» آموزشی » قلم نوری چیست و چه کاربردی دارد ؟
آموزشی

قلم نوری چیست و چه کاربردی دارد ؟

1400-01-24 1,320

در پاسخ به این سوال که قلم نوری چیست ، باید بگوییم که قلم نوری نوعی دستگاه ورودی اشاره‌گر حساس به نور است که معمولاً برای انتخاب یا اصلاح متن یا داده روی صفحه استفاده می‌شود. کاربرد‌های زیادی از جمله ایجاد دست نوشه، طراحی و آسودگی در ادیت و … را می‌توان از قلم نوری انتظار داشت. در ادامه همراه ما باشید تا هم با قلم نوری چیست ، هم کاربردهای آن و همچنین با انواع آن آشنا شوید.

کاربرد قلم نوری چیست ؟

قلم‌ های نوری در ابتدا در حدود سال 1955 ساخته شدند و در دهه 1960 بیشتر با پایانه‌های گرافیکی مانند IBM 2250 استفاده می‌شدند.

در دهه 1980‌، مانند میکرو رایانه BBC‌، استفاده از قلم نوری در رایانه‌های خانگی گسترش یافت. برخی از کارت‌های گرافیک همچنین دارای اتصال به این قلم بودند. امروزه به دلیل اختراع صفحه لمسی‌، از قلم‌های نوری استفاده نمی‌شود.

این وسیله مورد استفاده با مانیتور CRT بود‌، این دستگاه‌ها نوع اولیه دستکاری و برجسته سازی اطلاعات روی صفحه بودند.

این قلم همچنین می‌تواند به یک دستگاه ورودی اشاره گر اشاره کند که از نوری استفاده می‌کند که معمولاً در هنگام ارائه استفاده می‌شود. قلم نوری دستگاهی از نوع چراغ قوه کانونی یا اشاره گر لیزری است. این می‌تواند برای جلب توجه مخاطب به یک منطقه خاص مانند تصویر یا متن در یک ارائه استفاده شود.

قلم نوری چیست

تاریخچه قلم نوری

قلم نوری را می‌توان فرایند فناوری صفحه لمسی دانست. این تکنولوژی اولین بار در سال 1955 به عنوان بخشی از پروژه گردآوری موسسه فناوری ماساچوست MIT‌، برای یک کامپیوتر نظامی ‌لوله خلا جنگ سرد ساخته شد.

این قلم به کاربران این امکان را می‌دهد تا پیکسل‌های منفرد روی صفحه را انتخاب کرده و عناصر منو را دقیقاً به همان روشی که کاربران با صفحه نمایش لمسی تعامل دارند ترسیم کنند.

قلم‌های نوری در دهه 1960 در پایانه‌های گرافیکی مانند IBM 2250 رایج شد و همچنین برای ترمینال‌های فقط متن در دسترس بودند. همچنین در دهه 1980 برای رایانه‌های خانگی مانند رایانه‌های 8 بیتی آتاری و کمودور رایج شد. با این حال‌، مفهوم کار با قلم خورشیدی با صفحه نمایش‌های LCD مدرن سازگار نیست.

در نتیجه‌، دستگاه ورودی داده سرانجام از بین رفت. قلم نوری با تشخیص تغییرات روشنایی پیکسل‌های اطراف کار می‌کند. که نشان می‌دهد پرتو الکترون CRT در آن منطقه در حال اسکن است. سپس زمان وقوع را به کامپیوتر می‌فرستد‌، سپس این اطلاعات را با زمان آخرین اسکن توسط پرتو الکترون مقایسه می‌کند و به کامپیوتر اجازه می‌دهد محل دقیق قلم را تعیین کند.

مقاله مرتبط و پیشنهادی : چگونه سرعت ماوس را افزایش دهیم؟

تفاوت ماوس و قلم نوری چیست ؟

ماوس یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های اشاره گر است. این یک دستگاه کنترل مکان نما است که با فشار دادن دکمه و حرکت دادن ماوس ، ماوس آن را حس کرده و سیگنال مربوطه را به واحد پردازش مرکزی می‌فرستد. استفاده از آن‌ها آسان است و گران نیستند و مکان نما را سریعتر از کلیدهای جهت دار صفحه کلید حرکت می‌دهند.

در حالی که قلم نوری دقیقاً مانند ماوس یک ماشین اشاره گر است. این برای انتخاب یک آیتم منو نمایش داده شده یا ترسیم یک تصویر روی صفحه مانیتور استفاده می‌شود. این قلم نوری دارای یک سیستم فوتوسل و یک سیستم نوری است که در یک لوله کوچک قرار گرفته است.

انواع قلم نوری چیست؟

  •   Corded

قدیمی ترین قلم نوری دارای سیمی است که به پشت قلم متصل می‌شود. این نوع قلم‌ها نیازی به شارژ مجدد ندارند‌، اما سیم می‌تواند دست و پا گیر باشد.

  •  قلم چراغ ضربدری

وقتی استفاده می‌شود می‌درخشد. این قلم نور درخشانی تولید می‌کند و می‌تواند برای مدت طولانی روی باتری خود بماند.

  •  قلم طراحی

نوعی قلم است که به طراحان امکان طراحی با استفاده از نور را می‌دهد.

  •   LED

این قلم هنگام فشرده شدن‌، رنگ‌های روشن ایجاد می‌کند.

