بانی نو
No products in the cart.

علت داغ شدن گوشی و راه‌های خنک کردن آن

دلیل داغ شدن گوشی

علت داغ شدن گوشی

بسیاری از ما داغ شدن بیش از حد تلفن همراه را تجربه کرده ایم‌، به خصوص گرمای زیادی که پس از مکالمه ای طولانی مدت حس می‌کنید و گوشی داغ می‌شود. اما دیگر علت داغ شدن گوشی چیست؟ آیا این داغ شدن به حدی است که تا خنک شدن گوشی پیش نمی‌رود؟ در ادامه، بیشترین دلیل داغ شدن گوشی را بررسی می‌کنیم و به شما می‌گوییم چه کاری می‌توانید برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن انجام دهید.

چرا تلفن‌ها داغ می‌شوند؟

متأسفانه‌، پاسخی واحد برای این سوال وجود ندارد. بعضی اوقات تلفن‌ها در اثر اجرای برنامه‌های زیادی در پس زمینه وجود دارد داغ می‌شوند. باتری خراب یا سایر مشکلات سخت افزاری را نیز نمی‌توان فراموش کرد. همچنین ممکن است علت داغ شدن گوشی آلودگی به بدافزار باشد.

توجه: همه تلفن‌ها هر از گاهی ممکن است کمی ‌گرم شوند. اما وقتی تلفن شما تا حدی گرم می‌شود که حتی نمی‌توانید آن را در دست نگه دارید‌، مشکلی ایجاد شده است.دلایل زیادی وجود دارد که این اتفاق می‌افتد.

مقاله پیشنهادی : استخراج بیت کوین با آیفون

 

گرم شدن تلفن همراه تا چه حد طبیعی است؟

به یاد داشته باشید‌، همه تلفن‌ها داغ می‌شوند. اما چگونه می‌توان تشخیص داد که علت داغ شدن گوشی وقوع مشکل است؟ دامنه دمای طبیعی همه تلفن‌ها 37-43 درجه سانتیگراد‌، یا 98.6-109.4 درجه فارنهایت است. از آنجا که (هنوز) دماسنج در انگشتان خود نداریم‌، باید بهترین حدس خود را بزنیم تا قضاوت کنیم که چه موقع ممکن است زمان مناسبی برای متوقف کردن فعالیت‌های تلفن و کار کردن با آن باشد و اجازه دهید تلفن ما نفس بکشد.

همچنین می‌توانید برنامه‌هایی مانند AIDA64 و Cooling Master را بررسی کنید که هر دو در معجزه می‌کنند. در حالی که AIDA64 می‌تواند تقریباً همه مواردی را که باید در مورد تلفن خود بدانید به شما بگوید‌، Cooling Master مخصوصاً طراحی شده است که می‌تواند گرمای بیش از حد تلفن‌ها را تشخیص داده و با متوقف کردن برنامه‌هایی که باعث داغ شدن آن می‌شوند‌، آن را متوقف کند. یکی دیگر از برنامه‌های جالب CPU-Z است که به طور خاص برای تشخیص حرارت پردازنده طراحی شده است.

علت داغ کردن گوشی چیست؟

برخی علائم گویایی وجود دارد که می‌توانید برای تعیین دلیل گرم شدن تلفن خود از آن استفاده کنید.

 • اول از همه‌، گرما می‌تواند توسط سخت افزار معیوب ایجاد شود‌، اما همچنین می‌تواند توسط اشکالات نرم افزاری رخ دهد. در تلفن سه نقطه اصلی وجود دارد که گرما تولید می‌کنند و ممکن است علت داغ شدن گوشی باشد: باتری‌، CPU و صفحه نمایش. وقتی تلفن داغ می‌شود‌، باتری معمولاً اولین جایی است که باید به آن نگاه کنید. خصوصا اگر گرما از پشت تلفن وارد می‌شود. باتری‌های لیتیوم یون مدرن بسیار قدرتمند هستند‌، به همین دلیل بعضی اوقات داغ می‌شوند. گرما باعث می‌شود که باتری حلال‌های آلی خود را تخلیه کند که در واقع می‌تواند از گرمای زیاد یا جرقه منجر شود. در واقع علت گرم شدن گوشی سامسونگ و انفجارهای بدنام سامسونگ گلکسی S7 توسط باتری‌های معیوب ایجاد شده است.
 • اگر گرما از جلوی صفحه می‌آید‌، ممکن است به دلیل CPU یا GPU گوشی باشد. هر دوی این قطعات، گرما را به عنوان یک بخشی از عملکرد ایجاد می‌کنند‌، بنابراین وقتی پردازنده فعالیت می‌کند‌، تولید گرما نیز به همین ترتیب افزایش می‌یابد.
 • به همین ترتیب‌، اگر متوجه می‌شوید از پایین تلفن شما گرما می‌آید‌، علت داغ شدن گوشی هنگام شارژ به احتمال زیاد وجود مشکل در سوکت یا سیم شارژ است.
 • بازی بیش از حد با گوشی:

تقریباً مانند رایانه‌های شخصی‌، بازی با تلفن هوشمند از پردازنده و پردازنده گرافیکی تا حد مجاز انرژی می‌برد که باعث می‌شود گرمای زیادی تولید کنند. اگر به طور گاه به گاه با تلفن خود بازی می‌کنید این نمی‌تواند علت داغ شدن گوشی شما باشد اما افرادی که به مدت چند ساعت بدون وقفه‌ها به صورت مکرر بازی میکنند قطعا به این مشکل برمی‌خورند بنابراین این کار توصیه نمی‌شود.

 • برنامه‌های پس زمینه بسیار زیاد است:

همانطور که برنامه Gmail خود را برای بررسی فیس بوک به پایین می‌کشید و از آن بیرون می آیید ، در واقع آن را خاموش نمی‌کنید. بلکه Gmail شما همچنان در پس زمینه فعال است. هرچه برنامه‌های بیشتری در پس زمینه اجرا کنید‌، سیستم شما برای حفظ آن‌ها سخت‌تر کار می‌کند و میتواند علت داغ شدن گوشی شما باشد. به طور کلی‌، برنامه‌های پس زمینه معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما اگر هرگز وارد تنظیمات نشوید و آن‌ها را خاموش نکنید‌، ممکن است به یکی از مشکلات اساسی تبدیل شوند.

 • پخش ویدیوها:

متأسفانه‌، binging در YouTube یا Netflix برای تماشای مکرر به اندازه بازی‌های ماراتن برای سلامتی تلفن شما مضر است. در واقع هر چیزی که صفحه شما را برای مدت طولانی روشن نگه دارد و از پردازنده گرافیکی تلفن شما استفاده کند‌، باعث گرم شدن دستگاه می‌شود.

 • تنظیمات کمتر از بهینه دارید:

زیاد کردن نور صفحه و تصاویر پس زمینه سه بعدی و استفاده از تنظیم خواب برای یک جلسه طولانی صدا یا ویدئو‌، همه به کسر عملکرد تلفن منجر می‌شود. بنابراین اگر تلفن شما گرم می‌شود کاملا طبیعی است و باید تنظیمات را به حالت بهینه برگردانید.

 • گذاشتن تلفن زیر آفتاب:

قرار گرفتن یک موبایل در معرض گرمای مستقیم قطعا علت داغ شدن گوشی است.

 • مشکلات برنامه و سیستم عامل:

برخی از اشکالات موجود در برنامه‌ها می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد تلفن یا عملکرد نامناسب موبایل شما شود. سیستم عامل تلفن شما نیز همین است. از آنجا که این برنامه‌ها باید با استفاده از پیکربندی‌ها و سیستم عامل‌های مختلف بر روی انواع مختلف دستگاه‌ها اجرا شوند‌، ممکن است در بعضی‌ها بهینه عمل کنند‌، در برخی دیگر کمتر. بهترین راه برای جلوگیری از سوء عملکرد آنها به روزرسانی است.

 

بزرگترین چالش همه تلفن‌ها – بدافزار

حتی اگر هر یک از موارد بالا به راحتی ‌بتواند تلفن شما را از کار بیاندازد‌، هیچ یک از آن‌ها به اندازه بدافزار قدرتمند نیستند. ما قبلاً تمام روش‌هایی را که بدافزار می‌تواند به تلفن شما آسیب برساند را بیان کردیم. از آنجایی که برنامه‌های مخرب معمولاً کدهای غیربهینه دارند، پردازنده و حافظه تلفن شما را مسدود می‌کنند و آن‌ها را تخریب کرده و گرمای زیادی تولید می‌کنند.

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم نیز در لیست موارد مشکوک و علت داغ شدن گوشی قرار دارند. در حالی که تقریباً همه از آن‌ها چیزی شنیده اند‌، چیزی که افراد کمی ‌می‌دانند این است که حمله ناگهانی ارزهای رمزپایه باعث ایجاد یک صنعت تاریک شده است. استخراج ارز دیجیتال، قدرت پردازش زیادی را می‌گیرد و ماینرها معمولاً بین هزینه لازم برای استخراج سکه‌ها و ارزش بازار خود درگیر هستند.

یکی از آسان‌ترین (و شرورانه ترین) روش‌های استخراج Cryptojacking است‌، جایی که یک هکر قدرت پردازش سیستم را به دست می‌گیرد و بدون اطلاع کاربر‌، از آن برای استخراج ارز رمزنگاری شده استفاده می‌کند. Cryptojacking به قدری محبوب است که حتی به تهدیدی قوی‌تر از باج افزار تبدیل شده است.

