» پردازنده (CPU) » انواع خنک کننده سی پی یو
پردازنده (CPU)

انواع خنک کننده سی پی یو

1399-12-28 32

هرگز بدون اطمینان از نصب سیستم خنک کننده سی پی یو مناسب، کامپیوتری راه اندازی نکنید. خنک کننده cpu برای دفع گرمای تولید شده توسط پردازنده ای است که در مرکز سیستم شما قرار دارد. فن‌ها، رادیاتورها و سایر عناصر موجود در این اجزای خنک کننده این امکان را فراهم می‌کنند تا انرژی گرمایی جمع شده از قسمت‌های حیاتی کار کند و صدمه ای به سخت افزار وارد نشود. بسیاری از انواع خنک کننده cpu در بازار موجود است. با این حال، هر واحد با هدف خاصی ساخته شده است.

انواع خنک کننده سی پی یو

یک سیستم خنک کننده CPU از صدها قسمت ریز تشکیل شده است و در هنگام انتخاب سیستم خنک کننده مناسب شما چندین انتخاب وجود دارد. خریداران باید بین خنک کننده هوایی یا آبی تصمیم بگیرند. برای تکمیل تنظیمات خود، خریداران همچنین باید بین یک خمیر حرارتی با پایه سیلیکون یا یک خمیر با پایه کربن تصمیم بگیرند.

یک خنک کننده سی پی یو تک پردازنده می‌تواند انواع مختلفی از اندازه، سر و صدا و سرعت فن را داشته باشد. روند دقیق مونتاژ = بسته به اینکه شما از پردازنده مرکزی AMD یا Intel برخوردار هستید متفاوت خواهد بود. برخی از آن‌ها با اندازه سوکت CPU بهینه شده اند که مناسب AMD یا Intel هستند. Cooler Master MasterLiquid Lite ML240L RGB AIO یک مورد خاص است که در آن هر دو پشتیبانی می‌شوند.

 • خنک کننده cpuهوایی

مزایا :

انواع خنک کننده cpu هوایی برای کاربران عمومی کامپیوتر ایده آل است. آن‌ها ارزان قیمت هستند و می‌توان از کولرهای بادی پس از فروش به عنوان جایگزین کولرهای بادی استوک استفاده کرد. واحدهای خنک کننده با استفاده از باله‌های حرارتی مخصوص طراحی شده هوای گرم را بصورت فعال پخش می‌کنند. این باله‌ها دما را پایین نگه می‌دارند. کولرهای هوا می‌توانند یک راه حل ایده آل برای کامپیوترهای کوچک و رومیزی سفارشی باشند که نیاز به خنک کننده اضافی فراتر از دارند.

معایب :

خنک کننده های هوا کوچک نیستند. در مقایسه با گزینه‌های خنک کننده آبی، یک کولر هوایی بسیار بزرگ است. این بدان معنی است که این رادیاتورها در هر کیس کامپیوتر راحت جا نمی‌شوند.

بعلاوه، اگر در حال ساخت رایانه شخصی یا سیستم دیگری هستید که به دفعات در دمای گرمتر کار می‌کند، ممکن است یک کولر هوا برای نیازهای شما کافی نباشد. همچنین، بیشتر فن‌های خنک کننده هوا در بازار با دورهای دور بالا کار می‌کنند و باعث می‌شود صدای فن بسیار بیشتر از واحدهای تهویه هوا و کولرهای پایه آبی باشد.

انواع خنک کننده‌های CPU هوا

 • کولرهای بادی U-Type / Twin Tower

یک خنک کننده cpuمعمول استفاده شده با یک دسته عمودی باله‌های گرما، مرتب شده به موازات پایه گرما است. این شکل به دلیل برجسته بودن لوله‌های حرارتی به شکل یک برج شبیه است. نیمه پایینی لوله گرما در پایه گرما قرار دارد. با استفاده از این ساخت و ساز، انرژی گرما به طور فعال از طریق لوله‌های گرمایی با استفاده از فن‌ها به طور مضاعف پخش می‌شود.

