» آموزشی » تفاوت ADSL و VDSL چیست؟
آموزشی

تفاوت ADSL و VDSL چیست؟

1401-02-07 1,086

تفاوت ADSL و VDSL – شرکت مخابرات اوایل اسفندماه سال 1398 از سرویس اینترنت پرسرعت VDSL رونمایی کرد و در بسیاری از مناطق کلان‌شهر تهران ارائه و آغاز به کار کرد.

امروز اکثر کابران در این زمینه سوال دارند که تفاوت ADSL و VDSL چیست؟ کدامیک از این سرویس‌ها سرعت و کیفیت بالاتری دارند! در این مقاله قصد داریم به صورت کامل و جامع به بررسی این مسئله بپردازیم.

در این بین برخی از افراد تصور می‌کنند VDSL همان فیبرنوری است و به نوعی آن را با اینترنت فیبرنوری (UFB) اشتباه می‌گیرند.

تفاوت بین ADSL و VDSL

تفاوت ADSL و VDSL – آشنایی با اینترنت ADSL

عبارت ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line به نوعی از جمله فناوری‌های زیرشاخه اتصال‌های DSL محسوب می‌شود.

ADSL یکی از سرویس‌های قدیمی اینترنت در جهان است که با بهره‌مندی از خطوط تلفن معمولی و بدون ایجاد مزاحمت برای تماس‌های صوتی اطلاعاتی را از مراکز مخابراتی روی مودم شما نشان می‌دهد.

یکی از مهم‌تریبن مزیت‌های اینترنت ADSL این است که به کابل‌کشی و نصب خطوط جدید نیازی نیست و روی همان خط تلفن هر خانه یک اتصال اینترنت ADSL برقرار کرد.

به نوعی تمامی شما از اینترنت ADSL برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنید، اگر علاقمند به یادگیری بیشتر در این زمینه هستید می‌توانید در ادامه این مطلب به ما ملحق شوید.

اینترنتی که به صورت ADSL به دست مصرف‌کننده می‌رسد ارزان و نسبت به سایر اینترنت باندپهن در دسترس و راه‌اندازی سریع و ساده‌تری دارد اما حداکثر دانلود روی آن به 24مگابیت بر ثانیه می‌رسد.

سرعت آپلود بیشتر از سرعت دانلود است و حدودا 1 یا 2 مگابایت است، مواردی که در سرعت و کیفیت اینترنت ADSL شما تاثیرگذار است: متشکل از سیم‌های تلفن، فاصله منزل شما تا مرکز مخابرات، بستر خطوط تلفن شهری و پارامترهای دیگر.

کیفیت بالاتر در ADSL با عنوان +ADSL2

اخیرا نسل جدیدی از اینترنت ADSL با نام +ADSL2 معرفی شده است و برای افرادی که در فاصله نزدیک به مرکز مخابرات هستند و یا به تجهیزات سرویس‌دهنده اینترنت دسترسی دارند بسیار مناسب است.

دلیل اصلی نام‌گذاری این نوع اینترنت این است که افراد در نزدیکی سرویس‌دهنده یا مرکز مخابراتی نزدیک هستند؛ به نوعی کیفیت و سرعت اینترنت بیشتری نسبت به افراد Downstream دارند.

اشتراک دیجیتال نامتقارن (به انگلیسی: Asymmetric digital subscriber line, ADSL) یا اِی‌دی‌اِس‌اِل، یکی از روش‌های پیاده‌سازیِ سیستمِ خط اشتراک دیجیتال (به انگلیسی: Digital Subscriber Line, DSL) است. انواع سیستم‌های DSL معمولاً به صورت xDSL نشان داده می‌شوند. DSL از فرکانس‌های بالاترِ باندِ فرکانسیِ خطوطِ زوج‌سیمِ (Twisted pair) تلفن استفاده می‌کند تا سرعت انتقال اطلاعات را افزایش دهد. ADSL در واقع نوعی از DSL است که ارتباط در آن نامتقارن است؛ یعنی سرعت ارسال داده کمتر از دریافت آن است.

ویکیپدیا
آشنایی با اینترنت ADSL

تفاوت ADSL و VDSL – آشنایی با اینترنت VDSL

عبارت VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line است و به نوعی نسل جدیدی از فناوری DSL محسوب می‌شود که روی بسترها کابل‌های شبکه فیبرنوری قرار دارد.

نخستین تفاوت ADSL با VDSL این است که اولی برای انتقال اطلاعات از خطوط کابل مسی استفاده می‌کند، در صورتیکه VDSL روی بستر کابل فیبرنوری است و به کابل‌کشی و نصب کابل شبکه فیبر نوری جداگانه از مرکز مخابرات تا جعبه‌های تقسیم خطوط تلفن ثابت یا همان کافویی که به منزل شما نزدیک است، احتیاج دارد.

