» آموزشی » بهترین نرم افزار های طراحی قطعات 2022: معرفی نرم‌افزارهای طراحی دو بعدی و سه بعدی
آموزشی

بهترین نرم افزار های طراحی قطعات 2022: معرفی نرم‌افزارهای طراحی دو بعدی و سه بعدی

1401-01-30 9,899

بهترین نرم افزار طراحی قطعات 2022 را چگونه می‌توان یافت؟ استفاده از نرم افزارهای طراحی قطعات برای طراحی انواع قطعات مکانیکی و قطعات صنعتی استفاده می‌شود. بسیاری از مهندسین در حوزه‌های مختلف برای طراحی قطعات مختلف نیاز به نرم افزارهای قدرتمند و پیشرفته و برای آموزش به ابزارهای ساده در نرم افزارهای ساده نیاز دارند تا به راحتی برای دانشجویان و یا مهندسین در حوزه کاری اختصاصی بکار بیاید.

در این حوزه برای طراحی سه بعدی قطعات و طراحی دو بعدی قطعات به نرم افزارهای خاصی نیاز است که هر کسی شاید از قابلیت‌های هرکدام از آن‌ها مطلع نباشد؛ به همین سبب ما تصمیم گرفته‌ایم در ادامه به بررسی و آشنایی بهترین نرم افزار های طراحی قطعات 2022 بپردازیم.

نرم افزار‌های طراحی قطعات مکانیکی

نرم افزار Autodesk AutoCAD Mechanical

نرم افزار اتوکد یکی از نرم‌افزارهایی است که معمولا برای رشته مکانیک و مهندسی وابسته همچون کشتی، هوافضا و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اصطلاحا به اتوکد مکانیک، اتوکد پیشرفته هم گفته می‌شود که معمولا برای طراحی قطعات ساده مکانیکی، مکانیک دستکتاپ دو بعدی و کوچک شده برای مهندس صنایع در مدیریت ساخت و ساز و تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نسخه همچون نسخه‌های مکانیکی دستکتاپ Mechanical Desktop سه بعدی و قوی نیست اما به نوعی می‌توان گفت از اتوکد معمولی بسیار بهتر است زیرا دارای ابزارهایی همچون ابزار رسم مهندسی و نقشه‌کشی مخصوص رشته و گرایش مکانیک است.

نصب این نسخه به آسانی قابل نصب است و معمولا برای آموزش، کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی کوچک که قطعات مکانیکی تولید می‌کنند مناسب و بسیار کاربردی است.

نرم افزار AutoCAD Mechanical به عنوان ابزار ساخت و تولید با کاربری و دسترسی آسانی ایجاد شده و می‌تواند طراحی مکانیک جامدات و شبیه‌سازی‌های ساده را نشان می‌دهد.

اگرچه نخستین نرم افزار دو بعدی دنیا از بانک اطلاعاتی قطعات همچون مکانیک دسکتاپ مانند انواع پینها، فنرها، واشرها، خارها، پیچ‌ها و غیره است.

قابلیت‌های نرم افزار Autodesk AutoCAD Mechanical

 • ابزارهای گزارش دهی و زمان بندی برای کنترل ساخت و تولید در مراکز صنعتی
 • امکان اعمال محدودیت های اندازه ای بر روی نقشه و ثبت توضیحات کنترلی و عوامل تولید
 • کوتاه کردن زمان طراحی از طریق بایگانی و فهرست قطعات آماده پیش ساخته
 • ابزارهای مستندسازی پروژه ، تهیه اسناد و مکتوبات همچنین توضیح و حاشیه نویسب طرح ها
 • استفاده از محیط کاربری آشنای نرم افزار اتوکد با ابزارهای مرتب با شکل های گویا و کاربردی
 • هزاران قطعه استاندارد آماده جهت آسان سازی کار طراحان مانند پیچ، واشر، بوش، مهره، پرچ درگیری ها و ..
 • امکان اشتراک یک پروژه بین چند طراح ، اشتراک و سطح دسترسی به لایه های مختلف یک طرح

نرم افزار VariCAD

نرم افزار طراحی قطعات سه بعدی VariCAD یکی از ابزارهای پیشرفته و مهم است که برای مهندسان مکانیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به واسطه این ابزار می‌توان به طراحی دو بعدی و سه بعدی قطعات صنعتی پرداخت.

این ابزار یکی از نرم افزارهای آسان و جمع و جوری است که از ویژگی‌های متمامیز با طراحی صنعتی است. رابط کاربری نرم افزار این قابلیت را برای شما فراهم می‌کند تا در حالت کانلا گرافیکی هرچیزی را طراحی کنید.

