» آموزشی » بهترین راه‌ برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ
آموزشی

بهترین راه‌ برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

1400-12-21 1,433

شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌تواند برای بسیاری از افراد، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات هنگام کار با لپ تاپ باشد چرا که این مشکل می‌تواند بر روی بزرگ‌ترین ویژگی لپ تاپ ها، یعنی قابل حمل بودن آن‌ها، تأثیر بگذارد و ما را وادار کند تا همیشه برای کار با لپ تاپ خود، مجبور باشیم وابسته به پریز برق و شارژر و آداپتور لپ تاپ مان باشیم و نتوانیم در هر مکانی با لپ تاپ خود به کار بپردازیم. به همین جهت، در مقاله امروز از مجموعه مقالات بلاگ رسمی وب سایت بانی نو، تصمیم داریم به موضوع شارژ نشدن باتری لپ تاپ بپردازیم. فرقی نمی‌کند برند لپ تاپ شما چیست، در صورتی که این مشکل را دارید، می‌توانید با مطالعه این مقاله، بهترین راه برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را پیدا کنید. در این مقاله، به بررسی این مشکل در لپ تاپ های مختلف می‌پردازیم و لپ تاپ شما از هر برندی که باشد، می‌توانید درباره شارژ نشدن باتری آن، در این مقاله اطلاعات مفید و کاربردی را به دست آورید و برای برطرف نمودن آن، اقدام کنید.

البته یکی دیگر از مشکلاتی که در این زمینه نیز می‌تواند وجود داشته باشد، کامل شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌باشد که به نوبه خود، مشکلی دیگر برای افراد مختلف که کار روزانه‌شان نیاز به کار با لپ تاپ دارد به حساب می‌آید.

اهمیت یافتن دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

هنگامی که باتری لپ تاپ شما شارژ نشود، مجبور هستید که دائماً در کنار پریز برق باشید و برای کار با لپ تاپ تان، آن را با استفاده از شارژر و آداپتور به پریز برق متصل کنید. این امر به دو صورت می‌تواند شما را اذیت کند؛ اول این که نمی‌توانید آزادانه در هر جایی که تمایل دارید، به کار با لپ تاپ خود بپردازید و دوم این که شارژر و آداپتور لپ تاپ شما وقتی دائماً به پریز برق باشد، پس از مدت کمی فرسوده شده و آسیب می‌بیند.

البته آداپتور ناسالم خود نیز می‌تواند دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ باشد که به باتری لپ تاپ شما می‌تواند آسیب وارد کند. آداپتور لپ تاپ شما ممکن است کاملاً از کار بیفتد و یا قطع و وصلی داشته باشد که این بدتر است از کاملاً از کار افتادن آن؛ زمانی که آداپتور لپ تاپ شما کاملاً از کار می‌افتد، می‌دانید که دیگر به درد شما نمی‌خورد و برای تهیه یک آداپتور جدید اقدام می‌کنید ولی زمانی که قطع و وصل شود، می‌تواند به باتری و منبع تغذیه لپ تاپ شما آسیب وارد کند.

این اتفاق می‌تواند از نشانه‌های خرابی باتری لپ‌تاپ شما باشد. به جز آسیب‌های وارده از طرف آداپتور لپ تاپ، می‌توان از دلایل دیگر شارژ نشدن باتری لپ تاپ، به مشکلات سخت افزاری و یا نرم افزاری در سیستم اشاره کرد که در ادامه به بررسی شایع‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

متداول‌ترین علت های شارژ نشدن باتری لپ تاپ

شارژ نشدن باتری لپ تاپ و یا کامل شارژ نشدن آن می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. ممکن است تنها یک دلیل سبب آن نباشد و چند دلیل با هم موجب این اتفاق شده باشند که باید بتوانید آن‌ها را شناسایی کرده و در جهت رفع آن‌ها اقدام کنید. البته این مشکل ممکن است حتی برای بهترین لپ تاپ از نظر باتری هم پیش بیاید و نمی‌توان گفت لزوما استفاده نا درست باعث این مشکل شده است در ادامه، متداول‌ترین علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ را شرح داده‌ایم.

فرسودگی باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ معمولاً اصلی‌ترین قطعه‌ای از سخت افزار لپ تاپ شما است که دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌باشد. باتری لپ تاپ می‌تواند به دلایل مختلف در طول زمان، فرسوده شود و توانایی شارژ کامل و یا به طور کلی شارژ شدن را از دست بدهد. شارژ و دشارژ نادرست، شوک‌های فیزیکی شدید، دماهای بالا و یا صرفاً استفاده برای مدت طولانی اصلی‌ترین دلایل فرسودگی باتری لپ تاپ شما هستند.

