» آموزشی » انواع ماشین حساب
آموزشی

انواع ماشین حساب

1400-01-18 50871

در عصر امروز، انواع ماشین حساب با کارکردهای مختلفی طراحی شده‌اند. ماشین حساب‌هایی که امروزه می‌شناسیم اولین بار در دهه 1960 اختراع شدند و استفاده از تلفن‌های هوشمند به عنوان ماشین حساب از دهه 1990 آغاز شد. با این حال‌، این بدان معنا نیست که ابزارهای ریاضی یک قرن پیش در دسترس نبوده اند.

مدت‌ها قبل از ورود انواع ماشین حساب دیجیتالی و تلفن‌های هوشمند‌، چندین ماشین محاسباتی ساخته شده است. از چرتکه‌، مدت ها قبل از تصویب سیستم اعداد نوشته شده هند و عربی‌، در خاور نزدیک باستان‌، اروپا‌، روسیه و چین استفاده می‌شده است.

اولین “ماشین حساب واقعی” توسط بلیز پاسکال در سال 1642 اختراع شد و به دلیل تلاش برای محاسبات حساب که قبلاً غیرممکن تصور می‌شد‌، ستایش شد.
ماشین حساب‌های مکانیکی در قرن هفدهم از نظر اندازه با ماشین تحریر قابل مقایسه بودند و با ظهور ماشین حساب‌های الکترونیکی قابل حمل منسوخ شده اند.

ماشین حساب‌های الکترونیکی مدرن برای انجام وظایف مختلف استفاده می‌شود‌، از حساب پایه گرفته تا ریاضیات پیچیده. آن‌ها نه تنها توانایی ما در انجام محاسبات اساسی را افزایش داده اند بلکه توانایی درک ریاضیات را در مقیاس بزرگتر از آنچه تصور می‌شود‌، در اختیار ما قرار داده اند. امروزه انواع ماشین حساب‌ در بازار موجود است که از منابع‌، طرح‌ها و عملکردهای مختلفی برخوردار است. می‌توان آن ها را بر اساس منبع نیرو به سه دسته تقسیم کرد.

انواع ماشین حساب

1. ماشین حساب‌های برقی: ماشین‌های قدیمی‌ که با برق کار می‌کنند.
2. ماشین حساب باتری: نمونه‌های فعلی که از باتری برای انجام محاسبات استفاده می‌کنند.
3. ماشین حساب‌های خورشیدی: ماشین حساب‌های الکترونیکی هستند که توسط سلول‌های خورشیدی نصب شده بر روی دستگاه‌ها تغذیه می‌شوند.
امروزه‌، بیشتر ماشین حساب‌ها از باتری و انرژی خورشیدی برای انجام عملیات استفاده می‌کنند. در زیر‌، انواع مختلف ماشین حساب‌ها (که در حال حاضر در بازار موجود هستند) را بر اساس اهداف استفاده از آن‌ها ذکر کرده ایم. برخی ماشین حساب‌ها به قدری پیشرفته هستند که برای کار با آن‌ها، نیاز است تا آموزش کار با ماشین حساب را ببینید. امکاناتی که این دسته از ماشین حساب‌ها دارند، ایجاب می‌کند که تایم زیادی را صرف یادگیری امکاناتی که به کار شما می‌آید کنید.

چرتکه

چرتکه ابزاری ساده است که برای انجام سریع محاسبات حسابی استفاده می‌شود. این وسیله در دوران باستان اختراع شده و اکنون به طور گسترده ای در برنامه‌های توسعه مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات ثابت کرده است که زبان آموزان چرتکه از هر دو طرف مغز استفاده می‌کنند: نیمکره راست و چپ.

کلمه “چرتکه” از کلمه یونانی “abax” آمده است که به معنی “جدول شمارش” است. این دستگاه معمولاً از یک قاب چوبی مستطیل شکل ساخته می‌شود که چندین میله مرتب شده به صورت عمودی را در خود جای داده است‌، که روی آن مهره‌ها به بالا و پایین می‌لغزند. هر میله یک مقدار مکان منحصر به فرد را نشان می‌دهد‌، در حالی که هر مهره نشان دهنده یک عدد است.

