» آموزشی » آموزش تبدیل فلش به رم کامپیوتر
آموزشی

آموزش تبدیل فلش به رم کامپیوتر

1400-05-12 2,027

آیا تبدیل فلش به رم کامپیوتر امکان پذیر است؟ زمانی که قرار است یک لپتاپ برای خود تهیه کنید، مواردی همچون گرافیک، حافظه رم، سی پی یو، مموری و … بر قدرت لپتاپ تاثیر می‌گذارد. حافظه‌ی رم یا حافظه‌ی موقت، برای پردازش اجرای دستوراتی که به دستگاه می‌دهید قرار داده شده است. بنابراین افزایش حافظه‌ی رم، به بیشتر شدن سرعت لپتاپ ختم می‌شود. عکس این موضوع نیز صادق است. یعنی رم پایین، ممکن است سرعت پردازش پایینی را برای شما به دنبال داشته باشد. علاوه بر این، مسئله‌هایی مثل سنگین بودن برنامه نیز می‌تواند روی این موضوع تاثیر بگذارد.

اما برای این مشکل یعنی کم بودن سرعت دستگاه در مواجه شدن با نرم افزار‌های سنگین، راه کار‌هایی پیشنهاد می‌شود. یکی از این راه کار‌ها، تبدیل فلش به رم می‌باشد.

تبدیل فلش به رم کامپیوتر

در مرحله اول توصیه می‌شود که لپتاپی با توجه به نیاز‌های خود تهیه کنید و بررسی‌های لازم را به عمل بیاورید که با توجه به پیشرفت نرم افزار‌ها، این لپتاپ، چند سال پاسخگوی کار شما خواهد بود. اما خب موضوعی که مطرح می‌شود، بحث قیمت لپتاپ است که ممکن است به میزان زیادی با افزایش قیمت آن رو به رو شوید.

اما در مرحله‌ی بعد، یک راهکار بهتر توصیه می‌شود؛ استفاده از فلش به عنوان رم . همه‌ی شما احتمالا با انواع و اقسام فلش‌مموری‌ها سر و کار داشته‌اید. در حال حاضر، فلش‌هایی با حافظه‌های بالای 32 گیگ یا 64 گیگ در بازار فراوان هستند که باعث می‌شود که فلش‌های با حافظه‌های کم نظیر فلش‌های 4 گیگابایتی، آن چنان به چشم نیاید. اما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که می‌توان از این فلش‌ها نیز استفاده‌ی مفیدی داشت.

پس اگر با کندی سرعت لپتاپ خود مواجه هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله با آموزش تبدیل فلش به رم کامپیوتر، این امکان برای شما فراهم می‌شود که با استفاده از فلش‌های کم حافظه و بی استفاده، تا حدودی کندی سرعت لپتاپ خود را بهبود ببخشید.

شرایط افزایش رم کامپیوتر به کمک فلش مموری

قبل از اینکه بخواهیم به بررسی آموزش تبدیل فلش به رم کامپیوتر بپردازیم، باید این را بگوییم که این کار، یک سری شرایط اولیه دارد. شرایطی که اگر نباشد شاید نتوان از فلش به عنوان رم کامپیوتر استفاده کرد. حتی اگر بهترین مارک فلش مموری را در اختیار داشته باشید

اولین شرط برای تبدیل فلش به رم این است که دستگاه شما باید از پورت USB 2.0 پشتیبانی کند. همچنین وجود 256 مگابایت حافظه‌ی خالی فلش نیز از الزامات بوده و سرعت دسترسی فلش نیز باید 1 میلی ثانیه و یا کمتر را پشتیبانی کند.( این مواردی هست که در کاغذی که در بسته‌بندی فلش هست، نوشته شده است.)

علاوه بر این، کمترین سرعت خواندن اطلاعات، باید 2.5 مگابایب بر ثانیه و کمترین سرعت نوشتن اطلاعات بر روی آن، باید 1.75 مگابایت بر ثانیه باشد.

فرمت فلش نیز در تبدیل فلش به رم موثر است. به این معنی که اگر فرمت فلشی که قرار است از آن استفاده کنید، NTFS باشد، بیشینه 32 گیگابایت از حافظه‌ را می‌توان به رم دستگاه اختصاص داد. در حالی که برای فرمت FAT32 این میزان بیشینه، 4 گیگابایت می‌باشد.

