» آموزشی » بهترین زمان برای شارژ باتری گوشی
آموزشی

بهترین زمان برای شارژ باتری گوشی

1400-08-03 2,022

بهترین زمان برای شارژ باتری گوشی

با توضیحات داده شده در این مقاله آموزشی و رعایت کردن توصیه‌ها می‌توانید طول عمر باتری گوشی موبایل خود را به صورت چشم‌گیری افزایش دهید. در زمانی که شما در حال استفاده از گوشی هوشمند خود می‌باشید و ناگهان باتری آن تمام می‌شود ، باتری‌ها برای شما به نفرت انگیزترین تکنولوژی بشر تبدیل می‌شوند. اما به با وجود هر گونه حس شما نسبت به این تکنولوژی کوچک، درکارایی بسیار تاثیرگذار و مهم آن تغییری ایجاد نخواهد کرد

شارژ کردن صحیح باتری گوشی موبایل بسیار با اهمیت است و قواعد و نکات خاص خودش را دارد. در حقیقت، ممکن است شما با عادات نادرست شارژ، عمر باتری گوشی¬تان را کوتاه کرده باشید. دراین گزارش به بررسی روش صحیح شارژ باتری موبایل خواهیم پرداخت.

روش صحیح شارژ گوشی موبایل

موارد مهم در شارژ گوشی موبایل هوشمند

• بعد از شارژ شدن گوشی، شارژر موبایل را از پریز بکشید
• از شارژ کردن های شبانه گوشی خودداری کنید
هر چند امروزه اکثر گوشی‌های هوشمند دارای قابلیتی هستند که پس از شارژ شدن 100درصد، برق را از دستگاه قطع می‌کند و گوشی دیگر شارژ نمی‌شود؛ از این رو شما می‌توانید بدون نگرانی گوشی خود را به شارژ بزنید و رها کنید در صورتی که خطری باتری آن را تهدید نمی‌کند.
در حالتی که گوشی شما این قابلیت را ندارد، صاحب نظران توصیه می‌کنند که اجازه ندهید گوشی بیش از حد در شارژ بماند زیرا این عمل باعث افزایش حرارت گوشی می‌‍شود؛ این شرایط برای باتری‌هاي‌ لیتیومی اصلا خوب نیست و در بلند مدت باعث کاهش عمر آن‌ها می شود.

• هرماه گوشی خود را جهت ریکاوری باتری خاموش و روشن کنید.
• حتی الامکان از شارژر وایرلس، شارژ داخل اتومبیل و موارد این چنینی استفاده نکنید.
• ترجیحا از شارژرهای دو تیکه استفاده نکنید زیرا اساساً شارژرهای 2تیکه تقلبی هستند.
• شارژ اولیه گوشی برای زمان گذشته بود، از گذاشتن باتری در شارژ غیر معقول و چندین ساعته در زمان خرید آن خودداری کنید.
• موقع شارژ شدن گوشی به هیچ عنوان از گوشی استفاده نکنید، چون نه تنها به باتری آسیب وارد می‌شود، با توجه به تحقیقات گزارش شده برای سلامت انسان نیز مضر می‌باشد.

مقاله پیشنهادی : تست نرم افزاری باتری لپ تاپ

باتری موبایل خود را درست شارژ کنید

به گفته Cadex، شرکتی که با ارائه کردن دستگاههایي، گوشی‌هاي‌ هوشمند و باتری‌ها را آزمایش می-کند، همه‌ی این موارد رایج می‌تواند در کوتاه کردن عمر مفید باتری شما نقش داشته باشد. این شرکت روش‌هایي را جهت شارژ صحیح باتری موبایل ارائه داده است.

از زمانی که اپل اعلام کرد سرعت آیفون‌هایي که باتری هایشان تضعیف شده را کاهش داده است تا از این طریق دستگاه‌ها بطور غیر منتظره خاموش نشوند، اخیرا صحبت از روش‌هاي‌ شارژ صحیح باتری موبایل که به التیام عمر باتری کمک کند زیاد به میان آمده است.

بهترین زمان برای شارژ باتری گوشی

هر زمان که فرصتی دارید گوشی خودرا شارژ کنید حتی مدت زمان کوتاه

در هر زمان ممکن که می‌توانید گوشی خودرا شارژ کنید، حتی اگر چند دقیقه طول بکشد، با توجه به گفته‌هاي‌ کارشناسان، شارژهای جزئی سبب آسیب به گوشی شما نمی‌شود.

