» آموزشی » مترجم گوگل : گوگل ترنسلیت صوتی | ترجمه با اسکن + ترانویسی (سرویس ترجمه صوتی همزمان)
آموزشی

مترجم گوگل : گوگل ترنسلیت صوتی | ترجمه با اسکن + ترانویسی (سرویس ترجمه صوتی همزمان)

1401-03-28 601,105

یکی از بهترین سرویس‌های گوگل مترجم گوگل یا گوگل ترنسلیت است و به جرئت می‌توان آن را یکی از بهترین مترجم‌های آنلاین نامید.

امروزه کمتر کسی یافت می‌شود که با گوگل ترنسلیت آشنایی نداشته باشد و علاوه بر مترجمان اکثر کاربران دیگر حتی برای چندمین مرتبه هم از این سرویس استفاده کرده‌اند.

این سرویس به صورت کابردی عمل کرده و از ویژگی‌ها یو ترفندهای متعددی برخوردار است که از آن مطلع نیستید در ادامه قصد داریم به صورت جامع و کامل به بررسی و آشنایی با مترجم گوگل و ابزارهای جدید آن می‌پردازیم.

مترجم گوگل فارسی

ترجمله فارسی به انگلیسی یا انگلیسی به فارسی یا هرزبان دیگری کار آسانی نیست و به نوعی باید فرد به زبان مذکور تسلط کافی داشته باشد تا به درستی بتواند آن را ترجمه کند، گوگل چند سالی است که یکی از سرویس‎‌های خود را با نام گوگل ترنسلیت راه اندازی کرده است و به همه کاربران در اقسا نقاط دنیا این قابلیت را می‌دهد تا به کمک اینترنت تمامی متون خود را ترجمه کنند.

گوگل پس از پیشرفت شبکه عصبی قادر است تا ترجمه را به صورت روانتر و بهتر انجام دهد، بسیاری از مردم گوگل ترنسلیت برای ترجمه لغات یا جملات استفاده می‌کنند اما تعداد بسیار کمی از این افراد از کلیه ویژگی‌های کامل این ابزار رایگان مطلع هستند.

این سرویس به جای اینکه به صورت مستقیم متن را به زبان مقصد ترجمه گوگل کن، نخست به انگلیسی و بعد به زبان مقصد ترجمه گوگل می‌کرد.

برای عمل ترجمه گوگل، در میان میلیون متن جستجو می‌کرد تا مناسب‌ترین الگو را انتخاب کند. در مدل آماری ترجمه گوگل دقت بسیار پایین بود.

گوگل در سال 2016 اعلام کرد که از این به بعد برای ترجمه گوگل از مدل شبکه عصبی استفاده خواهد کرد.

این کار به این معنی است که گوگل از این بعد تمام جمله را با هم ترجمه خواهد کرد، به جای اینکه قطعه قطعه ترجمه گوگل کند. این مدل سبب می‌شود تا مترجم گوگل بتواند با در نظر گرفتن متن ترجمه گوگل به صورت دقیق تولید شود و ترجمه ماشینی آنلاین ایجاد و به زبان انسان نزدیک‌تر می‌شود.

ویژگی های Google translate

 • به جای ترجمه کلمه به کلمه متون را به صورت جمله یکجا ترجمه می کند
 • ترجمه بیش از ۱۰۳ زبان زنده دنیا
 • ترجمه تصویر به ۲۹ زبان
 • ترجمه گفتاری دو طرفه به ۳۲ زبان
 • افزودن کلمات مورد علاقه و مهم برای استفاده آفلاین
 • قابلیت بسیار کاربردی Tap to Translate که فقط با کپی کردن هر متنی در هر نرم افزاری ترجمه متن را برای شما به نمایش در می آورد وجود قابلیت مترجم آفلاین برای زمان هایی که دسترسی به اینترنت مقدور نباشد
 • وجود حالت دوربین برای عکس گرفتن از متن مورد نظر و ارائه ترجمه ای با کیفیت تر برای ۳۷ زبان مختلف
 • قابلیت ترجمه گفتاری به صورت زنده برای ۳۲ زبان مختلف
 • امکان تشخیص حروف و متون با دستخط انسانی و ترجمه آن برای ۹۳ زبان متمایز
 • امکان تشکیل کتاب عبارات برای به خاطر سپردن لغات کلیدی و ترجمه آن ها به هر زبان دیگر
ویژگی های مترجم گوگل

ترجمه گوگل صوتی

مترجم صوتی اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهایی هستند که براساس یک فرآیند خاص متون را به صورت گفتار یا عبارت

گفتاری به صورت لحظه‌ایی و فوری به آن انتقال می‌دهد را ترجمه و در قالب عبارات گفتاری به زبان موردنظر با صدای بلند پخش می‌شود.

برنامه‌های متعددی در این باره وجود دارد که می‌توان از آن بهره‌مند شد که یکی از معروف‌ترین اپلیکیشن‌ها به گوگل ترنسلیت معروف است.

شما به راحتی می‌توانید از بخش صوتی، گوگل ترنسلیت برای این کار استفاده کنید و کلیه متون خود را به این اپلیکیشن یا نسخه وب آن بگوید تا به صورت واضح آن را برای شما ترجمه کند.

ترجمه صوتی با گوگل ترنسلیت (google translate)

گوگل ترنسل روی ویژگی با نام “Continuous Translation” در حال آزمایش است که قابلیت ترجمه فوری و پیوسته فرسمت‌های صوتی را به زبان‌های متنوع فراهم می‌کند.

