» آموزشی » 14 نکته اموزش عکاسی با گوشی
آموزشی

14 نکته اموزش عکاسی با گوشی

1400-02-21 1,506

تلفن هوشمند شما همیشه با ما یک همراه همیشگی است که می‌تواند به اینترنت متصل شود و هر چیز کوچک را جستجو کند و به طور کلی شما را در تماس مداوم با دنیای خارج نگه دارد. پیشرفته شدن دوربین‌های گوشی هوشمند و بالا رفتن پله‌ای رزولیشن دوربین‌ها، باعث شده تا عکاسی کردن با موبایل نیز جزو کار‌های تخصصی به حساب بیاید. در مقاله، با اموزش عکاسی با گوشی در خدمت شما هستیم و نکاتی را به شما عارض می‌شویم تا بعد از خواندن این مقاله، عکس های جدید گالری‌تان با عکس‌های قدیمی‌تر، متفاوت باشد.

آموزش عکاسی با موبایل

امروزه زمان تغییر کرده و دوربین‌های تلفن بهتر و بهتر شده اند. جدیدترین مدل‌های موبایل، تصویربرداری و فیلمبرداری بهتری نسبت به دوربین‌های فوکوس و عکسبرداری ارائه می‌دهند و ترفندهای نرم افزاری بسیار خوبی برای محو کردن زمینه‌ها ارائه می‌دهند‌، دقیقاً مانند لنزهای SLR و f / 2 یا f / 1.4 .

برای به دست آوردن مهارت‌های عکاسی با موبایل علاوه بر دانش، تجربه نیز لازم است. به همین دلیل، توصیه می‌کنید اگر قصد دارید عکس های خوب با موبایل خود بگیرید، سعی کنید در کنار آموزش عکاسی با موبایل ، در هر زمانی این کار را تجربه کنید.

نکات لازم برای عکاسی حرفه ای با موبایل

در ادامه، گلچینی از بهترین نکات که به عکاسی حرفه ای با موبایل کمک می‌کند، بررسی می‌شود. پس با ما همراه باشید.

 لنز را تمیز کنید

کثیفی لنز بزرگترین مشکلی است که در دوربین‌های گوشی‌های هوشمند مشاهده می‌کنیم. از آنجا که لنز بسیار کوچک است‌، در حالی که از تلفن خود برای کارهای دیگر استفاده می‌کنید‌، لنز خیلی پتانسیل کثیف شدن دارد. بنابراین مطمئن شوید که قبل از شروع عکاسی با موبایل‌، کثیفی‌های آن را پاک کنید.

این مسئله به ویژه هنگام بیرون آمدن آفتاب ساز مشکل ساز است پس اگر آن را پاک کنید و تصاویر بهتری خواهید گرفت. این در دوربین جلو نیز بسیار مهم است.

فوکوس و نوردهی را تنظیم کنید

دوربین‌های گوشی‌های هوشمند در مدت زمان کوتاهی مسیری طولانی را طی کرده اند و اکنون بیشتر گوشی‌ها به شما امکان کنترل فوکوس و نوردهی عکس را می‌دهند. اگر فوکوس دستی در دسترس باشد‌، معمولاً با ضربه زدن روی صفحه‌، در نقطه ای که می‌خواهید دوربین فوکوس شود‌، فعال می‌شود.

تنظیمات مربوط به برنامه دوربین تلفن خود را نیز بررسی کنید. اگر گزینه تشخیص چهره را پیدا کنید‌، به طور خودکار صورت‌ها مشخص می‌شود و به شما کمک می‌کند از عکس‌هایی با کیفیت بالاتر بهره ببرید.

سپس نوردهی یا میزان نور وارد شده به کادر وجود دارد. در برنامه پیش فرض دوربین آیفون، می‌توانید یک بار برای فوکوس ضربه بزنید‌، سپس نگه دارید و بکشید تا نوردهی تنظیم شود.

از حالت HDR استفاده کنید

HDR یا High Dynamic Range اکنون یکی از ویژگی‌های اصلی برنامه‌های دوربین برای عکاسی حرفه ای با موبایل است. به زبان ساده‌، جزئیات را از تاریک ترین و روشن ترین قسمت‌های عکس شما بیرون می‌آورد و در کل تعادل بهتری از رنگ‌ها ایجاد می‌کند. نکته منفی این است که‌، در حالت HDR‌، پردازش عکس‌ها کمی ‌بیشتر طول می‌کشد.

