» آموزشی » ماین کردن چیست ؟
آموزشی

ماین کردن چیست ؟

1401-02-11 2,865

ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارند که برای استخراج هریک از آن‌ها اصطلاحا از عمل میان کردن استفاده می‌کنند. بعبارت دیگر عمل ماین کردن به معنی استخراج است و به فردی که این عمل را انجام می‌دهد ماینر گفته می‌شود.

معمولا افراد می‌توانند با یک سیستم در خانه با دسترسی به اینترنت ارزهای مختلفی را خریداری کرده و هرکدام از این ارزها را با استفاده از برخی محاسبات ریاضی خرید و فروش کنند تا بتوانند به سود برسند در ادامه قصد داریم به صورت کامل و جامع به مبحث ماین کردن می‌پردازیم.

ماین چیست؟

ماین کردن یکی از روش‌های کسب درآمد بدون هرگونه کار فیزیکی است که می‌توان به وسیله آن به درآمد بالایی رسید، یکی از موثرترین و بهترین ارزهای دیجیتال که معمولا برای ماین کردن استفاده می‌شود بیت کوین است که روزانه قیمت آن رو به افزایش است. اساسا معنی اصلی ماین کردن، استخراج کردن است و اصولا ما می‌دانیم که درمفهوم عامیانه استخراج کردن یعنی استخراج یک سری منابع از معادن است.

آیا میدانید عمر کارت گرافیک د ماین چه قدر است برای دانستن این موضوع مقاله عمر کارت گرافیک در ماینینگ را مطالعه کنید.

ماین کردن چیست؟

ماین چیست؟

ماین (Mine)، به معنی استخراج فلز و طلا از زمین گفته می‌شود، اما در حوزه ارزهای دیجیتال به استخراج ارزهای دیجیتالی ماین کردن گفته می‌شود.

استخراج به چه شکلی انجام می‌شود؟

استخراج ارز دیجیتال متشکل از عملیات و محاسبان ریاضی است که هرفردی که زودتر بتواند این محاسبات را انجام دهد موفق می‌شود تا مقداری از ارزها را سهم خود کند که به این عمل ماین یا ماینینگ می‌گویند.

اگر ماینری وجود نداشته باشد، بیت کوین تمام نمی‌شود و قطعا قابل استفاده خواهد بود امال دیگر بیت کوین جدیدی تولید نمی‌شود.

اما طبق پروتکل‌های اصلی بیت کوین، روی استخراج بیت کوین به پایان می‌رسد، بعبارت دیگر پس از 21 میلیون بیت کوین دیگر بیت کوین جدیدی برای استخراج موجود نخواهد بود تا بخواند آن را ایجاد کنند.

بعد از اینکه بیت کوین دیگری برای استخراج موجود نبود، ماینرها موظف خواهند بود تا تایید تراکنش‌های شبکه بیت کوین را قبول کنند.

ماینر چیست؟

ماینر یا بیت کوین ماینر اصطلاحا به دستگاهی گفته می‌شود که به استخراج بیت کوین اختصاص دارد که برای ماین کردن استفاده میشود و دارای انواع متعددی است.

افرادی که با سرمایه‌گذاری در استخراج بیت کوین به این حوزه ورود می‌کنند را ماینر می‌گویند. امروزه فقط دستگاه‌هایی مخصوص که به ASIC شناخته می‌شوند قادر خواهند بود تا استخراج سودآور بیت کوین را داشته باشند.

از جمله مشهورترین دستگاه‌های ماینر، انت ماینتر نام دارد.

استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال یا ماینرها هم وظیفه حیاتی سرپا نگه داشتن شبکه ارزدیجیتل را دارند هم جیب خود را پر از پول می‌کنند. لذا در حالت کلی ماینرها به خرید ارزهای دیجیتال مشغول نیستند و یا آن را از فرد دیگری بدست نمی‌آورند، بلکه پس از صرف هزینه و انرژی آن را ایجاد می‌کنند.

برای خرید مادربرد با قیمت مناسب به صفحه خرید مادربرد مراجعه کنید.

استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال

ماين كردن ارز ديجيتال در حقیقت به این معنی است که پاداشی برای استخراج ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین به افرادی که به عنوان ماینر شناخته می‌شود، تعلق می‌گیرد.

فرآِند استخراج رمز ارز در حقیقت به تایید تراکنش‌های رمز ارز می‌گویند که به واسطه دستگاه‌های الکترونیکی همچون کامپیوتر، ماینرها و غیره صورت می‌گیرد.

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال

ماینینگ به فرآیند ساختن تراکنش سایر افراد به واسطه کامپیوتر و همچنین اضافه کردن آن به لیستی بلند و عمومی با عنوان بلاک چین است که از تراکنش‌های دیگر تشکیل شده است.

در واقع، استخراج ارز دیجیتال به فرآیند گفته می‌شود که در آن تراکنش بین کلیه کاربران تایید شده و به دفتر کل عمومی بلاک چین افزوده خواهد شد.

فرآیند ماین کردن یا ماینینگ، موظف است تا معرفی کوین‌های جدید در جریان موجود را برعهده دارد و به کریپتوکارنسی‌ها این قابلیت را می‌دهد تا به صورت یک شبکه غیرمتمرکز همتا به همتا و بدون احتیاج به یک مقام مرکزی فعالیت کنند.

دستورالعمل ماین و استخراج رمز ارز

فرآیند ماین کردن سبب ایجاد کوین‌های جدید در سیستم شده و به موجودی در گردش آن اضافه می‌شود . دستگاه‌های استخراج رمز ارز به شبکه بلاکچین کمک می‌کند و همواره قادر است به فرآیند تولید بلاک ادامه می‌دهد.

استخراج رمز ارز با در نظر گرفتن شبکه‌ایی که رمز ارز در آن قرار دارد، می‌شود به وسیله لپ تاپ، موبایل، کامپیوتر و یا دستگاه‌های پیشرفته صورت گیرد. ارزهای دیجیتالی امکان استخراج دارند که از الگوریتم POW پیروی می‌کنند.

این نوع ارزهای دیجیتال امکان صدور کوین جدید را خواهند داشت و می‌توان با استفاده از دستگاه‌های متعدد کامپیوتری به استخراج آن پرداخت.

برای انتخاب بهترین سی پی یو برای ماین به مقاله بهترین سی پی یو برای ماینینگ کدام است مراجعه کنید.

دستورالعمل ماین و استخراج رمز ارز

ماين كردن ارز ديجيتال با گوشی

برای ماین کردن و استخراج رمز ارز همچون اتریوم و غیره با موبایل به نرم افزار یا اپلیکیشن MINING احتیاج دارید. هرچند باید گفت با در نظر گرفتن به گستردگی شبکه ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم و غیره این روش استخراج و ماین کارایی زیادی ندارد و در آخر ممکن است سبب آسیب رساندن به گوشی موبایل شما شود. نمونه برنامه‌هایی که می‌توان از آن برای ماین کردن ارز دیجیتال با گوشی استفاده کرد عبارت است از:

  • Minergate
  • Crypto Miner
  • DroidMiner
  • Electroneum

اپلیکیشن‌های mining روی گوشی

برنامه استخراج بیت کوین با گوشی، برنامه‌های متعددی وجود دارد اما مسئله مهمی که سبب می‌شود تا کاربران به سمت استخراج ارز به واسطه موبایل نروند.

مهم‌ترین اپلیکیشن برای ماین کردن ارز دیجیتال minergate mobile miner است، با کمک این برنامه می‌توانید ارزهای دیجیتالی متعددی همچون دش، مونرو، دیجیتال نوت، کوایزر کوین و … را استخراج کنید.

برنامه دیگری با عنوان bitcoin miner وجود دارد که از جمله برنامه‌های پرطرفداری است که می‌توان آن را روی بسیاری از گوشی‌های موبایل نصب کرد.

این برنامه علاوه بر استخراج بیت کوین از چندین رمز ارز دیگر هم پشتیبانی می‌کند. هرچند برنامه‌های دیگری برای ماین کردن بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی روی گوشی وجود دارد اما دو مورد بالا پرطرفدار و کاربردی هستند.