اگر باتری شما به صورت کامل از کار افتاده باشد، به طور کلی شارژ نمی‌شود ولی در صورتی که به دلایلی که در بالا ذکر شد، ظرفیت آن کاهش پیدا کرده باشد، شاهد کامل این.

در صورتی که علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما این باشد، به سادگی فقط باید باتری لپ تاپ خود را عوض کنید و یکی نو برای خود خریداری کنید. البته در برخی موارد، ممکن است با کالیبره کردن باتری لپ تاپ، بتوان از آن دوباره استفاده کرد ولی برای این کار، بهتر است که باتری لپ تاپ خود را به یک متخصص در این حوزه نشان دهید تا ببینید که با کالیبره کردن آن مشکل شما حل می‌شود یا باید آن را تعویض کنید.

از دلایل فرسودگی سریع باتری، فیک بودن آن است. برای نحوه تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ ، این بلاگ را از دست ندهید.

اتصالات لپ تاپ

اگر دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما، باتری آن باشد، به تدریج شاهد آن خواهید بود ولی در صورتی که ناگهان لپ تاپ خود را روشن کردید و متوجه شدید که به درستی شارژ نمی‌شود، بهتر است به دنبال اشکال در اتصالات لپ تاپ خود باشید.

قطع و وصل شدن شارژر باتری لپ تاپ می‌تواند دلیل این مشکل باشد اما قطعی کابل آداپتور، اتصالی پریز و یا آسیب دیدن کانکتور هم می‌توانند علت شارژ نشدن لپ تاپ باشند. برای آن که بتوانید به خوبی مشکل را تشخیص دهید، تمامی این موارد را چک کنید.

برای آن که هر یک از موارد ذکر شده در بالا را بتوانید چک کنید، راه‌های مختلفی وجود دارند. برای مثال، می‌توانید پریزی که شارژر لپ تاپ خود را به آن متصل کرده‌اید را با یک دستگاه دیگر تست کنید و ببینید که آیا مشکل از سوی پریز برق است یا خیر. همچنین می‌توانید با استفاده از اهم متر، شارژر یا آداپتور را چک کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. همچنین می‌توانید کابل شارژر را چک کرده و به دنبال اثری از پارگی و یا کشیدگی در طول کابل باشید. برای جلوگیری از کشیدگی یا پارگی کابل شارژر بهتر است نگذارید زیر شیء، مخصوصاً اشیای لبه تیز یا زاویه دار، قرار بگیرند و یا نگذارید پیچ و تاب بخورند و گره داشته باشند.

تنظیمات لپ تاپ

در بهترین حالت ممکن (اگر خوش شانس باشید)، ایراد شارژ نشدن لپ تاپ شما، از به هم ریختگی تنظیمات ویندوز شما خواهد بود.

در بسیاری از موارد، ممکن است تنظیمات ویندوز شما به هم ریخته شود و این امر سبب شود تا لپ تاپ شما به طور کامل شارژ نشود. اگر ویندوز لپ تاپ شما ویندوز 10 یا 8 است، در این صورت برای رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ خود، می‌توانید قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا Control Panel دستگاه را باز کنید. روی قسمت Power Option کلیک کنید، و در پنجره نمایش داده شده گزینه Change plan setting را انتخاب کنید.
 • حالا گزینه Change advanced power setting را انتخاب کنید.
 • در تب Advanced setting، گزینه Battery را انتخاب کنید، و سپس Low battery level را در حالت ۱۰ تا ۱۵ درصد قرار دهید.
 • اگر هم پیش‌تر تنظیمات دستگاه را تغییر داده‌اید، با انتخابRestore Default Settings to This Plan می‌توانید همه تنظیماتی که دست‌کاری کرده‌اید را به حالت اول بازگردانید.

در صورتی که علت شارژ نشدن لپ تاپ شما، به هم ریختن تنظیمات ویندوز باشد، با انجام قدم‌های بالا، می‌توانید آن را رفع کنید و در صورتی که هنوز هم مشکل شارژ نشدن لپ تاپ و یا کامل شارژ نشدن لپ تاپ را داشتید، باید در دلایل دیگر به دنبال علت شارژ نشدن لپ تاپ خود باشد.