قبل از این که شارژ باتری گوشی کاملا تمام شود آن را شارژ کنید

کارشناسان گوشی می‌گویند وقتی که شما به قدری از گوشی خود استفاده می‌کنید که باتری آن کاملا تخلیه می‌گردد، عمر باتری گوشی شما نیز کاهش می‌یابد. سامسونگ نیز این موضوع را در وبسایتش با تیتر راهنمایی‌هایي در مورد چگونگی افزایش عمر باتری گوشی، مورد بررسی قرار داده و تایید می‌کند.

گوشی پیشنهادی: گوشی موبایل سامسونگ مدل GALAXY S21 FE 5G ظرفیت 256 گیگابایت و رم 8 گیگابایت

سعی کنید میزان شارژ باتری خودرا بین ۶۵ تا ۷۵ ٪ نگهدارید

قائده کلی برای شارژ نگه داشتن باتری این است که همواره آن را بالای 50 درصد نگه دارید. با شارژ به موقع باتری دستگاه خود، کاری کنید که درصد آن همواره بالای 50 بماند.
هیچ‌گاه نگذارید باتری شما بطور 100 درصد شارژ شود. بعضی از ما اغلب اوقات که کار اضطراری‌اي با دستگاه خود داریم و می‌خواهیم آن رابه مدت طولانی استفاده کنیم یه مدت طولانی بیرون از خانه بمانیم، شارژ آن رابه 100 درصد می‌رسانیم، این کار بسیار اشتباه است و به عمر باتری لطمه وارد می‌کند.

در نتیجه بهترین حالت این است که شارژ باتری را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید. همچنین به هیچ عنوان اجازه ندهید شارژ آن از 20 درصد پایین تر بیاید زیرا عملکرد باتری به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

حالت دوم

اگر همیشه باتری لیتیوم یون در گوشی هوشمند، بین شارژ ۶۵ ٪ تا ۷۵ ٪ نگه داشته شود عمر بیشتری خواهد داشت. مسلما اگر بخواهید شارژ باتری خود را همیشه دراین سطح نگه دارید کار نشدنی و سختی خواهد بود. ولی حداقل بهتر است بدانید که راه سلامت باتری شما چیست.

اگر شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید، باز هم پیشنهاد می¬شود سطح شارژ را بین ۴۵ ٪ تا ۷۵ ٪ نگه دارید.

شما حتی می‌توانید روزانه زمان‌هاي‌ خاصی را به شارژ گوشی خود اختصاص دهید تا بتوانید آن را در سطح شارژ مورد نظر نگهدارید.

اما اگر بطور معمول سطح شارژ تلفن خودرا بین ۲۵ ٪ تا ۷۵ ٪ نگه می‌دارید، نگران نباشید احتمالاً در مدت زمان طولانی آسیب زیادی به باتری شما زده نخواهد شد.

گوشی پیشنهادی: گوشی موبایل شیائومی مدل POCO X4 PRO 5G ظرفیت 128 گیگابایت و رم 6 گیگابایت

هرگز باتری خود را کاملا شارژ نکنید.

وقتی باتری گوشی را از سطح پایین ۲۵ در صد تا ۱۰۰ درصد به شارژ میگذارید این می تواند ظرفیت باتری و طول عمر آن را کاهش دهد. به گفته کارشناسان، باتری‌هاي‌ لیتیوم یون، لازم نیست بطور کامل شارژ شوند و این برای آن‌ها خوش آیند نیز نیست. در واقع، بهتر است باتری را به طور کامل شارژ نکنید، چون ولتاژ بالا برای باتری مناسب نیست و در بلند مدت دوام آن را کاهش می‌دهد.

در تمام مدت شب گوشی خود را به شارژ نگذارید.

بحث‌هاي‌ زیادی درمورد اثرات شارژ گوشی‌هاي‌ هوشمند در کل شب وجود دارد. ولی با توجه به این که شارژ ۱۰۰% باعث آسیب بیشتر به طول عمر باتری می‌شود، پس احتمالا باید آن را در کل شب به شارژ نگذارید و پس از اتمام شارژ گوشی را جدا کنید. در تمام مدت شب گوشی خود رابه شارژ نگذارید.

بهترین زمان برای شارژ باتری گوشی

نگهداری صحیح از گوشی موبایل

کالیبره کردن باتری گوشی

فرض کنید به یک منطقه دریایی سفر کرده‌اید یا در استخر هستید، نفس خود را حبس کنید و به زیر آب بروید. چند دقیقه می‌توانید زیر آب فشار رو تحمل کنید؟
اگر بتوانید به بالا بیایید و نفس بگیرید، این کار را چندین بار می‌توانید انجام دهید و زنده بمانید. باتری و هر وسیله الکترونیکی دیگر نیز اگر به صورت مداوم کار کند عمر آن کاسته می‌شود.

