» مقالات رم » تشخیص رم کامپیوتر اصلی از تقلبی
مقالات رم

تشخیص رم کامپیوتر اصلی از تقلبی

1400-05-16 2,499

رم کامپیوتر، که نماینده‌ی سرعت و قدرت لپتاپ می‌باشد، از قطعات اصلی یک سیستم به حساب می‌آید. رم، در حقیقت حافظه‌ی پنهان یک سیستم بوده و زمانی که شما عملیاتی را در دستگاه انجام می‌دهید، داده‌ها مورد نیاز برای پردازش، و همچنین نتایجی که قرار است به دست بیاید، درون رم سیستم ذخیره می‌شود. بنابراین هر چه رم سیستم قوی‌تر باشد و حجم بیشتری را برای پردازش در اختیار داشته باشد، سرعت کارکرد لپتاپ نیز بالاتر خواهد بود. اما چیزی که مطرح می‌شود این است که آیا تشخیص رم کامپیوتر اصلی از تقلبی، امری واجب است یا خیر؟

طبیعی است که اصل هر چیزی، کیفیت بیشتری از فیک آن دارد. همچنین زمانی که یک برند یا یک محصول قوی در بازار موجود می‌شود، کمپانی‌هایی که کارشان کپی می‌باشد، دست به کار می‌شوند. برای مثال، برای کشوری مثل چین، کپی کردن یک امر طبیعی است و قدرتشان زمانی نمایان می‌شود که بتوانند این کپی را به بهترین نحو انجام دهند. اما همانطور که گفتیم، هر چقدر هم که یک جنس به خوبی کپی شده باشد، باز هم همانند قطعه‌ی اصلی‌اش کارایی نخواهد داشت. به همین دلیل، موضوعی که مطرح می‌شود، داشتن قدرت تشخیص رم کامپیوتر اصلی از تقلبی آن هست.

مقاله پیشنهادی : تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟

تشخیص رم اصلی از فیک در انواع برند‌ها

این قدرت تشخیص رم کامپیوتر اصلی از تقلبی آن، ممکن است در برند‌های مختلف، متفاوت باشد. اما کلیت تمام تفاوت‌های آن به یک شکل است، یعنی یک سری نقاط درون بدنه‌ی رم اصلی وجود دارد که چاپ برجسته داشته و یا در زیر نور به خوبی پیدا می‌شود در حالی که در رمی که فیک هست، به اینجور مسائل توجه زیادی نمی‌شود. با همین تفاوت‌ها می‌توان رم اصلی را از تقلبی تشخیص داد. برند‌های زیادی در این زمنیه فعالیت می‌کنند و در تولیدات رم کامپیوتر در جهان، حرفی برای گفتن دارند. برند‌هایی نظیر سامسونگ، کینگ استون، هیدوندای و … که گاها ممکن است یک برند برای تولیدش، از چیپ‌ برند‌های دیگر استفاده کند. یعنی برند رم کینگ استون است، اما چیپ آن متعلق به برند سامسونگ می‌باشد.

در این مقاله قصد داریم تمرکز خود را روی رم کینگ استون بگذاریم. می‌توان گفت این برند، بهترین و کم خطاترین رم کامپیوتر در جهان را تولید می‌کند. همین دلیل کافی است که کمپانی‌هایی که کار اصلی آن‌ها کپی است، روی این برند دست بگذارند. به شکلی که شاید تعداد قطعات کپی این برند با اصل آن در بازار برابر باشد. به همین دلیل تشخیص رم کامپیوتر اصلی از تقلبی، به هر کسی که قرار است برای دستگاه خود رم بخرد توصیه می‌شود.

در گذشته، از عواملی مانند کشور سازنده به عنوان اصل یا فیک بودن رم کامپیوتر کمک گرفته می‌شد که البته شاید راه مناسبی هم نباشد. چرا که برای مثال همین برند کینگ استون، که اصلیتی آمریکایی دارد اما تحت لیسانس در کشور‌های دیگری نیز تولید می‌شود. برای همین ممکن است رمی که قرار است تهیه کنید در کشور‌هایی دیگر، نظیر چین، تایوان، مالزی و … تولید شده باشد و بر روی آن‌ها نیز، اسم کشوری که سازنده‌ی آن است ذکر می‌شود. به همین دلیل این مورد، راه مناسبی برای تشخیص رم کامپیوتر اصل از تقلبی نمی‌باشد.

