنید.

5. کاهش جلوه‌های بصری

با بهبود فناوری‌ها ، امکانات بیشتری برای جلوه‌ها و تصاویر کامپیوتری وجود دارد. به عنوان مثال ، می‌توانید انیمیشن‌های برنامه‌ها و نمادهایی را که از حافظه برای جلوه‌های غیر ضروری استفاده می‌کنند ، خاموش کنید. اگر به نظر می‌رسد که حافظه RAM شما کم است ، برخی از جلوه‌ها را می‌توانید کنار بگذارید تا حافظه بیشتری آزاد کنید.
برای دسترسی به جلوه‌های بصری رایانه خود:
File Explorer را باز کنید.
برای انتخاب ویژگی‌ها ، روی “This PC” در پنل سمت چپ راست کلیک کنید.
روی “Advanced system settings” در سمت چپ کلیک کنید.
برگه “Advanced” را انتخاب کنید.
تنظیمات را در بخش “عملکرد” انتخاب کنید.
این تنظیم همه ویژگی‌های متحرک رایانه شما را غیرفعال می‌کند. این کار فضای ذخیره سازی بیشتری برای شما ایجاد می‌کند ، اما زیبایی رایانه شما را به میزان قابل توجهی محدود می‌کند. شما همچنین می‌توانید سفارش کنید که رایانه شما کدام جلوه‌های بصری را به دلخواه شما در همان برگه انجام می‌دهد.

محصول پیشنهادی: رم جی اسکیل RIPJAWS V 32GB (16GBx2) 3200MHz CL16

فرمت كردن رم گوشی

1. به میزان استفاده حافظه را بررسی کرده و برنامه‌ها را از بین ببرید.

در مرحله اول ، بسیار مهم است که برنامه‌هایی که بیشترین حافظه را در دستگاه Android شما مصرف می‌کنند ، بشناسید. خوشبختانه اندروید به شما امکان می‌دهد میزان استفاده از حافظه را بررسی کنید. برای بررسی حافظه ، به تنظیمات Android-> حافظه بروید ، جایی که میانگین استفاده از حافظه به شما نشان داده می‌شود. سپس می‌توانید میانگین استفاده از حافظه را در چند ساعت گذشته یا حتی یک روز بررسی کنید. برای بررسی حافظه استفاده شده توسط برنامه‌ها ، روی “حافظه استفاده شده توسط برنامه‌ها” ضربه بزنید ، جایی که متوسط استفاده از حافظه توسط سیستم Android و برنامه‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد. می‌توانید روی دکمه سه نقطه در بالا سمت راست ضربه بزنید و روی “مرتب سازی بر اساس حداکثر” بزنید. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد میزان استفاده از RAM برنامه ، فقط روی نام برنامه ضربه بزنید. برای از بین بردن برنامه‌ای که فکر می‌کنید از RAM زیادی استفاده می‌کند ، دکمه سه نقطه را فشار داده و “Force stop ” را فشار دهید.

2. برنامه‌ها را غیرفعال کنید و Bloatware را حذف کنید.

در حالی که حذف برنامه‌ها رم را فرمت می‌کند ، لزوماً این کار را برای مدت طولانی انجام نمی‌دهد ، زیرا برنامه‌ها تمایل دارند خود را در پس زمینه راه اندازی مجدد کنند. اگر برخی از برنامه‌های سیستم غیرقابل نصب وجود داشته باشد که RAM دستگاه شما را خراب می‌کند ، می‌توانید آنها را به سادگی غیرفعال کنید. هنگامی که برنامه‌ای را غیرفعال می‌کنید ، تا زمانی که دوباره آن را فعال نکنید ، در پس زمینه اجرا نمی‌شود. علاوه بر این ، این برنامه‌ها حتی در لیست برنامه‌ها نشان داده نمی‌شوند. برای غیرفعال کردن یک برنامه سیستم ، به تنظیمات، برنامه‌ها بروید و برنامه‌ای را که می‌خواهید غیرفعال کنید انتخاب کنید. در صفحه اطلاعات برنامه ، دکمه “غیرفعال کردن” را فشار دهید و روی گزینه “غیرفعال کردن برنامه” ضربه بزنید.

محصول پیشنهادی: رم جی اسکیل Aegis 4GB 2400MHz CL17

مشکل فرمت نشدن رم :

رفع سریع برای تعمیر رم فرمت نشده با Diskpart :
1. Windows + R را فشار دهید.
2. cmd را در پنجره باز شده وارد کرده و روی OK کلیک کنید.
3. Diskpart > list disk > select disk 1 > clean > create partition primary > format fs = ntfs quick
علت فرمت نشدن رم
1. بخش‌های خراب در کارت حافظه (برای انجام آزمایش سطح می‌توانید از EaseUS Partition Master استفاده کنید.)
2. ویروس به کارت حافظه حمله کرده.
3. نصب نامناسب
4. قطع ناگهانی برق هنگام نوشتن ، ویرایش یا خواندن داده‌ها.
رفع مشکل فرمت نشدن رم
1. Windows + X را کلیک کنید.
2. مدیریت دیسک را انتخاب کنید.
3. کارت حافظه خود را در پنل سمت راست پیدا کنید.
4. روی کارت حافظه راست کلیک کرده و Format را انتخاب کنید.
5. برچسب حجم ، سیستم فایل و اندازه واحد تخصیص را تنظیم کنید.
6. برای تکمیل یک قالب سریع ، روی OK کلیک کنید.

مقاله پیشنهادی: افزایش vram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×