» آموزشی » آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است؟
آموزشی

آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است؟

1400-08-10 11,214

آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است؟

امروزه بازی کردن یک فعالیت بسیار محبوب است. افراد در هر سنی در رایانه، تلفن یا کنسول خود بازی می‌کنند. با این حال، مهم‌ترین سوال این است که آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است ؟ در کل، خیر! کار درستی نیست. یا اگر بهتر بخواهیم بگوییم، آیا بازی کردن به لپ تاپ آسیب می‌زند ؟ پاسخ این سوال نیز، مثبت است. اگر مراقب نباشید، بازی می‌تواند به لپ تاپ شما آسیب برساند.

بازی فشار زیادی به پردازنده و کارت گرافیک لپ‌تاپ شما وارد می‌کند، که ممکن است پس از یک یا دو ساعت بازی بسیار داغ شود. این گرما می‌تواند به اجزای داخلی لپ تاپ شما آسیب برساند و عمر کامپیوتر شما را کاهش دهد. با این حال، تا زمانی که گام‌های مناسب را برای نگهداری رایانه و بازی‌های خود به روش صحیح بردارید، لپ تاپ سال‌ها در خدمت شما می‌ماند.

آیا بازی عمر لپ تاپ را کاهش می دهد؟

در واقع، پاسخ به این سوال این است که هم می‌تواند هم نمی‌تواند. همه چیز به روشی که در لپ تاپ خود بازی می‌کنید بستگی دارد. اگر فقط یک گیمر معمولی هستید که بازی‌های سبک انجام می‌دهید، پس نباید نگران تأثیر بازی بر عمر لپ تاپ خود باشید.

با این حال، اگر شما یک گیمر هاردکور هستید که دوست دارید بازی‌هایی را با بالاترین تنظیمات با بالاترین FPS انجام دهید، یا بازی‌های AAA را انجام دهید که عملکرد بالایی از لپ‌تاپ شما می‌خواهد، پس باید هوشمند باشید. بازی هاردکور می‌تواند فشار زیادی را به سیستم شما وارد کند. هنگامی که این بازی‌ها را روی لپ تاپ خود انجام می‌دهید، پردازنده، کارت گرافیک و نمایشگر به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قطعات بسیار گرم می‌شوند که در صورت عدم استفاده مناسب می‌تواند به لپ تاپ شما آسیب برساند.

این گرمای تولید شده از آن قطعات تحت فشار شدید می‌تواند به اجزای داخلی لپ تاپ شما آسیب برساند. ممکن است برخی از مشکلات مانند عدم عملکرد به دلیل گرمای بیش از حد را تجربه کنید. در موارد شدید، این حتی می تواند منجر به انفجار مادربرد شود.

آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است

چطور می‌توان گرمای ایجاد شده را کنترل کنیم؟

خوشبختانه گرمای تولید شده توسط سیستم شما به راحتی قابل مدیریت است. اول از همه، زمانی که در حال انجام بازی روی لپ تاپ خود هستید، باید مطمئن شوید که پردازنده و کارت گرافیک خیلی داغ نشوند. یکی از راه‌های انجام این کار این است که لپ تاپ خود را روی یک سطح سخت و صاف قرار دهید. این امر باعث گردش بهتر هوا می‌شود و به خنک نگه داشتن اجزای لپ تاپ کمک می‌کند.
در مرحله بعد، باید لپ تاپ خود را به طور منظم تمیز کنید. این یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید تا مطمئن شوید لپ تاپ شما تا حد ممکن دوام می‌آورد.

گرد و غبار و کثیفی می‌تواند به سرعت در داخل لپ تاپ شما جمع شود و جریان هوای داخل کامپیوتر شما را مسدود کند و باعث شود که خیلی سریع بیش از حد گرم شود و به لپ تاپ شما آسیب برساند. به همین دلیل است که باید لپ تاپ خود را به طور مرتب تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار و آلودگی روی فن و قطعه خنک کننده خود جلوگیری کنید.

می‌توانید به یوتیوب بروید تا آموزش تمیز کردن لپ‌تاپ را پیدا کنید. یک نکته مهم این است که هرگز لپ تاپ خود را روی زمین یا روی تخت نگذارید. تکه‌های کوچک گرد و غبار و خاک می‌توانند به راحتی وارد لپ تاپ شما شوند. قرار دادن لپ تاپ روی فرش نیز مضر است، زیرا این مکان پناهگاهی برای گرد و غبار و کثیفی است.

راه دیگر برای خنک نگه داشتن لپ تاپ خرید پایه یا پد خنک کننده برای آن است. این پایه‌ها یا پدهای خنک کننده دارای فن‌هایی هستند که هوا را مستقیماً به پردازنده و کارت گرافیک لپ تاپ می‌دمند. این تضمین می‌کند که این اجزا حتی پس از ساعت‌ها بازی خنک می‌مانند.

آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است

آیا بازی به باتری لپ تاپ آسیب می زند؟

بازی کردن یا انجام سایر کارهای سنگین روی لپ‌تاپ روی باتری شما تأثیر می‌گذارد. هنگام اجرای بازی‌ها، پردازنده و کارت گرافیک شما با قدرت کامل کار می‌کنند تا تمام عملکرد مورد نیاز برای نمایش بازی را تولید کنند. از آنجایی که این قطعات با تمام توان خود کار خواهند کرد، این بدان معناست که باتری نیز باید انرژی مورد نیاز برای انجام این فعالیت را تامین کند. این می‌تواند باعث شود باتری سریعتر از حد معمول فرسوده شود.