باید دقت داشته باشید که قدرت فلش نیز ممکن است در استفاده از آن به عنوان رم، موثر باشد. یعنی کلا فلش قابلیت استفاده به عنوان رم را نداشته باشد و اگر بخواهید از آن به عنوان رم استفاده کنید، سیستم با مشکل مواجه شده و بیشتر از قبل، شاهد کاهش سرعت پردازش باشید. حتی در مواردی دیده شده که  کلا ویندوز شما بالا نمی‌آید. که در صورت بروز چنین مشکلی باید فلش را از دستگاه خود جدا کرده و دستگاه خود را ری‌استارت کنید.

اگر سرعت تبلت شما کم و اجرای برنامه‌های با کندی همراه است، فلش کردن تبلت یکی از راه‌هایی است که توصیه می‌شود.

توصیه‌های مهم در استفاده از فلش به عنوان رم

برای تبدیل فلش به رم، یک‌سری توصیه‌هایی وجود دارد که بهتر است قبل از شروع این کار، آن‌ها را رعایت کنید.

 • حتما نام فلشی که قرار است به عنوان رم از آن استفاده کنید را تغییر دهید تا همیشه متوجه این باشید که کدام حافظه را قرار است به رم تبدیل کنید؛ و همچنین پس از تبدیل فلش به رم، حواستان جمع باشد که درون آن فایلی کپی نکنید.
 • ترجیحا از فلش‌های کم حافظه در حد فلش 4 گیگ استفاده کنید.
 • اگر قصد دارید که حافظه‌ی زیادی از فلش را به این کار اختصاص دهید، باید فرمت فلش را از FAT32 به NTFS تغییر دهید. ( که برای برخی فلش‌ها این امکان وجود ندارد و بهتر است اگر این قصد را دارید، در اول فلش NTFS تهیه کنید.) زیرا همانطور که گفتیم، با فلش فرمت FAT32 تنها 4 گیگابایت از حجم فلش را می‌توان به این کار اختصاص داد.
 • بهتر است قبل از استفاده از فلش به عنوان رم ، آن را فرمت کنید تا حافظه‌ی آن کاملا خالی باشد و همچنین و بعد از پایان کار نیز مطلبی را در فلش نریزید.
 • تا زمانی هم که از فلش، به عنوان رم دستگاه استفاده می‌کنید، فلش را از دستگاه جدا نکنید.

دقت داشته باشید که این کار، هیچ تاثیری بر روی اجرا شدن و یا نشدن برنامه‌ها  و بازی‌ها ندارد و فقط افزایش سرعت دستگاه را با این کار شاهد خواهید بود.

چگونگی تبدیل فلش به رم

قبل از شروع، باید عنوان کنیم که اشتباها، هارد و رم را اشتباه نگیرید. چرا که تفاوت هارد و رم بسیار چشمگیر است. حال به آموزش تبدیل فلش به رم کامپیوتر می‌پردازیم. برای این کار، دو روش وجود دارد که به صورت مجزا به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

روش اول

این روش، برای تبدیل فلش به رم مجازی ویندوز، کاربرد دارد.

برای این کار، همانطور که گفته شد، ابتدا فلشی که وارد دستگاه کرده‌اید را فرمت کنید تا فایلی در آن وجود نداشته باشد. سپس مراحلی که گفته می‌شود را طی کنید:

 • روی This PC کلیک کنید و پس از باز شدن پنجره، راست کلیک کرده و گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید تا پنجره‌ زیر برای شما باز شود. پس از این کار بر روی Advance system setting کلیک کنید تا نمایه System Properties برای شما باز شود.
 • حال به تب Advance بروید و setting که در قسمت Performance وجود دارد را انتخاب کنید.
 • حال که پنجره‌ی Performance Option برای شما باز شده، تب Advance را انتخاب کرده و روی گزینه‌ی Change که در قسمت Virtual memory  وجود دارد کلیک کنید.
 • حال، علامت کادر Automatically manage page size feature را بردارید، تا دسترسی به سایر حافظه‌ها به شما داده شود. پس از این کار، فلشی که به دستگاه وصل کرده‌اید را انتخاب نموده و در بخش Custom size حجمی که قرار است به رم دستگاه اضافه کنید را بنویسید. ( در هر دو کادر این حجم را بنویسید) سپس Set را انتخاب کرده و OK را زده و پس از بسته شدن این پنجره، گزینه‌ی Apply در پنجره‌ی Performance Option را بزنید.
 • در آخر نیز، دستگاه خود را ری‌استارت کنید.

پس از انجام این کار‌ها، باید شاهد اضافه شدن سرعت ویندوز خود باشید. اگر عکس این موضوع را شاهد بودید، نشان می‌دهد که تبدیل فلش به رم در این دستگاه با اختلال مواجه شده و بهتر است پس از خارج کردن فلش، بار دیگر دستگاه را ری استارت کنید تا به حالت اول خود بازگردد.

