» آموزشی » چرا مانیتور روشن نمی‌شود؟
آموزشی

چرا مانیتور روشن نمی‌شود؟

1401-03-28 11,383

تا به حال هنگام استفاده از کامپیوتر این سوال برایتان پیش آمده است که چرا مانیتور روشن نمی‌شود؟ ممکن است با این مشکل مواجه شوید که کیس روشن شده است و می‌توانید چراغ‌های روشن آن و همچنین صدای فن‌های درون آن را بشنوید. اما پس چرا تصویر مانیتور بالا نمیاد؟ در ادامه‌ی این مطلب برای شما توضیحاتی در مورد این موضوع داده‌ایم و دلایل آن به همراه راه حل‌هایشان را برایتان ذکر کرده‌ایم. دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک مانیتور روشن نمی‌شود حتی اگر به نظر می‌رسد که کامپیوتر به خوبی کار می‌کند. برخی به راه حل‌های ساده نیاز دارند، برخی دیگر ممکن است به معنای این باشد که لازم است کامپیوتر یا مانیتورتان را به تعمیرگاه ببرید.

دلایل اینکه چرا مانیتور کامپیوتر روشن نمی‌شود می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • مانیتور شما روشن نیست.
 • اتصال برق شما شل است و یا وصل نیست.
 • کابل مانیتور شما شل است یا متصل نیست.
 • پریز برق دیواری یا برد برق شما دچار مشکل شده است.
 • PSU کامپیوتر شما خراب شده است.
 • کابل مانیتور شما معیوب است.
 • نور پس‌زمینه مانیتور شما دچار مشکل شده است.
 • کارت گرافیک یا کنترلر ویدیوی شما خراب است.
 • مادربرد و یا رم شما معیوب است.

علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر را در این مقاله مطالعه کنید.

اقداماتی در رابطه با اینکه چرا صفحه مانیتور بالا نمیاد باید انجام دهیم

راه حل اول

برای اینکه بفهمید چرا مانیتور روشن نمی‌شود ابتدا مانیتور را تست کنید. اولین و ساده‌ترین آزمایش این است که ببینید آیا مانیتور شما مقصر است یا اتصالات مانیتور شما به جای کامپیوتر دچار مشکل شده است.

راه حل دوم

مطمدن شوید مانیتور روشن است. گاهی اوقات کابل‌ها ممکن است شل شوند. بررسی کنید که دوشاخه برق در پریز و اتصال دیگر در مانیتور محکم باشد و همچنین در آخر پریز دیواری روشن باشد.

راه حل سوم

سومین راه حل در رابطه با اینکه چرا مانیتور روشن نمیشه این است که سوکت دیواری خود را بررسی کنید. اگر مانیتور شما هنوز سیاه است، سعی کنید آن را به پریز برق دوم وصل کنید.

راه حل چهارم

چهارمین راه‌کار در مورد اینکه چرا صفحه مانیتور بالا نمیاد این است که از یک مانیتور دیگر استفاده کنید تا ببینید مشکل از کامپیوتر و اتصالاتش است یا مانیتور. اگر مانیتور دیگری دارید از آن برای بررسی اینکه آیا مانیتور شما دچار مشکل شده است، استفاده کنید. به سادگی مانیتور خود را جدا کنید و مانیتور دوم را که می‌دانید سالم است وصل کنید. پیشنهاد می‌کنیم این کار را با استفاده از منبع انرژی و کابل مانیتور دوم انجام دهید. اگر مانیتور دوم و جایگزین آن‌ها را روشن کند، می‌دانید که مشکل از کامپیوتر نیست.

راه حل پنجم

پنجمین قدم برای رسیدن به پاسخ این سوال که چرا مانیتور روشن نمی‌شود، بررسی کابل است. مطمئن شوید که اتصالات انتهای هر کابل به کامپیوتر و مانیتور شما محکم باشد. اگر این روش هم کار نکرد، کابل‌ها را تعویض کنید تا ببینید ایراد دارند یا خیر.

راه حل ششم

اگر هنوز هم درگیر این سوال هستید که چرا مانیتور روشن نمیشه نوبت این رسیده است که کارت‌های گرافیک کامپیوتر خود را چک کنید. این بررسی نیازمند باز کردن کامپیوتر است، اگر تجربه‌ای در آن ندارید، بهتر است که آن را به یک تعمیرکار بسپارید. اما اگر تجربه دارید، کارت گرافیک را بردارید و آن را در اسلات PCI-e ریست کنید و یکی دیگر را که می‌دانید کار می‌کند، امتحان کنید.

راه حل هفتم

آخرین راه حل برای اینکه متوجه شید چرا مانیتور روشن نمی‌شود این است که مادربرد را بررسی کنید. مانند یک کارت گرافیک، می‌توانید مادربردها را تعویض کنید تا تشخیص دهید که آیا این دلیلبالا نیمدن صفحه مانیتور شما است یا خیر. ماژول‌های RAM را در کامپیوتر خود تعویض یا مجددا نصب کنید.

