» آموزشی » یو اس بی چیست؟
آموزشی

یو اس بی چیست؟

1400-02-06 994

یو اس بی چیست ؟ usb مخفف Universal Serial Bus یک رابط پلاگین و بازی است که به شما امکان می‌دهد کامپیوتر با دستگاه‌های جانبی و سایر دستگاه‌ها ارتباط برقرار کند. دستگاه‌های متصل به USB طیف گسترده ای را پوشش می‌دهند. از صفحه کلید و موس گرفته تا پخش کننده موسیقی و درایو فلش.

همچنین ممکن است از USB برای ارسال برق به برخی از دستگاه‌ها مانند روشن کردن تلفن‌های هوشمند و لپ تاپ و شارژ باتری آن‌ها استفاده شود. اولین نسخه تجاری Universal Serial Bus  نسخه 1.0 در ژانویه 1996 بود. این استاندارد صنعتی به سرعت توسط اینتل‌، Compaq‌، مایکروسافت و سایر شرکت‌ها پذیرفته شد.

مقاله پیشنهادی : کریپتو تب چیست؟

مشخصات USB چیست ؟

دو جنبه مهم قابلیت پشتیبانی و پهنای باند کل آن است که قابلیت پشتیبانی از 127 دستگاه را دارد و پهنای باند آن 12 مگابیت در ثانیه است که برابر با 1.5 مگابایت در ثانیه است. کار 12 مگابایت (دستگاه تمام سرعت) یا 1.5 مگابیت (دستگاه‌های کم سرعت) به پهنای باند کل USB بستگی دارد.

حداکثر سرعت سیگنالینگ  USB 2.0  480مگابیت در ثانیه و سرعت USB 3.0 حداکثر 4 گیگابیت بر ثانیه است.

پورت‌های USB کجا هستند؟

همه رایانه‌های مدرن حداقل دارای یک پورت یو اس بی هستند. در زیر لیستی از مکان‌هایی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

دسکتاپ : دسکتاپ معمولاً دارای دو تا چهار پورت در جلو و دو تا هشت پورت در عقب است.

کامپیوتر لپ تاپ : یک رایانه لپ تاپ بین یک تا چهار پورت در سمت چپ‌، راست یا هر دو طرف لپ تاپ دارد.

تبلت : اتصال USB در تبلت در درگاه شارژ قرار دارد و معمولاً میکرو USB و گاهی USB-C است. برخی از تبلت‌ها دارای درگاه‌های اضافی درگاه‌های USB هستند.

تلفن هوشمند : همانند تبلت، از درگاه USB در تلفن‌های هوشمند هم برای شارژ و هم برای انتقال داده به صورت USB-C یا micro USB استفاده می‌شود.

مقاله پیشنهادی : ایرپاد چیست؟

انواع اتصال دهنده یو اس بی چیست؟

اتصالات یو اس بی در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد. بیشتر نسخه‌های اتصالات USB‌، از جمله USB استاندارد‌، Mini USB و Micro USB‌، دارای دو یا چند نوع اتصال هستند. اطلاعات بیشتر در مورد هر نوع در زیر آورده شده است.

 • Mini-USB که با نام mini-B نیز شناخته می‌شود‌، با دوربین‌های دیجیتال و وسایل جانبی رایانه استفاده می‌شود. Mini-USB در دستگاه‌های جدید بیشتر جای خود را به کابل‌های Micro-USB و USB-C داده است.
 • Micro-USB‌، که در سال 2007 اعلام شد‌، برای جایگزینی mini-USB طراحی شده است. دو نوع Micro-USB Micro-A و Micro-B هستند‌، هر دو دارای اندازه اتصال 6.85 1. 1.8 میلی متر هستند‌، اگرچه اتصالات Micro-A دارای حداکثر اندازه بیش از حد بزرگتر هستند. کابل‌های Micro-USB اغلب برای اتصال وسایل جانبی رایانه‌، کنترلرهای بازی ویدیویی و شارژ تلفن‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی که بسیاری از شرکتها در حال ارتقا به اتصالات USB نوع C هستند (بخش بعدی)‌، Micro-USB هنوز هم معمولاً در دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.
 • کابل USB type C در اکثر گوشی‌های هوشمند مدرن اندرویدی و سایر دستگاه‌های متصل به USB وجود دارد. کابل‌های USB-C برخلاف سایر اشکال اتصالات USB برگشت پذیر هستند‌، بدین معنا که بدون توجه به “وارونه” بودن یا نبودن آنها به درستی وصل می‌شوند.

