» آموزشی » فناوری XeSS چیست و با چه بازی هایی سازگار است ؟
آموزشی - بازی ویدئویی

فناوری XeSS چیست و با چه بازی هایی سازگار است ؟

1401-01-21 755

 XeSS چیست ؟ Intel XeSS یک توسعه هیجان‌انگیز در دنیای بازی‌های کامپیوتری ارتقاء یافته است. برای اولین بار تقریباً شش ماه پیش در مورد این ویژگی شنیدیم و اینتل از آن زمان تا کنون، اطلاعاتی را در مورد این ویژگی حفظ کرده است. در حال حاضر اطلاعات بیشتری در مورد این که فناوری XeSS چیست، داریم؛ اما برخی از جزئیات مهم همچنان یک راز باقی مانده است.

در این مقاله از مجموعه مقالات بانی نو، قصد داریم در مورد این که فناوری XeSS چیست ، چگونه این فناوری کار می‌کند، بازی‌هایی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کند چیست و نیز زمان عرضه آن، چه زمانی است، صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را به شما کاربران عزیز بدهیم. توصیه می‌کنیم اگر نمی‌دانید فناوری XeSS  چیست یا در مورد آن شنیده‌اید و به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

فناوری XeSS چیست؟

Intel XeSS یا Xe Super Sampling یکی از ویژگی‌های ارتقاء مقیاس کارت‌های گرافیک Intel Arc Alchemist است. این کار با رندر کردن بازی شما با وضوح کمتر و سپس ارتقاء آن با استفاده از یادگیری ماشینی برای بهبود عملکرد و حفظ کیفیت تصویر تا حد ممکن، کار می‌کند.

فناوری XeSS بسیار شبیه نمونه‌گیری فوق‌العاده یادگیری عمیق (DLSS) انویدیا است. تفاوت اصلی این دو در این است که Intel XeSS از کارت‌های گرافیکی چندین برند مختلف، پشتیبانی می‌کند در حالی که DLSS به پشتیبانی از کارت‌های گرافیک Nvidia محدود می‌شود.

در بازی‌های پشتیبانی شده، بازیکنان می‌توانند بین پنج حالت با کیفیت را انتخاب کنند. حالت‌های با کیفیت بالاتر کیفیت تصویر بهتری را با هزینه عملکرد، ارائه می‌دهند در حالی که حالت‌های با کیفیت پایین عملکرد را بیشتر می‌کنند اما ممکن است آن قدرها هم عالی به نظر نرسند:

Resolution scaling factorMode
2.3xUltra performance
2xPerformance
1.7xBalanced
1.5xQuality
1.3xUltra quality

علاوه بر گزینه‌های بیشتر، به نظر می‌رسد که XeSS می‌تواند رزولوشن ورودی را حتی بیشتر از وضوح عالی FidelityFX (FSR) AMD افزایش دهد. پنج حالت باکیفیت باید گزینه‌های بیشتری را در اختیار بازیکنان قرار دهد زیرا DLSS و FSR تنها سه حالت با کیفیت را ارائه می‌دهند و برخی از عنوان‌ها از حالت چهارم اختیاری پشتیبانی می‌کنند.

ray tracing در بازی ویدیویی به چه معناست ؟ با این بلاگ همراه باشید

فناوری XeSS چیست

فناوری XeSS چگونه کار می‌کند؟

درک XeSS چندان پیچیده نیست. به جای اجرای یک بازی با وضوح اصلی (مثلاً 4k)، ورودی‌های مختلفی از بازی با وضوح کمتر (مثل 1080p) می‌گیرد. این ورودی‌ها به موتور ارتقاء مقیاس XeSS، که شامل یک مدل A.I که برای افزایش مقیاس است، وارد می‌شوند. نتیجه نهایی، از نظر تئوری، باید تصویری باشد که شبیه وضوح اصلی اما با عملکرد بسیار بالاتر است.

برای جزئیات، XeSS ورودی‌های عمق، حرکت، رنگ و نور را از بازی می‌گیرد. پس از انجام ارتقاء، نتایج نهایی از این ورودی‌ها در یک تاریخچه داخلی ذخیره می‌شود. آن تاریخچه، داده‌ها را به فریم ورودی بعدی تغذیه می‌کند و چرخه ادامه می‌یابد. در حالی که این اتفاق می‌افتد، XeSS فریمی را که می‌بینید، می‌گیرد و آنتی‌الیزینگ موقت (TAA) را برای تمیز کردن لبه‌های ناهموار انجام می‌دهد. XeSS جایگزین anti-aliasing سنتی می‌شود، زیرا می‌تواند در همان مرحله آنتی آلیاسینگ را ارتقا داده و انجام دهد.

راز اصلی فناوری XeSS چیست؟ یادگیری ماشینی!!!

کارت‌های گرافیک Intel Arc Alchemist شامل هسته‌های Xe Matrix Extension (XMX) هستند که مدل A.I برای انجام ارتقاء را اجرا می‌کنند. آنها شبیه هسته‌های Tensor انویدیا در کارت‌های گرافیک سری RTX 30 هستند و اینتل می‌گوید که آنها بهترین کیفیت را با XeSS ارائه می‌دهند.

با این حال، XeSS می‌تواند بدون هسته‌های XMX نیز کار کند. همچنین کارت‌های گرافیکی که دستورالعمل‌های DP4a را پشتیبانی می‌کنند که برای محاسبات A.I. مفید هستند نیز کار می‌کنند.