داغی بیش از حد باتری

یکی از مواردی که می‌تواند دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما باشد، داغ شدن بیش از حد آن است. در صورتی که باتری لپ تاپ شما، خارجی است، می‌توانید برای رفع داغی بیش از حد آن، آن را از مدار خارج کنید ولی در صورتی که باتری لپ تاپ شما، داخلی می‌باشد، باید بر روی دمای باتری لپ تاپ خود به شدت حساس باشید.

در صورتی که باتری لپ تاپ شما خارجی است و دلیل شارژ نشدن، داغ کردن باتری است، پس از آن که لپ تاپ خود را خاموش نمودید، باتری را از مدار خارج کرده و پس از آن که لپ تاپ را با شارژر به پریز برق متصل کردید، آن را روشن کرده و بدون باتری به ادامه کار بپردازید ولی در صورتی که باتری لپ تاپ شما داخلی است و آن را نمی‌توانید از مدار خارج کنید، بهتر است تا زمانی که باتری خنک شود لپ تاپ خود را خاموش کنید تا آسیبی متوجه باتری شما نشود و تبدیل به علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما نشود.

پس از آن، برای برطرف کردن علت شارژ نشدن لپ تاپ باید دلیل بیش از حد داغ شدن این قطعه را پیدا کنید. اگر اهم‌متر سلامت باتری را تأیید کرد، آداپتور و شارژر را تست کنید.

حال که مشکلاتی که باعث شارژ نشدن لپ تاپ می‌شود را بررسی کردید، شاید بد نباشید راجع به افزایش طول عمر باتری لپ تاپ نیز اطلاعات جامعی را کسب کنید

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ برندهای مختلف

در بسیاری از موارد، کاربران برندهای مختلف لپ تاپ، گزارش‌هایی از ایراد در شارژ شدن باتری لپ تاپ خود می‌دهند که در برخی موارد مشابه یکدیگر هستند و در مواردی دیگر، با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. در ادامه، به بررسی علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ برندهای مختلف می‌پردازیم تا در صورتی که مشکل شما یکی از این دلایل بود، بتوانید در جهت رفع آن اقدام کنید.

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ لنوو

باتری‌های لپ تاپ های لنوو از مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند و معمولاً دوام بالایی دارند. در صورتی که موفق شدید به هر طریقی باتری لپ تاپ خود را خراب کنید، می‌توانید اگر باتری لپ تاپ لنوو شما خارجی است، آن را با اهم متر سلامت سنجی کنید و در صورتی که باتری آن داخلی می‌باشد، آن را حتماً به یک متخصص نشان دهید تا به قطعات داخلی دیگر در لپ تاپ شما، آسیبی وارد نشود. مشکلات رایجی که در بالا شرح دادیم می‌توانند دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ لنوو شما باشند.

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ لنوو

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ ایسوس

برند ایسوس در وب سایت رسمی خود، اعلام کرده است که در شرایط استفاده معمولی و در دمای محیط (25 درجه سانتی‌گراد)، انتظار می‌رود باتری لیتیوم یونی 300 سیکل (یا حدود یک سال) بدون مشکل شارژ و دشارژ شود. پس از آن ظرفیت باتری به 80 درصد ظرفیت اولیه کاهش می‌یابد.

بنابراین می‌توان اصلی‌ترین علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ ایسوس را استفاده زیاد از آن و شارژ و دشارژ آن بیش از 300 سیکل دانست. ولی در صورتی که لپ تاپ خود را به تازگی تهیه کرده‌اید و در شارژ شدن آن دچار مشکل هستید، در موارد دیگری که در این مقاله ذکر شد می‌توانید به دنبال علت شارژ نشدن باشید.

همچنین شما می‌توانید به یکی از نمایندگی‌های برند ایسوس برای رفع علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ ایسوس خود مراجعه کنید.

جهت شناخت بهترین لپ تاپ های ایسوس، این بلاگ را از دست ندهید

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ ایسوس

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ hp

باتری لپ تاپ های اچ پی، دوام بسیار بالایی دارند. طبق تست‌هایی که بر روی باتری لپ تاپ hp انجام شده است، معمولاً باتری‌های لپ تاپ اچ پی می‌توانند تا 1000 سیکل شار و دشارژ، تمام ظرفیت خود را ارائه دهند. به بیانی دیگر، در حالات عادی، باتری لپ تاپ hp می‌تواند بین 2 تا 4 سال برای شما کار کند و بیشترین میزان ظرفیت خود را ارائه دهد. در صورتی که با شارژ نشدن آن بگردید.

