» کیس کامپیوتر » 11 دلیل که انتخاب بین کامپیوتر یا لپ تاپ را ساده تر می‌کند
کیس کامپیوتر - لپ‌تاپ و نوت‌بوک

11 دلیل که انتخاب بین کامپیوتر یا لپ تاپ را ساده تر می‌کند

1400-08-18 769

کدام بهتر است؟ کامپیوتر یا لپ تاپ

هنگام تصمیم گیری بین خرید یک کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ، باید معیارهای بسیاری را در نظر بگیرید و تعیین کنید که چه چیزی به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. در زیر مواردی وجود دارد که لپ تاپ و کامپیوتر را با هم مقایسه می‌کند و مزایا و معایب هر کدام را ارائه می‌کند تا به شما کمک کند تصمیم خرید آگاهانه‌تری داشته باشید.

کامپیوتر یا لپ تاپ

هزینه

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر در هزینه، می‌تواند تاثیر زیادی در انتخاب ما داشته باشد.

کامپیوتر : طیف گسترده‌ای از دسکتاپ‌ها وجود دارد که طیف وسیعی از قیمت‌ها را امکان پذیر می‌کند. دسکتاپ‌ها می توانند ارزان قیمت باشند و همچنان یک سیستم بسیار قدرتمند باشند.

لپ‌تاپ : لپ‌تاپ‌ها می‌توانند گزینه‌های نسبتاً گسترده‌ای از اجزای سازنده داشته باشند، اما محدودتر از رایانه‌های رومیزی هستند. برای به دست آوردن یک لپ‌تاپ قدرتمندتر (سرعت بیشتر، گرافیک بهتر، فضای ذخیره‌سازی بیشتر و غیره)، قیمت لپ تاپ می‌تواند به میزان قابل‌ توجهی بالاتر باشد.

قابل حمل بودن

کلیشه‌ای ترین فرق‌ کامپیوتر و لپ تاپ ، قابل حمل بودن لپ تاپ است.

کامپیوتر: دسکتاپ‌ها بزرگ هستند و مانیتور جداگانه دارند. امکان بردن دسکتاپ از مکانی به مکان دیگر وجود دارد اما بسیار دست و پا گیر است و انتخابی برای حمل و نقل نیست. آنها طوری طراحی شده‌اند که در یک مکان مورد استفاده قرار گیرند و زیاد جابجا نشوند.

لپ تاپ: لپ تاپ‌ها به دلیل اندازه جمع و جور بسیار قابل حمل هستند. آنها به گونه‌ای طراحی شده بودند که از مکانی به مکان دیگر برده شوند و در یک کوله پشتی یا کیف حمل لپ تاپ حمل شوند. آن‌ها برای استفاده در حال حرکت عالی هستند.

کامپیوتر یا لپ تاپ

پردازنده

یکی از مهمترین شاخصه ها برای انتخاب کامپیوتر یا لپ تاپ، بحث CPU آن می‌باشد.

کامپیوتر: پردازنده‌های دسکتاپ بزرگتر هستند، این بدان معناست که پردازنده‌های دسکتاپ می‌توانند قدرتمندتر از پردازنده‌های لپ تاپ باشند. پردازنده‌های جدید و پیشرفته در بازار اغلب ابتدا در رایانه‌های رومیزی در دسترس هستند.

لپ‌تاپ: پردازنده‌های لپ‌تاپ تقریباً به پردازنده‌های دسکتاپ رسیده‌اند، اما هنوز در مقایسه با پردازنده‌های دسکتاپ محدود هستند. برای مثال لپ تاپ‌های گیمینگ می‌توانند عملکردی برابر داشته باشند اما قیمت بسیار بالاتری دارند.

مقاله پیشنهادی : بهترین لپ تاپ های گیمینگ 2022

حافظه داخلی

دسکتاپ: رایانه‌های رومیزی ممکن است چندین درایو حافظه داخلی نصب کرده باشند.

