» لپ‌تاپ و نوت‌بوک » انواع کابل IDE
لپ‌تاپ و نوت‌بوک

انواع کابل IDE

1399-10-10 3,304

IDE ، مخفف کلمه Integrated Drive Electronics ، یک نوع استاندارد اتصال برای دستگاه‌های ذخیره سازی در رایانه است. به طور کلی ، انواع کابل IDE به انواع کابل‌ها و پورت‌ها برای اتصال برخی از هارد دیسک‌ها و درایو های نوری به یکدیگر و مادربرد استفاده می‌شود.

بنابراین کابل IDE کابلی است که این مشخصات را برآورده می‌کند. برخی از پیاده سازی‌های محبوب IDE که ممکن است در رایانه با آن‌ها روبرو شوید عبارتند از: ATA)PATA موازی ( ، استاندارد IDE قدیمی تر و( SATA Serial ATA) ، جدیدترین نوع آن.

مقاله پیشنهادی : تفاوت زبان برنامه نویسی سطح بالا و سطح پایین

کابل IDE چیست؟

هنگامی که سخت افزار رایانه خود را به روز می‌کنید یا دستگاه‌های جدیدی را که به رایانه خود وصل می‌کنید ، می‌توانید درایو IDE ، کابل IDE و پورت IDE را شناسایی کنید چون بسیار مهم است. به عنوان مثال ، دانستن اینکه آیا شما یک هارد دیسک IDE دارید یا نه ، مشخص می‌کند که برای جایگزینی هارد دیسک خود باید چه چیزی خریداری کنید.

اگر هارد دیسک SATA و اتصالات SATA جدیدتری دارید ، اما یک درایو PATA قدیمی بخرید ، متوجه می‌شوید که نمی‌توانید آن را به راحتی انتظار، کامپیوتر خود را به آن وصل کنید. این مورد در محفظه‌های خارجی نیز صادق است ، که به شما امکان می‌دهد هارد درایو‌های خود را از طریق usbاز رایانه خود خارج کنید. اگر هارد دیسک PATA دارید ، باید از محفظه‌ای پشتیبانی کنید که از PATA پشتیبانی کند.

تاریخچه SATA و PATA

PATA رابط کاربری قدیمی ‌است. در اصل با نام (Electronics Drive Electronics) پورت ide شناخته می‌شد‌، این اتصال انتخابی نه تنها برای هارد دیسک‌ها، بلکه برای دیسک‌های فلاپی و نوری (CD / DVD) نیز بود.

در سال‌های اخیر‌، رابط PATA به آرامی ‌از بین می‌رود. امروزه اکثر سیستم‌های جدید با درایوهای دیسک سخت SATA ارائه می‌شوند و ممکن است از کابل ide فقط برای درایو نوری استفاده کنند. همانطور که انتظار می‌رفت‌، درایوهای نوری هم اکنون با رابط‌های SATA در دسترس هستند‌، بنابراین به زودی می‌توانیم پایان این کابل را به طور کامل ببینیم.

سازگاری بین SATA و کابل ide

در مورد سازگاری‌، هیچ یک وجود ندارد. درایو‌های SATA و کابل ide در رابط کاربری کاملاً ناسازگار هستند. آن‌ها مطمئناً می‌توانند در یک سیستم وجود داشته باشند‌، اما فقط درصورتی که آن دستگاه دارای هر دو رابط SATA و PATA باشد. اگر رایانه فقط یکی از دو سبک رابط را داشته باشد‌، فقط درایوهای سازگار با آن رابط قابل استفاده هستند. از نظر عملی‌، معنای واقعی آن این است که شما باید هنگام تعویض درایو یا خرید تجهیزات مربوط به درایو بدانید که چه چیزی نیاز دارید.

هنگام جایگزینی درایو در رایانه‌، باید بدانید که رایانه شما از رابط PATA یا SATA استفاده می‌کند یا خیر و حتماً جایگزینی تهیه کنید که از همان رابط استفاده کند. همچنین باید مطمئن شوید که یک درایو با اندازه فیزیکی یکسان تهیه کرده اید. درایوهای دسکتاپ به عنوان درایوهای 3.5 اینچی طبقه بندی می‌شوند و در رایانه‌های رومیزی معمول هستند. لپ تاپ‌ها به طور معمول از درایوهای 2.5 اینچی استفاده می‌کنند .

اگر تصمیم دارید یک ‌هارد دیسک بخرید و آن را در یک محفظه دیسک خارجی قرار دهید‌، باید بدانید که این یک درایو PATA است یا SATA و یک محفظه سازگار‌، با همان اندازه فیزیکی دریافت کنید. محفظه واقعی متفاوت نیست‌، اما مقدار کمی ‌مدار وجود دارد که به صورت فیزیکی به درایو متصل می‌شود تا رابط USB را فراهم کند.