برای اطلاع دقیق از قیمت های گوشی به صفحه خرید گوشی موبایل بروید.

نحوه ماين كردن بيت كوين

نحوه ماین کردن بیت کوین در این سال‌ها بسیار سخت‌تر شده است، قبل‌ها دقیقا همان زمانی که ارزهای دیجیتال به تازگی به بازار وارد شدند، عملا هر فردی با وجود یک لپ تاپ قادر بود به وسیله برخی از محاسبات ریاضی پیشرفته، سکه‌های جدید بیت کوین را استخراج کرده و به ازای تایید هربلوک جدید از تراکنش‌ها متعددی معادل ۵۰ BTC دریافت کند.

امروزه ماین کردن یا همان استخراج بیت کوین به این آسانی نیست، پاداش بلوک‌های بیت کوین هر چند سال یک بار نصف شده و به ازار هر بلوک تعداد بیت کوین‌هایی که وارد گردش می‌شوند فقط ۲۵/۶ BTC است.

با این وجود تراکنش‌های بیت کوین به اعتبارسنجی نیاز دارد و این بدین معنی نیست که منبع اصلی درآمدزایی ماینرها از محل کارمزد تراکنش‌ها تامین می‌شود.

کلیه سوابقی که به تراکنش‌های بیت کوین از زمان استخراج نخستین بلوک در سال 2009 روی شبکه بلاک چین وجود دارد در این سال‌ها زنجیره‌ایی از بلوک‌ها را ایجاد کرده است، لذا تراکنش‌های پیشین به راحتی قابل ویرایش نخواهند بود.

به همین سبب به منظور اصلاح داده‌های تراکنش‌ها هر بلوک که پس از بلوک موردنظر آمده باشد می‌بایست مجددا محاسبه شود. این عمل به حجم زیادی از داده محاسباتی نیاز دارد.

از حمله مهم‌ترین مزیت‌های دفاتر کل عمومی، جلوگیری از خرج کردن دوباره توکن‌های بیت کوین است.

فرآیند استخراج بیت کوین

بهتر است بدانید که هر 10 دقیقه یک بلوک جدید ایجاد می‌شود. به این معنی است که در یک ساعت حدودا 6 بلوک جدید شکل می‌گیرد. لذا ماینرهای بیت کوینت برای اینکه پاداش بیشتری دریافت کنند با هم رقابت می‌کنند.

استخراج بیت کوین به قدرت پردازشی بسیار بالایی احتیاج دارد و معمولا برای اعتبارسنجی یک بلوک، فرد می‌بایست مسئله ریاضی را پیش از سایر شبکه‌ها انجام دهد. هرچند این عمل به حجم قابل توجهی شانس در رقابت احتیاج دارد.

برای حل معمای استخراج بیت کوین، بلوک جدید به اندازه 1 مگابایت باید داشته باشیم. سپس تراکنش‌های بیت کوینی که به تایید آن احتیاج است نیاز داریم که از یک مم پول (mempool) جمع‌آوری خواهند شد.

افرادی که تحت عنوان ماینر بیت کوین شناخته می‌شوند معمولا افرادی که قصد دارند کارمزدهای بالاتری را پرداخت کنند را در اولویت قرار می‌دهند.

برای خرید انواع سی پی یو به صفحه خرید سی پی یو مراجعه کنید.

فرآیند استخراج بیت کوین

7 مرحله از فرآیند استخراج ارز دیجیتال

مرحله1: کاربر به واسطه کریپتوکارنسی که در کیف پول خود دارد تراکنشی را انجام داده و در تلاش است تا ارز دیجیتال یا توکن خود را به فرد دیگری ارسال کند.

مرحله2: این تراکنش به وساطه برنامه کیف پول پخش شده و در آن لحظه منتظر است تا به واسطه یک ماینر روی این بلاک چین انتخاب شود و تا زمانی که ماینر آن را انتخاب نکرده باشد این تراکنش در استخر تراکنش‌های تایید نشده معلق است.

