» لپ‌تاپ و نوت‌بوک » چگونه دو کامپیوتر را بهم وصل کنیم؟ | انتقال اطلاعات بدون نیاز به حافظه جانبی
لپ‌تاپ و نوت‌بوک

چگونه دو کامپیوتر را بهم وصل کنیم؟ | انتقال اطلاعات بدون نیاز به حافظه جانبی

1399-09-27 9,262

چگونه دو کامپیوتر را بهم وصل کنیم؟

ساده ترین نوع شبکه خانگی شامل دو کامپیوتر است. می توانید از این نوع شبکه برای به اشتراک گذاشتن پرونده ها ، چاپگر یا دستگاه های جانبی دیگر و اتصال اینترنت استفاده کنید. روش‌های اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر برای به اشتراک گذاری این منابع و سایر منابع شبکه ، ازطریق گزینه های شرح داده شده زیر را در نظر بگیریم.

روش های اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر

1- دو کامپیوتر را مستقیماً با کابل یه یکدیگر وصل کنید .

این روش از متداول ترین روش های اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر  برای شبکه سازی دو رایانه شامل ایجاد یک پیوند اختصاصی از طریق اتصال یک کابل به دو سیستم است. شما به یک کابل کراس اوور اترنت ، یک کابل سریال مودم تهی یا کابل محیطی موازی یا کابل های USB خاص نیاز دارید تا آن ها را به هم متصل کنید.

 • اتصالات ETHERNET

روش اترنت انتخاب ارجح روش های اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر است زیرا از اتصال مطمئن و پر سرعت با حداقل تنظیمات مورد نیاز پشتیبانی می کند. همچنین ، فناوری اترنت عمومی ترین راه حل را ارائه می دهد ، اجازه می دهد شبکه هایی با بیش از دو رایانه بعداً ساخته شوند. اگر یکی از رایانه های شما دارای آداپتور اترنت است اما دیگری دارای USB است ، می توان با اتصال یک مبدل USB به Ethernet به پورت USB رایانه ، از یک کابل متقاطع اترنت استفاده کرد.

 • اتصالات سریال و عادی

این نوع کابل کشی ، که در Microsoft Windows, Direct Cable Connection نامیده می شود ، عملکرد پایین تری دارد اما عملکرد اصلی همان کابل های اترنت است. اگر کابل های اترنت را به راحتی در دسترس دارید ، این گزینه را ترجیح می دهید و سرعت شبکه نگران کننده نیست. کابل های سریال و موازی هرگز برای شبکه سازی و اتصال بیش از دو کامپیوتر استفاده نمی شوند.

 • اتصالات USB

کابل های USB 2.0 معمولی یا جدیدتر با کانکتورهای نوع A می توانند دو کامپیوتر را مستقیماً به یکدیگر متصل کنند و از روش ای ساده روش های اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر هستند. اگر کامپیوتر های شما از آداپتورهای شبکه اترنت کاربردی برخوردار نیستند ، ممکن است این گزینه را بر گزینه های دیگر ترجیح دهید و از این روش استفاده کنید. برای ایجاد اتصالات اختصاصی با اترنت ، کابل های USB ، سریال یا موازی به این موارد احتیاج دارید:

 • هر کامپیوتر دارای یک رابط کاربری شبکه با یک فیش خارجی برای کابل است.
 • تنظیمات شبکه در هر کامپیوتر به طور مناسب پیکربندی شده است.

2- از طریق زیرساخت مرکزی دو کامپیوتر را با کابل وصل کنید

اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر – به جای اینکه مستقیماً دو رکامپیوتر را با کابل وصل کنید ، می توان به طور غیر مستقیم از طریق یک فیکسچر شبکه مرکزی به کامپیوترها متصل شد. این روش به دو کابل شبکه نیاز دارد ، یکی هر کامپیوتر را به فیکسچر متصل می کند. انواع مختلفی از وسایل برای شبکه خانگی وجود دارد:

 • هاب ها ، سوئیچ ها و روترهای اترنت.
 • هاب های USB
 • تلفن های دیواری و پریزهای برق

اجرای این روش غالباً هزینه بیش تری برای خرید کابل ها و زیرساخت های شبکه در پی دارد. با این حال ، این یک راه حل عمومی است که هر تعداد منطقی از دستگاه (مثلاً ده یا بیشتر) را در خود جای داده است. اگر قصد دارید شبکه خود را در آینده گسترش دهید ، این روش را ترجیح می دهید. اکثر شبکه های کابلی از فناوری اترنت استفاده می کنند.

