» آموزشی » فضای ابری چیست؟ کاربرد آن چیست؟
آموزشی

فضای ابری چیست؟ کاربرد آن چیست؟

1401-05-18 647

تا به حال اسم فضای ابری را شنیده‌اید؟ می‌خواهید در مورد آن اطلاعات کسب کنید؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به این سوال که فضای ابری چیست شما پاسخ دهیم و انواع این فضا را برای شما نام ببریم. این فضا مبتنی بر یک زیرساخت ذخیره‌سازی مجازی شده با رابط‌های قابل دسترسی، کشش و مقیاس پذیری تقریباً فوری، چند اجاره‌ای و منابع اندازه‌گیری شده است. داده‌های مبتنی بر فضای ابری در استخرهای منطقی در سرورهای ذخیره‌سازی کالاهای متفاوت و مستقر در محل یا در یک مرکز داده که توسط یک ارائه‌دهنده ابر شخص ثالث مدیریت می‌شود، ذخیره می‌شوند.

ارائه دهندگان خدمات فضای ابری داده‌های منتقل شده به ابر را مدیریت و نگهداری می‌کنند. خدمات ذخیره‌سازی بر حسب تقاضا در این فضا ارائه می‌شود و در صورت نیاز ظرفیت افزایش و کاهش می‌یابد. سازمان‌هایی که ذخیره‎سازی فضای ابری را انتخاب می‌کنند، نیاز به خرید، مدیریت و نگهداری زیرساخت‌های ذخیره‌سازی داخلی را از بین می‌برند. فضای ابری به طور اساسی هزینه هر گیگابایت ذخیره‌سازی را کاهش داده است، اما ارائه دهندگان فضای ذخیره‌سازی ابری هزینه‌های عملیاتی را اضافه کرده‌اند که می‌تواند این فناوری را به میزان قابل توجهی بسته به نحوه استفاده از آن، گران‌تر کند.

چرا به فضای ابری نیاز داریم؟

ابرها در چندین سرور پشتیبان‌گیری می‌شوند، بنابراین شما هرگز نیازی به نگرانی در مورد از دست دادن اطلاعاتی که در آن‌ها نگهداری می‌کنید ندارید. اگر یک سرور از کار بیفتد، داده‌های شما همچنان در چندین مکان دیگر ذخیره می‌شوند. این به طور قابل توجهی خطر از دست دادن اطلاعات را کاهش می‌دهد. برای اینکه بهتر متوجه شوید چرا به فضا ابری نیاز داریم، در این قسمت از مطلب چند مورد از مزیت‌های استفاده از آن را برای شما آورده‌ایم. فضای ذخیره‌سازی ابری فرصتی برای دانلود فایل‌های خود بر روی سرور با امکان دسترسی به آن‌ها از هر ابزار و هر مکان است. قبل از ظهور این نوآوری، افراد در شبکه‌های اجتماعی مختلف (مانند فیس بوک) فایل‌ها را رد و بدل می‌کردند و از درایوهای ذخیره‌سازی مواد استفاده می‌کردند.

در واقع، آن‌ها هنوز هم داده‌های خود را به درایوهای مادی اختصاص می‌دهند. به همین دلیل است که در حال حاضر، همه کاربران لزوم استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری را درک نمی‌کنند. با این حال، امروزه فضای ابری چیز جدید و عجیبی نیست. در مکالمات روزانه افراد ذکر می‌کنند که به دلایلی از آن‌ها استفاده می‌کنند. اما با وجود اینکه همه می‌دانند چیست، سطح کاربران آن چندان بالا نیست. بیشتر به این دلیل که مردم برای دانلود برنامه ذخیره‌سازی و قرار دادن اطلاعات خود در آنجا کم کاری می‌کنند.

چرا به فضای ابری نیاز داریم؟

چگونه یک فضای ابری داشته باشیم؟

در این آموزش کوتاه، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از Docker در macOS، Windows، و لینوکس 64 بیتی خود یک فضای ابری را به سرعت راه‌اندازی و اجرا کنید.

 1. Docker را نصب کنید.
 2. در ترمینال خود، پوشه ownCloud و cd را در پوشه ایجاد کنید (به عنوان مثال mkdir)
 3. فایل نوشتن Docker را دریافت کنید.
 4. پارامترهای محیط مورد نیاز را تنظیم کنید. لطفاً دامنه، نام کاربری مدیر و رمز عبور مدیریت را مطابق با آن تغییر دهید.
 5. Owncloud خود را تنظیم کنید.
 6. در localhost:8080 یا هر دامنه‌ای که برای استفاده انتخاب کرده‌اید به ownCloud خود وارد شوید.
 7. نرم افزار ownCloud Desktop Client و برنامه ownCloud را برای iOS یا Android نصب کنید و آن‌ها را به خود Cloud خود متصل کنید.
 8. مرورگر خود را باز کنید و وارد ownCloud جدید خود در https://localhost:8080 شوید!
فضای ابری چیست

انواع فضای ابری کدام‌اند؟

در این قسمت می‌خواهیم انواع روش‌های ذخیره‌سازی فضای ابری بر اساس مدل‌های دسترسی را به شما معرفی کنیم: عمومی، خصوصی و ترکیبی. در ادامه تک تک آن‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