هر باتری مدرنی که همراه لپ تاپ شما عرضه می‌شود اصطلاحی به نام چرخه شارژ دارد. به عبارت ساده، چرخه شارژ زمانی است که از تمام توان باتری استفاده می‌کنید و آن را تا 100٪ دوباره شارژ می‌کنید.

باتری لپ‌تاپ‌های مدرن می‌تواند حدود 500 چرخه شارژ را قبل از شروع بدتر شدن سلامت آن تحمل کند. اگر باتری لپ‌تاپ خود را سریع‌تر خالی کنید، زیرا در حال انجام یک بازی سخت روی آن هستید، به سرعت به این 500 چرخه شارژ خواهید رسید. بنابراین، اگر مراقب نباشید، بازی بر روی لپ تاپ می‌تواند به عمر باتری شما آسیب برساند.

آیا همچنان می توانید بدون آسیب رساندن به باتری روی لپ تاپ خود بازی کنید؟

بله. اما باید مراقب نحوه انجام آن باشید. اگر می‌خواهید روی لپ‌تاپ خود بازی کنید، بهتر است به یک منبع برق وصل کنید. این کار از هر گونه آسیبی به باتری شما جلوگیری می‌کند. همچنین نباید برای مدت زمان طولانی روی لپ تاپ خود بازی کنید.

آیا بازی به صفحه کلید لپ تاپ آسیب می زند؟

این مورد، بیشتر به نحوه بازی کردن با دستگاه بستگی دارد. اگر فردی مسئولیت پذیر هستید و از چیزهای خود مراقبت می‌کنید، بازی به لپ تاپ شما آسیب نمی‌رساند. اما اگر نسبت به آن بی پروا باشید، مطمئناً از بین خواهد رفت. اگر معمولاً بدون کوبیدن سخت به لپ‌تاپ هر بار بازی می‌کنید، صفحه کلید شما برای بازی مناسب خواهد بود.

آیا بازی کردن به لپ تاپ آسیب میزند؟

برای جمع بندی این بحث و پاسخ به این سوال که آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است یا خیر، باید بگوییم که بطن این کار خیلی خوب نیست. اما این چیزی نیست که شما در مورد آن نگران باشید. تا زمانی که اقدامات لازم را برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خود انجام دهید، باید سال‌های زیادی در خدمت شما باشد.

البته تمامی این موارد، برای لپ تاپ هایی که فرم معمولی دارند بیان شده است و در صورتی که یک لپ تاپ گیمینگ داشته باشید، این مشکلات را نیز نخواهید داشت.

بنابراین اگر یک لپ تاپ بازی دارید، احتمالاً مشکلی برای شما به وجود نمی‌آید زیرا آن‌ها برای بازی ساخته شده‌اند و جریان هوای خوبی دارند. اما اگر یک لپ‌تاپ معمولی دارید، ممکن است بخواهید به خرید یک پد خنک‌کننده فکر کنید یا در مورد چگونگی جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ‌تاپ خود تحقیق کنید.

آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است

نکات سالم نگه داشتن لپ تاپ بازی

  • آن را به خوبی تهویه کنید. لپ‌تاپ‌های بازی معمولاً در طول بازی با ظرفیت کامل کار می‌کنند. این بدان معناست که قطعات حیاتی مانند پردازنده و کارت گرافیک گرمای بیشتری تولید می‌کنند.
    بازی‌های خود را بر روی لپ تاپ خود در یک فضای باز یا داخل یک اتاق با سیستم تهویه مطبوع که دمای اتاق را تثبیت می‌کند، بازی کنید. از استفاده از لپ تاپ در اتاق یا محیط بسیار گرم خودداری کنید زیرا مطمئناً دستگاه شما بیش از حد گرم می‌شود.
  • از تخلیه کامل باتری‌ها خودداری کنید. لپ تاپ‌های بازی برای کار کردن به انرژی زیادی نیاز دارند. به همین دلیل است که این نوع کامپیوترهای قابل حمل ظرفیت باتری کمتری دارند. هنگامی که باتری لپ تاپ شما شروع به هشدار می‌کند که در حال حاضر کم است، به سرعت آن را به پریز وصل کرده و شارژ کنید. تخلیه مداوم باتری لپ تاپ ظرفیت آن را کاهش می‌دهد و طول عمر آن را کاهش می‌دهد.
  • هنگام استفاده از لپ تاپ در حالی که به پریز برق وصل است، باتری را خارج کنید. استفاده از لپ تاپ در حین شارژ نیز طول عمر باتری را کاهش می‌دهد زیرا سلول‌های باتری آن به درستی شارژ نمی‌شود. وقتی می‌خواهید در حال حرکت بازی کنید، باتری‌ها را به برق وصل کنید.
  • از کاورهای صفحه کلید استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از ریزش گرد و غبار و فشرده شدن بین شکاف‌های کوچک موجود در صفحه کلید خود از پوشش‌های صفحه کلید استفاده کنید. کاورهای صفحه کلید همچنین می‌توانند به جلوگیری از ساییده شدن و پاک شدن برچسب‌های کلید کمک کنند.

نتیجه گیری

در نتیجه‌، پاسخ به این سوال، که آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است؟ باید بگوییم که این کار، همانند بسیاری از کار‌ها، یک میزان استهلاک دارد. برای مثال زمانی که به تماشای فیلم می‌نشینید، در صورتی که نکات لازم را رعایت نکنید، ممکن است به چشم هایتان آسیب وارد شود. اما با رعایت توصیه‌های موجود، می‌توان از مشکل، جلوگیری کرد.
گیم با لپ تاپ هم به همین شکل است. یعنی با رعایت نکاتی که گفته شد، می‌توان لذت بازی کردن را با کمترین میزان استهلاک، تجربه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×