این به ویژه برای مناظر و عکس‌های پرتره مناسب است‌، به ویژه هنگامی‌که بین تاریک ترین و روشن ترین قسمت‌های عکس شما طیف وسیعی وجود دارد. هرچند که چند ثانیه طول می‌کشد تا یک ضربه محکم و ناگهانی انجام شود‌.

توجه داشته باشید که باید در استفاده از این قابلیت برای سوژه‌هایی که به سرعت حرکت می‌کنند یا وقتی نمی‌توانید تلفن خود را ثابت نگه دارید خودداری کنید.

مدل تلفن شما هر چه باشد‌، باید حالت HDR را در جایی از صفحه مشاهده کنید. همچنین به احتمال زیاد می‌توانید تنظیم کنید که این کار به صورت خودکار شروع شود، این بدان معناست که هر زمان که دوربین می‌تواند حالت HDR فعال می‌شود. همچنین می‌توانید حالت HDR را به صورت دستی روشن و خاموش کنید.

در صورتی که قصد دارید با دوربین کانن عکاسی کنید، بلاگ آموزش عکاسی با دوربین کانن را از دست ندهید

 ترکیب بندی

به آنچه می‌خواهید نگاه کنید و تصویر شما در تلاش است تا نشان دهد‌، فکر کنید. بعد از آن می‌توانید خیلی راحت شکل عکس خود را تغییر دهید‌، اما اگر پر از عناصر پس زمینه حواس پرت کننده باشد یا مشخص نباشد از چه چیزی عکس می‌گیرید‌، هیچ وقت عالی به نظر نمی‌رسد.

به عکسی که در واقع می‌خواهید به مردم نشان دهید و آنچه می‌خواهید آن‌ها هنگام دیدن آن احساس کنند‌، فکر کنید. عکاسان اغلب از قانون یک سوم استفاده می‌کنند تا سوژه را در موقعیت ایده آل قرار دهند.

صحنه را با یک شبکه tic-tac-toe بالای صفحه تصور کنید. موارد مهم باید در امتداد آن خطوط یا در تقاطع آن خطوط قرار بگیرند تا بیشترین تأثیر را در عکاسی با موبایل داشته باشند.

در صورت امکان از نور طبیعی استفاده کنید

نور یکی از مهمترین عوامل در هر عکس است. اگر می‌توانید از نور طبیعی موجود استفاده کنید‌، مجبور نیستید به فلاش داخلی تلفن خود متوسل شوید (که ممکن است نتایج کمتری از ایده آل‌، به ویژه در فاصله دور داشته باشد). اگر می‌توانید‌، سوژه‌های خود را به گونه ای قرار دهید که از جلو به خوبی روشن باشد و با نور شدید از پشت باعث ایجاد سایه نشوند.

استفاده از نور مصنوعی نیز می‌تواند کارساز باشد‌، اگرچه باید بیشتر مراقبت کنید. به عنوان مثال‌، در یک صحنه شب‌، دوستان خود را وادار کنید تا بیشتر از درخشش نورهای مصنوعی در سایه بایستند و مطمئن شوید که صورت آن‌ها تا حد ممکن روشن است. استفاده از فلاش می‌تواند کمک کند‌، اما اگر وقت دارید‌، یک عکس با فلاش و یک عکس دیگر را امتحان کنید تا تفاوت را ببینید.

آموزش عکاسی با موبایل

فلش را در نظر بگیرید

فلاش برای عکاسی با گوشی شما عالی نیست و در بسیاری از موارد‌، بدون استفاده از فلشبک، نتایج بسیار بهتری خواهید گرفت. اما گاهی می‌تواند مفید باشد. فلاش عقب می‌تواند در هنگام عکاسی در نور روز و سوژه در سایه موثر واقع شود و می‌تواند نتایج پرتره بسیار خوبی داشته باشد.

فلاش جلو اغلب می‌تواند به شما کمک کند تا در شرایط تاریکی سلفی بگیرید. بنابراین در حالی که می‌گوییم 90 درصد از اوقات بدون آن وضعیت بهتری خواهید داشت  به یاد داشته باشید که مواقعی لازم است.

گوشی را ثابت نگه دارید

این مورد در مورد تلفن‌های هوشمند به همان نسبت در مورد هر دوربینی صادق است. ثابت نگه داشتن آن عکس‌های بهتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. در حالی که بسیاری از تلفن‌ها اکنون لرزش گیر نوری و تصحیح هوش مصنوعی را برای لرزش دست ارائه می‌دهند‌، ثابت بودن اغلب بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. با هوشمند شدن تلفن‌ها‌، داشتن سه پایه انعطاف پذیر و نصب یک گوشی هوشمند دنیایی از امکانات را باز می‌کند.