این دستگاه با تجسم حرکات مهره چرتکه به کودکان در انجام محاسبات کمک می‌کند. همچنین سطح غلظت آنها را بهبود می‌بخشد. این به ویژه برای افراد کم بینا که نمی‌توانند از انواع ماشین حساب دیجیتال برای کارهای ساده استفاده کنند بسیار مفید است.

ماشین حساب‌ ساده

ماشین حساب‌های ساده و قابل حمل تقریباً در هر اداره و خانه استفاده می‌شود. آن‌ها برای انجام محاسبات عمومی و وظایف ریاضی پایه مانند جمع‌، تفریق‌، ضرب‌، تقسیم‌، بیان و لگاریتم عالی هستند. این مدل از انواع ماشین حساب معمولاً شامل یک نمایشگر 8 تا 12 رقمی‌(نمایشگر هفت بخشی LCD) و کلیدهای فیزیکی ورودی است.

آن‌ها هم با باتری و هم با انرژی خورشیدی کار می‌کنند: در صورت کمبود نور‌، از باتری و در صورت وجود نور کافی برای راه اندازی دستگاه‌، از انرژی خورشیدی استفاده می‌شود.
برخی از ماشین حساب‌های اصلی دارای صفحه نمایش بسیار بزرگ برای خواندن‌، بررسی مجدد توابع برای تأیید خطاها و نشانگر ثابت بودن صفحه نمایش برای کاهش احتمال خطای دستی هستند. برخی از آن‌ها همچنین دارای کلیدهای اختصاصی برای محاسبه قیمت با مالیات و کل محاسبه کل هستند.

ماشین حساب‌ مهندسی

یک مهندس، علاوه بر داشتن ابزارآلات لازم، چه برای دوران دانشجویی و چه کاری، نیاز به یک سری اقلام ضروری دارد. برای مثال دانشجو نیاز به خرید لپ تاپ، خرید ماشین حساب و .. دارد. اما ماشین حسابی که به کار مهندسین می‌آید، ماشین حساب ساده نیست و آن ها، باید از ماشین حساب مهندسی استفاده نمایند.

ماشین حساب مهندسی، یک ماشین حساب علمی ‌با LCD دو لایه‌، که در آن قسمت ماتریس نقطه ای بالا فرمول و نمادها را نمایش می‌دهد است. ماشین حساب‌های علمی ‌به طور خاص برای حل مشکلات در علوم‌، مهندسی و ریاضیات طراحی شده اند.

برخی از این ماشین حساب‌ها شامل محاسبات آماری و مثلثاتی است و حتی بعضی توانایی انجام جبر رایانه ای را دارند.
اولین ماشین حساب علمی ‌به نام HP-9100A در سال 1968 تولید شد. از آن زمان‌، انواع ماشین حساب علمی ‌قابل حمل و دستی توسط شرکت‌های مختلف اختراع شده است.

در حال حاضر‌، کاسیو یکی از بازیگران اصلی این بازار است. آن‌ها به طور گسترده ای برای حل توابع خاص ریاضی و انجام محاسبات روی اعداد بسیار کوچک یا بسیار بزرگ استفاده می‌شوند‌، مانند برخی از جنبه‌های شیمی‌، فیزیک و نجوم.

در حالی که بیشتر مدل‌ها از یک صفحه نمایش تک خطی مشابه ماشین حساب‌های اصلی تشکیل شده اند‌، برخی از آن‌ها 10 تا 12 رقمی ‌با رقم اضافی برای حساب نقطه شناور دارند. به طور کلی‌، ماشین حساب‌های پیشرفته علمی‌ دارای ریاضیات ، محاسبات هگزادسیمال‌، کسرها و محاسبات احتمال‌، اعداد مختلط‌، ثابت‌های فیزیکی‌، تبدیل واحد‌، حساب و ماتریس هستند.

در صورتی که قصد خرید لپ تاپ، به عنوان یک لپ تاپ مخصوص مهندسی را دارید، بلاگ بهترین لپ تاپ های مهندسی 2022 را از دست ندهید

ماشین حساب نمودار سازی

در زمینه‌های خاص‌، ماشین حساب‌های علمی ‌با ماشین حساب‌های نموداری جایگزین شده اند. آن‌ها می‌توانند نمودارها را ترسیم کنند‌، معادلات همزمان را حل کنند و وظایف را با متغیرها انجام دهند. اولین ماشین حساب نمودار تجاری‌، fx-7000G‌، توسط کاسیو در سال 1985 منتشر شد.

