» پردازنده (CPU) » علائم سوختن cpu
پردازنده (CPU)

علائم سوختن cpu

1399-09-06 9,761

علائم سوختن cpu :

علائم سوختن cpu : هر بار که از رایانه خود استفاده می‌کنیم ، هر بار که برنامه‌ای را باز می‌کنیم ، وب را مرور می کنیم یا یک بازی ویدیویی را انجام می دهیم ، سخت افزاری که بیش‌ترین استفاده را خواهد داشت cpu است.وظیفه cpu که جز یکی از قطعات کامپیوتر است ، آن است که تمام دستورالعمل های داده شده توسط کاربر را اجرا کند.

بیش‌تر اوقات ، تنها بخش کوچکی از توان پردازنده (5٪) در سیستم استفاده می شود. با این حال ، این ممکن است به سرعت تغییر کند هر زمان که یک فرآیند طاقت فرسا انجام می‌شود ، و مجبور می شود استفاده از پردازنده را برای مدت زمان مشخصی افزایش دهد ، اما پس از اتمام روند ، به سطح پایین‌تری می‌رسد.

همانطور که متوجه خواهید شد ، این تغییر مداوم حالت پردازنده شما را بیش از هر سخت افزار دیگری در رایانه تحت فشار قرار می دهد. خوشبختانه cpuیکی از با دوام ترین اجزای رایانه است و بدون مبارزه خوب نمی سوزد. پردازنده های رایانه ای برای انجام کارهای فشرده و متعدد در هر زمان طراحی شده اند.

فن آوری های داخلی با اطمینان از بهینه بودن شرایط کار و در محدوده های مشخص شده ، بارها و دما را تحت فشار قرار می دهند. با این حال ، با گذشت زمان ، بار ثابت ، استرس ، تغییر دما و سایر متغیرها به طور حتم سخت افزار را “علامت گذاری” می کنند و در نهایت ، پس از صدها ساعت استفاده ، سیستم شما عملکرد متفاوتی را آغاز می کند. در این مرحله است که ممکن است از خود بپرسید “آیا پردازنده من در حال سوختن است”؟ . در این حالت حتما باید علائم سوختن cpu را بدانید تا متوجه سوختنcpu  شوید.

محصول پیشنهادی: پردازنده بدون باکس اینتل Core i7-12700 Alder Lake

چگونه تشخیص دهیم CPU شما در حال سوختن است؟

رایج ترین خطاهای مشاهده شده در یک سیستم عملکرد به شرح زیر است:

  • خاموش شدن تصادفی
  •  سیستم مکرر خراب می‌شود.
  •  خطاهای سیستم در هنگام POST
  • فریز شدن سیستم
  •  رایانه روشن نمی شود.
  • فن ها می‌چرخند اما روی صفحه نمایش ندارند.
  • حلقه‌های بوت بی نهایت

با این حال ، قرار نیست این موارد به طور انحصاری به خطاهای cpuنسبت داده شود. مشکلات مجموعه ای از مولفه‌های دیگر مانند RAM ، منبع تغذیه و GPU نیز ممکن است دلیل چنین خطاهایی باشد.

مقاله پیشنهادی :نسل های cpu AMD

علائم سوختن cpu

ما در بخش‌های زیر این علائم رایج را مورد بحث قرار خواهیم داد تا درک بهتری به شما بدهیم و ابزارهایی برای تعیین این‌که CPU شما در حال از بین رفتن است یا نه در اختیارتان قرار دهیم.

1- رایانه به طور خودکار خاموش می‌شود.

رایانه‌ای که به طور خودکار خاموش می‌شود یکی از نا‌ امیدکننده‌ترین موارد برای هر‌‌ کاربر است و یکی از نشانه‌های احتمالی خراب بودن  CPUو از علائم سوختن cpu است. در این حالت ، مهم است که بتوانید با آزمایش و تشخیص سایر مولفه‌ها مانند منبع تغذیه و / یا GPU تا زمان شناسایی سخت افزار معیوب ، متوجه شوید که کدام قسمت از سیستم شما به درستی کار نمی‌کند.

دمای بالای CPU یکی از عوامل اصلی خاموش شدن خودکار کامپیوتر است. این مسئله معمولاً با شروع یک یا چند خاموش شدن خودکار نشان داده می‌شود و در نهایت با گذشت زمان شدیدتر می‌شود. اگر این اتفاق افتاد ، خوب است که دمای پردازنده خود را بررسی کرده و ترکیب حرارتی یا سیستم خنک‌کننده را تغییر دهید.