کادربندی خود را روشن کنید

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش عکاسی با موبایل کادربندی است. Pro SLR ها معمولاً در پنجره منظره یاب دارای شبکه‌های کادر بندی هستند تا به شما کمک کند عکس‌ها را در مربع بهتر قرار دهید و مطابق با دستورالعمل‌های ترکیبی مانند قانون یک سوم باشید. افزودن یک خط کادربندی به شما در راستا نگه داشتن افقی کمک می‌کند و یک مزیت بزرگ برای پرتره‌ها در مقابل مکان‌های معروف است.

برای شناخت نوع دوربین که دارید، توصیه می‌کنیم بلاگ انواع دوربین عکاسی را مورد مطالعه قرار دهید

نرم افزارهای جانبی

همه تلفن‌های هوشمند از نرم افزار یا هوش مصنوعی زیادی برای پاکسازی تصاویر و بدست آوردن نتایج دلپذیرتر استفاده می‌کنند. مانند اپل‌، سامسونگ‌، هواوی و گوگل همه تصاویر شما را برای شما تقویت می‌کنند و Google Photos می‌تواند نتایج چشمگیر تری را نیز در پس زمینه ایجاد کند. اما طیف وسیعی از برنامه‌ها وجود دارد که به شما امکان ویرایش می‌دهد‌، با برنامه هایی مانند Google Photos یا Apple Photos‌، ایجاد سریع چند تغییر در عکس برای نمایش بیشتر‌، آسان است.

این ممکن است اضافه کردن کنتراست‌، پایین آوردن موارد برجسته یا افزایش اشباع بیشتر باشد. برنامه‌هایی مانند Snapseed یا Photoshop Express فقط با چند ضربه می‌توانند کارهای خارق العاده ای را در تلفن شما انجام دهند.

می‌توانید برنامه‌های عالی بیشتری برای iPhone یا برای Android پیدا کنید. Adobe Photoshop Express و VSCO می‌توانند با تصاویر شما معجزه کنند. Adobe حتی AI را در برنامه‌های ویرایش عکس خود گنجانده است. شما می‌توانید فیلترها‌، و کشیدن رنگ‌ها‌، صاف کردن تصاویر و موارد دیگر اضافه کنید.

از حالت شب استفاده کنید

حالت شب بزرگترین تغییر در عکاسی با موبایل است که در 5 سال گذشته انجام شده است. این گزینه را فقط در صورت داشتن تلفن‌های اخیر خواهید داشت‌، اما جدیدترین تلفن‌های Google‌، iPhone‌، Huawei‌، Samsung و دیگران همه به نوعی گزینه شب دارند. پس اگر شب است‌، از آن استفاده کنید.

حالت شب به گوشی ایده می‌دهد که واقعاً به دنبال چه نتیجه ای هستید و فناوری زیادی را برای تمیز کردن‌، تصحیح و به دست آوردن عکسی که ارزش به اشتراک گذاری و ‌داشته باشد‌، به کار می‌برد.

اکثر حالت‌های شبانه به شما امکان می‌دهد صحنه‌هایی را بگیرید که فقط چند سال پیش در گوشی‌های هوشمند غیرممکن بود در حالی که برخی با پشتیبانی بیشتر‌، باعث می‌شوند نوردهی بیشتری برای نتایج بهتر داشته باشید. در iPhone‌، حالت شب به طور خودکار در شرایط مناسب روشن می‌شود‌، اما در برخی از تلفن‌های دیگر ممکن است لازم باشد آن را انتخاب کنید.

حالت شب دوربین عکاسی

اگر به دنبال یک دوربین خوب هستید، بهترین دوربین عکاسی را در این بلاگ مشاهده کنید

از سخت افزار دوربین گوشی خود استفاده کنید

تلفن‌های هوشمند شروع به اضافه کردن لنزهای بیشتر به معنای فرصت‌های بیشتر کرده اند. اکنون می‌توانند عکس‌های بزرگنمایی بهتری بگیرند‌ و بسیاری از آن‌ها زاویه دید گسترده ای را نیز ارائه می‌دهند. این بدان معناست که شما می‌توانید در عکس خود چیزهای بیشتری دریافت کنید و ترکیبات جدیدی ایجاد کنید.

بعضی از تلفن‌ها دوربین دوم را برای “داده” ارائه می‌دهند‌، اما ما ترجیح می‌دهیم یک لنز زاویه دید عریض داشته باشیم تا عکس‌های عالی بگیریم. بنابراین کمی‌ وقت بگذارید و یاد بگیرید که تلفن شما در واقع چه کاری می‌تواند انجام دهد و سپس بیرون بروید و عکاسی با موبایل را انجام دهید.

