» آموزشی » چرا بدنه ی لپ تاپ برق دارد؟
آموزشی

چرا بدنه ی لپ تاپ برق دارد؟

1400-08-15 2,579

شاید گاها با این مشکل رو به رو شده باشید که وقتی ناخودآگاه دستتان به بدنه لپ تاپ می‌خورد، حس می‌کنیم که بدنه لپ تاپ برق دارد.

 لپ‌تاپ‌ها یا نت‌بوک‌ها معمولاً انرژی کمتری نسبت به رایانه‌های رومیزی مصرف می‌کنند، زیرا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با باتری کار کنند و از مصرف انرژی بیشتری برخوردار باشند. علاوه بر این، لپ‌تاپ‌ها به ندرت یک کارت گرافیک قدرتمند دارند و اغلب به جای آن از گرافیک یکپارچه استفاده می‌کنند که به برق کمتری نیاز دارد.

مصرف برق لپ تاپ به اندازه صفحه نمایش بستگی دارد، معمولاً مصرف انرژی کمتر از 20 وات و تا 100 وات در هنگام خالی شدن باتری را خواهید دید. زمانی که شارژ باتری لپ تاپ 10 تا 20 درصد مصرف می‌کند، تخمین می‌زنیم که 60 وات متوسط مصرف برق برای یک لپ تاپ 14 تا 15 اینچی در صورت اتصال به برق است.

برخی از ما تجربه ناخوشایندی از برق گرفتگه شدن توسط بدنه لپ‌تاپ یا احساس سوزن سوزن شدن ناشی از تکان‌های کوچک جریان در بدن را داشته‌ایم و متوجه شده‌ایم که لپ تاپ برق دارد. این بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که لپ‌تاپ شما به برق وصل است و باید یک بدنه فلزی داشته باشد. حتی ممکن است از لمس نوک شارژر خود برق گرفته شوید. بیایید نگاهی بیندازیم که در وهله اول چه چیزی ممکن است باعث این مشکل شود.

بدنه لپ تاپ برق دارد؟

به عبارت ساده، آنچه شما احساس می‌کنید تخلیه الکتریکی جزئی است که از منبع تغذیه می‌آید، در طول کابل حرکت می‌کند و از طریق کیس به زمین متصل می‌شود. این مقدار کمی جریان است و به هیچ وجه مضر و خطرناک نیست. این فقط کاری است که منابع تغذیه با حالت سوئیچ انجام می‌دهند.

  • جریان نشتی داشته باشد

 زمانی اتفاق می‌افتد که جریان از مدار مورد نظر خود خارج شود یا از مرز ایجاد شده برای آن از طریق عایق عبور کند. به عبارت دیگر، ممکن است یک سیم باز در لپ‌تاپ شما با بدنه لپ‌تاپ شما تماس داشته باشد و در نتیجه برق گرفته شوید. لپ تاپ شما باید یک محفظه فلزی داشته باشد و سپس آداپتور باید بیرون بیاید.

  • سیم کشی پریز معیوب باشد

 مواردی وجود دارد که سوکتی که به آن وصل می‌کنید، از نظر اتصال به زمین یا ارت سیم کشی مناسبی ندارد. سوکت‌های شما معمولا سه سوراخ دارند. یکی از سمت راست، که جریان الکتریکی از آن خارج می‌شود و از هر چیزی که به آن وصل می‌کنید شناور می‌شود.

  • آداپتور برق متناوب معیوب باشد

 یکی از دلایلی که ممکن است از لپ تاپ خود شوک الکتریکی دریافت کنید می‌تواند آداپتور برق باشد. ممکن است موردی از عایق در معرض دید وجود داشته باشد یا مدت طولانی از آن استفاده کرده باشید و این به شما می‌گوید یک عایق جدید تهیه کنید.

  • اگر لپ تاپ برق دارد، یکی از دلایل می‌تواند متصل کردن لپ تاپ‌های مختلف به شارژرهای مختلف باشد.
  • آب و هوا نیز تفاوت ایجاد می‌کند، هوای گرم و خشک مشکل را بدتر می‌کند زیرا شارژ نمی‌تواند به راحتی از بین برود و پوست شما بیشتر عرق می‌کند، بنابراین رسانایی بهتری وجود دارد.

چرا بدنه ی لپ تاپ برق دارد

چطور می‌توان این مشکل را حل کرد؟

یک آداپتور برق سه شاخه تهیه کنید. این یک لایه حفاظتی اضافی با خارج کردن هر جریان سرکشی که ممکن است به شما شوک وارد کند یا آسیب برساند، فراهم می‌کند.

قبل از اتصال لوازم جانبی لپ تاپ خود را از برق بکشید. این بیشتر شبیه راهی برای جلوگیری از برق گرفتگی است. به هر حال، اگر می‌خواهید چیزی را در حالی که رایانه شخصی خود وصل است وصل کنید، باید قبل از انجام این کار آن را از برق جدا کنید.

باتری دیگری را امتحان کنید. یکی دیگر از راه‌های مستقیم برای خلاص شدن از شر برق گرفتگی بدنه لپ تاپ این است که یک باتری دیگر تهیه کنید. باتری معیوب می‌تواند باعث ایجاد مشکل در مدار لپ تاپ شما شود که ممکن است با لمس قسمت فلزی بدنه باعث شوک الکتریکی شود.

نتیجه گیری

برق بدنه لپ تاپ و نوع شوک الکتریکی مورد بحث در اینجا کشنده نیست و حتی ممکن است آنقدر واضح نباشد و به عنوان یک احساس سوزن سوزن شدن احساس شود. در هر دو مورد، نیمی از مشکل را می‌توان با اتصال زمین مناسب در سوکت یا شارژر حل کرد. اگر قصد خرید لب تاپ دارید برای تان مهم است که این مشکب را نداشته باشید، می‌توانید لپ تاپ هایی که بدنه پلاستیکی دارند تهیه کنید. هرچند که این موضوع، خطر خاصی ندارد که بخواهد بر تصمیم شما موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×