از آن زمان‌، بسیاری از انواع ماشین حساب پیشرفته با پردازنده‌های سریع تر‌، حافظه بیشتر و اتصال USB تولید شده اند. امروزه‌، Texas Instruments و Casio بیشتر بازار ماشین حساب را در اختیار دارند.

در مقایسه با ماشین حساب‌های ساده، آن‌ها نمایشگرهای بزرگی دارند تا همزمان چندین خط متن‌، شکل و محاسبات را نشان دهند. در حقیقت‌، بیشتر ماشین حساب‌های نموداری نیز قابل برنامه ریزی هستند‌، به این معنی که کاربران می‌توانند برنامه‌های سفارشی را برای کاربردهای خاص علمی‌ یا مهندسی ایجاد کنند.

برخی از این ماشین حساب‌ها همچنین می‌توانند به ابزاری مانند شتاب سنج‌های الکترونیکی‌، سنجش‌های pH‌، دماسنج‌های الکترونیکی‌، دستگاه‌های هواشناسی متصل شوند و بنابراین به عنوان ثبت کننده داده عمل می‌کنند.

جدیدترین ماشین حساب‌های گرافیکی با صفحه نمایش LCD با وضوح بالا و پردازنده‌های سریع برای انجام پیچیده ترین گرافیک‌ها و محاسبات ارائه می‌شوند. کاربران می‌توانند برنامه‌ها را بنویسند و ذخیره کنند تا یک روش پیچیده را به صورت خودکار ساده کنند. همچنین‌، کاربران می‌توانند برای عملکرد حتی بیشتر‌، آن را با رایانه متصل کنند.

ماشین حساب چاپگر

ماشین حساب چاپگر قبل از حضور رایانه‌های شخصی در هر خانه بسیار محبوب بود. آن‌ها ماشین حساب‌های اصلی هستند که همراه با نمایش نتایج روی صفحه LCD‌، نتایج را روی کاغذ چاپ می‌کنند. در حال حاضر‌، این نوع ماشین حساب در هر دو مدل دسک تاپ و قابل حمل که با باتری و یا برق متناوب کار می‌کنند در دسترس است.

بیشتر آن‌ها توسط مغازه داران و حسابداران برای چاپ رسید قبض‌، محاسبه حاشیه سود و پیگیری زمان برای حقوق و دستمزد استفاده می‌شود. این گونه از انواع ماشین حساب با یک رول کاغذ در داخل چاپگر عرضه می‌شوند‌، که تمام سوابق روی آن چاپ می‌شود. برخی از ماشین حساب‌ها برای بررسی آسان می‌توانند در دو رنگ چاپ کنند: سیاه (مقادیر مثبت را نشان می‌دهد) و قرمز (مقدار منفی را نشان می‌دهد).

ماشین حساب آنلاین

امروزه انواع ماشین حساب در اینترنت قابل دسترسی است. آن‌ها برای انجام کارهای خاص طراحی شده اند. برای مثال‌، ماشین حساب BMI‌، وزن و قد را به عنوان ورودی در نظر می‌گیرد و شاخص توده بدن را اندازه گیری می‌کند. سایر ماشین حساب‌های آنلاین مانند ماشین حساب کالری می‌توانند به افراد کمک کنند تا دریابند چه مقدار کالری باید در روز بخورند تا وزن کم یا کاهش یابد.

جمع بندی

سعی کردیم در این بلاگ، شما را با انواع ماشین حساب، آشنا کنیم. شما باید دقت داشته باشید که با توجه با نیازتان، بهترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین در بحث‌های تخصصی تر، شاید لازم باشد در یک نوع خاص از ماشین حساب نیز تحقیقاتی را انجام دهیدو برای مثال، اگر نیاز به رگرسیون گیری دارید، باید از ماشین حساب مهندسی استفاده کنید که رگرسیون گیری را در آپشن‌های خود داشته باشد.

امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله، اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار داده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در زمینه برای شما وجود داشت، در قسمت نظرها برای ما آن را به ثبت برسانید.

مریم جهانبخشی

سلام، مریم جهانبخش هستم عاشق نوشتن تو هر زمینه بخصوص تکنولوژی سعی می‌کنم، امروز بهتر از دیروز بنویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×