متناوباً ، هاب های USB به خوبی کار می کنند ، در حالی که شبکه های خانگی powerline و phoneline شکل منحصر به فردی از زیرساخت های مرکزی را ارائه می دهند. راه حل های استاندارد اترنت به طور کلی قابل اعتماد هستند و عملکرد بالایی دارند. و می توان برای اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر از آن ها استفاده کرد.

3- دو کامپیوتر را وایرلس به هم متصل کنید.

در سال های اخیر ، محبوبیت راه حل های بی سیم برای شبکه های خانگی افزایش یافته است. همانند راه حل های کابلی ، چندین فناوری بی سیم برای پشتیبانی از شبکه های اصلی دو رایانه وجود دارد. و اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر از طریق بی سیم بسیار طرفدار پیدا کرده است.

 • اتصالات WI-FI

اتصالات Wi-Fi می توانند فاصله بیش تری نسبت به گزینه های بی سیم داشته باشند. بسیاری از کامپیوتر های جدید ، به ویژه لپ تاپ ها ، دارای قابلیت Wi-Fi داخلی هستند و در اکثر شرایط آن را به گزینه مطلوب تبدیل می کنند. Wi-Fi را می توان با استفاده از اتصالات شبکه یا بدون آن استفاده کرد. با دو رایانه ، راه اندازی شبکه Wi-Fi منهای یک وسیله (که حالت موقت نیز نامیده می شود) به طور خصوص ساده است.

 • اتصالات BLUETOOTH

فناوری بلوتوث از ارتباطات بی سیم پرسرعت بین دو رایانه بدون نیاز به فیکسچر شبکه پشتیبانی می کند. از بلوتوث معمولاً هنگام شبکه کردن رایانه با دستگاه دستی مصرف کننده مانند تلفن همراه استفاده می شود. اکثر کامپیوتر های رومیزی و قدیمی از قابلیت بلوتوث برخوردار نیستند. اگر هر دو دستگاه در یک اتاق و در مجاورت یکدیگر باشند ، بلوتوث بهترین عملکرد را دارد. اگر به شبکه سازی با دستگاه های دستی علاقه دارید و رایانه های شما از قابلیت Wi-Fi برخوردار نیستند ، بلوتوث را در نظر بگیرید.

 • اتصالات مادون قرمز

شبکه مادون قرمز سال ها قبل از رواج فناوری های Wi-Fi یا Bluetooth در لپ تاپ ها وجود داشته است. اتصالات مادون قرمز بین دو کامپیوتر کار می کنند و از روش های قدیمی اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر است ، نیازی به فیکسچر ندارند و از سرعت مطلوبی برخوردار هستند. تنظیم و استفاده از آن ساده است ، اگر رایانه های شما از آن پشتیبانی می کنند ، مادون قرمز را در نظر بگیرید و دیگر تمایلی به سرمایه گذاری در Wi-Fi یا بلوتوث ندارید.

با مطالعه روش های بالا می توانید به این سوال چگونه دو کامپیوتر را بهم وصل کنیم؟ پاسخ دهسد. بهتر است ابتدا تصمیم بگیرید که آیا میخواهید با کابل دو کامپیوتر را به هم وصل کنید یا وایرلس.

که البته گزینه وایرلس انتخاب راحت تری است لذا دقت داشته باشید که هنگام خرید لپ تاپ این گزینه را پشتیبانی کند. سپس پس از تصمیم گیری دراین باره روش مورد نظر که برایتان راحت تر و به صرفه تر است و توانایی پشتیبانی از آن را دارید انتخاب کرده و دو کامپیوتر را به هم متصل کنید.