نکات مهم درباره انواع کابل IDE

انواع کابل IDE برخلاف SATA که فقط دو نقطه دارد ، سه نقطه اتصال دارند. یک انتهای کابل. IDE البته اتصال کابل به مادربرد است. دو مورد دیگر برای دستگاه‌ها باز است ، به این معنی که می‌توانید از یک کابل IDE برای اتصال دو دیسک سخت به رایانه استفاده کنید .

در واقع ، یک کابل IDE می‌تواند از دو نوع سخت افزار مختلف مانند دیسک سخت در یکی از پورت های IDE و درایو DVD در دیگری پشتیبانی کند. کابل IDE دارای نوار قرمز در امتداد یک لبه است. درگاه‌های IDE شبیه به هم هستند زیرا تعداد اسلات پین آنها به همان اندازه خواهد بود. سرعت دستگاه متصل به IDE نه تنها به قابلیت‌های آن بلکه به کابل مورد استفاده نیز بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر یک کابل کند را به یک هارد دیسک سریع وصل کنید ، درایو فقط به همان سرعتی که کابل اجازه می‌دهد کار می‌کند.

مقاله پیشنهادی : مهم‌ترین قطعه کامپیوتر برای بازی

انواع کابل IDE :

دو نوع متداول کابل‌های نوار IDE:

 1-کابل 34 پینی:

کابل 34 پینی است که برای درایو‌های فلاپی و کابل 40 پین برای درایوهای سخت و درایو‌های نوری استفاده می‌شود. کابل‌های PATA می‌توانند سرعت انتقال اطلاعات را از 133 مگابیت بر ثانیه یا 100 مگابیت بر ثانیه تا 66 داشته باشند. در حالی که سرعت انتقال کابل PATA حداکثر در 133 مگابایت بر ثانیه است ، کابل های SATA از سرعت تا 1،969 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند.

ترکیب دستگاه های IDE و SATA

در برهه‌ای از طول عمر دستگاه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای شما ، احتمالاً یکی از فناوری‌های جدیدتر از دیگری استفاده خواهد کرد. به عنوان مثال ممکن است یک هارد SATA جدید داشته باشید ، اما رایانه ای که فقط از انواع کابل هارد IDE پشتیبانی می‌کند. خوشبختانه آداپتورهایی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند دستگاه SATA جدیدتر را با یک سیستم IDE قدیمی مانند  آداپتور Kingwin SATA به کابل IDE متصل کنید.

روش دیگر برای ترکیب کردن دستگاه‌های SATA و IDE استفاده از دستگاه USB مانند دستگاه UGREEN است. به جای اینکه کامپیوتر را وصل کنید تا دستگاه SATA مانند آداپتور از بالا متصل شود ، این یکی اکسترنال است ، بنابراین می‌توانید هارد دیسک‌های IDE (2.5 “یا 3.5”) و SATA خود را به این دستگاه متصل کرده و سپس آن‌ها را از طریق پورت USB. به دستگاه خود متصل کنید.

(Enhanced IDE EIDE) چیست؟

EIDE مخفف Enhanced IDE است و نسخه ارتقا یافته کابل هارد آی دی ای است. این نام به نام های دیگر نیز می‌رود ، مانند Fast ATA ، Ultra ATA ، ATA-2 ، ATA-3 ، Fast IDE و Expanded IDE.

EIDE برای توصیف سرعت انتقال سریعتر داده ها فراتر از استاندارد اصلی IDE استفاده می‌شود. به عنوان مثال ، ATA-3 با سرعت 33 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند. پیشرفت دیگر نسبت به IDE که با اولین اجرای EIDE مشاهده شد ، پشتیبانی از دستگاه های ذخیره سازی به اندازه 8.4 گیگابایت بود.

هر کابل IDE از چند درایو پشتیبانی می‌کند؟

هر یک از انواع کابل آی دی ای می‌تواند از دو درایو پشتیبانی کند. یک کابل سیم تک IDE دارای سه اتصال است. یک اتصال به مادربرد متصل می‌شود و دو اتصال دیگر برای هر دو درایو موجود است.

استانداردهای ANSI برای انواع کابل IDE

 • IDE / ATA

اولین استاندارد برای درایوهایIDE : محدود به بیش از 528 مگابایت و از حالت‌های انتقال PIO و DMA پشتیبانی می‌کند. دامنه سرعت از 2.1 مگابایت در ثانیه تا 8.3 مگابایت در ثانیه است.

 • ATA-2/Fast ATA

برای درایوهای بزرگتر از 528 مگابایت و حداکثر چهار دستگاه IDE اجازه می‌دهد. پشتیبانی از حالت های انتقال PIO و DMA. سرعت حداکثر 16.6 مگابایت در ثانیه.

مقاله پیشنهادی : انواع نرم افزار کامپیوتر

 • ATA-3

نسخه بهبود یافته ATA-2 با عملکرد تقریباً یکسان.