خود برند کینگ‌ استون که از تولیدات انبوه کپی این برند مطلع بود، برای تشخیص رم کپی از فیک، یک راه ارائه داده است. این راه به این شکل است که باید 4 رقم سریالی که به صورت برجسته در قسمت گوشه‌ی ماژول حک شده است را با 4 رقم آخر شماره سریالی که بر روی لیبل ماژول هست، تطابق دهید و در صورتی که این دو عدد با هم تطابق داشته باشد، نشان از اصل بودن رم می‌دهد.

توصیه‌هایی که برای خرید رم اصل می‌شود چیست؟

در وهله‌ی اول، قبل از اینکه بخواهید به تشخیص رم کامپیوتر اصلی از تقلبی برسید، سعی کنید که رم را از یک فروشگاه معتبر تهیه کنید. چون این موضوع بر کسی پوشیده نیست که وقتی این اجناس از چین و بعضا دوبی وارد کشور می‌شود، به شکل کلی، اصل و فیک و استوک همگی با هم در کنار هم هستند. اینکه یک فروشنده‌ی معتبر، رم اصل را از تقلبی تشخیص داده و آن را با حتی با قیمت بیشتر به فروشگاه خود برای فروش بیاورد، باعث می‌شود یک اعتبار برای خود خریده باشد و باعث شود که شما بدون اینکه تردیدی در خرید داشته باشید، با خیالی راحت به فروشگاه مورد نظر رفته و خرید خود را انجام دهید. بنابراین، قبل از خرید رم، از افرادی که در این زمنیه کمی تخصص دارند، آدرس یک فروشگاه معتبر را گرفته و با خیالی آسوده خرید کنید.

در مرحله‌ی دوم، رم بدون هولوگرام نخرید. وجود این هولوگرام، می‌تواند تضمینی برای اصل بودن رم باشد. به همین دلیل، ترجیحا از خرید رمی که فاقد هولوگرام هست خودداری کنید. شاید برخی فروشندگان، نبود این هولوگرام را به دلایل مختلفی مثل عدم وجود مشکل در بحث گمرک و یا مسائل مشابه عنوان کنند اما باید بدانیم اینگونه عذر‌ها برای نبود هولوگرام، قابل بخشش نیست. به همین دلیل، حتما دقت کنید که رم، هولوگرام داشته باشد و هولوگرام آن نیز، مطابق باشد به برندی که می‌خرید.

در مرحله‌ی بعد، برای پیشگیری از تشخیص رم کامپیوتر اصل از تقلبی، توجه داشته باشید که جنسی که می‌خرید، دارای گارانتی باشد. شرکت‌های گارانتی زیادی وجود دارند که برخی از این قطعات که کیفیت بالایی دارند را ضمانت می‌کنند. با این کار، شاید قیمت این رم‌ها کمی بالاتر بیاید، اما می‌توان از اصل بودن آن اطمینان حاصل کرد.

در آخرین مرحله، باید با توجه به شکل و ظاهر رم، بتوانید تشخیص رم کامپیوتر اصل از تقلبی را انجام دهید. حتما قبل از خرید، سری به گوگل بزنید و ظاهر کلی رم اصل و فیک را مشاهده کنید. معمولا رم‌های فیک، از برد‌های نازک و سبز روشن استفاده می‌کنند به همین دلیل، تا حدودی می‌توان به صورت چشمی و با نگاه، رم اصل از رم فیک را تشخیص داد.

