» آموزشی » بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ کدام است؟
windows 10
آموزشی

بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ کدام است؟

1401-07-12 7,702

آیا با مواجه شدن با نسخه‌های مختلف ویندوز 10 گیج شده‌اید و نمی‌دانید بهترین ویندوز برای لپ تاپ کدام گزینه است؟ در این مطلب ما به شما کمک می‌کنیم تا بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ را برای خود انتخاب کنید. مایکروسافت ویندوزهای زیادی در طول سال‌ها منتشر کرده است، اما به مرور زمان به سادگی به‌روزرسانی به جدیدترین نسخه انجام شده است. اغلب نسخه‌های مختلفی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند و ویندوز 10 نیز از این قاعده مستثنی نیست. مایکروسافت آن‌ها را «Editions» نامگذاری کرده است و هر کدام مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را ارائه می‌کنند. ما آن‌ها را در زیر شرح داده‌ایم تا مطمئن شوید که بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ مناسب خود را انتخاب می‌کنید.

معرفی انواع نسخه‌های ویندوز 10

Windows 10 Home

این احتمال وجود دارد که این نسخه بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ شما باشد. علیرغم نامش، در واقع نسخه استاندارد ویندوز 10 است و روی اکثر کامپیوترهای شخصی فروخته شده به مصرف کنندگان از پیش نصب شده است همچنین با در نظر گرفتن سهولت استفاده طراحی شده است، اما به این معنی نیست که فاقد ویژگی‌های مثبت است. شما با نصب این نسخه امنیت داخلی با Windows Defender و همچنین امکان استفاده از چهره یا اثر انگشت خود با Windows Hello برای ورود به سیستم را دریافت می‌کنید. از نظر ما بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ ایسوس می‌تواند همین گزینه از Editionهای موجود ویندوز 10 باشد.

Windows 10 S

این یک نسخه مجزا از ویندوز 10 نیست بلکه یک حالت ویژه ویندوز 10 است که اگر محدودیت‌های آن را خیلی طاقت‌فرسا دیدید، می‌توانید آن را خاموش کنید. در نسخه S، فقط می‌توانید نرم‌افزار را از فروشگاه مایکروسافت نصب کنید و نمی‌توانید دستورات را از خط فرمان اجرا کنید و تنها مرورگری که می‌توانید استفاده کنید مرورگر خود مایکروسافت است. هدف این محدودیت حفظ امنیت بیشتر لپ تاپ شما است و همچنین به اجرای روان آن کمک می‌کند. این مورد از ویندوز 10 را به دلیل محدودیت‌های آن که برای بعضی خوشایند نیست نمی‌توان بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ دانست.

Windows 10 Pro

Windows 10 Pro همه ویژگی‌های مشابه نسخه Home را ارائه می‌کند، اما ابزارهای مورد استفاده برای مشاغل را نیز اضافه می‌کند. به این ترتیب، برای کاربران خانگی پیشرفته‌تر نیز بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ است، زیرا ابزارهایی مانند BitLocker را اضافه می‌کند که گزینه‌های رمزگذاری پیشرفته‌تری را اضافه می‌کند، و همچنین Remote Desktop، که به شما امکان می‌دهد در زمانی که دور از میز هستید وارد لپ تاپ خود شوید. ویندوز پرو را می‌توان به عنوان بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ لنوو نام برد.

Windows 10 Enterprise

بعید است که با Enterprise روبرو شوید مگر اینکه از کامپیوتر در محل کار استفاده کنید. Enterprise بیشتر ویژگی‌های Pro را به همراه برخی از ویژگی‌های خود دارد، که بیشتر آن‌ها بر اجازه دادن به مدیران فناوری اطلاعات برای مدیریت جنبه‌های کامپیوتر شخصی کارمندان از راه دور تمرکز دارند.

Windows 10 Education

شما نمی‌توانید این نسخه را خودتان بخرید و اگر دانشجو نباشید یا در مدرسه یا دانشگاه کار نکنید، احتمالا هرگز با این نسخه مواجه نخواهید شد. این روشی کم‌هزینه برای مدارس و دانشگاه‌ها برای ارائه ویندوز 10 به کارکنان و دانش‌آموزان است و دارای ویژگی‌های مشابه ویندوز پرو است، اما برخی از عناصر سیستم‌عامل مانند Microsoft Store را می‌توان به‌طور پیش‌فرض خاموش کرد.

Windows IoT

این نسخه ویژه‌، بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ کم مصرف و نمایشگرهای لمسی طراحی شده است و به جای بوت شدن در دسکتاپ ویندوز، برای بوت شدن در یک برنامه پیش فرض طراحی شده است. می‌توانید آن را از سایت توسعه دهندگان مایکروسافت دانلود کنید.