توصیه اکید می‌شود اولا گوشی خود را هفته‌اي یک‌بار خاموش کنید تا باتری خود را ریکاوری کند. از طرفی جهت کالیبره کردن باتری گوشی، بطور ماهیانه اجازه بدهید باتری کاملا خاموش باشد و دوباره تا ۸۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید.

گوشی پیشنهادی: گوشی موبایل سامسونگ مدل GALAXY S23 ظرفیت 512 گیگابایت و رم 8 گیگابایت

شارژر وایرلس

شارژر وایرلس در حال حاضر در ایران جا افتاده نشده است، اما باید گفت این روش برای شارژ کردن در مواقع ضروری طراحی شده است.

در حالت کلی وقتی شما از طریق وای فای انتقال فایل انجام می¬دهید، در هر صورت بخشی از گوشی که وظیفه بازرسی و انتقال دیتا به صورت وایرلس رو دارد، درگیر میشود و این یعنی گرمای بیشتر در گوشی.

شارژ کردن گوشی به صورت وایرلس یا بیسیم می‌¬تواند به گرم شدن گوشی و در نتیجه باتری موبایل منجر بشود. و در هر صورت گرمای زیاد نیز قاتل باتری است.

گرما و سرما دادن به باتری گوشی

با وجود این که درگذشته برای استفاده‌ی بیشتر از باتری‌های قلمی، آن را در آب جوش می‌انداختند و اخیرا نیز برخی باتری گوشی خود را در فریزر قرار می‌دهند و سپس آن را در آب جوش قرار می‌دهند، باید به این نکته اشاره کرد که این روش‌ها بسیار قدیمی هستند و به شدت توصیه می‌شود که از انجام آن خودداری کنید.

سرما و گرمای زیاد باعث از بین رفتن بافت‌هاي‌ داخلی باتری می‌شود. توصیه می¬شود حتی الامکان گوشی خود در تابستان داخل ماشین نگذارید. تحقیقات مشخص کرده است هرچه دمای جایی که شما از گوشی استفاده می‌کنید بیشتر باشد باتری گوشی زودتر معیوب می‌شود.

شارژ کردن گوشی با کامپیوتر و شارژر فندکی خودرو

توصیه می‌شود از سیستم‌هاي‌ غیر متعارف و غیر منطقی برای شارژ کردن گوشی استفاده نکنید. هرچند که شارژرهای گوشی ۵ ولتی هستند و خروجی پورت USB نیز ۵ ولتی می‌باشد، اما پورت USB کامپیوتر برای اینکار تعبیه نشده است، مخصوصا پورت جلوی USB.

سیستم برق ماشین نیز اصلا مناسب شارژ گوشی نمی¬باشد. تحت هیچ شرایطی گوشی خود را با شارژر فندکی ماشین شارژ نکنید.

آیا می‌شود از هر شارژری استفاده کرد ؟

مادامی که شما از شارژری که خود کارخانه برای شارژ کردن دستگاه در جعبه ارائه داده است استفاده می کنید می‌توانید مطمئن باشید که خللی در عملکرد آن ایجاد نمی‌شود.
حتی زمانی که می‌خواهید به ناچار از شارژر دیگری استفاده کنید، مطمئن شوید که این شارژر اورجینال شرکتی است و با دستگاه شما هم خوانی دارد.

به هیچ عنوان برای شارژ گوشی موبایل خودتان از شارژري ارزان قیمت که در بازار فروخته می‌شود استفاده نکنید، زیرا بارها گزارش آتش گرفتن این گونه شارژرها در هنگام شارژ مشاهده شده است.

آیا می‌شود از هر شارژری استفاده کرد ؟

نکاتی درباره ذخیره انرژی در باتری

هیچگاه گوشی خود را آن قدر بی استفاده رها نکنید که شارژ آن در نهایت به صفر برسد و خاموش شود. بخش¬هایي از باتری زمانی که به شکل طولانی مدت مورد استفاده قرار نمی¬گیرد در درصد حدود 5 تا 10 آسیب جدی می‌بیند و ممکن است از کار بیفتد.

حتی اگر قرار است در طی دوره خاصی از گوشی خود استفاده نکنید سعی کنید شارژ  آن را درحدود 40 یا 50 درصد نگه دارید.

زمانی که گوشی شما بدلیل اتمام باتری خاموش شود و شما به مدت زیادی آن را به شارژ نزنید و خاموش رها کنید، ممکن است باتری آن دیگر قابلیت شارژ را نداشته باشد و این قابلیت را از دست بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×