اتصال دو کامپيوتر به يکديگر با کابل USB :

روشی آسان برای اتصال دو کامپيوتر به يکديگر با کابل USB وجود دارد. با استفاده از این اتصال می توانید پرونده ها را به طور کامل از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل کنید و حتی می توانید یک شبکه کوچک برای اشتراک اینترنت با رایانه دوم ایجاد کنید. در این آموزش اتصال دو کامپيوتر به يکديگر با کابل USBرا به شما نشان خواهیم داد.

اولین چیزی که باید در این ارتباط بدانید این است که انواع مختلفی از کابل های USB در حال حاضر در بازار وجود دارد. نوعی که برای اتصال دو کامپیوتر به نام “پل” (یا “کابل شبکه USB”) استفاده می شود ، از آن جا که یک مدار الکترونیکی کوچک در وسط دارد ، این مدار الکترونیکی به دو کامپیوتر و اتصالشان امکان پذیر می شود و می توانند با یکدیگر مبادله کنند.

یک کابل به نام A / A USB نیز وجود دارد ، اگرچه در هر انتهای آن دو فیش استاندارد USB وجود دارد که دارای تراشه پل نیست و بنابراین نمی تواند برای اتصال بین دو رایانه مورد استفاده قرار گیرد.

در واقع ، اگر از کابل A / A استفاده می کنید ، می توانید پورت های USB رایانه ها یا حتی قطعات منبع تغذیه آن ها را “رایت” کنید. به همین دلیل ، کابل های A / A تقریباً بی اثر هستند. کابل های A / A فقط برای اتصال رایانه شما به دستگاه های جانبی مانند چاپگرها یا اسکنرها استفاده می شوند ، بنابراین در این مبحث برای نیازهای شما مناسب نیستند.

نحوه اتصال دو کامپيوتر به يکديگر با کابل USB

1-کابل پل USB-USB را تشخیص دهید.

2- پل بین کابل ها ایجاد کنید.

از نظر سرعت ، تراشه های Bridge می توانند  (12 Mbps) یا( USB 2.0 (480 Mbpsباشند. بنابراین ، ما توصیه می کنیم که یک کابل پل USB 2.0 بخاطر سرعت آن خریداری کنید. به یاد داشته باشید ، شبکه استاندارد اترنت با سرعت 100 مگابیت در ثانیه کار می کند ، بنابراین کابل USB 2.0 سرعت انتقال تقریباً 5 برابر اتصال استاندارد شبکه را برای شما فراهم می کند. درون پل کابل یک تراشه پل وجود دارد و به همین دلیل گران تر از یک کابل A / A ساده است که در این بین مدار پل وجود ندارد.

همچنین در وب‌سایت geeksforgeeks یک مقاله مناسب برای شبکه کردن دو کامپیوتر در ویندوز 10 و 11 منتشر شده است که پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید.

3- تراشه پل

اکنون که نوع کابل خریداری شده برای این اتصال را دانستید ، در مورد نحوه اتصال دو کامپيوتر به يکديگر با کابل USBدر زیر صحبت خواهیم کرد.

 • تنظیمات

این کابل می تواند در دو حالت کار کند: حالت پیوند و حالت شبکه.

 • حالت پیوند

در حالت کلی ، دقیقاً مانند کابل های قدیمی “lap link” کار می کند ، به این معنی که به یک نرم افزار نیاز دارد تا بتوانید پرونده ها را انتخاب کنید و آن ها را به مکانی که می خواهید انتقال یا کپی کنید به رایانه بکشید. کنترل از راه دور را اگر فقط می خواهید پرونده ها را کپی کنید ، ما توصیه می کنیم از آن استفاده کنید ، زیرا هم در نصب و هم در استفاده از آن راحت تر و سریع تر است.

 • حالت شبکه

در حالت شبکه ، شما یک شبکه کوچک بین دو کامپیوتر ایجاد خواهید کرد. پس از ایجاد این شبکه ، می توانید فایل ها ، چاپگرها و دسترسی به اینترنت را به اشتراک بگذارید.