سرعت انتقال USB

 • USBx یک استاندارد گذرگاه خارجی است که از نرخ انتقال داده 12 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند و توانایی پشتیبانی از 127 دستگاه جانبی را دارد.
 • USB 2.0‌، همچنین به عنوان USB با سرعت بالا شناخته می‌شود‌ در سال 2001 معرفی شد. Hi-Speed ​​USB قادر به پشتیبانی از سرعت انتقال تا 480 است مگابیت بر ثانیه یا 60 مگابایت بر ثانیه است.
 • USB 3.0‌، همچنین به عنوان SuperSpeed ​​USB شناخته می‌شود‌، اولین بار در 2009 در دسترس قرار گرفت‌، اما اولین دستگاه‌های مجاز تا ژانویه 2010 در دسترس نبودند. USB0 با افزایش سرعت و افزایش عملکرد‌، فناوری USB 2.0 را بهبود بخشید‌ و قدرت، مدیریت و افزایش قابلیت پهنای باند را بهبود می‌بخشد. این دو مسیر داده یک طرفه را برای دریافت و ارسال همزمان داده فراهم می‌کند. USB 3.0 از نرخ انتقال تا 5.0 گیگابایت در ثانیه پشتیبانی می‌کند. پس از عرضه USB 3.1‌، برای اهداف بازاریابی رسماً به “USB 3.1 Gen1” تغییر نام یافت. اولین دستگاه‌های دارای گواهینامه شامل مادربردهای ASUS و Gigabyte Technology بود.
 • USB 3.1‌، همچنین به عنوانSuperSpeed ​​+ شناخته می‌شود‌، از تاریخ 2013 در دسترس قرار گرفت و آخرین نسخه پروتکل USB است. USB 3.1 توانایی انتقال سرعت تا 10 گیگابیت بر ثانیه را دارد و آن را مطابق با نسل اول کانال Thunderbolt اپل می‌کند. امروزه بسیاری از دستگاه‌ها برای بهبود عملکرد و سرعت از تجدید نظرهای USB 3.0 و 3.1 استفاده می‌کنند.

طول و نوع کابل‌های USB

این کابل‌ها در چند طول‌، از حدود 3 فوت تا کمی ‌بیش از 16 فوت در دسترس هستند. حداکثر طول کابل USB برای دستگاه‌های پرسرعت 16 فوت 5 اینچ (5 متر) و برای دستگاه‌های کم سرعت 9 فوت 10 اینچ (3 متر) است. این حداکثر طول‌ها به دلیل زمان انتقال داده‌ها و خطر از بین رفتن داده‌ها در صورت استفاده از طول کابل‌های طولانی تر است. با این حال‌، با استفاده از‌هاب‌های USB‌، می‌توانید دو کابل USB را متصل کنید تا فاصله بین دو دستگاه به طور موثر افزایش یابد.

کابل‌های یو اس بی نیز انواع مختلفی دارند. همانطور که در بالا اشاره کردیم‌، سرعت انتقال مختلف (2.0 و 3.0) برای USB وجود دارد. به طور مشابه‌، انواع مختلفی از کابل‌های USB برای مطابقت با آن سرعت وجود دارد. می‌توانید کابل USB 2.0 را برای استفاده با دستگاهی با استفاده از USB 2.0 یا کابل USB 3.0 برای استفاده با دستگاهی که از USB 3.0 استفاده می‌کند‌، تهیه کنید.

