» کیس کامپیوتر » ساخت کیس شیشه‌ای
کیس کامپیوتر

ساخت کیس شیشه‌ای

1400-05-27 1,618

ساخت کیس شیشه‌ ای

کیس یک کامپیوتر، اصلی‌ترین جزء رایانه به حساب می‌آید. چرا که تمامی اجزایی که باعث کار کردن صحیح سیستم می‌شود، درون کیس جانمایی می‌شوند. همچنین ساکن بودن و مستقر بودن سخت افزار‌هایی که به عملکرد صحیح رایانه کمک می‌کنند، یکی دیگر از واجباتی است که باعث می‌شود تمامی قطعاتی مثل رم، کارت گرافیک و … درون آن جانمایی شده و دسترسی به آن به شکلی نباشد که بی اختیار به آن صدمه‌ای وارد شود.

در دوره‌ی جدید، در تمامی اقلام، تولید کنندگان علاوه بر این که به کیفیت یک محصول توجه ویژه‌ای می‌کنند، برای زیبایی آن هم ارزش زیادی قائل هستند. چرا که ذات انسان همواره زیبایی را جذب می‌کند. در زمینه‌ی کیس کامپیوتر نیز این مسئله مورد توجه قرار گرفته است. به طوری که برای کار‌هایی نظیر گیم، کیس‌هایی با طراحی‌ها خاص وارد بازار شده‌اند. یکی از این طراحی‌ها، شیشه‌ای بودن کیس می‌باشد. اما چه چیزی باعث شد تا تولید کنندگان به فکر ساخت کیس شیشه‌ای بیفتند؟

شاید اولین سال‌هایی که کیس‌های نسل نو وارد خانه‌ها شدند، کمتر کسی فکر می‌کرد که روزی ساخت کیس شیشه‌ای باعث شود تا این دسته کیس‌ها طرفداران زیادی، از جمله گیمر‌ها را به خودش جلب کند. پس از اینکه از کامپیوتر‌ها از لحاظ سخت افزاری به یک حد نرمالی رسیدند، تا جایی که پیشرفت چشمگیری در آن‌ها مشاهده نمی‌شد، تولید کنندگان رفته رفته به این فکر افتادند که بدنه‌ی کیس‌ها را هم تا حد امکان سبک‌تر و شکیل‌تر طراحی کنند.

این مورد در نسل امروز، پس از موارد سخت افزاری و قدرت رایانه، به اصلی مهم تبدیل شده است. اما اینکه آیا این کیس‌ها کاربرد‌های دیگری نیز دارد و یا اینکه مشکلی در ساختار کیس ایجاد می‌شود یا خیر و همچنین بحث قیمت این کیس‌ها، مواردی هستند که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ بنابراین اگر به دنبال نقد و بررسی ساخت کیس شیشه‌ای هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی: انواع کیس های کامپیوتر

ساخت کیس شیشه‌ای چه مزایایی دارد؟

همانطور که گفتیم، شاید اصلی ترین دلیل ساخت کیس شیشه‌ای‌ را بتوان از منظر زیبایی مورد بررسی قرار داد، اما موارد دیگری نیز در ساخت این نوع کیس دخیل بودند. طبق چیزی که قبل‌تر عرض کردیم، رفته رفته با پیشرفت در طراحی کیس رو به رو بوده‌ایم و رفته رفته، برای مشکلاتی که برای کاربران به وجود می‌آمد، ترفند‌هایی برای رفع مشکلات زده می‌شد.

برای مثال یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران قدیمی با آن سر و کار داشتند، این موضوع بود که در باز کردن درب کیس، به مشکل برمی‌خوردند و نیاز بود تا حتما از ابزارآلاتی کمک بگیرند. اما کیس‌های نسل جدید، طوری طراحی شده‌اند که پیچ اصلی که وظیفه‌ی اصلی نگه داشتن بدنه‌ را دارد را به راحتی و با دست بتوان باز کرد.

این مشکل همچین به این مسئله که دسترسی آسان به درون کیس وجود ندارد رسید. شاید گاها لازم باشد تا شما درون کیس را مشاهده کنید تا اگر مشکلی برای آن به وجود آمده است را به راحتی ببینید و اگر قادر به تعمیر آن هستید، بدانید که از کدام قیمت کیس، آن را باز نمایید. پس تا به اینجا، مشاهده‌ی آسان درون کیس و داشتند دسترسی آسان به آن، از دیگر مواردی است که در ساخت کیس شیشه‌ای دخیل بوده است.