فلش مموری ای دیتا UV250 با ظرفیت 64 گیگابایت یکی از محصولات پیشنهادی بانی نو، بای تبدیل آن به یک رم می‌باشد

روش دوم

در روش دوم از آموزش تبدیل فلش به رم کامپیوتر ، قصد داریم این کار را با استفاده از Ready boost انجام دهید.

پس از اینکه همانند روش قبل، فلش را فرمت کردید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • در قسمت My PC بر روی آیکون فلش راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. و پس از باز شدن پنجره‌‌ی زیر، Ready boost را انتخاب نمایید.
 • در اینجا ممکن است با پیام‌های مخلفی مواجه شوید. پیام‌هایی از قبیل اینکه USB که شما انتخاب کردید، قابلیت تبدیل شدن به Ready boost را ندارد. این ایراد ممکن است به دلیل وارد کردن فلش به پورتی باشد که سرعت مناسب برای این کار را ندارد؛ برای رفع این مشکل باید فلش را از یک پورت دیگر وارد کنید و اگر باز هم شاهد این پیام بودید، فلش شما برای این کار مناسب نیست.
 • پیام دیگری که ممکن است با آن مواجه شوید این است که سرعت دستگاه شما در فرم ماکسیمم است و اضافه کردن Ready boost تاثیری بر روی سرعت دستگاه شما ندارد. چنانچه با این پیام مواجه شدید، بدانید که این کار برای شما تاثیری در افزایش سرعت دستگاه ندارد.

اگر با هیچ کدام از این موارد مواجه نبودید می‌توانیم به کار خود ادامه دهیم:

 1. گزینه‌ی Use this device را انتخاب کرده و قسمتی از فضای فعلی فلش را کاهش دهید تا به Ready boost اهدا شود. برای مثال اگر دستگاه فعلی شما میزان 4 گیگ فضا دارد، به مقدار 300 مگابایت آن را کاهش دهید.
 • پس از اتمام این کار، بر روی گزینه‌ی Apply  کلیک کرده و سپس Done یا OK را بزنید.

در این مرحله، تبدیل فلش به رم به پایان می‌رسد و فقط بحث بررسی‌هایی که آیا این عمل کارساز بوده است یا خیر، می‌ماند.

در صورتی که قصد دارید هارد بی استفاده خود را به یک فلش مموری تبدیل کنید، بلاگ تبدیل فلش به هارد را مطالعه نمایید

تبدیل رم به فلش

حال ممکن است بنا به دلایلی قصد داشته باشید که فلشی که در حالت Ready boost قرار دارد با به حالت عادی ف برگردانید. برای این کار، یعنی تبدیل رم به فلش، کافی است که همانند قبل بر روی آیکون فلش کلیک راست کرده و گزینه‌ی Properties را انتخاب نمایید. بر روی تب Ready boost آمده و قسمت Do not use this devise را انتخاب کنید. پس از این کار تغییرات را با زدن OK اعمال کنید و سپس فایل ایجاد شده درون فلش که با عنوان Ready boost ذخیره شده است را به صورت دستی Delete نمایید. با این کار، فلش مموری به کاربرد عادی خود برمی‌گردد.

اگر فرق بین فلش مموری و رم ریدر را نمی‌دانید، بلاگ تفاوت رم ریدر با فلش را مطالعه نمایید تا با تفاوت‌های این دو، آشنا شوید.

کلام آخر

سعی کردیم در این مقاله، آموزش تبدیل فلش به رم کامپیوتر را برای شما شرح دهیم تا در صورتی که حافظه‌ی رم دستگاه شما، گنجایش نیاز‌های شما را نداشت و با کاهش سرعت خودش را نشان می‌داد، بتوانید با استفاده از فلش‌های کم حجم که استفاده‌ی خاصی هم برای شما ندارد، این حافظه را بهبود ببخشید و سرعت دستگاه خود را بیشتر از قبل کنید. قبل از انجام این کار از قابل استفاده بودن فلش نیز اطمینان حاصل کنید تا به درستی از این تکنیک بهره ببرید.

اما راه کار قطعی رفع این مشکل، شاید این نباشد. به این معنی که اگر این راه پاسخ نداد، احتمالا باید برای خرید رم جدید اقدام نمایید.

امیدوارم توانسته باشیم با این بلاگ، شما را در این مسیر راهنمایی کرده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×