فضای ابری عمومی: این فضای ابری سرویس‌های ذخیره‌سازی یک محیط ذخیره‌سازی چند مستاجر را فراهم می‌کنند که برای داده‌های بدون ساختار بر اساس اشتراک مناسب‌تر است. داده‌ها در مراکز داده ارائه دهنده خدمات با داده‌های ذخیره‌سازی پراکنده در مناطق یا قاره‌های متعدد ذخیره می‌شوند. مشتریان مشابه مدل پرداخت ابزار معمولاً بر اساس هر بار استفاده پرداخت می‌کنند. در بسیاری از موارد، هزینه‌های تراکنش بر اساس فراوانی و حجم داده‌های مورد دسترسی نیز وجود دارد. این بخش بازار تحت سلطه خدمات زیر است:

 • سرویس ذخیره‌سازی ساده آمازون (S3)
 • یخچال آمازون برای بایگانی عمیق یا ذخیره‌سازی سرد
 • فضای ابری ذخیره‌سازی گوگل
 • فضای ابری گوگل نزدیک برای داده‌های سرد
 • مایکروسافت آژور.

فضای ابری خصوصی

یک سرویس فضای ابری خصوصی یک منبع ذخیره‌سازی داخلی است که به عنوان یک محیط اختصاصی محافظت شده در پشت فایروال مستقر شده است. پیاده‌سازی‌های ذخیره‌سازی فضای ابری خصوصی میزبانی داخلی، برخی از ویژگی‌های سرویس‌های ابری عمومی تجاری را تقلید می‌کنند، دسترسی آسان و تخصیص منابع ذخیره‌سازی را برای کاربران تجاری و همچنین پروتکل‌های ذخیره‌سازی اشیا فراهم می‌کنند. ابرهای خصوصی برای کاربرانی مناسب است که نیاز به سفارشی‌سازی و کنترل بیشتر بر روی داده‌های خود دارند یا دارای الزامات امنیتی سختگیرانه یا مقرراتی هستند.

فضای ابری ترکیبی

این گزینه ذخیره‌سازی ابری ترکیبی از فضای ذخیره‌سازی ابری خصوصی و سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری عمومی شخص ثالث، با لایه‌ای از مدیریت هماهنگ‌سازی برای ادغام عملیاتی این دو پلت فرم است. این مدل به کسب و کارها انعطاف‌پذیری و گزینه های بیشتری برای استقرار داده ارائه می دهد. به عنوان مثال، یک سازمان ممکن است داده های استفاده شده و ساختار یافته فعالانه را در یک ابر خصوصی داخلی و داده های بدون ساختار و بایگانی را در یک ابر عمومی ذخیره کند. یک محیط ترکیبی همچنین مدیریت جهش‌های فصلی یا غیرمنتظره در ایجاد داده یا دسترسی با انفجار ابر به سرویس ذخیره‌سازی خارجی و اجتناب از اضافه کردن منابع ذخیره‌سازی داخلی را آسان‌تر می‌کند.

بهترین فضای ابری کدام‌اند؟

یافتن بهترین فضای ابری می‌تواند چالشی به نظر برسد، با انواع عوامل و مسائلی که باید در نظر گرفته شود. در این لیست ما روی بسته‌های پولی با کیفیت برای مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای کوچک تمرکز کرده‌ایم، اما اگر کاملاً با نیازهای شما مطابقت ندارد، ما همچنین راهنماهایی برای بهترین فضا ابری رایگان نیز برای شما آماده کرده‌ایم.

IDrive

IDrive، کهنه‌کار ذخیره‌سازی ابری، حجم زیادی از فضای ذخیره‌سازی را به صورت آنلاین با هزینه‌ای باورنکردنی کوچک در طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌ها ارائه می‌کند. 10 ترابایت فضای ذخیره سازی با قیمت 3.98 دلار برای سال اول بی‌نظیر است و همچنین پشتیبانی از دستگاه‌های نامحدود و سیستم نسخه‌بندی فایل گسترده در دسترس است. اگر به دنبال بهترین سرویس ذخیره‌سازی ابری هستید، مستقیما به IDrive نگاه کنید. این دارای فرآیند راه‌اندازی آسان، دستگاه‌های نامحدود در هر حساب، و نسخه پولی با هزینه تنها 3.98 دلار برای 10 ترابایت برای سال اول است.

فضای ابری iDrive

pCloud

pCloud سرویس دیگری است که به لطف ویژگی‌هایی مانند پخش کننده‌های داخلی، ابزارهای قدرتمند به اشتراک گذاری فایل و برنامه های مادام‌العمر بسیار ارزشمند، برای عنوان بهترین ارائه دهنده ذخیره‌سازی ابری رقابت می‌کند. PCloud  گران‌تر از سایر رقبا است، اما پرداخت یکباره به این معنی است که شما نگران هزینه‌های تمدید که می‌تواند به شدت گران باشد نباشید. 350 دلار برای خدمات 10 ساله کمتر از 3 دلار در ماه است.