مقاله پیشنهادی : بهترین cpu برای بازی

2- مشکلات راه‌اندازی سیستم

هنگامی که کامپیوتر خود را روشن می‌کنید ، اولین چیزی که مشاهده خواهید‌کرد BIOS POST (خودآزمایی روشن) است. خودآزمایی روشن یا خاموش یک تست تشخیصی سیستم است که تعیین می‌کند مشکلی در سخت افزار شما وجود دارد یا خیر. اگر در هنگام POST مشکلی پیدا نشد ، رایانه باید طبق معمول بوت شود. برعکس ، در صورت شناسایی خطا ، سیستم بوت نمی‌شود و پیغام خطایی که اطلاعات مربوط به موضوع را نشان می‌دهد نمایش داده می‌شود.

معمولاً ، اگر یک جزء قبلاً آسیب دیده باشد ، POST این مشکل را به عنوان سخت افزار از دست رفته تلقی می‌کند. در موارد دیگر ، BIOS POST ممکن است نتواند تمام مشکلات موجود در رایانه را شناسایی و تشخیص دهد. سیستم شما ممکن است به طور معمول راه اندازی شود و سپس به طور ناگهانی فریز کرده یا به طور خودکار دوباره راه اندازی شود.این گزینه ممکن است یکی از علائم سوختن cpu باشد.

3- کامپیوتر روشن نمی‌شود.

یکی دیگر از علائم سوختن cpu ممکن است سیستمی باشد که روشن نمی‌شود. این می‌تواند به اشکال مختلف باشد. ممکن است دکمه روشن / خاموش را فشار دهید و مشاهده کنید که رایانه شما پاسخ نمی‌دهد.

در موارد دیگر ، طرفداران برای چند ثانیه چرخیده و خاموش می‌شوند. همان‌طور که قبلاً گفته شد ، اگرچه ممکن است سایر مولفه‌ها مسئول این رفتار باشند ، در این بلاگ ما از نقطه نظر CPU به بررسی این مسئله می‌پردازیم ، سعی می‌کنیم توضیحی در مورد این‌که چرا یک پردازنده معیوب ممکن است باعث چنین مواردی شود و در نهایت ، نکاتی برای تشخیص ، عیب یابی و رفع آن‌ها را می توانید در ادامه این  بیابید.

اگرچه این ممکن است به دلیل یک سری دیگر از اشکالات سخت افزاری و / یا پرونده‌های خراب سیستم باشد ، اما هم‌چنین ممکن است از علائم سوختن CPU باشد.

محصول پیشنهادی: پردازنده بدون باکس اینتل Core i7-12700 Alder Lake

4- سیستم فریز می‌شود.

انجماد سیستم یک مشکل آزار‌دهنده است و هنگامی رخ می‌دهد که سیستم پاسخ ندهد و یکی از رایج ترین علائم سوختنcpu  می‌باشد. در این حالت تعجب خواهید کرد که چرا رایانه کار نمی‌کند یا نشانگر ماوس شما از حرکت متوقف شده است. انجماد سیستم می‌تواند به صورت تصادفی اتفاق بیفتد.

این می‌تواند در هنگام راه اندازی ، هنگام استفاده زیاد از سیستم یا حتی هنگامی که رایانه در حالت بیکار است ، رخ دهد. در این سناریو ممکن است مشکلی در مورد سخت افزار یا نرم افزار شما وجود داشته باشد و ممکن است خطرناک باشد که یک CPU بد یکی از عواملی است که رایانه شما از فریزینگ تصادفی رنج می‌برد. مراحل صحیح عیب‌یابی ممکن است این مشکل را برطرف کند.

5- صفحه آبی

BSOD یا صفحه آبی مرگ یک خطای سیستم یا خطای مهلک است که در سیستم عامل های Microsoft Windows یافت می‌شود. BSOD معمولاً هنگامی اتفاق می‌افتد که سیستم عامل مانند همیشه متوقف شود.

دلایل مختلفی می تواند باعث BSOD شود ، یکی از آن‌ها ممکن است سخت افزار معیوب و یکی از علائم سوختن cpu باشد. وقتی رایانه شخصی شما از BSOD رنج م‌ برد ، صفحه شما آبی می شود و یک کد خطا شامل اطلاعاتی در مورد این‌که چرا سیستم شما به شرایطی رسیده است که دیگر نمی‌تواند به طور ایمن کار کند ، نمایش داده می‌شود.