علت داغ شدن گوشی

راه‌های خنک کردن تلفن همراه

بیشتر اوقات‌، علت داغ شدن گوشی شما به خاطر چندین مسئله متفاوت است‌، نه فقط یک مورد. در اینجا چند نکته برای کمک به کاهش دما آورده شده است.

اول‌، هرگز تلفن را در یخچال قرار ندهید. معرفی ناگهانی تلفن شما در محدوده‌های دمایی کاملاً متفاوت باعث ترک خوردن صفحه و مشکلات سیستم در موبایل می‌شود. به همین ترتیب‌، قرار دادن تلفن در یخچال باعث ایجاد تراکم در داخل و خارج پوسته آن می‌شود که می‌تواند به قطعات الکترونیکی آسیب برساند.

پیشنهادات بهتر عبارتند از:

 • برنامه را خاموش کنید.

اگر بعد از روشن کردن برنامه خاصی متوجه گرم شدن تلفن خود شدید و علت داغ شدن گوشی آن برنامه بود‌، ابتدا آن را خاموش کنید و سپس به تنظیمات> برنامه‌ها> اجرای برنامه‌ها> برنامه مورد نظر برای خاموش کردن> توقف یا توقف اجباری را فشار دهید.

 • کیس را بردارید.

روکش پوسته و کاور تلفن می‌تواند به عنوان عایق عمل کرده و باعث جمع شدن گرما شود. آن را بردارید تا تلفن خنک شود. اگر مشکل همچنان ادامه داشت‌، بدون آن از تلفن استفاده کنید.

 • تلفن را با حالت کم مصرف اجرا کنید.

در Android‌، به دنبال حالت صرفه جویی در مصرف باتری باشید.

 • تنظیمات غیرضروری را خاموش کنید.

غالباً‌، افراد گزینه‌های GPS‌، بلوتوث یا Wi-Fi را روشن می‌گذارند‌، حتی در صورت عدم نیاز به آنها و این خود علت داغ شدن گوشی است. خاموش کردن برنامه‌های غیرضروری باعث جلوگیری از گرم شدن بیش از حد و صرفه جویی در مصرف باتری می‌شود. و بهتر این است که وقتی قصد استفاده از تلفن خود را ندارید‌، حالت هواپیما را روشن کنید.

 • خلاص شدن از شر برنامه‌های ناخواسته

نه تنها برنامه‌هایی را که استفاده نمی‌کنید‌، بلکه داده‌های ناخواسته ای را که برنامه‌های مفیدتان همچنان جمع آوری می‌کنند نیز حذف کنید. برنامه های Cleanup در Android می‌تواند به شما در رفع این مشکل کمک کند.

 • برنامه‌های خود را به روز نگه دارید.

به روزرسانی اساساً نام دیگری برای بهینه‌سازی است. هرچه برنامه بهینه‌تر باشد‌، از منابع کمتری استفاده می‌کند که در نتیجه احتمال گرم شدن گوشی شما کمتر است.

 • کابل شارژ را عوض کنید.

هر چند وقت یکبار کابل شارژ خراب می‌تواند باعث سوئ عملکرد واحد شارژ و علت داغ شدن گوشی باشد. اگر گرما بیشتر در اطراف درگاه کابل متمرکز شده باشد‌، شما باید به فکر تعویض به کابل دیگری باشید.

 

علت داغ شدن گوشی

در وهله اول چگونه می‌توان از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کرد؟

حال که علت داغ شدن گوشی را یاد گرفتیم، بهتر است با روش‌هایی آشنا شویم که از گرم شدن جلوگیری کنند. با یک آنتی ویروس شروع کنید. این برنامه اطمینان حاصل می‌کند که هیچ چیز مضر برای داغ کردن گوشی، از جمله بدافزارهای ارز دیجیتال، وارد نمی‌شود. یک نرم افزار قدرتمند امنیت سایبری بدافزار را در محل مسدود کرده و همچنین در صورت آلوده شدن وب سایتی که می‌خواهید از آن بازدید کنید‌، به شما هشدار می‌دهد.

همچنین‌، تمام توصیه‌های فوق را بخاطر داشته باشید‌، به ویژه این دستور را که تلفن خود را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید. بسته به شدت خورشید اگر شما آن را روی داشبورد خود بگذارید‌، تلفن شما خیلی زود گرم می‌شود. حواستان به جایی باشد که آن را قرار می‌دهید و فراموش نکنید اگر با تلفن‌های خود با احتیاط رفتار کنیم‌، آن‌ها به خوبی به ما خدمات می‌دهند.

مقاله پیشنهادی : تبدیل گوشی به لپ تاپ

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*