برای خرید بهترین مانیتور ها در فروشگاه بانی نو به صفحه خرید مانیتور مراجعه کنید

چرا صفحه مانیتور سیاه می‌شود ؟

پس از اینکه در مورد این سوال که چرا مانیتور روشن نمی‌شود صحبت کردیم و دلایل آن را توضیح دادیم نوبت به موضوع بعدی می‌رسد. اخیراً، کاربران با مشکلاتی مواجه شده‌اند که در آن مانیتورهای آنها به طور ناگهانی و لحظه‌ای سیاه می‌شود. گزارش شده است که این رفتار به طور مکرر هر ثانیه تا چند دقیقه یکبار اتفاق می‌افتد و چیزی که این موضوع را بدتر می‌کند این است که مانیتور بدون هیچ هشدار یا زمان خاصی دچار مشکل می‌شود. در ادامه مطلب به دلایل این موضوع می‌پردازیم:

 • کابل‌های ویدیو آسیب دیده: کابل ویدیو چه HDMI یا VGA باشد که مانیتور را به کامپیوتر شما متصل می‌کند ممکن است شکسته یا آسیب دیده باشد که این معمولاً هنگام لمس یا به طور تصادفی باعث سیاه شدن صفحه نمایش می‌شود.
 • اوورکلاک کردن: اورکلاک ممکن است برای بعضی از کاربران مفید باشد تا قدرت اصلی خود را تقویت کنند، اما ممکن است با عوارضی همراه باشد.
 • درایورهای خراب: درایورهای گرافیکی نیروی محرکه اصلی در اتصال سیستم عامل شما به سخت‌افزار هستند. اگر قدیمی یا خراب باشند، ارتباط آنچنان خوب پیش نمی‌رود و با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد.
 • PSU خراب: واحد منبع نیرو یا همان  PSUبه عنوان رایج‌ترین عامل سیاه شدن مانیتور شما شناخته می‌شود. از آنجایی که این برق مادربرد شما را تامین می‌کند، ممکن است ولتاژ صحیح به درستی تحویل داده نشود.
 • GPU: اگر GPU اختصاصی نصب کرده‌اید و مانیتور را از طریق آن وصل کرده‌اید، اگر آسیب دیده باشد یا به درستی به برق وصل نشود، ممکن است مشکل ایجاد کند.
 • تداخل برق: اگر سیم‌کشی بد یا تداخل برق دارید، مانیتور ممکن است برای لحظه‌ای سیاه شود.

راه حل‌هایی در رابطه با اینکه چرا صفحه مانیتور سیاه می‌شود

 • بررسی کابل HDMI/VGA

کابل خود را تعویض کنید. قبل از خرید یک کابل جدید، کابل فعلی را به سیستم دیگری وصل کنید و ببینید کار می‌کند یا خیر. اگر کار نکرد، احتمالاً به این معنی است که کابل آسیب دیده است. آن را عوض کنید و دوباره امتحان کنید.

 • غیرفعال کردن اورکلاک

در اینجا، توصیه می‌کنیم که همه نوع اورکلاک را غیرفعال کنید و CPU خود را با سرعت کارخانه اجرا کنید. علاوه بر این، مطمئن شوید که هیچ برنامه تقویت کننده کامپیوتری در سیستم شما در حال اجرا نیست. این برنامه‌ها هنگام تلاش برای «بهینه‌سازی» کامپیوتر با حذف چندین فرآیند مهم، با سیستم‌عامل و گرافیک تضاد دارند.

 • به روز رسانی ویندوز به آخرین نسخه

مایکروسافت به‌روزرسانی‌های مکرر را برای رفع اشکالات یا معرفی ویژگی‌های جدید منتشر می‌کند. اگر مدت زیادی است که ویندوز را به روز نکرده‌اید، توصیه می‌شود فورا این کار را انجام دهید. موارد مشابهی در گذشته وجود داشته است که سیستم گرافیکی به دلیل اشکالات ایجاد شده در سیستم به درستی کار نمی‌کرد.

 • به روز رسانی درایورهای گرافیک

درایورهای گرافیکی اجزای اصلی هستند که دستورالعمل‌ها را از سیستم عامل شما به سخت‌افزار گرافیکی متصل و انتقال می‌دهند. اگر این موارد قدیمی یا خراب باشند، با مشکلات عجیب و غریب مانند سیاه شدن صفحه نمایش مانیتور مواجه خواهید شد. در اینجا، درایورهای فعلی را به درستی حذف می‌کنیم و سپس درایورهای جدید را نصب می‌کنیم.

اگر برای PS5 خود مانیتور میخواهید تهیه کنید، مقاله بهترین مانیتور برای PS5 را از دست ندهید.

جمع‌بندی

بعد از خواندن همه این روش‌هایی که در بالا ذکر شده بود، دیگر این سوال که چرا مانیتور روشن نمی‌شود برای شما پیش نمی‌آید زیرا شایع‌ترین دلایل این مشکل، به همراه راه حل‌هایشان را به شما توضیح دادیم تا دیگر هنگام مواجه شدن با مشکل بالا نیمدن صفحه مانیتور، روشن نشدن مانیتور کامپیوتر و حتی سیاه شدن صفحه سردرگم نشوید و بتوانید به راحتی در کمترین زمان ممکن آن را بر طرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×