6- بوق زدن

آیا تاکنون نام کد مورس را شنیده‌اید؟ این کد به سادگی نوعی روش مخابراتی است که در زمان‌های قدیم استفاده می‌شده‌است. با یک سری یا ترکیبی از بوق کوتاه و بلند کار می‌کند. به همین ترتیب ، مادربرد شما همچنین قادر به تولید کدهای بیپ است.

این کدها درست مانند کد مورس کار می‌کنند ، که آن‌ها نیز از بوق های کوتاه و بلند تشکیل می‌شوند. هر سری از کدها به مسئله خاصی در سخت افزار سیستم شما اشاره دارند. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد هر کد ، با کتابچه راهنمای مادربرد خود مراجعه کنید. به عنوان مثال ، در برخی مادربردهای ایسوس که از سیستم عامل Megatrends آمریکایی استفاده می‌کنند ، پنج بوق کوتاه نشان می‌دهد که مشکل از CPU یا مادربرد وجود دارد.

با این وجود همه مادربردها قادر به “بوق زدن” نیستند. در این صورت ، یک بلندگوی داخلی ارزان قیمت که می‌تواند به هدر روی مادربرد شما متصل شود ، قابل استفاده است.

محصول پیشنهادی: پردازنده بدون باکس اینتل Core i5-11400F Rocket Lake

7- عوامل مثبت کاذب را از بین ببرید.

این که هنگام انجام تشخیص سیستم ، اشتباه کنیم بسیار منطقی است. از این گذشته ، CPU تنها سخت افزار موجود در رایانه نیست. این همان چیزی است که عیب یابی رایانه را به یک کار پیچیده تبدیل می‌کند. عیب‌یابی رایانه ممکن است دشوار باشد و به کار خاصی نیاز دارد. با این حال ، با استفاده از ابزار و دانش مناسب ، شناسایی علت اصلی خرابی سیستم و تشخیص علائم سوخت cpu می‌تواند کار نسبتاً ساده ای باشد.

8- ظاهر

با نگاهی كوتاه به مادربرد رایانه می توان نشانه های خرابی سی پی یو را نشان داد. در موارد شدید گرم شدن بیش از حد، پردازنده از ظاهر سوختگی برخوردار می‌شود. برد مدار اطراف سوکت پردازنده نیز ممکن است دارای علائم سوختگی باشد. CPU در این حالت غیرقابل برگشت، آسیب می بیند. اگر برد دارای علامت های سوختنی نسبتاً بزرگی است، ممکن است مجبور شوید مادربرد یا کل رایانه را تعویض کنید.

9-گرم شدن بیش از حد

یک پردازنده مرکزی ممکن است به دلیل گرم شدن بیش از حد، مشکلات موقتی ایجاد کند. در این حالت ممکن است خسارت دائمی نباشد. CPU ها به طور کلی گرمای کافی تولید می کنند تا به فن های خنک کننده نیاز داشته باشند. اگر فن از گرد و غبار پر شده باشد یا در غیر اینصورت ضعیف کار کند، شما ممکن است گاهی اوقات صفحه های آبی و سایر رفتارهای نامنظم را از رایانه شخصی خود مشاهده کنید.

گرم شدن بیش از حد طولانی مدت می‌تواند CPU را از بین ببرد، بنابراین اگر به فن خود مشکوک هستید، آن مشکل را در اسرع وقت برطرف کنید. CPU از یک فن داخلی برای خنک نگه داشتن خود بهره می برد اما اگر فن به دلایلی خراب شود، پردازنده می تواند به طور موقت گرم شود.

به همین دلیل باید اطمینان حاصل کنید که همه فن های موجود در رایانه شما هر سال یک بار بررسی و تمیز می‌شوند. اگر به نظر می رسد CPU شما از گرم شدن مکرر رنج می برد ، ابتدا فن آن را تمیز کنید. اگر این کار نمی کند ، BIOS را بررسی کنید تا ببینید آیا راهی برای کاهش RPM آن وجود دارد. انجام این کار ممکن است تأثیر قابل توجهی در عملکرد داشته باشد، خصوصاً اگر از رایانه خود برای فعالیت های فشرده گرافیکی استفاده می کنید.