 • اتصالات USB نوع A به طراحی فیزیکی درگاه USB اشاره دارد. هر اتصال USB شامل یک پورت در دستگاه میزبان‌، یک کابل اتصال و یک دستگاه گیرنده است. USB-A یک طراحی سنتی درگاه میزبان USB است و یکی از ساده ترین آنها در دستگاه‌ها است.
 • طراحی USB-B درگاه گیرنده دستگاهی است که شما به رایانه میزبان متصل می‌کنید. اتصالات نوع B نیز به دلیل شکل مربع با گوشه‌های گرد در یک طرف‌، تقریباً مانند شکل یک خانه کوچک قابل تشخیص هستند. USB-B عمدتا برای وسایل جانبی خارجی است که در یک طرف آن اتصال USB-A و اتصال USB-B وجود دارد. کابل‌های USB-B به USB-B وجود دارد‌، اما به ندرت استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که زیر مجموعه‌های این طرح نیز وجود دارد‌، مانند USB Mini-A و USB Micro-A‌، با طراحی پورت‌های مختلف.

USB-C چیست و تفاوت آن با هم چیست؟

USB-C یک طراحی جدیدتر پورت است که به طور رسمی ‌در سال 2014 اعلام شد‌، اگرچه چندین سال طول کشید تا پورت‌ها یو اس بی به دستگاه‌های گسترده مصرف کننده برسند‌. USB-C برای حل بسیاری از مشکلات قدیمی ‌پورت USB-A طراحی شده است‌. از ویژگی‌های مهم USB-C می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یک طراحی باریک تر و بدون توجه به جهت مورد نظر در یک درگاه قرار می‌گیرد‌، طراحی شده برای جایگزینی اتصالات A‌، B‌، mini و micro به طور هم زمان.
 • یک اتصال 100 وات و 20 ولت بسیار قدرتمندتر از پورت قدیمی ‌است و حتی می‌تواند دستگاه‌های بزرگتر را نیز به راحتی تأمین کند.
 • امکان انتقال سرعت بسیار بالاتر از USB-A
 • پشتیبانی از تحویل برق برای شارژ دستگاه‌ها در هر دو طرف (با کابل‌های مناسب) و شارژ دستگاه‌های بزرگتر.
 • پشتیبانی از تحویل ویدئو با کیفیت بسیار بالاتر‌، از جمله انتقال فیلم 4K به صفحه نمایش.
 • پشتیبانی از حالت‌های جایگزین که بسیاری از آداپتورهای مختلف را برای اتصالات خاص مانند HDMI یا VG – یا انواع قدیمی‌تر اتصالات USB امکان پذیر می‌کند.
 • سازگاری بالقوه با اتصالات Thunderbolt 3 به این معنی است که یک پورت USB-C می‌تواند به عنوان یک درگاه Thunderbolt 3 با سخت افزار اضافی دو برابر شود.

مقاله پیشنهادی : بهترین کارت گرافیک‌های ماینینگ

آیا USB-C اتصال بهتری است؟

USB-C بسیار سریعتر و همه کاره تر از USB-A است. به مرور می‌توانید انتظار داشته باشید که اتصالات USB-C جایگزین همه اتصالات قدیمی‌USB-A و سایر پورت‌ها شود. با این وجود احتمالاً سالها به طول خواهد انجامید.

در حال حاضر‌، USB-A در کنار USB-C در بسیاری از رایانه‌ها‌، عمدتا برای مقابله با مشکلات سازگاری نشان داده می‌شود. مردم هنوز تلفن‌های هوشمند قدیمی‌، گیرنده‌ها‌، تلویزیون‌، صفحه کلید و بسیاری از تجهیزات جانبی دارند که به اتصال USB-A / B نیاز دارند.

اکثر مردم نمی‌خواهند آداپتور بخرند تا USB-C با تمام وسایل خود سازگار باشد. با کمرنگ شدن استفاده از این دستگاه‌های قدیمی‌، USB-C به یو اس بی ای تبدیل می‌شود که همه از آن استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×