اگر علاوه بر کپی کردن پرونده ها ، می خواهید به چاپگری واقع در رایانه دیگری (یا هر رایانه ای در شبکه ، اگر رایانه به شبکه وصل است) یا می خواهید به اینترنت دسترسی پیدا کنید ، این حالت توصیه می شود.

روند نصب این کابل به سازنده کابل بستگی دارد. شما باید برنامه ها و درایورهای همراه کابل را روی CD-ROM نصب کنید. این روش باید روی هر دو کامپیوتر بدون کابل انجام شود. بنابراین شما ابتدا نباید کابل را نصب کنید ، آن را در همانجا بگذارید.

برخی از تولیدکنندگان دو فایل نصب مختلف را ارائه می دهند ، یکی برای حالت پیوند و دیگری برای حالت شبکه. برخی دیگر از کارخانه ها فقط یک فایل نصب معتبر برای هر دو حالت ارائه می دهند. سپس باید متدی را که می خواهید در طول مراحل نصب یا در برنامه انتقال برای نصب استفاده کنید ، انتخاب کنید.

4- دقت کنید در در اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر حالت را هنگام نصب انتخاب کنید .

5- حالت داخل برنامه جهت انتقال را انتخاب کنید .

پس از نصب درایورهای مربوطه (حالت پیوند و حالت شبکه) ، باید کابل را به کامپیوتر وصل کنید. ویندوز آن را تشخیص داده و درایور صحیح را نصب می کند. اگر هنگام اتصال کابل به کامپیوتر ، برنامه و درایور را نصب کرده اید ، باید آن را از کامپیوتر خارج کرده و دوباره نصب کنید. این باعث می شود ویندوز درایور خود را بشناسد و نصب کند. سپس این روش را برای رایانه دوم نیز تکرار کنید.

اگر می خواهید حالت کابل کار را تغییر دهید ، باید برنامه تنظیم را برای حالت دیگر اجرا کنید یا بسته به مدل کابل ، حالت تغییر در برنامه انتقال را انتخاب کنید. این روش باید هنگامی انجام شود که قبلاً هیچ کابلی به رایانه متصل نشده باشد. پس از تغییر حالت ، کابل را دوباره نصب کرده و سیستم به طور خودکار آن را تشخیص می دهد.

اگر برنامه نصب را اجرا کردید یا با کابل از پیش نصب شده حالت را تغییر دادید ، کابل را از کامپیوتر خارج کرده و دوباره نصب کنید تا Windows درایورهای صحیح را نصب کند (درایور مورد استفاده در حالت پیوند و پردازش). (سطح شبکه کاملاً متفاوت است). باید این فرایند را برای رایانه دیگری نیز تکرار کنید. اکنون کابل نصب شده است ، نحوه استفاده از آن را در هر دو حالت مشاهده کنید.

اتصال دو کامپيوتر به يکديگر با کابل USB (حالت پیوند)

همان طور که اشاره کردیم ، حالت پیوند ساده ترین و سریع ترین راه برای اتصال دو کامپیوتر با کابل USB برای انتقال پرونده ها روی آن است. اگر می خواهید به اینترنت دسترسی پیدا کنید یا به چاپگر دسترسی پیدا کنید ، باید این کار را در حالت شبکه انجام دهید.

پس از نصب کابل همانطور که در بالا توضیح داده شد ، باید بررسی کنید که آیا کابل به درستی در Device Manager نصب شده است (روی My Computer> Properties> Hardware> Device Manager کلیک راست کنید). این باید در “Universal Serial Bus controllers” ذکر شود ، (کابل در این مثال با عنوان “Hi-Speed ​​USB Bridge Bridge” ذکر شده است ، اما کابل شما ممکن است از نام دیگری استفاده کند).

6- کابل USB-USB توسط حالت پیوند به درستی نصب می شود .