انواع تبلت سامسونگ (قیمت روز + لینک خرید مستقیم)

مزایا و معایب قلم نوری چیست ؟

گاهی اوقات‌ با بررسی کاربرد قلم نوری ، دریافت می‌شود که قلم از موس قدرتمندتر است. با استفاده از یک قلم و صفحه نمایش اختصاصی‌، رابط‌های قلم نوری ماوس سنتی را از معادله خارج کرده و شما را قادر می‌سازد تا از طریق مانیتور خود مستقیماً با دسک تاپ کامپیوتر تعامل داشته باشید.

سیستم‌های قلم نوری ابزارهای کاملاً تخصصی طاقچه ای هستند و باعث می‌شوند تا نسبت به سایر دستگاه‌های ورودی از گستردگی کمتری برخوردار شوند.

کاربرد قلم نوری چیست

مزایای قلم نوری چیست ؟

  • ابزار انتخاب دقیق

شما را قادر می‌سازد تا با دقت مشخص با صفحه ارتباط برقرار کنید. همانطور که مستقیماً مکان نشانگر و همه “کلیک‌ها” را از طریق قلم کنترل می‌کنید‌. این دقت قلم را در نقش‌هایی که به انتخاب سریع و دقیق نیاز است‌، جذاب می‌کند.

  • کاربرد قلم نوری برای کارهای هنری

نسبت به ماوس برای کارهای هنری و طراحی مناسب ترند. ترسیم خطوط صاف و طبیعی با ماوس می‌تواند بسیار ناجور باشد و این عمل را ناکارآمد می‌کند.. با این حال‌، مشکلات تأخیر باعث می‌شود قلم‌های نوری برای ترسیم برنامه‌ها نسبت به یک تبلت گرافیکی دقت کمتری داشته باشند.

  • فضای بهینه میز

می‌توانند در شرایطی که فضای کار محدود دارند بسیار کارآمد باشند. از آنجا که قلم به پد ماوس احتیاج ندارد‌، فقط مانیتور‌، کیس کامپیوتر و صفحه کلید در واقع به فضای خالی نیاز دارند. مانیتورهای مجهز به گیره برای نگه داشتن قلم‌، بیشتر باعث صرفه جویی در فضا می‌شوند و نیازی به تنظیم قلم در هرجای میز نیست.

در صورتی که قصد دارید تفاوت بین مانیتورها را درک کنید، بلاگ انواع مانیتور را مطالعه نمایید.

معایب قلم نوری چیست ؟

  • موقعیت نامناسب

به دلیل تعامل با صفحه نمایش‌، قلم‌های نوری برای استفاده موثر به موقعیتی تا حدودی نامناسب نیاز دارند. در بیشتر موارد‌، حتی اگر مانیتور متمایل باشد‌، باید کمی ‌خم شوید تا دقت خود را به حداکثر برسانید. بسته به اندازه و جهت مانیتور‌، استفاده طولانی مدت از آن نیز منجر به خستگی مچ دست می‌شود.
مانیتور تخصصی مورد نیاز است.

این سیستم ها به یک مانیتور تخصصی نیاز دارند که برای تعامل با قلم طراحی شده است. تقریباً در همه این سیستم‌ها‌، این مانیتورها با استفاده از فناوری قدیمی‌تر اشعه کاتدی ساخته می‌شوند‌، که آن‌ها را دست و پا گیر و فوق العاده سنگین می‌کند.

برای نمایان شدن کاربرد قلم نوری ، مانیتورهای CRT لازم است‌، زیرا قلم باید پرتوهای الکترونی مورد استفاده در مانیتور را تشخیص دهد تا موقعیت عناصر روی صفحه را تعیین کند. از آنجا که سیستم‌های قلم نوری نسبتاً مبهم هستند‌، در مقایسه با رابط‌های مشابه مانند تبلت‌های گرافیکی و مانیتورهای صفحه لمسی‌، به دست آوردن این سیستم نیز ممکن است دشوار باشد.

  • برای استفاده عمومی ‌ناکارآمد است

در حالی که سیستم‌های قلم نوری برای کارهای تخصصی به خوبی کار می‌کنند‌، اما رایانه‌های عمومی ‌رومیزی توسط رابط‌های دیگر بهتر ارائه می‌شوند. ماوس و صفحه کلید استاندارد و رابط صفحه لمسی راحت تر از قلم‌های نوری دستکاری می‌شوند و فشار فیزیکی کمتری را ایجاد می‌کنند.

این قلم ها با داشتن رابط‌های تخصصی و مبهم‌، ممکن است هزینه‌های بیشتری نسبت به آنچه که ارزش آن را دارند‌، بخصوص در استقرار در مقیاس بزرگ یا سازمانی‌، داشته باشد.

در صورتی که قصد دارید خودتان یک قلم نوری بسازید، بلاگ

در صورتی که قصد ساختن قلم نوری را دارید، بلاگ ساخت قلم نوری را مطالعه نمایید.

جمع بندی

در این بلاگ، بررسی کردیم که قلم نوری چیست و چه کارایی دارد. مقایسه قلم نوری با ماوس، نشان می‌دهد که هر کدام در برخی امور، کاربردی بهتری دارند. در نتیجه کاربرد قلم نوری، بسته به خواسته‌ای که شما از آن دارید می‌باشد. می‌توانید طراحی های خیلی خاص و ظریف را با آن انجام دهید و یا صرفا برای کار های خیلی کوچک از آن استفاده کنید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×