دوربین عکاسی چه اجزایی دارد؟ برای درک این موضوع، بلاگ اجزای دوربین عکاسی را مورد مطالعه قرار دهید

برنامه پیش فرض دوربین را کاوش کنید

حتی با وجود بسیاری از برنامه‌های دوربین شخص ثالث‌، ارزش جستجو در همه برنامه‌های پیش فرض تلفن شما را دارد. اگر از iOS استفاده می‌کنید‌، دوربین داخلی شامل انتخاب فیلترهای زنده ای است که می‌توانید انتخاب کنید (برای دیدن آنها روی نماد گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید). و اگر از آیفون 7 پلاس استفاده می‌کنید‌، می‌توانید برای افکت عمق میدان در لحظه‌، به حالت عمودی بکشید (در جایی که موضوع واضح است اما پس زمینه تار است).

در Android‌، برنامه دوربینی که دریافت کرده اید بسته به نوع سازنده تلفن شما متفاوت است. برنامه Google Camera دارای یک فیلتر روشنایی بسیار مفید است که از طریق نماد دماسنج در دسترس است.

شما می‌توانید از پیش تنظیمات از جمله ابری و تنگستن را انتخاب کنید‌، بنابراین بدون توجه به نوع نوری که با آن روبرو هستید می‌توانید رنگ‌ها را کاملاً مناسب جلوه دهید. در همین حال‌، برنامه‌های پیش فرض دوربین سامسونگ‌، ال جی‌، سونی‌، هواوی و سایر برنامه‌ها شامل انواع صحنه‌ها و ابزارهای اضافی برای بازی با آن‌ها است.

به عنوان مثال‌، در گوشی‌های جدید سامسونگ می‌توانید روی دکمه Mode ضربه بزنید تا یک حالت Pro همراه با فیلترها و تنظیمات رنگ و کنتراست ظاهر شود که می‌تواند حتی قبل از گرفتن عکس نیز اصلاح شود. بنابراین برنامه خود را باز کرده و به کاوش بپردازید.

آموزش عکاسی با موبایل

میکروفن اضافه کنید

هنگام فیلمبرداری، صدای خوب مهمتر از فیلم واضح است. میکروفون داخلی تلفن شما برای برقراری تماس تلفنی در نظر گرفته شده است نه ضبط کردن صدای با کیفیت بالا. جک هدفون ممکن است در تلفن ها ناپدید شود، اما می توانید میکروفونی را بیاورید که مستقیماً به پورت USB یا Lightning شما متصل شود ، یا میکروفونی که با دانگل صوتی تلفن شما کار می‌کند. برای اطمینان از سازگاری میکروفون با تلفن خاص و سیستم عامل آن، حتماً برخی از بررسی ها را بخوانید.

عکس‌های خود را ویرایش کنید

تلفن شما یک کامپیوتر دستی قدرتمند است، درست به همان اندازه که یک لپ تاپ پیشرفته دارای فتوشاپ دارای قابلیت تنظیمات اساسی تصویر است. شما باید برخی از نرم افزارهای ویرایش تصویر مانند VSCO که یک بارگیری رایگان برای Android و iOS است را بعد از عکاسی با گوشی دانلود کنید یا از ابزارهای اصلی ویرایش تصویر که در سیستم عامل شما تعبیه شده استفاده کنید. عکاسان پیشرفته تر می توانند Raw capture را فعال کنند، که در ویرایش قدرت بیشتری دارد. و اگر آیفون دو لنز دارید، می‌توانید برنامه ای مانند Focos اضافه کنید که به شما امکان می دهد میزان عکسبرداری پس زمینه را در عکس‌های حالت عمودی خود تنظیم کنید و تصاویر با کیفیت ثبت کنید.

جمع بندی

بعد از خواندن این نکات و آموزش عکاسی با موبایل اگر تمرین کنید و هنگام عکاسی با موبایل به این نکات توجه داشته باشید قطعا تفاوت کیفیت عکس‌ها را متوجه خواهید شد و تصاویری به زیبایی دوربین‌های دیجیتال حرفه ای ثبت خواهید کرد.

سوالات متداول

تعداد دیدگاهها: 2

  1. kimia79

    مرسی خیلی مفید بود! شما برای برنامه ادیت عکس موبایل چه نرم افزاری رو پیشنهاد می کنید؟

    • hossein khonsari

      با سلام و وقت بخیر. برای ویرایش عکس شما می توانید از برنامه inshot استفاده کنید. این برنامه برای Android و ios دردسترس می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×