یکی از آیکون‌های ابزار Continuous Translation تحت عنوان listen در کنار آیکون دوربین و مکالمه در برنامه گوگل ترنسلیت قرار گرفته است.

پس از انتخاب این آیکون، پنجره جدیدی با دکمه میکروفون در بخش پایین آن را برای کاربر باز خواهد شد. کاربران باید زبان مبدا و مقصد را به واسطه نوار ابزار مشخص کرده و پس از نگه داشتن دکمه مربوطه به میکروفون به زبان مبدل صحبت کنند.

این برنامه، صحبت‌های کاربر در زمان واقعی یا (real time) به زبان مقصد ترجمه می‌کند.

صفحه گوش دادن به ترجمه صورت گیرد نیز در بخش تنظیمات و در کنار دکمه میکروفون قرار می‌گیرد، قابلیت تغییر اندازه فونت متن ترجمه شده و سایر تغییرات لازم را نیز خواهند داشت.

امروزه ویژگی جدید گوگل ترنسلیت از زبان‌های متعددی همچون زبان‌های عربی، چینی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، هندی، ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای، پرتغالی، روسی، اسپانیایی، تایلندی، ترکی و ویتنامی پشتیبانی می‌کند.

تعداد زبان‌هایی که از این ویژگی جدید پشتیبانی می‌کنند که در نسخه بعدی تغییر کرده و افزایش می‌یابد.

مترجم گوگل با اسکن

برخی از برنامه‌ها و یا گوگل ترنسلیت قادر است متن شما را اسکن کند و یا تصویر متن خود را در آن قرار می‌دهید، زمانی که زبان مدنظر خود را انتخاب کردید، این ابزار ترجمه قادر است تا ترجمه آن را به شما تحویل دهد.

اپلیکیشن گوگل ترنسلیت

اپلیکیشن گوگل ترنسلیت

اپلیکیشن گوگل ترنسلیت از جمله ابزارهای رایگان گوگل محسوب می‌شود که به عنوان اپلیکیشن، اکستنشن و تحت وب شناخته می‌شود و برای شما به راحتی کار می‌کند.

در واقع این برنامه به سرویس ترجمه گوگل ارتباط دارد و به صورت ماشینی قادر است تا متون، اصوات، تصاویر و سایت‌ها و حتی ویدیوها را از زبانی به زبان دیگر ترجمه کند.

این برنامه برای اندروید و ios نیز در نظر گرفته شده است و به نسبت دارای سابقه طولانی است، گوگل در بازه زمانی مختلف ترجمه آفلاین و Tab to Translate و به طبع آن اپلیکیشن Google Translate با قابلیت ترجمه کردن متون بین 103 زبان را دارد.

شما هم اکنون به راحتی می‌توانید به کمک نسخه تحت وب این ابزار و اپلیکیشن آن 52 زبان را دانلود کرده و در برخی مواقع بدون اینکه به اینترنت متصل شوید به ترجمه متون و اصوات خود بپردازید.

نصب اکستنشن و افزونه گوگل ترنسلیت روی کروم

گوگل کروم جزو بهترین برنامه‌های مرورگر ویندوز، آیفون و اندروید محسوب می‌شود، این برنامه زیر نظر گوگل است و به نوعی کاملا هوشمند عمل می‌کند که برای راحتی کار ویژگی‌های متعددی برای کاربران به همراه دارد که یکی از آن به صورت extension یا اکستنشن است

به واسطه این ویژگی شما قادر هستید افزونه‌های متنوع و کاربردی روی کروم نصب کنید و تا زمانی که نیاز دارید با یک کلیک آن را فعال کنید و از آن استفاده کنید.

اکستنشن فوق را به راحتی می‌توانید روی کروم خود نصب کنید و نصب شدن آن فقط با یک کلیک است که بسیار آسان خواهد بود.

در ادامه به نحوه اضافه کردن افزونه گوگل ترنسلیت (Extention Google Translate) روی کروم به صورت تصویری اشاره خواهیم کرد:

نحوه نصب اکستنشن گوگل ترنسلیت

یکی از بهترین افزونه‌های کروم است که به کمک آن قادر هستید تا هرمتنی را که می‌خواهید را به هر زبان دیگری ترجمه کنید، اکستنشن ترنسلیت را می‌توانید به کمک روش زیر به گوگل کروم اضافه کنید:

ابتدا در کادر جستجوی گوگل خود عبارت google translate extension را سرچ کنید تا با وارد شدن به فروشگاه مخصوص گوگل کروم افزونه فوق را بیابید.

اکنون با یافتن گوگل ترنسلیت باید گزینه آبی Add to Chrome را کلیک کنید .

نحوه نصب اکستنشن گوگل ترنسلیت

جدیدترین قابلیت گوگل ترنسلیت: ترانویسی

یکی از قابلیت‌های جدید گوگل که امکان ترجمه پیوسته گفتار را به صورت تقریبا همزمان می‌دهد و به شما امکان گفتگو با جهان را داد که با افراد، فرهنگ‌ها و مکان‌ها بدون موانع زبانی ارتباط برقرار کنید.

در این برنامه می‌توانید صحبت کنید، عکس بگیرید، تایپ کنید و بنویسید، به شما بستگی دارد که چه هدفی دارید، ترانویسی گوگل به شما در هر زمینه‌ایی کمک می‌کند. با کسی که به زبان دیگری صحبت می‌کند، به راحتی گفتگو کنید.

مریم جهانبخشی

سلام، مریم جهانبخش هستم عاشق نوشتن تو هر زمینه بخصوص تکنولوژی سعی می‌کنم، امروز بهتر از دیروز بنویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×