پیشنهادی: آیا رم PS5 قابل ارتقاء است؟ | جدیدترین رم کامپیوتر

تشخیص رم کامپیوتر اصل از تقلبی به کمک ظاهر آن

همانطور که گفتیم، یکی از راه‌های تشخیص رم کامپیوتر اصل از تقلبی، توجه به شکل و ظاهر رم و درک تفاوت میان آن‌ها است. یعنی باید رم را از بسته‌بندی خود بیرون آورده و خود رم‌ را مورد بررسی قرارداد

برای این کار، یک رم کینگ استون اصل و فیک را مورد بررسی قرار می‌دهیم و تفاوت‌های آن را به شما ارائه می‌دهیم.

  • در اولین تفاوت، در رم‌های اصل کینگ استون، در قسمت سمت چپ رم کنار هولوگرام، به شکل عمودی برند Kingstone چاپ شده است. چاپ آن نیز به شکل سه بعدی است. یعنی با دوران چرخشی رم، این برچسب به شکل فید در آمده و دوباره قابل رویت می‌شود.( همانند خط کش‌هایی که دو شکله بودند و با حرکت دادن آن، حس می‌شود که تصاویر روی خط کش متحرک هستند.) اما در رم‌های که تقلبی هستند، این نوشته به صورت ساده و تک بعدی به چاپ رسیده است.
  • بر روی پس زمینه‌ی برچسبی که بر روی بدنه‌ی رم قرار گرفته است، برند رم حک شده است. یعنی اگر به این برچسب از زوایای مختلف نگاه شود، می‌توان واژهKingstone را مشاهده کرد.( همانند برگه اسکناس که با گرفتن آن در مقابل نور، می‌توان چاپ‌های زیادی را شاهد بود.) اما در رم فیک، این مورد اصلا وجود ندارد و کاملا صفحه‌ی سفید و بدون پس زمینه است.
  • می‌توان با مراجعه به سایت رسمی خود کمپانی Kingstone و با وارد کردن قسمت پارت نامبر که بر روی همین برچسبی که گرفته شد وجود دارد، بر روی قسمتی از سایت که برای تشخیص رم کامپیوتر اصل از تقلبی هست، می‌توان متوجه این شد که رم اصل است یا فیک.
  • در رم اصل کینگ استون، شماره سریال، در قسمت سمت راست رم قرار به صورت حک شده وجود دارد. این 4 رقم آخر این سریال، باید با شماره‌ای که بر روی برچسب آن وجود دارد یکی باشد. (البته این مورد را هم توانسته‌اند در رم‌های تقلبی رعایت کنند.) اما در برخی موارد، مشاهده شده است که در رم‌های فیک، حتی شماره سریال را در قسمت وسط رم قرار داده‌اند و جایگاه آن با رم اصل، تفاوت دارد. ( از آنجایی که شرکت کینگ استون یک روال مشخص برای جایگاه شماره سریال دارد، تفاوت در جایگاه آن، نشان از فیک بودن آن هست.
  • برندی که روی چیپ رم قرار دارد، حال چه از چیپ کینگ استون استفاده شود و چه چیپ دیگر، به صورت حک شده می‌باشد. اما برای رم‌های فیک و تقلبی، این نوشته به صورت چاپی قرار داده شده است.

معمول ترین راه برای تشخیص رم کامپیوتر اصل از تقلبی از روی ظاهر، همان بررسی برچسبی است که بر روی بدنه‌ی رم چسبیده شده است. با برسی این برچسب و نکاتی که راجع به آن گفته شد، می‌توانید رم اصل از تقلبی را تشخیص داده و برای دستگاه خود خریداری کنید و در نظر داشته باشید که رم فیک، برای شما سرعتی فیک به همراه خواهد داشت و آن سرعتی که از آن انتظار می‌رود را نمی‌توان از آن گرفت و باید مدام با هنگ کردن دستگاه کنار آمد. در هنگام خرید رم به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید تا بتوانید رم اصل را شناسایی و خریداری کنید.

مقاله پیشنهادی : افزایش vram

همچنین بخوانید:

تاثیر رم در بازی کامپیوتر

چگونه vram را افزایش دهیم؟

حافظه کامپیوتر چیست؟

معرفی انواع رم های DDR

جدیدترین رم های کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×