انواع خنک کننده سی پی یو

 • خنک کننده cpuنوع C

یک خنک کننده هوایی از بالا به پایین با لوله‌های حرارتی به شکل c که از پشته‌های باله گرما خم می‌شوند. این دسته باله‌ها فقط به یک انتهای پایه حرارتی متصل می‌شوند و اجازه می‌دهند یک فن در بالا یا پایین باله‌های گرما قرار گیرد. این عنصر طراحی اجازه می‌دهد تا چندین فن در یک واحد داده شده نصب شوند.

نحوه نصب این فن‌ها و ضخامت فن‌های موجود، کیفیت کلی هوای جاری از واحد و میزان خلوص آن را در کیس PC تعیین می‌کند. طرح‌های 120 و 140 میلی متری که معمولاً در کولرهای بادی C-Type استفاده می‌شوند، متناسب با CPU‌های متنوعی هستند.

 

مقاله پیشنهادی :نسل های cpu AMD

 

انواع خنک کننده سی پی یو آبی / مایع

انواع خنک کننده سی پی یو با پایه آب یا مایع یک پله بالاتر از کولرهای بادی هستند و به طور کلی در کنترل دمای پردازنده شما موثرتر هستند. برخی از این نمونه‌ها شامل کولر مایع CPU Rosewill RGB AIO 240 mm و CORSAIR Hydro Series H100i RGB PLATINUM است.

خنک کننده‌های مایع برای سازندگانی که CPU مستعد گرم شدن بیش از حد ندارند و یا کاربران مکرر رایانه شخصی نیستند، توصیه نمی‌شود. اگر سازنده ای از یک رایانه ساده یا تنظیمات بازی سطح پایین برخوردار باشد، می‌تواند با یک خنک کننده هوای مناسب یا راه حل مبتنی بر هوا عمل کند.

مزایا :

خنک کننده سی پی یو مایع دور RPM کمتری دارند و باعث می‌شود که آ‌ن‌ها بسیار آرام‌تر از کولرهای هوایی باشند زیرا گرما از مایعی عبور می‌کند که هرگز از واحد خارج نمی‌شود. ساخت کولرهای مایع CPU بسیار متنوع است و تنظیمات پیشرفته خنک کننده GPU اغلب مبتنی بر مایع هستند. کولرهای مایع All-in-One PC نیز در اندازه‌های متنوعی موجود هستند که ادغام آن‌ها را در هر سیستمی ‌آسان می‌کند.

معایب :

در نظر گرفتن آب و وجود آن در اطراف واحدهای الکتریکی یک خطر بالقوه است. در صورت وقوع نشتی، مایع می‌تواند سیستم خنک کننده و سیستم پردازش را از اتصال کوتاه خارج کند. واحدهای خنک کننده مایع سعی دارند با به حداقل رساندن تعداد اجزای عامل و متمرکز نگه داشتن تمام فرایندهای داخلی، این مسئله را از بین ببرند.

مثال‌های خنک کننده سی پی یو آبی

 • حلقه بسته

سیستم‌های حلقه بسته واحدهای مونتاژ کارخانه ای و آماده نصب هستند که آب بندی می‌شوند. بدون آسیب رساندن به واحد و باطل شدن ضمانت، نمی‌توان به راحتی به مایعات موجود در این واحدها دسترسی داشت.

نهایت فن آوری و خلاقیت انواع خنک کننده سی پی یو ، یک سیستم خنک کننده مایع سفارشی است که به طور خاص برای نیازها و سبک مشتری یا سازنده طراحی شده است. این واحدهای منحصر به فرد می‌توانند شامل چیدمان منحصر به فرد قطعات، ترکیبی از مارک‌ها و مدل‌های مختلف، اندازه‌ها، مواد، مواد نهایی، اشکال و مقادیر باشند.

سایر قسمت‌های انواع خنک کننده cpu

 • IHS

IHS یا همان پخش کننده حرارتی یکپارچه، نام دیگری برای فضای جلد نقره ای بالای پردازنده است. این صفحه مس مسطح از هسته پردازنده محافظت می‌کند. برای ایجاد انتقال گرما از پردازنده و سپس توزیع این گرما به طور مساوی در مناطق دیگر رادیاتور CPU طراحی شده است.