مشاهده شده بود که بعضا برخی از کاربران برای اینکه مشکلات رایانه‌ی خود را متوجه بشوند، درب کیس خود را باز می‌گذاشتند. اما با وجود کیس‌های شیشه‌ای، لزومی برای باز گذاشتن درب آن وجود نخواهد داشت.

محصول پیشنهادی: کیس گیمینگ ایسوس ROG STRIX HELIOS RGB

زیبایی، عاملی برای ساخت کیس شیشه‌ ای

پس از استفاده از بدنه‌های فلزی و آلیاژ‌ها خاص، شاید نوبت آن شده بود که یک تغییر در ظاهر بدنه‌ی کیس‌ها صورت بگیرد. ساخت کیس شیشه‌ ای یکی از تحول‌هایی بود که کاربرانی که به زیبایی سیستم خود اهمیت می‌دادند را به خودش جذب کرد.

کیس شیشه‌ای، با ترکیب ساختاری شیشه و قطعات سخت‌افزاری که در نوع خودشان، زیبایی خاص خود را دارند، و همچنین استفاده از انواع نورپردازی درون کیس رایانه، باعث به وجود آمدن یک زیبایی خاص درون کیس کامپیوتر شد که توانست در بسیاری از خانه‌ها، به خصوص برای افرادی که بیشتر به ظاهر سیستم خود اهمیت می‌دهد، جایگاه ویژه‌ای کسب کند.

اکثر گیمر‌ها به ظاهر دستگاه خود اهمیت زیادی می‌دهند. یعنی با بررسی‌های که انجام می‌دهند متوجه این می‌شوند که قرار است هزینه‌ی بالایی برای جمع کردن یک سیستم برای گیم‌هایی که به تازگی وارد بازار شده‌اند تقبل کنند. برای همین اکثرا برای ظاهر دستگاه خود نیز یک هزینه‌ی قائل می‌شوند.

همچنین وجود اقلام شکیل و به روز، می‌تواند باعث شود که یک گیمر از کاری که انجام می‌دهد، لذت بیشتری ببرد. بنابر همین گفته‌ها، و طبق بررسی‌های انجام شده، بیشترین علاقه‌مندان به کیس شیشه‌ای، گیمر‌ها و طرفداران بازی‌های رایانه‌ای می‌باشند؛ طبیعی است که برای مواردی مثل تهیه‌ی چند دستگاه برای راه‌اندازی یک شرکت، نیازی به کیس شیشه‌ای نباشد.

اما به هر حال طرفدارانی برای این قلم کالا در سراسر جهان به وجود آمد. حتی بعضا برخی افراد به فکر  ساخت کیس شیشه‌ای برای خودشان افتادند و با طراحی بدنه‌ی آن با نرم‌افزار، توانستند کیسی که مورد نظر خود بود را طراحی کنند و آن را بدنه‌ی شیشه‌ای جمع کنند.

همین طرفداران، که تعداد آن‌ها کم هم نیست، باعث شد تا کمپانی‌های بزرگی به فکر ساخت کیس شیشه‌ ا‌ی بیفتند و برای تولید آن‌ها اقدام کنند. این کمپانی‌ها رفته رفته طراحی‌های خود را شکیل‌تر کرده و از نور بیشتر و خلاقانه‌تری برای روشنایی درون آن استفاده کردند. شروع رقابت درون کمپانی‌های ساخت کیس شیشه‌ ای باعث شده تا با طراحی‌های بسیار شکیلی در این زمینه رو به رو شویم که در ادامه به چند‌تا از این کمپانی‌ها می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی: تفاوت کیس های mid tower و full tower

چند برند از کیس‌های شیشه‌ای

در ساخت کیس شیشه‌ای، علاوه بر این که زیبایی آن اهیمت دارد، موارد دیگری نظیر اینکه چه فنی درون آن طراحی شده است، و یا اینکه چند درگاه برای مواردی مثل USB دارد. همچنین ابعاد بدنه‌ی کیس و همچنین قیمت آن نیز می‌تواند در خرید شما موثر باشد.

