» منبع تغذیه » علائم ضعف پاور کامپیوتر
منبع تغذیه

علائم ضعف پاور کامپیوتر

1399-10-11 6,207

منابع برق دیر یا زود خراب می‌شوند. دقیقاً مانند هارد دیسک‌های رایانه ، در نهایت تمام واحدهای پاور کامپیوتر (یا به طور خلاصه PSU) از کار می‌افتند. همچنین مانند هارد درایوها ، مسئله این است که این اتفاق خواهد افتاد و فقط زمان آن فرق می‌کند. در این جا ، شما یاد خواهید گرفت که علت ضعیف شدن پاور کامپیوتر، علائم ضعف پاور کامپیوتر چیست و چگونه می‌توان مشکل را تشخیص داد.

مقاله پیشنهادی : انواع منبع تغذیه

پاور کامپیوتر چیست؟

در داخل کامپیوتر ، پاور کامپیوتر دستگاهی است که برق متناوب (برق خروجی شما ، به طور معمول 110 ولت) را به جریان مستقیم به اجزای داخل کیس تبدیل می‌کند. از بیرون که نگاه می‌کنید ، این شاخه سه شاخه است که به سوکت شما وصل می‌شود. لپ تاپ‌ها تقریباً یکسان هستند ، با این تفاوت که خارجی نیستند: یک بلوک و بند که به پشت متصل می‌شود و به دیوار وصل می‌شود.

هر پاور کامپیوتر متفاوت است. بعضی از آن‌ها (معمولاً برای لپ تاپ‌ها) ممکن است توان 65 وات کم داشته باشند ، در حالی که دیگران ممکن است 1000 وات یا بیشتر باشند. بعضی از آن‌ها ممکن است فقط 10 آمپر داشته باشند ، در حالی که دیگران 65 آمپر دارند. هنگامی که پاور دیگر انرژی مورد نیاز رایانه شما را تأمین نمی‌کند ، همه مشکلات کم کم شروع می‌شود: علائم زیر را ببینید.

محصول پیشنهادی: پاور 750 وات ایسوس TUF GAMING 750B

علائم ضعف پاور کامپیوتر

در بیشتر مواقع ، شما هیچ اخطاری دریافت نمی‌کنید که پاور کامپیوتر قصد دارد از بین برود. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است یکی (یا بیشتر) از موارد زیر را قبل از خرابی کامل انجام دهد:

 • ممکن است صداهای عجیبی از پشت کیس کامپیوتر که سیم در آن قرار دارد ، ساطع شود.
 • وقتی رایانه روشن است ، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. گاهی اوقات این ممکن است همزمان با چراغ چشمک زن جلوی کامپیوتر یا نشانگر پشت PSU (در صورت مجهز بودن) همزمان شود.
 • کامپیوتر برای چند ثانیه روشن می‌شود و سپس ناگهان خاموش می‌شود. گرچه این مسئله می‌تواند یک مسئله منبع تغذیه باشد ، اما همچنین ممکن است نشان دهنده خرابی مادربرد باشد.
 • رایانه مدتی روشن است ، اما شاید هنگام بازی کردن یا استفاده از برنامه دیگری ، به طور تصادفی و بدون اخطار خاموش شود. همچنین ممکن است صفحه آبی رنگی را نشان دهد.
 • وقتی بازی درگیر می‌شود ، باید بدانید که کارت‌های ویدیو این روزها برای کارکرد صحیح به انرژی و آمپر زیادی احتیاج دارند. هنگام خرید پاور ، مطمئن شوید که وات و آمپر مورد نیاز تجهیزات داخل رایانه ، به ویژه کارت‌های ویدیو را دارید.

محصول پیشنهادی: پاور کورسیر مدل CX550F RGB Black

 • بی ثباتی:

یکی از علائم ضعف پاور کامپیوتر بی ثباتی سیستم در زیر بار است. این می‌تواند یک علامت دشوار برای تشخیص باشد ، زیرا بسیاری از موارد مختلف باعث خطاهای تصادفی و خرابی می‌شود. اگر می‌توانید مشکلات نرم افزاری ، بخش‌های هارد دیسک بد و ویروس را رد کنید ، ادامه خرابی‌های غیر قابل توضیح می‌تواند به از کار افتادن منبع تغذیه اشاره کند. اگر به نظر می‌رسد خرابی‌ها هنگام اجرای برنامه‌های پر پردازنده یا گرافیک بیشتر اتفاق می‌افتد ، توجه ویژه داشته باشید ، زیرا این اقدامات به جریان بیشتری از پاور نیاز دارند و نشان دهنده علامت خوبی برای یک مشکل است.

 • مشکلات ویدئو:

علامت دیگری که ممکن است نشان دهنده مشکل برق باشد خطاهای ویدئویی غیر قابل توضیح است. در حالی که کارت‌های ویدیوی معمولی برای رایانه های تجاری مدل‌های سطح پایین هستند ، برخی از پردازنده‌های گرافیکی قدرتمندتر انرژی بیشتری از سیستم می‌طلبند و در بعضی موارد ، اتصالات تغذیه اختصاصی خود را دارند. اگر شرکت شما با برنامه های مدل سازی سه بعدی کار می‌کند و هنگام تعویض به حالت سه بعدی یا هنگام انجام کارهای با گرافیک ، خرابی ها اغلب رخ می‌دهد ، این می‌تواند از علائم ضعف پاور کامپیوتر باشد.