به خاطر داشته باشید که گرم شدن بیش از حد طولانی مدت می تواند به طور مداوم به CPU آسیب برساند. اگر 100٪ مطمئن هستید که CPU بیش از حد گرم می شود (برخی مادربردها دارای ابزارهای تشخیصی هستند که به شما امکان می دهد دمای پردازنده را کنترل کنید) ، راهی برای پایین آوردن دما پیدا کنید و یا با یک متخصص در مورد رفع آن مشورت کنید.

10- قفل شدن سیستم

قفل شدن و گرمای بیش از حد بلافاصله قبل از خاموش شدن رایانه شخصی از نشانه های خرابی سی پی یو است. اگر متوجه شده اید که کامپیوتر شما قبل از خرابی نهایی مواردی را قفل کرده است و گیر می‌کند، یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید cpu بد است.

11- آسیب های جسمی

به طور کلی می‌توان یک CPU بد را از طریق ظاهر خارجی آن تشخیص داد. اگر پردازنده به مدت طولانی در معرض حرارت قرار گیرد ، ممکن است برای همیشه آسیب ببیند. علاوه بر این ، ممکن است علامت‌های سوخته روی CPU باقی مانده باشد. همچنین ممکن است متوجه علائم سوختگی در اطراف سوکت CPU شوید. در این نوع موارد ، خسارات شدیدتر و غیر قابل برگشت است. تنها کاری که می‌توانید در مورد آن انجام دهید این است که به سادگی آنها را جایگزین کنید و نسبت به خرید سی پی یو جدید اقدام کنید.

محصول پیشنهادی: پردازنده بدون باکس اینتل Core i3-10100F Comet Lake

12- خاموش شدن مکرر

پردازنده‌ای که بیشتر در معرض حرارت قرار می‌گیرد ، بیشتر دچار خرابی می‌شود. CPU ها گرمای بیشتری تولید می‌کنند که توسط فن‌ها دفع می‌شود. اگر فن‌ها با گرد و غبار و سایر ذرات مسدود شوند ، نمی‌تواند این گرمای اضافی را از بین ببرد. در نتیجه پردازنده می‌تواند بیش از حد گرم شود تا حدی که قابل تحمل نیست. بنابراین برای جلوگیری از آسیب بیشتر به پردازنده ، مادربرد اقدامات لازم را برای خاموش کردن رایانه انجام می‌دهد.

13- مسائل مربوط به بوت شدن

در صورت خرابی CPU ، روند بوت شدن معمولی را طی نمی‌کند. هنگامی که کامپیوتر را راه اندازی می‌کنید ، هیچ کدبی را نمی‌شنوید زیرا تست POST انجام نشده است. تنها چیزی که ممکن است بشنوید صدای فن‌ها است. جدا از آن فقط یک صفحه خالی نمایش داده می‌شود. مهم نیست که چند بار کلیدهای صفحه کلید را فشار دهید یا دکمه‌های ماوس را فشار دهید ، نمی‌توانید هیچ پاسخی از رایانه دریافت کنید. با مشاهده LED های مادربرد می‌توانید این امر را بیشتر تأیید کنید. اگر هنگام روشن شدن کامپیوتر چراغ های LED روشن می‌شوند اما سیستم POST را پشت سر نمی گذارد ، این نشان دهنده خرابی پردازنده است.

مقاله پیشنهادی :بهترین سی پی یو core i7

چگونه کامپیوتر خود را عیب یابی کنید؟

همه موارد ، از جمله پردازنده ، RAM ، GPU (در صورت وجود) و تنظیم گرمای پردازنده را بازنشانی کنید. گاهی اوقات ، دلیل عدم توانایی بوت شدن رایانه شما ممکن است نصبنادرست یک یا چند مورد از این قطعات باشد.

-کابل ها را محکم کنید. سیم‌کشی شل از استفاده صحیح رایانه جلوگیری می‌کند. گاهی حتی سیستم شما حتی روشن نشود.

-سخت افزارها را یکی یکی بردارید و تست کنید. این تا حد زیادی موثرترین راه برای عیب یابی رایانه است. شناسایی اینکه کدام یک از مولفه‌های خاص از بین چندین مورد نصب شده در سیستم شما ممکن است کار دشواری باشد. حذف یک به یک سخت افزار و آزمایش سیستم پس از هر تغییر ممکن است موثر ترین راه برای محدود کردن مسئله به یک عنصر خاص باشد.