تفاوت سرعت اینترنت ADSL و VDSL به این صورت است: سرعت روی اینترنت VDSL حدودا 5 برابر سرعت دانلود ADSL است و به نوعی تا مرز 300 مگابیت برثانیه هم می‌رسد.

سرعت آپلود VDSL را می‌توان 10 برابر ADSL عنوان کرد و به نوعی این سرویس می‌تواند تا مرز 100 مگابایت نیز پیش رود. VDSL از کافوها تا درون خانه شما از کابل‌های مسی استفاده می‌کند و باندهای فرکانسی آن از 12 کیلوهرتز تا 35 کیلوهرتز است.

تکنیک‌هایی که در VDSL استفاده شده است در تلاش است تا از نزدیک‌ترین کافوی نوری (صندوقی که برای توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس‌دهی انجام شود.

Upstream و Downstream در سرویس VDSL

در VDSL دیگر بحث Upstream و Downstream در نظر گرفته نخواهد شد و کلیه مشترکان از سرعت یکسان برخوردارند، هرچند در اینجا باز هم بحث کیفیت کابل‌های مسی و تداخل روی سرعت اینترنت بسیار تاثیرگذار است.

مودم ADSL با مودم VDSL تفاوت دارد و روی VDSL می‌توان از سرویس‌های ارزش افزوده‌ایی همچون خطوط تلفن SIP (تلفن بر بستر اینترنت)، ویدیو کنفرانس، IP-TV و غیره نیز عرضه کرد.

آشنایی با اینترنت VDSL

لذادر اینجا اگر بخواهیم به سوال تفاوت ADSL و VDSL پاسخ دهیم باید گفت: اگر اینترنت پرسرعت نسبت به ADSL روی بسترهای کابلی می‌خواهید بهتر است به سراغ اینترنت VDSL بروید. در اینترنت VDSL نیازی نیست تا شما عملی انجام دهید و شرکت مخابرات وظیفه کابل‌کشی‌ها را برعهده دارد. کاربر فقط باید یک خط تلفن ثابت و یک مودم VDSL خریداری کند.

خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا (انگلیسی: Very high speed digital subscriber line) و خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا ۲ (انگلیسی: Very high speed digital subscriber line 2) به اختصار وی‌دی‌اس‌ال (انگلیسی: VDSL) فناوری خط اشتراک دیجیتال است که انتقال داده را سریعتر از خط اشتراک دیجیتال نامتقارن ارائه می‌دهند. سرعت دانلود در این استاندارد، ۵۲ مگابیت دانلود و ۱۶ مگابیت آپلود و به صورت نامتقارن است.

ویکیپدیا

آشنایی با اینترنت فیبرنوری

اینترنت فیبر نوری یا اینترنت UFB مخفف Ultra-Fast Broadband که به آن اینترنت FTTH نیز هم گفته می‌شود. همانطور که از نام آن پیدا است. براساس کابل‌های فیبرنوری است و می‌تواند سرعتی تا یک گیگابیت را برای دانلود و آپلود را ارائه کند، هرچند به صورت معمول اینترنت فیبر از سرعتی حدودا 300 مگابیتی برخوردار است.

این نوع اینترنت امروزه در ایران برای کابران خانگی استفاده می‌شود و تنها شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های از اینترنت فیبر استفاده نمی‌کنند.

مهم‌ترن تفاوت بین اینترنت ADSL و VDSL این است که اینترنت فیبرنوری گران‌قیمت است و برخلاف اینترنت‌های DSL قادر است تا یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر داشتن فاصله کاربر تا سرویس‌دهند ارائه دهد. با توجه به استفاده از اینترنت فیبرنوری به دستگاه‌های مخصوص این نوع اینترنت نیاز است و از مودم‌های ADSL و VDSL استفاده نمی‌شود.

سخن آخر

معمولا انتخاب سرویس اینترنتی بیشتر از اینکه طبق معیارهای چون هزینه و سرعت صورت بگیرد، به دردستر بودن آن بستگی دارد.

اکنون زیرساخت‌های وسیعی برای استفاده از اینترنت پرسرعت فیبرنوری یا VDSL وجود ندارد. اگر این مسئله را کنار بگذاریم، با توجه به دلایل و تعاریف ذکر شده در مقاله تفاوت بین اینترنت ADSL و VDSL می‌توانید به نتیجه دلخواهتان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×