بسته به سازنده و مدل، IHS یا می‌تواند با چسب روی CPU چسبانده شود یا در جای خود لحیم شود. واحدهای IHS لحیم شده ارتباط بهتری نسبت به مدل‌های بدون لحیم دارند. تصمیم برای لحیم کاری کاملاً به تولید کننده بستگی دارد و به طور معمول در نتیجه محدودیت‌های ساختاری چشم پوشی می‌شود.

انواع خنک کننده سی پی یو

 • TIM

TIM یا ماده رابط حرارتی، یک جز نسبتاً نرم است که به عنوان پلی بین IHS و پایه گرمای خنک کننده سی پی یو عمل می‌کند. صاف بودن این قطعه بر قابلیت هدایت واحد تأثیر می‌گذارد. تولیدکنندگان هرگز قادر به تولید یک محصول کاملاً شستشو دهنده نیستند، بنابراین با استفاده از خمیرهای رسانا و غیر رسانا، یک سطح صاف را به طور مصنوعی بازسازی می‌کنند.

 • بر پایه کربن

خمیر حرارتی معمولاً  به همان اندازه رسانا و غیر رسانا است. فقط یک لایه نازک از این خمیر برای انتقال حرارت بالا لازم است. ساخت نیز بر کیفیت محصول تأثیر می‌گذارد.

 • مبتنی بر فلز

خمیر بسیار رسانای الکتریکی، حاوی نقره یا آلومینیوم است. خمیر توزیع نشده به دلیل پتانسیل آن در ذخیره گرما و انتقال برق، می‌تواند منجر به پرداخت ناخواسته از واحد شود، که به نوبه خود می‌تواند CPU را کوتاه کند. همچنین، این خمیر مدت زمان پخت طولانی دارد. عناصر کاری به جای استفاده کمتر، با استفاده مداوم تأثیر خود را به دست می‌آورند.

 • مبتنی بر سیلیکون

یک ماده ارزان قیمت که برای هدایت ایده آل نیست، اما به عنوان ماده پر کننده کارآمد است.

 • مبتنی بر سرامیک

خمیر حرارتی غیر رسانا که دارای یکی از گسترده ترین طول عمر خمیرهای حرارتی شناخته شده است.

 

مقاله پیشنهادی : بهترین سی پی یو core i7

 

اصطلاحات اجزای خنک کننده CPU

 • لوله‌های حرارتی

لوله‌های مسی یا آلومینیومی ‌مملو از ماده ای مایع که باعث انتقال انرژی گرما به باله‌ها و فن‌های گرما می‌شود. سپس گرما به بخار تبدیل می‌شود که پس از خنک شدن دوباره به مایع تبدیل می‌شود. ساخت و تعداد لوله‌های گرمایی، تأثیر کلی واحد تابشی را تعیین می‌کند.

 • سینک حرارتی

یک جز ساخته شده از فلز که برای جذب و پراکندگی گرمای خنک کننده سی پی یو طراحی شده است.

 • پایه حرارتی

یک سطح مس یا آلومینیوم که پایه هیت سینک با IHS ارتباط برقرار می‌کند. پایه دارای دو نوع تماس تخت و مستقیم است. یک سطح صاف پشتیبانی قابل توجهی از تماس را فراهم می‌کند، در حالی که واحد تماس مستقیم بسته ای از سیم پیچ‌ها است که لوله‌های گرما را لمس می‌کند.

 • گرمای پره‌ها

پره‌های گرما به طور معمول از آلومینیوم ساخته می‌شوند و یک جز اساسی در انواع خنک کننده CPU هستند. اثر بخشی آن‌ها تا حد زیادی به ساخت، فاصله، محل قرارگیری، شکل و کمیت آن ها بستگی دارد. کولرهای CPU ، به خصوص کولرهای CPU اینتل، اغلب از ساختار فن خنک کننده پره گرما استفاده می‌کنند.

 

ا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×