-کارت گرافیک را بردارید. اگر کارت گرافیک اختصاصی روی رایانه شخصی خود نصب کرده اید ، سعی کنید آن را بردارید و کابل نمایش را مستقیماً به پنل ورودی / خروجی مادربرد خود که در پشت سیستم شما قرار دارد وصل کنید. بسته به سخت افزار شما ، این می تواند یک درگاه HDMI ، VGA یا DVI باشد.

– هر قسمت را عوض کنید. اگر مراحل فوق مشکلی را برطرف نکرده و قطعات یدکی در قسمت خوابیده دارید ، می‌توانید این موارد را در سیستم خود تعویض و نصب کنید. اگر جایگزینی یک مولفه خاص منجر به رفع مشکل شود ، به احتمال زیاد این مولفه خاص معیوب بوده است.

اگرچه ما بر اساس دانش خود ، رایج ترین موضوعاتی را که ممکن است در نتیجه CPU معیوب ایجاد شوند ، و از علائم سوختن CPU باشد ذکر کردیم ، اما باز هم ممکن است شاخص‌های دیگری وجود داشته باشد. پیروی از مراحل فوق عیب یابی باید به شما کمک کند مشکل رایانه خود را تشخیص داده و عیب یابی کنید.

محصول پیشنهادی: پردازنده بدون باکس اینتل Core i7-10700 Comet Lake

دلایل ظهور علائم سوختن cpu

1-  حرارت

برای کاربران با تجربه و علاقه مندان ، نگه داشتن CPU در دمای پایین کار بسیار مهمی است. گفته می شود که دمای بالا منجر به کاهش طول عمر پردازنده می‌شود. اگرچه پردازنده های مدرن برای مقاومت و کار در دمای بالا طراحی شده اند ، اما قرار گرفتن در معرض کار طولانی مدت ممکن است باعث آسیب دائمی CPU شود و بنابراین توصیه نمی شود. دمای بالای پردازنده معمولاً نتیجه استفاده از سینک های گرمایشی ارزان و یا تهویه نامناسب است.

2- . ولتاژ برق

افزایش قدرت الکتریکی نه تنها برای CPU بلکه برای سایر اجزا نیز خطرناک است. این ممکن است باعث آسیب دائمی به کل سیستم شده و علائم سوختن cpu را پدیدار کند زیرا جریان الکتریکی با سرعت بسیار بالا و فراتر از مکانیسم های محافظت داخلی PSU و CPU شما افزایش می‌یابد. در برخی موارد ، افزایش برق می‌تواند به سایر لوازم خانگی نیز آسیب برساند. برخورد خط برق توسط صاعقه یا قطع برق از دلایل عمده افزایش برق است.

محصول پیشنهادی: پردازنده بدون باکس اینتل Core i3-10100F Comet Lake

3- ولتاژ ناپایدار

درست مانند افزایش برق ، ولتاژ ناپایدار نیز می‌تواند به CPU شما آسیب برساند. عوامل مختلفی ممکن است مسئول این امر باشند. PSU ارزان می‌تواند باعث ولتاژ نامنظم در سیستم شما شود. همچنین ممکن است نتواند از سایر اجزای شما در برابر افزایش ولتاژ برق و در نتیجه صدمه دائمی محافظت کند. هیچ سازنده با تجربه‌ای از رایانه‌های شخصی هرگز توصیه نمی کند PSU ارزان قیمت بخرید.

4- مادربرد بد

یکی از کارهای اصلی مادربرد این است که تمام اجزای خود را به هم متصل کنید تا بتوانند ارتباط برقرار کنند. جریان و ولتاژ عبور از تمام اجزای شما از جمله پردازنده را تنظیم می‌کند. همانطور که فهمیدید ، یک مادربرد بد ممکن است در موارد خاص باعث خرابی سخت افزارهای دیگر نیز شده و علائم سوختن cpu را پدیدار کند.

نتیجه گیری:

CPU مغز رایانه است بنابراین بدیهی است که یک جز فوق العاده مهم در سیستم‌های ما باشد و به محض خراب شدن، کامپیوتر ما بی‌ثبات می‌شود. خبر خوب این است که پردازنده‌های مرکزی بسیار با دوام هستند و تمایل به ماندگاری طولانی دارند و اگر از انجام عواملی که موجب بروز علائم سوختن cpu که در بالا گفته شد جلوگیری کنید می‌توانید تا مدت طولانی از CPUسالم خود استفاده کرده و بهترین کارایی را دریافت کنید.

محصول پیشنهادی: پردازنده بدون باکس اینتل Core i5-10400F Comet Lake

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×