برای انتقال پرونده ها ، هنگام اجرای پرونده نصب ، باید برنامه انتقال نصب شده را باز کنید. مثلا برنامه PClinq2 ، این برنامه ای است که باید روی هر دو کامپیوتر باز شود. استفاده از این برنامه انتقال نیز بسیار آسان است. در قسمت سمت چپ آن ، نام رایانه و در سمت راست رایانه از راه دور را مشاهده خواهید کرد. فقط درایو / پارتیشن و پوشه / پرونده هایی را که می خواهید منتقل کنید انتخاب کرده و آن ها را به قسمت مورد نظر بکشید.

 7- برنامه انتقال

اتصال دو کامپيوتر به يکديگر با کابل USB(حالت شبکه)

همان طور که اشاره کردیم ، در حالت شبکه ، رایانه ها به یک شبکه کوچک متصل می شوند و اتصال مانند یک شبکه کار می کند. این حالت به شما امکان می دهد اتصال اینترنت خود را به اشتراک بگذارید.

پس از نصب کابل همان طور که در بالا توضیح داده شد ، باید بررسی کنید که آیا کابل به عنوان آداپتور شبکه در Device Manager نصب شده است (روی My Computer> Properties> Hardware> Device Manager راست کلیک کنید) یا نه هنوز باید در “Network adapters” ذکر شود. “، همانطور که در شکل 8 نشان داده شده است (کابل در مثال” آداپتور شبکه USB-USB Hi-Speed ​​”).

8- کابل USB-USB با استفاده از حالت شبکه به درستی نصب شده است .

مرحله بعدی پیکربندی هر دو کامپیوتر برای استفاده از کابل USB به عنوان آداپتور شبکه است. ابتدا باید رایانه را با دسترسی به اینترنت پیکربندی کنید. در این رایانه ، اتصالهای شبکه را باز کنید (شروع> تنظیمات> اتصالات شبکه) و می بینید که آداپتورهای شبکه در رایانه وجود دارد. در رایانه ما “Local Area Connection” آداپتور شبکه متصل به کامپیوتر با اینترنت (به روتر باند پهن) و “Local Area Connection 2” یک کابل USB-USB است.

9- اتصالات شبکه

روی کارت شبکه اتصال رایانه خود به اینترنت کلیک راست کنید (در این مورد “Local Area Connection”) ، Properties را انتخاب کنید و در پنجره ظاهر شده ، روی تب Advanced کلیک کنید. در این جا ، کادر تأیید “اجازه دادن به سایر کاربران شبکه برای اتصال از طریق اتصال به اینترنت این رایانه” را علامت بزنید. بسته به نسخه ویندوز XP ، یک منوی “اتصال شبکه خانگی” وجود دارد که در آن شما باید اتصال کابل USB (در این مورد “اتصال محلی 2”) را انتخاب کنید.

10- اشتراک گذاری اینترنت را مجاز کنید

بعد از انجام این پیکربندی ، باید کامپیوتر را دوباره راه اندازی کنید. پس از راه اندازی مجدد کامپیوتر ، همه چیز خوب کار خواهد کرد. با مرور شبکه از طریق رایانه دیگر ، ببینید همه چیز به خوبی کار می کند یا خیر.. اگر از روتر باند پهن در رایانه با اتصال اینترنت استفاده نمی کنید ، بسیار مراقب باشید زیرا اشتراک گذاری ممکن است به طور تصادفی باعث شود کسی در اینترنت به پرونده های شما دسترسی پیدا کند.

اگر رایانه از راه دور نمی تواند به اینترنت دسترسی پیدا کند ، بررسی کنید آیا کابل USB به طور خودکار برای آدرس IP پیکربندی شده است یا خیر. به Start> Settings> Network Connections بروید ، روی اتصال كابل راست كلیك كنید (“Local Area Connection 2”) ، Properties را انتخاب كرده سپس در پنجره جدیدی كه ظاهر می شود ، روی “Internet Protocol (TCP / IP)” دوبار كلیك كنید.

11- پیکربندی TCP / IP باید به طور خودکار برای هر دو رایانه تنظیم شود .

در این مرحله اتصال دو کامپيوتر به يکديگر با کابل USB انجام شده است و شما می توانید به راحت فایل ها و سایر موارد را با دو کامپیوتر برای یکدیگر به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×