 • Ultra ATA / Fast ATA-2 / Ultra DMA / DMA 33

بهبود نرخ انتقال حالت DMA با عملکرد تا 33.3 مگابایت در ثانیه.

 • Ultra ATA 66 / Ultra DMA 66

برای بهبود قدرت سیگنال از کابل 80 سیم IDE با اتصال زمین اضافی استفاده می‌کند. سرعت 66.6 مگابایت در ثانیه.

 • Ultra ATA 100

سرعت 100 مگابایت در ثانیه.

 • Ultra ATA 133

سرعت 133 مگابایت در ثانیه.

 • SATA Serial )ATA)

سرعت تا 600 مگابایت در ثانیه (با نسخه 3.0). از کابل کوچکتر از درایوهای PATA IDE استفاده می‌کند که فقط اجازه می‌دهد تا هر دستگاه یک کابل داشته باشد.

انواع کابل IDE در بالا مطرح شده است و با توجه به سیستم کامپیوتر خود و پشتیبانی سیستمتان از کابل باید کابل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اتصال هارد ide به مادربرد

برای نصب هارد دیسک خود به مادربرد به موارد زیر نیاز دارید:

 1. هارد دیسک IDE یا SATA سازگار باشد
 2. 4 پیچ ثابت (همراه با هارد دیسک یا کیف)
 3. پیچ گوشتی مناسب برای کیس کامپیوتر
 4. کابل IDE (در صورت نیاز)
 5. کابل SATA (در صورت نیاز)
 6. بند مچی ضد استاتیک (در صورت وجود)

حذف هارد دیسک IDE قدیمی

اگر درایو IDE فعلی خود را با درایو بزرگتر از همان نوع یا دستگاه SATA جدید جایگزین کرده‌اید ، اولین قدم حذف درایو قدیمی است. گاهی اوقات حذف کابل داده IDE و کابل برق قبل از برداشتن پیچ‌های ثابت آسان‌تر است .در صورت جایگزینی آن با درایو IDE دیگر ، توجه داشته باشید که کابل‌ها کجا می‌روند. همه هارد دیسک‌های IDE دارای انواع سوکت استاندارد یکسان هستند و کابل IDE باید دارای یک برش تراز باشد تا از نصب صحیح آن اطمینان حاصل شود ، به همین ترتیب ، کابل برق فقط به یک صورت متصل می‌شود. پس از برداشتن پیچ‌های ثابت درایو را به آرامی از شاسی خارج کرده و به یک طرف قرار دهید.

حذف هارد دیسک SATA قدیمی

حذف کابل داده هارد دیسک SATA نسبت به IDE کمی ساده‌تر است ، اما بهتر است قبل از برداشتن پیچ‌های ثابت ، هر دو کابل را از برق بکشید. مگر اینکه به دلایلی بخواهید کابل SATA را جایگزین کنید ، می‌توانید انتهای دیگر آن را به مادربرد متصل کنید. پیچ‌ها را بردارید و دستگاه را به آرامی از قسمت درایو بیرون بکشید و مراقب باشید که هیچ کابل مجاور مزاحمتی ایجاد نکند.

نصب هارد دیسک IDE

اولین کاری که باید انجام دهید این است که محل درایو را در جایی که دستگاه می‌رود قرار دهید. اگر درایو را جایگزین می‌کنید ، می‌توانید آن را در همان درایو قدیمی نصب کنید. اگر درایو دوم را اضافه می‌کنید ، سعی کنید بین دو درایو برای تهویه فاصله بگذارید ، اگرچه ممکن است همیشه این امکان وجود نداشته باشد.

Single Drive -اگر این تنها هارد دیسک شماست و فقط یک هارد دیسک دارید، جامپر را روی master تنظیم کنید

Two Drives  -اگر درایو جدید درایو اصلی باشد ، jumper را روی master تنظیم کنید. اگر آن را به عنوان یک درایو ثانویه می‌خواهید ، آن را بر روی slave تنظیم کنید. از طرف دیگر ، می‌توانید از یک کابل IDE جداگانه در رابط IDE ثانویه مادربرد استفاده کنید (به دفترچه راهنمای مادربرد مراجعه کنید).

 • اتمام نصب

همه اتصالات را مجدداً بررسی کنید و همچنین مطمئن شوید که هیچ اتصالی را در حین نصب شل نکرده‌اید. ممکن است بخواهید قبل از تعویض درپوش‌ها ، از نصب صحیح آن اطمینان حاصل کنید ، اما توصیه می‌شود قبل از اتصال مجدد کاور ، کاورها را تعویض کنید. هنگام راه اندازی مجدد دستگاه ، BIOS باید هارد دیسک جدید را به طور خودکار تشخیص دهد. پس از بارگیری سیستم عامل به My Computer بروید و باید درایو جدید خود را در آنجا مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×