 • نویز:

در حالی که خرابی جزئی در پاورکامپیوتر ممکن است باعث شود برق ناکافی برای اجزای حیاتی ، خرابی‌های عمده می‌تواند منجر به مشکلات سخت افزاری شود. اگر متوجه شدید که یک رایانه اداری به طور ناگهانی صدایی متفاوت ایجاد می‌کند ، به دستگاه گوش دهید و ببینید آیا می‌توانید قطعه‌ای را که از آن صدا می‌آید جدا کنید. اگر فن پاور کامپیوتر به طور ناگهانی شروع به صدایی بلندتر کند ، ممکن است سخت افزار در حال خرابی باشد. اگر بوی سوختگی را تشخیص دادید ، باید بلافاصله رایانه را خاموش کنید ، زیرا در موارد نادر ، پاور ضعیف باعث آتش سوزی در برق می‌شود.

 • خرابی کامل:

علامت نهایی در علائم ضعف پاور کامپیوتر عدم توانایی در روشن کردن کامپیوتر است. اگر با فشار دادن کلید برق در قسمت جلویی هیچ کاری انجام نشد ، سوئیچ روشن کردن پاور را بررسی کنید تا مطمئن شوید در وضعیت روشن است. بعضی از لوازم دارای قطع کننده مدار خارجی هستند که ممکن است قطع شود و اگر دستکاری در کنترل‌های بیرونی کمکی نمی‌کند ، کیس را باز کنید تا ببینید آیا به نظر می‌رسد که یکی از اجزای داخلی قدرت دارد یا نه. اگر فن‌های CPU و کارت‌های گرافیک ثابت بمانند و هیچ چراغی روی مادربرد روشن نشود ، این نشانه مطمئنی است که هیچ نیرویی از پاور جریان ندارد و باید تعویض شود.

محصول پیشنهادی: قیمت پاور کولرمستر مدل MWE 650W WHITE 230V V2

علت ضعیف شدن پاور کامپیوتر

پاورکامپیوتر در نهایت خراب می‌شوند. خرابی را می توان ناشی از کاری دانست که انجام داده‌اید اما گاهی اوقات ، واحد به راحتی تسلیم می‌شود. در زیر لیستی از علت ضعیف شدن پاور کامپیوتر آورده شده است.

 • طول عمر:

بیشتر ضمانت‌ها تا5-10 سال طول می‌کشد ، اما این هیچ تضمینی نیست. عمر آن نیز به تعداد دفعات استفاده شما از کامپیوتر بستگی دارد.

 • تداخل الکتریکی (رعد و برق ، خوشه های برق و غیره).
 • آلودگی / مواد خارجی (دود سیگار ، گرد و غبار خانه و غیره).
 • Brown-Outs: افت عمدی یا غیر عمدی ولتاژ. این کاهش بار گاهی در مواقع اضطراری استفاده می‌شود ، مانند موج گرما که همه از A / C خود استفاده می‌کنند.
 • خرابی بیش از حد و / یا تهویه.

رایج ترین دلایل، گرم شدن بیش از حد و رعد و برق است. با این حال ، اگر سیگاری هستید یا رایانه در محیطی غبارآلود است ، مطمئن باشید که زودتر پاور خود را جایگزین خواهید کرد.

محصول پیشنهادی: پاور کولرمستر مدل G800

علائم خرابی پاور کامپیوتر

CPU رایانه شما (واحد پردازش مرکزی) یکی از اجزای بسیار ظریف داخل رایانه شما است.  CPU  اساساً تمام کارهایی را که کامپیوتر شما باید انجام دهد ، انجام می‌دهد ، دستورالعمل‌های سیستم عامل و همه برنامه‌های شما را پردازش می‌کند. این ممکن است یک چیز بزرگ به نظر نرسد ، اما امروزه اکثر CPU ها میلیاردها فرآیند را در هر ثانیه انجام می‌دهند. اگر CPU به درستی کار نکند  دستگاه شما کار زیادی انجام نمی‌دهد.

CPU مانند مغز کامپیوتر عمل می‌کند. بدون آن ، نمی‌تواند کار کند. با این حال ، گاهی اوقات تشخیص مشکل در CPU دشوار است. برخی از این علائم می‌تواند با مشکلات دیگری مانند برآمدگی یا نشت خازن‌های مادربرد ، خرابی منبع تغذیه یا خرابی کارت‌های ویدئو همراه باشد.