معرفی انواع نسخه‌های ویندوز 10

ویندوز 10 هوم و ویندوز 10 پرو چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

هر دو نسخه از پرکاربردترین‌های ویندوز 10 است. این‌ها Windows 10 Home و Windows 10 Pro هستند که اولی را بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ ایسوس و دومی را بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ لنوو معرفی کردیم. همانطور که از نام آن پیداست، نسخه Pro را معمولا می‌توان در لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای تجاری یافت. از طرفی ویندوز 10 هوم بیشتر روی سیستم‌های معمولی استفاده می‌شود. اما تفاوت این 2 نسخه چیست؟

 تفاوت اصلی ویندوز 10 هوم و ویندوز 10 پرو در امنیت سیستم عامل است. Windows 10 Pro برای محافظت از رایانه شخصی و امنیت اطلاعات شما انتخاب ایمن‌تری است. علاوه بر این، می‌توانید انتخاب کنید که ویندوز 10 پرو را به یک دامنه متصل کنید. این کار با دستگاه Windows 10 Home امکان پذیر نیست. چند ویژگی وجود دارد که ویندوز 10 پرو دارد و ویندوز 10 هوم ندارد. 4 مورد مهم آن عبارتند از BitLocker، Update for Business، Remote Desktop و Assigned Access اما این ویژگی ها چه کار می‌کنند؟ برای فهمیدن آن با ما همراه باشید.

ویندوز 10 هوم و ویندوز 10 پرو چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

ویژگی‌های ویندوز 10 پرو

محافظت از فایل‌ها با BitLocker

BitLocker یک ابزار رمزگذاری است که به شما امکان می‌دهد فایل‌های خود را روی هارد دیسک یا درایوهای فلش USB خارجی خود ایمن کنید. اگر داده‌های حساسی را روی رایانه شخصی یا لپ‌تاپ خود ذخیره کرده باشید، این عملکرد عمدتاً مفید است، زیرا فقط می‌توانید با رمز عبور به این فایل‌ها دسترسی پیدا کنید. شما به یک کامپیوتر یا لپ تاپ با تراشه TPM نیاز دارید. بدون این تراشه نمی‌توانید از این ویژگی استفاده کنید. یک تراشه TPM داده‌ها را روی سخت‌افزار رمزگذاری می‌کند، بنابراین اطلاعات را نمی‌توان به سرقت برد.

به روز رسانی از طریق Cloud

یکی از مزیت‌های ویندوز 10 پرو که آن را به بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ تبدیل کرده این است که می‌توانید به روز رسانی‌های خود را از طریق Cloud انجام دهید. به این ترتیب، می‌توانید چندین لپ تاپ و کامپیوتر را در یک دامنه از طریق یک کامپیوتر مرکزی به روز کنید. این یکی از دلایلی است که بسیاری از سازمان‌ها ویندوز 10 پرو را به جای ویندوز 10 هوم انتخاب می‌کنند.

به روز رسانی از طریق Cloud

دسکتاپ از راه دور

یکی دیگر از ویژگی‌ههای بهترین نسخه ویندوز برای لپ تاپ این است که می‌توانید از راه دور به لپ تاپ دیگری در همان دامنه متصل شوید. این تابع Remote Desktop نام دارد و به شما این امکان را می‌دهد که بدون داشتن فایل‌های لازم در خانه کار کنید. می‌توانید به راحتی به همه داده‌های خود در مکان دسترسی داشته باشید، بنابراین همه فایل‌های مورد نیاز هنگام کار در دفتر و زمانی که در خانه کار می‌کنید را دارید.

دسترسی اختصاص داده شده

آخرین تفاوت بین Windows 10 Pro و Home، عملکرد Assigned Access است که فقط Pro از آن برخوردار است. می توانید از این تابع برای تعیین اینکه سایر کاربران مجاز به استفاده از کدام برنامه هستند استفاده کنید. این بدان معناست که می‌توانید تنظیم کنید که دیگرانی که از رایانه یا لپ‌تاپ شما استفاده می‌کنند فقط به اینترنت یا هر چیز دیگری دسترسی داشته باشند. پس، از طریق Assigned Access، می‌توانید کارهایی که دیگران می توانند در سیستم شما انجام دهند را کنترل کنید.

بهترین ویندوز 10 برای لپ تاپ

جمع‌بندی

همانطور که مطالعه کردید، اگر تا به حال در مورد این موضوع که بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ کدام است دچار سردرگمی بودید با مطالبی که در بالا برای شما ذکر شد پاسخ سوال خود را دریافت خواهید کرد. همچنین بهترین نسخه ویندوز 10 برای لپ تاپ ایسوس و لنوو را برای شما معرفی کردیم تا به راحتی بتوانید آن را نصب کنید و از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×