لپ تاپ: کامپیوترهای لپ تاپ معمولاً تنها برای یک درایو داخلی جا دارند. اگر به حافظه داخلی بیشتری نیاز است، درایو باید به طور کامل جایگزین شود، یا باید از حافظه داخلی استفاده شود.

در مقایسه لپ تاپ و کامپیوتر از نظر حافظه داخلی، اگرچه هر دو می توانند درایوهای خارجی متصل داشته باشند یا از فضای ذخیره سازی ابری استفاده کنند، رایانه‌های رومیزی می‌توانند چندین هارد دیسک داخلی و درایوهای دیگر را در خود داشته باشند.

مقاله پیشنهادی :  لپ تاپ لمسی | بهترین لپ تاپ لنوو صفحه تاچ

مونتاژ و راه اندازی

دسکتاپ: راه اندازی دسکتاپ کمی کار اضافی برای اتصال می‌طلبد. همچنین برای راه اندازی به فضای بیشتری نیاز دارد. در حالی که اتصال همه چیز به هم کار سختی نیست، هنوز هم دست و پا گیرتر از لپ تاپ است.

لپ‌تاپ: لپ‌تاپ‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که استفاده از آن‌ها آسان باشد و به زمان کمی برای کار کردن نیاز دارد. آن را از جعبه خارج کرده، وصل کنید و دکمه پاور را فشار دهید. در عرض چند دقیقه، لپ تاپ آماده استفاده می‌شود.

کامپیوتر یا لپ تاپ

صفحه کلید

دسکتاپ: دسک‌تاپ‌ها می‌توانند از صفحه‌کلیدهای با اندازه کامل، از جمله صفحه اعداد استفاده کنند. هیچ محدودیتی وجود ندارد.

لپ تاپ: لپ تاپ‌های کوچکتر با صفحه نمایش 14 اینچی و 15 اینچی صفحه کلید کوچک‌تری دارند و صفحه اعداد در سمت راست ندارند. لپ تاپ‌های بزرگتر با صفحه نمایش 17 اینچی صفحه کلید بزرگ‌تری دارند و ممکن است دارای صفحه اعداد باشند.

هر چند که این امکان برای شما وجود دارد که یک کیبورد را به لپ تاپ متصل کنید، اما اگر کار اصلی شما با کیبورد می‌باشد، شاید بین کامپیوتر و لپتاپ ، کامپیوتر انتخاب بهتری باشد.

لیست قیمت لپ تاپ HP

اندازه صفحه نمایش

دسکتاپ: نمایشگرهای رومیزی می‌توانند 19 اینچ یا بزرگتر باشند.

لپ تاپ: از آنجایی که قابل حمل بودن یکی از ویژگی‌های بزرگ لپ تاپ‌ها است، اندازه صفحه نمایش کوچکتر ضروری است و اندازه صفحه نمایش اغلب از 10 اینچ تا 17 اینچ متغیر است.

البته باید توجه داشت که لپ تاپ یا کامپیوتر را می‌توان به نمایشگرها، تلویزیون‌ها و پروژکتورهای بزرگتر متصل کرد.

مصرف برق

دسکتاپ: کامپیوترهای رومیزی انرژی بیشتری نسبت به لپ تاپ مصرف می‌کنند. آن‌ها باید یک منبع تغذیه با وات بالاتر، چندین قطعه داخل کامپیوتر و یک مانیتور را تغذیه کنند. اگر برق نوسان داشته باشد یا قطع شود ، هر سندی که روی آن کار می‌شود و ذخیره نمی‌شود ممکن است از بین برود.

لپ تاپ: کامپیوترهای لپ تاپ نسبت به کامپیوترهای رومیزی انرژی کمتری مصرف می‌کنند. لپ‌تاپ‌ها باتری هم دارند، بنابراین نوسانات برق و قطعی برق هزینه‌ای برای از دست دادن کار ذخیره‌نشده ندارد. هنگامی که برق نوسان می‌کند یا قطع می‌شود، باتری بلافاصله وارد عمل می‌شود.