فضای ابری PCloud

Sync

متخصصان انفرادی می‌توانند تنها با 24 دلار در ماه به فضای ذخیره‌سازی ابری Sync دسترسی داشته باشند (در صورت پرداخت سالانه به 20 دلار کاهش می‌یابد). در همین حال، تیم‌ها می‌توانند به فضای ذخیره‌سازی نامحدود با قیمت 18 دلار برای هر کاربر، در ماه (یا فقط 15 دلار در صورت صورت‌حساب سالانه) دسترسی داشته باشند. همانطور که از نام آن حدس می‌زنید، Sync فقط همگام‌سازی فایل را انجام می‌دهد، اما این کار را به خوبی انجام می‌دهد و استفاده از آن واقعاً آسان است.

فضای ابری Sync

معرفی بهترین فضای ابری رایگان

Internxt

Internxt Drive یکی از موارد بهترین فضای ابری رایگان با بهترین حریم خصوصی و امنیت در کلاس است. این به شما و تیمتان امکان می‌دهد انواع مختلف فایل‌ها را با امنیت کامل ذخیره کنید.

امکانات:

 • به شما امکان می‌دهد به گروهی از برنامه‌های سازگار برای همه دستگاه‌های شما دسترسی داشته باشید.
 • می‌توانید محتوا را از راه دور آپلود کنید.
 • به شما این امکان را می‌دهد که داده‌ها را در هر زمانی که می‌خواهید ذخیره و بازیابی کنید.
 • پشتیبانی قابل اعتماد مشتری را ارائه می‌دهد.
 • چندین گزینه قیمت‌ گذاری را ارائه می‌دهد.
 • این به شما امکان می‌دهد تا فایل‌های تا 10 گیگابایت را به صورت رایگان ذخیره کنید.
فضای ابری رایگان internxt

Icedrive

Icedrive یک سرویس ابری نسل بعدی است که به شما کمک می‌کند تا به راحتی به فضای ذخیره‌سازی ابری خود دسترسی پیدا کرده، مدیریت و به روز کنید. همچنین فضایی برای اشتراک گذاری، نمایش و همکاری با فایل‌های شما فراهم می‌کند.

امکانات:

 • تنها راه حل ذخیره‌سازی ابری برای پشتیبانی از رمزگذاری Twofish. همه چیز در سمت سرویس گیرنده با دانش صفر از داده‌های شما رمزگذاری شده است.
 • به شما اجازه می‌دهد تا فایل‌های تا 10 گیگابایت را به صورت رایگان ذخیره کنید.
 • نیازی به همگام‌سازی زمان بر نیست زیرا می‌توانید IceDrive را با یک کلیک ساده راه‌اندازی کنید.
 • Icedrive رابط کاربری تمیز و آسانی را برای مدیریت فایل‌های شما فراهم می‌کند.
 • رسانه را از فضای ابری پخش کنید و به راحتی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
فضای ابری رایگان icedrive

چگونه فضای آیفون یا آیپد خود را خالی کنیم؟

Mega

مگا یک سرویس ذخیره‌سازی آنلاین و میزبانی فایل است که توسط مگا لیمیتد ارائه می‌شود. Mega برای پلتفرم ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است.

امکانات:

 • 20 گیگابایت فضای ابری ذخیره‌سازی رایگان ارائه می‌دهد.
 • از کلیدهایی برای رمزگذاری فایل‌ها و چت‌ها استفاده می‌کند.
 • مگا به شما امکان می‌دهد فایل‌ها و پوشه‌ها را همگام‌سازی کنید.
 • هر 6 ساعت یک گیگابایت داده آپلود یا دانلود کنید.
فضای ابری رایگان Mega

همگام‌سازی با فضای ابری چیست؟

همگام‌سازی با فضای ابری راهی برای نگهداری فایل‌های به روز شده یکسان در مکان‌های مختلف از طریق سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری است. مهم نیست که آن‌ها از نظر جغرافیایی ویرایش یا تغییر کرده‌اند، فایل از هر کجا که به آن دسترسی داشته باشید یکسان خواهد بود. این یک راه عالی برای نگه داشتن فایل‌ها به‌روز، سازگار و در دسترس برای کاربران در مکان‌ها و پلتفرم‌های مختلف است. به عنوان مثال، هنگامی که کاربر یک فایل را ویرایش یا به روز می‌کند، تغییرات به طور خودکار با پوشه(های) مربوطه همگام می‌شوند. این می‌تواند در زمان و هزینه سازمان‌ها صرفه‌جویی کند و به کاربران امکان می‌دهد زمان کمتری را برای جستجوی اسناد صرف کنند. بنابراین به آن‌ها زمان بیشتری برای انجام عملیات تجاری روزانه خود می‌دهید.

همگام‌سازی با فضای ابری چیست

جمع‌بندی

با مطالعه مطالبی که در بالا ذکر شد اطلاعات زیادی در مورد فضای ابری کسب کردید و با انواع مدل‌های آن‌ها آشنا شدید. همچنین با توضیحاتی که در مورد ساخت این فضا به شما دادیم می‌توانید به راحتی با چند قدم ساده یک فضای ابری برای خود بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×