از جمله مزیت‌های نرم افزار طراحی قطعات صنعتی VariCAD امکان مچ شدن با نرم افزار اتوکد است به همین سبب شما قابلیت ادیت فرمت‌های مخصوص نرم افزار اتوکد را دارید.

قابلیت های نرم افزار VariCAD

 • پشتیبانی از محدودیت های هندسی
 • پشتیبانی از پارامتر های مختلف
 • محاسبات اشیاء 3D یا 2D
 • طراحی دو بعدی با امکان ویرایش
 • پوسته های مدل سازی، خط لوله، سیم
 • مدل سازی سه بعدی
 • امکان نصب روی مایکروسافت ویندوز ایکس پی, ویندوز ویستا, ویندوز 10 ، ویندوز 7 و ویندوز 8 و 8.1

نرم افزار Catia

از جمله کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای طراحی مکانیک است و بین رقبا به قدرتمندترین نرم افزار طراحی سه بعدی قطعات مکانیکی مشهور است و معمولا صنایع بزرگ و قدرتمند از کتیا استفاده می‌کنند و می‌توان این برنامه را در دسته‌بندی بهترین نرم افزار های طراحی قطعات 2022 قرار داد. اکثر خودروسازهای قدرتمند جهان و هواپیماسازهایی مانند ایرباس از نرم افزار طراحی قطعات مکانیکی استفاده می‌کنند.

قابلیت‌های نرم افزار Catia

نرم‌افزار کتیا یکی از کامل‌ترین و قدرتمندترین نرم‌ازفرارهای مهندسی مکانیک محسوب می‌شود و دارای بیش از ۱۰۰ محیط کاری ، قابلیت طراحی و مونتاژ قطعات ، تهیه نقشه‌های دوبعدی ، طراحی سطوح پارامتریک و پیچیده ، طراحی سازه ، قالب‌سازی ، مهندسی معکوس با ابر نقاط ، ورق‌کاری ، طراحی با استفاده از عکس ، ماشین‌کاری ، پایپینگ ، طراحی مکانیزم ، تحلیل ، تهویه مطبوع ، طراحی ارگونومی ، طراحی جوش ، تلرانس‌گذاری ، طراحی تجهیزات الکتریکی ، مدیریت پروژه ، مدیریت کارخانه است.

نرم افزار Inventor

یک نرم افزار قدرتمند است که جزو نرم‌افزارهای طراحی سازنده نرم افزار معروف اتوکد شرکت اتودسک است که برای طراحی قطعات مکانیکی مناسب است.

این نرم افزار داراب قابلیت‌های متعددی از کتیا و سالیدورز متشکل از طراحی، مونتاژ، ورق‌کاری، نقشه‌کشی، ورق‌کاری و غیره.

مهندس طراح قادر است در حین فرآیند طراحی و بارها سازه خود را تحت بارگذاری مختلف قرار می‌دهد، محاسبات جوشکاری و سایر محاسبات کاربردی صورت می‌گیرد و با تحلیل المان محدود کاربردی در محیطی کاملا ساده می‌تواند طرح خود را بهینه‌سازی کند.

یکی از بارزترین المان‌هایی که می‌توان نرم‌افزار Inventor را به صورت یکی از بهترین نرم‌افزارهای مهندسی مکانیک برشمرد، محیط طراحی مهندسی است که برای طراحی سایر قطعات ماشین که متشکل از چرخنده، سیستم‌های انتقال قدرت، قطعات اتصالی، فنرها، انواع بادامک و بیش از 300 مدل یاتاقان که هرکدام دارای اندازه مختلفی است موجود است و قابلیت طراحی دارند.

اگر برای بررسی کارهای گروهی و هماهنگی‌های لازم با مشکل روبرو شده اید می‌توانید به صفحه نرم افزار مدیریت کارهای گروهی در بانی نو مراجعه کنید تا با نرم‌افزاری که معرفی شده آشنا شوید.

معرفی نرم افزارهای طراحی قطعات صنعتی

نرم افزار Solidworks 2021

ابزار پیشرفته و قدرتمند سالیدورک در جهت طراحی سازه‌های صنعتی در قالب سه‌بعدی است. اگر شما به طراحی صنعتی علاقمند هستید و یا به شغل و رشته شما مرتبط است می‌توانید از این برنامه استفاده کنید.

زیرا این برنامه به راحتی به شما این قابلیت را می‌دهد تا به طراحی هندسی و دستگاه مختصات بپردازید و در نهایت نمونه‌های خود را روی آن وارد کنید.