کمپانی ایرانی گرین، یکی از شرکت‌ها موفق در زمینه‌ی ساخت کیس شیشه‌ ای می‌باشد که مدل‌های مختلفی از این قلم را وارد بازار کرده است که به بررسی چندی از آن‌ها می‌پردازیم.

  • ARIA

کیس آریا، به خاطر ابعاد کوچک و به اصطلاح جمع و جوری که دارد، به میزان زیادی مورد توجه قرار گرفته است. همچنین قیمت مناسب و پایین‌تر آن به نسبت به به هم‌رده‌های خود، باعث شده است تا بتوان از آن به عنوان یک کیس میان رده در صنعت کیس شیشه‌ای نام برد.

وجود فن RGB درون بدنه‌ای کیس، باعث به وجود آمدن یک زیبایی خاصی در این کیس شده است که توانسته‌ است طرفداران خاص خود را به خودش جذب کند.

این کیس، در بازار و فروشگاه‌های اینترنتی در محدوده‌ی 1 میلیون و 500 هزار تومان ارزش گذاری شده است.

  • GRIFFIN G6

جدید‌ترین مدل از شرکت ساخت کیس شیشه‌ ای گرین، این مدل می‌باشد. وجود دو عدد فن بزرگ در قسمت جلویی بدنه‌ی این کیس، علاوه بر افزایش زیبایی در درون آن، به خنک‌سازی بهتر درون کیس نیز کمک می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های آن، وجود یک پورت USB از نوع C (Type C) درون آن است.

قیمت این کیس در بازار، می‌تواند از 3 میلیون تا 4 میلیون، با توجه به خصوصیاتی که دارد متفاوت باشد.

  • Z5 SURENA

نورپردازی ARGB در این کیس و وجود 4 فن در بدنه‌ی آن، باعث شده است تا این کیس در گروه کیس‌های رده‌ بالا در میان هم‌نوعان خود قرار بگیرد. دارا بودن اسکلتی محکم، داشتن فضای گسترده و مناسب، و شیشه‌ی مقاوم و حرارت دیده‌ی این کیس، باعث خاص بودن آن می‌شود.

حدود قیمت این کیس، در رده‌ی 2 میلیون و هفتصد هزار تومان قرار می‌گیرد که با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، یک کیس به صرفه و زیبا به حساب می‌آید.

  • Z4 ASTIAK

نورپردازی در این کیس، به شکل LED‌های قرمز رنگی می‌باشد که در برخی نقاط این کیس قرار گرفته‌اند. وجود 5 فن درون این کیس، و همچنین داشتن قابلیت واتر کولینگ، بیشتر آن را به یک کیس با کیفیت ساختاری تبدیل می‌کند تا یک کیس که بیشتر به زیبایی آن رسیدگی شده است.

قیمت این کیس، حدود 4 میلیون تومان می‌باشد که با توجه به مواردی که گفته شد، بیشتر برای افرادی که کار خیلی سنگین و زیادی را از دستگاه طلب می‌کنند، توصیه می‌شود.

  • Z2 plus Hero

این کیس از نظر بیشتر کاربران، زیبا ترین کیس در کمپانی گرین که در ساخت کیس شیشه‌ ای فعالیت می‌کند، می‌باشد. وجود 5 فن، پشتیبانی از 3 واترکولینگ و فضای کافی درون آن و از همه مهم‌تر، قیمت مناسب آن با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، که حدود 2 میلیون و پانصد هزار تومان تا 3 میلیون تومان تخمین زده می‌شود، این کیس را به یکی از گزینه‌های خوب برای خرید تبدیل کرده است.

محصول پیشنهادی: کیس گرین مدل AVA

کلام آخر :

در کل ساخت کیس شیشه‌ای توسط کمپانی‌های ایرانی به خوبی صورت گرفته است که در صورت تمایل، می‌توانید با بررسی مدل‌ها و تطابق آن‌ها با نیازی که دارید، کیس مورد نظر خود را تهیه نمایید. باید به این نکته توجه داشته باشید که بیشترین جنبه‌ای که باعث ساخت کیس شیشه‌ ای شده است، بحث زیبایی آن می‌باشد. بنابراین اگر این موضوع برای شما اهمیت ندارد، لزومی ندارد هزینه‌ی اضافی برای این تهیه‌ی این کیس‌های نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×