محصول پیشنهادی : لپ تاپ اچ پی مدل Pavilion Gaming 17-CD2015 Core i7(11370H)-16GB-1TB SSD-4GB(RTX3050)

ارتقاء

دسکتاپ: اکثر اجزای یک دسکتاپ قابل جابجایی هستند و به روز رسانی آن را آسان‌تر می‌کند. کیس‌های رومیزی بزرگ‌تر هستند و فضای بیشتری را برای افزودن و حذف سخت‌افزار، استفاده از ابزارها و سازمان‌دهی کابل‌ها فراهم می‌کنند. دسکتاپ‌ها بزرگ‌تر هستند و راحت‌تر به‌روزرسانی می‌شوند.

لپ‌تاپ: حافظه و هارد دیسک تنها اجزایی هستند که می‌توان آن‌ها را در لپ‌تاپ ارتقا داد. نیاز به ارتقاء هر چیزی غیر از هارد دیسک و حافظه معمولاً به یک لپ تاپ جدید نیاز دارد.

این موضوع یکی از موضوعات مهم در انتخاب کامپیوتر یا لپ تاپ می‌باشد. به این منظور که اگر قصد دارید با هزینه کمتر، همواره به روز باشید، کامپیوتر برای شما مناسب تر است.

مقاله پیشنهادی : اجزای کیس کامپیوتر

بازی

دسکتاپ: دسکتاپ‌ها می‌توانند از کارت‌های ویدئویی پرقدرت استفاده کنند که نیاز به انرژی بالاتری دارند و به کاهش یا اتلاف حرارت بهتر نیاز دارند. تقریباً هر کارت گرافیکی را می‌توان در دسکتاپ استفاده کرد، از جمله دو یا چند کارت گرافیک به طور همزمان. بنابراین، آن‌ها همیشه عملکرد بهتری برای بازی دارند.

لپ تاپ: فضای فیزیکی در لپ تاپ محدود است که قابلیت‌های گرافیکی را محدود می‌کند. در حالی که لپ‌تاپ‌های رده بالاتر می‌توانند گرافیک بهتر از متوسط را برای بازی‌ها و برنامه‌های مبتنی بر CAD ارائه کنند، کاهش یا اتلاف گرما با فضای موجود در قاب لپ‌تاپ محدود می‌شود.

کامپیوتر یا لپ تاپ

تعمیر

دسکتاپ: تعمیر رایانه رومیزی به طور کلی آسان‌تر است زیرا بیشتر سخت افزار را می‌توان از قفسه هر فروشگاه خرده فروشی رایانه خریداری کرد. شاسی کامپیوتر رومیزی نیز بسیار بزرگتر و راحت‌تر از لپ تاپ کار می‌کند.

لپ‌تاپ: برای اکثر کاربران، باز کردن لپ‌تاپ برای تعمیر یک قطعه ممکن است دشوار باشد، و پیدا کردن قطعه جایگزین اغلب نیاز به تماس با سازنده کامپیوتر یا سفارش از یک سایت آنلاین دیگر دارد.

کیس کامپیوتر + قیمت روز (لیست تمام قطعات)

نتیجه گیری

در نهایت، تصمیم نهایی بین کامپیوتر یا لپ تاپ بستگی به نیاز شما دارد. در حالی که نمای کلی بالا ممکن است به نظر به کامپیوترهای رومیزی به عنوان بهترین گزینه تمایل داشته باشد، اگر به قابلیت حمل نیاز دارید، لپ تاپ بهترین گزینه است. محدودیت‌هایی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

با این حال، اگر می‌خواهید بیشترین هزینه را داشته باشید و قابل حمل بودن مساله نیست، کامپیوتر احتمالا بهترین انتخاب است. دسکتاپ‌ها برای بازی‌های گرافیکی فشرده، استفاده از برنامه‌های کاربردی CAD و برای کسانی که ترجیح می‌دهند گزینه ارتقاء آسان‌تر را داشته باشند، گزینه‌های بهینه‌ای هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×