رزولیشن پویا یا drs چیست؟ این بلاگ به همین موضوع رسیدگی می‌کند

تاریخ انتشار فناوری XeSS

بسیاری از کاربران تمایل دارند بدانند که تاریخ انتشار فناوری XeSS چیست؟

با این حال، اینتل هنوز تاریخ انتشار XeSS را اعلام نکرده است. این ویژگی در کنار کارت‌های گرافیک Intel Arc Alchemist که قرار است در نیمه اول سال 2022 عرضه شوند، عرضه می‌شود. این کارت‌ها قرار بود در چند ماه اول سال 2022 وارد شوند، اما شایعات حاکی از آن است که اینتل پس از متقبل شدن تأخیرهای داخلی، آنها را عقب انداخت.

بازی‌های سازگار با فناوری XeSS ؟

اینتل تنها چند عنوان کلیدی را معرفی کرده است که در زمان عرضه از XeSS پشتیبانی می‌کنند. اگرچه این شرکت می‌گوید که چندین شراکت دیگر نیز در دست اقدام دارد. در ادامه، بازی‌های اعلام‌شده‌ای که در زمان عرضه از Intel XeSS پشتیبانی می‌کنند، آمده است:

 • Hitman 3
 • The Riftbreaker
 • Death Stranding: Director’s Cut
 • Grid Legends
 • Super People
 • Grit
 • Dolmen

اگرچه اینتل تنها چند عنوان را معرفی کرده است که از XeSS پشتیبانی می‌کنند، اما در آینده باید شاهد پشتیبانی گسترده‌تری باشیم. اینتل می‌گوید که با استودیوهایی مانند  Techland (Dying Light 2)،  505 Games (Control, Ghostrunner) و  Ubisoft to bring XeSS to more titles همکاری می‌کند تا XeSS را به عناوین بیشتری برساند.

پشتیبانی یک عامل کلیدی برای موفقیت فناوری ارتقاء خواهد بود. بین Nvidia DLSS و AMD FSR، بسیاری از بازی‌ها از قبل دارای ویژگی ارتقاء مقیاس هستند، بنابراین XeSS وارد بازار شلوغی می‌شود.

فناوری XeSS چیست

اجرای بازی 4k در مانیتور 1080 با چه روشی امکان پذیر است؟ این بلاگ به این موضوع اختصاص داده شده است

سازگاری Intel XeSS

اینتل XeSS رقابتی با Nvidia DLSS و AMD FSR دارد، اما به نظر می‌رسد بهترین‌های هر دو فناوری را زیر یک سقف واحد ترکیب می‌کند. دلیل آن این است که XeSS از کارت‌های گرافیکی اینتل و شخص ثالث، از جمله برخی که چند نسل قدیمی هستند، پشتیبانی می‌کند.

تنها کارت‌های گرافیک Arc Alchemist اینتل دارای هسته‌های اختصاصی XMX خواهند بود و اینتل می‌گوید که بهترین کیفیت و عملکرد را ارائه می‌کنند. با این حال، پردازنده‌های گرافیکی که از دستورالعمل‌های DP4a پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند XeSS را نیز اجرا کنند، فقط با کمی مبادله بین کیفیت تصویر و یا عملکرد.

در ادامه GPUهایی را نام برده‌ایم که از DP4a برای Intel XeSS پشتیبانی می‌کنند:

 • Intel Arc Alchemist (Xe-HPG)
 • Intel Xe-LP integrated graphics (11th-generation mobile)
 • AMD RX 6000 (RDNA 2)
 • Nvidia RTX 30-series (Ampere)
 • Nvidia RTX 20-series (Turing)
 • Nvidia GTX 10-series (Pascal)

اگرچه XeSS به اندازه FSR سازگاری گسترده‌ای ندارد، اما زمین بسیار بیشتری را نسبت به Nvidia DLSS پوشش می‌دهد و به نظر می‌رسد که به همان شیوه عمل می‌کند.

برند اینتل، فناوری XeSS را به عنوان یک بسته منبع باز برای توسعه دهندگان به صورت رایگان ارائه می‌دهد. علاوه بر این، فناوری XeSS از طریق یک پلاگین در Unreal Engine ارائه خواهد شد که اجرای آن را برای توسعه دهندگان در بازی‌های خود آسان می‌کند. هنوز نمی‌دانیم که XeSS به کنسول‌هایی مانند AMD FSR راه پیدا خواهد کرد یا خیر.

فناوری XeSS چیست

چگونه گیمر خوبی شویم ؟ راز های تبدیل شدن به یک گیمر خوب را در این بلاگ مشاهده نمایید.

سخن پایانی

در مقاله امروز از بلاگ بانی نو، سعی کردیم در مورد این که فناوری XeSS چیست ، اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم. بسیاری از شما ممکن است ندانید که فناوری XeSS چیست و یا با آن، آشنایی اولیه و کمی داشته باشید چرا که تا به امروز، اطلاعات زیادی از شرکت اینتل درباره این که فناوری XeSS چیست ، چگونه کار می‌کند و سازگاری آن با چه محصولاتی می‌باشد، درز نکرده بود ولی اکنون این مقاله در مقابل شما گذاشته شد تا بتوانید در خصوص فناوری XeSS، اطلاعات کاربردی به دست آورید.

همان طور که ذکر شد، هنوز از تاریخ انتشار فناوری XeSS اینتل، اطلاعاتی در دسترس نمی‌باشد.

امیدواریم توانسته باشیم با معرفی این تکنولوژی در خرید کارت گرافیک شما یاری کرده باشیم. در صورتی که در خصوص فناوری XeSS نکته‌ای وجود دارد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم تا آن را با ما و دیگران، در قسمت نظرات زیر همین مقاله به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×