» پردازنده (CPU) » استفاده از چند سی پی یو برای پردازش قوی تر
پردازنده (CPU)

استفاده از چند سی پی یو برای پردازش قوی تر

1400-10-19 2,863

شرکت‌هایی مانند AMD و اینتل پردازنده‌هایی با هسته‌های بیشتر عرضه می‌کنند. آن‌ها به خصوص در دنیای بازی هیجان انگیز هستند، اما آیا استفاده از چند سی پی یو برای پردازش قوی‌تر نیاز است؟ ما دقیقاً بررسی می‌کنیم که پردازنده‌های چند هسته‌ای چه کاری انجام می‌دهند، و اینکه آیا آنها واقعاً می‌توانند کارهای شما را بهبود بخشند یا خیر.

آیا استفاده از چند سی پی یو برای پردازش قوی تر مفید است؟

یک پردازنده چند هسته‌ای یک پردازنده کامپیوتری با دو یا چند واحد پردازش جداگانه (CPU) به نام هسته است که هر کدام دستورالعمل‌های برنامه را می‌خواند و اجرا می‌کند، گویی کامپیوتر دارای چندین پردازنده است. در پردازنده‌های تک هسته‌ای، عملکرد CPU محدود به زمان برقراری ارتباط با حافظه پنهان و RAM است. تقریباً 75٪ از زمان CPU در انتظار نتایج دسترسی به حافظه استفاده می‌شود.

 برای بهبود عملکرد پردازنده‌های خود، تولیدکنندگان ماشین‌های چند هسته‌ای بیشتری را عرضه کرده‌اند. یک CPU که چندین هسته ارائه می‌دهد ممکن است به طور قابل توجهی بهتر از یک CPU تک هسته‌ای با همان سرعت عمل کند. هسته‌های چندگانه به رایانه‌های شخصی اجازه می‌دهند تا چندین فرآیند را همزمان با سهولت بیشتری اجرا کنند و عملکرد شما را هنگام انجام چند کار یا تحت نیاز برنامه‌ها و برنامه‌های قدرتمند افزایش دهند.

Thread رشته‌ای از داده‌های یک برنامه است که از طریق پردازنده کامپیوتر عبور می‌کند. هر برنامه‌ای رشته‌های خود را تولید می‌کند. هنگامی که یک کامپیوتر چند کار انجام می‌دهد، سیستم باید به سرعت بین رشته‌ها حرکت کند تا داده‌ها را پردازش کند. مزیت داشتن چندین هسته این است که هر هسته می‌تواند یک رشته داده متفاوت را به طور همزمان مدیریت کند و امکان انتقال سریعتر داده‌ها را در هر زمان فراهم می‌کند.

ارتقا سی پی یو لپ تاپ و نکاتی که باید راجع به آن بدانید، به شما در بهبود سرعت لپ تاپ کمک خواهد کرد

استفاده از چند سی پی یو

سرعت های کلاک

سرعت کلاک بالا به معنای پردازنده سریعتر است. به عنوان مثال، یک پردازنده چهار هسته‌ای ممکن است از سرعت کلاک 3.0 گیگاهرتز پشتیبانی کند، در حالی که استفاده از دو سی پی یوممکن است سرعت کلاک 3.5 گیگاهرتز را برای هر پردازنده نگه دارد.

 این بدان معناست که یک پردازنده دو هسته‌ای می‌تواند 14 درصد سریعتر کار کند. بنابراین، اگر یک برنامه تک رشته‌ای دارید، پردازنده دو هسته‌ای واقعا کارآمدتر است. از طرف دیگر، اگر برنامه شما بتواند از هر 4 پردازنده استفاده کند، در این صورت چهار هسته‌ای حدود 70 درصد سریع‌تر از پردازنده دو هسته‌ای خواهد بود. به همین دلیل است که برای برخی امور، استفاده از چند سی پی یو برای پردازش قوی تر ، توصیه می‌شود.

برای کم کردن سرعت سی پی یو، بلاگ کاهش مصرف سی پی یو را مطالعه نمایید

استفاده از چند سی پی یو برای پردازش قوی تر به چه چیزی نیاز دارد؟

وقتی چندین هسته به طور همزمان بر اساس دستورالعمل‌ها کار می‌کنند، با سرعت کمتری نسبت به تک هسته‌ای، به سرعت پردازش غیرقابل اندازه گیری دست می‌یابند. پردازنده‌های چند هسته‌ای محاسبات با کارایی بالا (HPC) تولید می‌کنند.  HPCمحاسبات پیچیده را انجام می‌دهد و آن‌ها را به قطعات کوچکتر تقسیم می‌کند. با استفاده از نرم افزار، هر بخش از محاسبات را می‌توان با چندین هسته CPU حل کرد. در نظر بگیرید که یک ابر رایانه را می‌گیرید و آن را به بلوک‌های کوچکتر و قابل مدیریت‌تر تقسیم می‌کنید که می‌توان از آن‌ها برای حل مسائل علمی پیچیده استفاده کرد.

 بنابراین HPC می‌تواند کاربران را قادر سازد تا کارهای دشوار را با انرژی نسبتاً کمتر مدیریت کنند، که عامل مهمی در دستگاه‌هایی مانند لپ تاپ، تلفن همراه یا لپ تاپ است که با باتری کار می‌کنند. این نوع صرفه جویی در انرژی و در نهایت صرفه جویی در هزینه یکی از راه‌هایی است که کسب و کار شما می‌تواند از آن بهره‌مند شود. اگر کار شما با مجازی سازی، پایگاه‌های داده و ابر سروکار دارد، پردازنده‌های چند هسته‌ای نیز می‌توانند برای شما مناسب باشند.