این استخر، متشکل از معاملات تایید نشده در شبکه در برای پردازش انتظار می‌کشند، معاملات تایید نشده معمولا در یک استخر بزرگ جمع نمی‌شود بلکه بیشتر آن در استخرهای طبقه‌بندی شده کوچک قرار خواهند داشت.

مرحله3: ماینرهایی که در شبکه قرار دارند، گاهی به آن‌ها نود هم می‌گویند، تراکنش را از این استخر انتخاب می‌کنند و آن را به صورت یک بلاک در می‌آورند. یک بلاک اصولا متشکل از مجموعه‌ایی از تراکنش‌ها است که در این لحظه متشکل از تراکنش‌های تایید نشده هستند، به علاوه دیگر سایر اطلاعات اضافی همچون امضای دیجیتال، زمان سنج و غیره هستند.

هر ماینر، بلاک تراکنش‌های خود را به وجود می آورند و چندین ماینر قادر خواهند بود تا تراکنش‌های مشابهی را انتخاب می‌کنند که در بلاک آن قرار می‌گیرند.

مرحله4: ماینرها پس از ماین کردن و انتخاب تراکنش‌ها و همچنین اضافه کردن آن به بلاک خود، بلاکی از تراکنش‌ها ایجاد می‌کنند. آن‌ها در بلاک چین اضافه شده به امضا احتیاج نیاز دارند. این امضا که به آن اثبات کار یا «proof of work» هم گفته می‌شود که با حل مسئله بسیار پیچیده ریاضی ساخته شده و برای هر کدام از بلاک تراکنش‌ها به صورت منحصربه فرد خواهد بود. هر کدام از بلاک‌ها مسئله ریاضی متفاوتی است.

لذا هر ماینر روی مسئله متفاوت که به بلاک خود اختصاص دارد کار می‌کند، حل کردن هرکدام از این مسائل به انداز دشوار است که برای حل آن باید از قدرت محاسباتی بالا و برق بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد این همان فرآیندی است که اصطلاحا به آن ماینینگ گفته می‌شود.

مرحله 5: ماینری که قادر باشد نخستین امضای واجد شرایط را برای بلاک خود پیدا کند، این بلاک و امضای آن برای سایر ماینرها منتشر خواهد شد.

مرحله6: حال باید سایر ماینرها درست بودن امضا را با بهره‌گیری از داده‌های بلک پخش شده، تایید کنند و بررسی کندد که آیا هش خروجی با امضای موجود مطابقت دارد یا نه. اگر مطابقت داشت، سایر ماینرهای اعتبار آن مورد تایید قرار می‌گیرند و در نهایت این بلاک می‌تواند به بلاک چین افزوده شود.

در حقیقت ماینرها به اجامع رسیده و همه با هم به اتفاق نظر می‌رسند، این لحاظ به آن الگوریتم اجماع گفته می‌شود

مرحله7: پس از اینکه یک بلاک به زنجیزه افزوده شد، هر بلاک پس از آن اضافه شود، برای آن بلاک تاییدیه به حساب می‌آید.

برای اینکه بدانی از طریق کارت گرافیک چگونه ماین انجام میشود به مقاله استخراج بیت کوین با کارت گرافیک مراجعه کنید.

سخن آخر

در مقاله بالا به نحوه استخراج بیت کوین پرداخته‌ایم، خوب است بدانید که جهان رمزارزها جهانی پر از اطلاعات است. لذا اگر قصد دارید از استخراج توکن‌های بیت کوین سود قابل توجهی را اذعان خود کنند، می‌بایست تا می‌توانید در این صورت دانش کسب کرده و به صورت فعال به دنبال اخبارهای بروز ارزهای دیجیتال و ماینینگ بیت کوین باشید.

سرعت پیشرفت ماین کردن به گونه‌ای است که نمی‌توانید حتی یک روز یا برای برخی از افراد حتی یک ساعت هم از آن غافل شد و فقط با مطالعه فراوان به واسطه بکارگیری جدیدترین و قدرتمندترین تجهیزات به یکی از ماینرهای حرفه‌ای بیت کوین تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×