در حقیقت از برنامه سالیدورک برای دانشجویان رشته مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، نقشه‌کشی صنعتی و سایر رشته‌های مهندسی مرتبط با این حرفه مناسب است.

این برنامه نسبت به سایر برنامه‌های مرتبط با این حوزه از رابط کاربری ساده‌تر و ابزارهای پیشرفته‌تری برخوردار است.

افراد می‌توانند به کمک این نرم افزار طراحی قطعات صنعتی به مدل‌سازی، قالب‌سازی، جوشکاری، صنایع ریخته‌گری و غیره بپردازند.

یکی دیگر از قابلیت‌های مهم این برنامه، امکان مچ شدن با نرم‌افزارهای تحلیلی همچون Ansys است.

ویژگی کلیدی نرم افزار Solidworks

 • بهره گیری از تکنولوژی CALS
 • بهره مندی از تکنولوژی های پیشرفته و روز مدلسازی
 • ارائه خروجی با کیفیت بالا
 • امکان مدلسازی صنایع مهندسی
 • مدلسازی با هرگونه پیچیدگی
 • ارائه مستندات انلاین

نرم افزار Mastercam

یکی از نرم‌افزارهای مبتنی بر علم هندسه است و برای طراحی‌های کاربردی و پردازش‌های خودکار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این برنامه قادر است با استفاده از محاسبات هندسه و بکارگیری از عناصر سه‌بعدی و چندبعدی سطوح اندازه و محل چاله‌ها را تعیین می‌کند و قادر است تا عناصر را به هم ارتباط دهد.

اصلی‌ترین بخش برنامه مسترکم به طرح‌های دوبعدی اختصاص دارد و براساس ماشین SolidWorks کار می‌کند و معمولا طرح‌های مبتنی بر آن را پیاده‌سازی می‌کند.

ویژگی‌های نرم‌افزار مسترکم

 • پیاده سازی طرح های دوبعدی
 • طراحی قدرتمند کاربردی مبتنی بر علم هندسه
 • دارای ویژگی های مرتبط با علم ماشین کاری
 • تجزیه و تحلیل عناصر
 • تعیین اندازه و شکل سطوح
 • ایجاد عناصر آماده برای طراحی

نرم افزار طراحی صنعتی 3 بعدی Rhinoceros

کلیه مهندسی و افرادی که در حوزه طراحی مدل و طراحی صنعتی فعال هستند از نرم افزارهای مخصوص برای طراحی 3 بعدی استفاده می‌کنند که در حوزه قطعات صنعتی جزو بهترین نرم افزار های طراحی قطعات 2022 محسوب می‌شود.

این نوع نرم افزارها به طراحان این قابلیت را می‌دهند تا پیش از پیاده‌سازی طرح نهایی مدل‌های 3 بعدی می‌توانند با جزییات کامل‌تری طراحی کنند و محصول مدنظر خود را به صورت جدی ارزیابی کنند.

نرم افزار طراحی قطعات سه بعدی متعددی وجود دارد که می‌توان به اتوکد و تری دی مکس اشاره کرد.

نرم افزار Rhinoceros بین کاربران فارسی شناخته شده نیست اما دارای محبوبیت بسیاری زیادی در جهان است.

این برنامه جزو نرم افزارهای ساده طراحی قطعه و پیچیده محسوب می‌شود به این صورت که در آن می‌توان پیچ و مهره تا قطعات خودرو را در آن طراحی کرد.

این نرم افزار مبتنی بر محاسبات ریاضی و ارائه مدل‌های 3 بعدی است و طبق جزئیات ارائه شده به واسطه کاربر است.

برای آشنایی با بهترین نرم افزارهای ضبط صفحه نمایش 2022 به صفحه مذکور مراجعه کنید.

سخن آخر

آن دسته از دانشجویان و یا مهندسانی که به نرم‌افزارهای ساده، قدرتمند و پیشرفته برای کار خود احتیاج دارند و به دنبال بهترین نرم افزار های طراحی قطعات 2022 هستند. در این مقاله به صورت کامل و جامع به بررسی این موضع پرداخته‌ایم. برخی از افراد شاید چندین سال است از نرم‌افزارهایی که نام برده‌ایم استفاده می‌کنند اما از تمام قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن مطلع نیستند به همین سبب ما تصمیم گرفتیم تا هرکدام از این نرم‌افزارهای کاربردی را به صورت کامل بررسی کنیم برای درک کامل این موضوع مجددا به ابتدای مقاله مراجعه کنید و مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×