به عنوان مثال، اکثر نرم افزارهای رندر گرافیک کامپیوتری به یک موتور رندر برای نشان دادن آنچه در یک انیمیشن رخ می‌دهد نیاز دارند. نوعی هوش مصنوعی شخصیت‌ها، شبیه سازی‌ها و رویدادها را در یک محیط مجازی مدیریت می‌کند.

در صورتی که قصد پردازش قوی دارید، محصول پردازنده بدون باکس اینتل Core i7-12700 Alder Lake را از دست ندهید

 با استفاده از یک هسته واحد، همه رویدادها باید با متناوب بین هر فرآیند کار کنند. پردازش چند هسته‌ای برای اینکه این دستورالعمل‌ها بدون لرزش یا زمان‌های بسیار طولانی فرآیند کار کنند، ضروری است. این فقط در مورد مجازی سازی صدق نمی‌کند. اگر با ویدیو کار می‌کنید، برنامه‌های رمزگذاری ویدیو مزایای قابل‌توجهی خواهند دید، زیرا رندر تک فریم می‌تواند به هسته‌های جداگانه رفته و سپس از طریق فرآیند چند هسته‌ای در یک جریان ادغام شود.

 برای مدیریت پایگاه داده، تجزیه و تحلیل علمی یا هر چیزی که نیاز به پردازش حجم عظیمی از داده‌ها با سرعت بالا دارد، HPC که با پردازش چند هسته‌ای فعال می‌شود نیز ضروری است. اصولاً داشتن یک پردازنده چند هسته‌ای اگر برنامه از آن پشتیبانی کند بهتر است. یک پردازنده چهار هسته‌ای یا دو هسته‌ای برای یک کاربر استاندارد کامپیوتر کافی است. در حال حاضر بسیاری از رایانه‌های تجاری به‌صورت استاندارد با آن‌ها عرضه می‌شوند، حتی اگر اکثر کاربران و صاحبان مشاغل هیچ سود واقعی از استفاده از چهار هسته پردازنده نخواهند دید، زیرا نرم‌افزار غیر تخصصی کافی برای استفاده از آن وجود ندارد. با این حال، اگر کارهای پیچیده‌ای مانند رندر طراحی پیچیده، تجزیه و تحلیل علمی، برنامه‌های ریاضی، یا ویرایش ویدیوی رومیزی را انجام می‌دهید، می‌توانید از پردازنده‌هایی با تعداد هسته بالاتر استفاده کنید.

پردازنده مرکزی اینتل سری Rocket Lake مدل Core i7-11700K Try یک محصول مفید برای کارهای سنگین به پیشنهادی بانی نو است

استفاده از چند سی پی یو

چه کسانی می توانند از چند سی پی یو سود ببرد؟

فروشندگان تراشه مانند اینتل و AMD معمولاً پیشنهادات با کارایی بالا و هسته مرکزی خود را برای کاربران نرم افزاری که به قدرت پردازش زیادی نیاز دارند، عرضه می‌کنند. نمونه‌هایی از برنامه‌هایی که نیازمند چند سی پی یوهستند:

  • برنامه‌های ویرایش عکس و ویدیو – Adobe Photoshop، Adobe Premier، iMovie
  • برنامه‌های مدل سازی و رندر سه بعدی – اتوکد، سالیدورک
  • بازی‌های گرافیکی فشرده – Overwatch، Star Wars Battlefront
  • نرم افزار شبیه سازی علمی –  MATLAB
  • برنامه‌های بهره وری تقاضا – اکسل

مسافت پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد، اما اگر می خواهید بدانید که آیا برای برنامه خاصی که در محیط خود اجرا می‌کنید مفید است یا خیر، ابزارهای مختلف می‌توانند به شما در تخمین عملکرد قبل از خرید کمک کنند.

آیا اختصاص دادن سی پی یو به یک برنامه خاص شدنی است؟؟ این بلاگ را از دست ندهید

نتیجه گیری

در بیشتر موارد، اگر نرم افزار و موارد استفاده معمولی شما از آن پشتیبانی می‌کنند، استفاده از چند سی پی یو برای پردازش قوی تر به طور کلی بهتر است. در بیشتر موارد، یک پردازنده دو هسته‌ای یا چهار هسته‌ای برای یک کاربر معمولی کامپیوتر قدرت کافی خواهد داشت. اکثر مصرف کنندگان هیچ مزیت ملموسی از فراتر رفتن از چهار هسته پردازنده نخواهند دید زیرا نرم افزارهای غیر تخصصی کمی از آن بهره می‌برند.

 بهترین مورد استفاده برای پردازنده‌های با تعداد هسته‌های بالا مربوط به ماشین‌هایی است که وظایف پیچیده‌ای مانند ویرایش ویدیوی رومیزی، برخی از اشکال بازی‌های سطح بالا یا برنامه‌های علمی و ریاضی پیچیده را انجام می‌دهند.

امیدواریم توانسته باشیم با این بلاگ، نیاز شما به سی پی یو را به خوبی توضیح داده باشیم. در صورتی که نیاز به خرید سی پی یو برای اضافه کردن به سیستم خود را داشتید، حتما تحقیقات لازم را به عمل بیاورید.

همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما وجود داشت، می‌توانید در قسمت نظر‌ها آن را برای ما ثبت نمایید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×