محصول پیشنهادی: پاور کولر مستر مدل MWE GOLD 1250 V2

نشانه‌ های خرابی پاور کامپیوتر

علائم مشخصه خرابی CPU بسیار آسیب زا هستند و اگر مشکلی وجود داشته باشد متوجه آن خواهید شد. اغلب ، به همین دلیل ، رایانه شما کاملاً خراب می‌شود یا به درستی بوت نمی‌شود. سیستم شما بلافاصله پس از راه اندازی کاملاً یخ می‌زند یا بعد از چند دقیقه از کار می‌افتد. اگر همه فن‌ها بسیار با قدرت کار می‌کنند و سیستم روشن نمی‌شود ، به احتمال زیاد شما با خرابی پاور کامپیوتر روبرو هستید. اکثر مردم “صفحه آبی ” را می‌شناسند ، که از نظر فنی خطای توقف سیستم نامیده می‌شود ، که به شما اطلاع می‌دهد پردازنده (یا گاهی اوقات قطعه سخت افزاری) کار نمی‌کند. مورد دیگر هم این است که باید به بوق‌های سیستم گوش دهید. افزایش نیرو همچنین می‌تواند باعث شود CPU به درستی کار نکند. درست مانند بسیاری دیگر از سخت افزارها ، نیروی زیاد در یک زمان می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. معمولاً راه اندازی مجدد کامپیوتر پس از افزایش نیرو ، شایع‌ترین علل این مشکل هستند. کارهای زیادی در این زمینه نمی‌توان انجام داد – اگر جریان برق رخ دهد و CPU آسیب ببیند ، باید تعویض شود. در حالی که CPU هیچ داده‌ای را ذخیره نمی‌کند ، اما اگر رایانه شما در هنگام افزایش نیرو کار می‌کند ، داده‌های مهم از بین می‌روند. به همین دلیل پشتیبان گیری از اطلاعات بسیار مهم است. در صورت قطع برق ، کامپیوتر خود را از برق بکشید و منتظر بمانید تا قبل از وصل شدن مجدد برق دوباره روشن شود.

بهترین راه برای محافظت از رایانه در برابر هرگونه نوسانات غیر عادی برق ، منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) است.  UPS دستگاهی است که جریان برق را به قطعات الکترونیکی تنظیم می‌کند. همچنین مجهز به باتری است که در صورت قطع برق ، برق را تأمین می‌کند. اکثر دستگاه‌های UPS قدرت کافی را ذخیره می‌کنند تا ایستگاه کاری به درستی خاموش شود. خدمات فنی PACE می‌تواند دستگاه‌های UPS را به شما ارائه دهد که نیازهای کسب و کار شما را برآورده می‌کند. بسیار مهم است که یک دستگاه UPS برای سرور اختصاص داده شود.

بزرگترین دلیل سوختن CPU گرمای زیاد است.  CPU حجم عظیمی از داده‌ها را با سرعتی سریع پردازش می‌کند که انرژی حرارتی زیادی تولید می‌کند. اکثر CPU ها سیستم‌های خنک کننده مخصوص به خود را دارند که دمای داخلی آنها را کنترل می‌کند ، اما گاهی اوقات با افزایش سن نیز از بین می‌روند. در حالت ایده آل ، دمای پردازنده نباید از 50 درجه سانتیگراد تجاوز کند. اگر CPU شما به مدت طولانی در معرض گرمای بیش از حد قرار گیرد ، آسیب دائمی ایجاد می‌کند. گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها بزرگترین عامل گرمایش در رایانه شما هستند. بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات CPU ، نگهداری مناسب کامپیوتر و نظارت دقیق است.

محصول پیشنهادی: پاور کورسیر مدل CV450

آیا می توان برای طولانی شدن عمر یک پاور کامپیوتر کاری انجام داد؟

بله ، چند مورد وجود دارد که به شما کمک می‌کند از پاور خود  بیشترین بهره را ببرید. شما باید بتوانید عمر آن را فراتر از ضمانت تولید کننده افزایش دهید. فقط به یاد داشته باشید که قرار نیست برای همیشه دوام داشته باشد.

 • اطمینان حاصل کنید که با تجهیزات اضافی که نصب می‌کنید ، توان خود را بیشتر نمی کنید. پاور باید حداقل 20٪ از نیاز سیستم شما باشد.
 • ارزان قیمت خریداری نکنید و یک واحد ناخواسته نخرید. یک مورد خوب کمی بیشتر هزینه خواهد داشت اما بسیار طولانی خواهد بود.
 • آن را تا حد ممکن بدون گرد و غبار نگه دارید.
 • آن را همراه با بقیه اجزای کامپیوتردر دمای 80 درجه نگه دارید.

تمیز نگه داشتن کیفیت هوا ممکن است در بعضی از سناریوها دشوار باشد ، بنابراین تهیه فیلتر هوا مفید است. نظافت گاه به گاه سیستم باعث افزایش عمر آن نیز می‌شود. کامپیوتر باید نفس بکشد ، در غیر این صورت بیش از حد گرم می‌شود و می‌میرد.

همه عواملی که گفته شد از علائم ضعف پاور کامپیوتر است. قبل از اینکه بخواهید دوباره برای خرید پاور اقدام کنید، با بررسی علائم ضعیف شدن پاور کامپیوتر و نشانه‌ها اگر این علائم در کامپیوترتان ظاهر شد برای تعویض آن اقدام کنید.

محصول پیشنهادی: پاور 750 وات ایسوس ROG STRIX 750G

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×