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ hp

برای شنات بهترین لپ تاپ های اچ پی، این بلاگ راهنمای شما خواهد بود

دلایل کامل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

در بسیاری از موارد، مشکل افراد در شارژ نشدن باتری لپ تاپ نیست؛ بلکه مشکل در کامل شارژ نشدن باتری لپ تاپ یا 100 درصد نشدن باتری لپ تاپ می‌باشد. در صورتی که مشکل شما 100 درصد نشدن باتری لپ تاپ تان می‌باشد، می‌توانید با مطالعه ادامه این مقاله، دلیل آن را متوجه شوید و برای رفع این مشکل نیز اقدام کنید.

در بسیاری از موارد، ممکن است باتری لپ تاپ بیشتر از 80 درصد شارژ نشود و سبب می‌شود که این سؤال در ذهن افراد پیش بیاید که دلیل 100 درد شارژ نشدن باتری لپ تاپ من چیست؟

در موارد این چنینی، مهم‌ترین دلیل 100 درد شارژ نشدن باتری لپ تاپ، فرسودگی باتری است؛ مخصوصاً اگر شارژ دستگاه هم با سرعت زیادی تخلیه می‌شود. حتماً باتری را تست کنید تا بتوانید برای تعمیر یا تعویض آن تصمیم بگیرید.

البته این نکته را نیز باید گفت که در بسیاری از موارد، دلیل 100 درصد نشدن باتری لپ تاپ می‌تواند ناشی از مشکلات نرم افزاری نیز باشد که در این صورت، می‌توانید تنظیمات مشخص‌شده برای شارژ باتری در قسمت Battery life control را بررسی کنید، و مطمئن شوید که علت شارژ نشدن لپ تاپ معیوب بودن باتری سالم نیست.

یکی از راه هایی که برای سلامتی باتری لپ تاپ توصیه می‌شود؛ کالیبره کردن آن است. برای آموزش کالیره کردن باتری لپ تاپ ، این بلاگ را مطالعه نمایید

بهترین راه‌ها برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

برای آن که مشکل شارژ نشدن را رفع کنید، در ادامه بهترین راه‌ها را شرح داده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید.

 • کابل شارژر را چک کنید؛ همان‌طور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم، برای علت شارژ نشدن لپ تاپ، کابل‌ها را خوب بررسی کنید. پیچ خوردگی، فرورفتگی، پارگی و مواردی دیگر از این دست، همه می‌توانند جلوی درست شارژ شدن باتری لپ تاپ شما را بگیرند.
 • دمای لپ تاپ را پایین بیاورید؛ با استفاده از لپ تاپ در شرایطی با دمای پایین و تهویه مناسب، از بالا رفتن دمای آن جلوگیری کنید. داغ شدن لپ تاپ می‌تواند منجر به تخلیه سریع باتری و حتی آسیب به آن شود.
 • دستگاه را بدون باتری روشن کنید؛ لپ تاپ را خاموش کنید، و باتری آن را در بیاورید. اگر دستگاه بدون باتری روشن شد، حتماً باتری مشکلی دارد؛ وگرنه کابل معیوب شده است.
 • شارژر را عوض کنید؛ بالاتر هم اشاره کردیم که در بیشتر مواقع علت شارژ نشدن لپ تاپ از وجود ایراد در شارژر ناشی می‌شود. پیش از تست و تعمیر باتری، حتماً ابتدا وضعیت شارژر را مشخص کنید.
 • تنظیمات ویندوز را بررسی کنید؛ تغییر تنظیمات عادی ویندوز، غیر فعال شدن درایورهای باتری و تغییرات از این دست هم می‌توانند عملکرد عادی باتری آن را دچار مشکل کنند.
 • شارژ را از برق خارج کنید؛ اگر وقتی شارژر را به دستگاه وصل می‌کنید برق وارد دستگاه نمی‌شود و اتفاقی نمی‌افتد، سریعاً شارژر را جدا کنید و آن را به یک پریز دیگر بزنید. سپس، وقتی جریان برق برقرار شد، باتری را خارج کنید؛ دکمه پاور را برای چند ثانیه نگه دارید، دوباره باتری را جا بیندازید، و نهایتاً دستگاه روشن کنید.
بهترین راه‌ها برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

برای شناخت نرم افزارهای تست باتری لپ تاپ ، این بلاگ را مطالعه نمایید

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله از مجموعه مقالات بانی نو بررسی کردیم، شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به دلایل سخت افزاری و نرم افزاری اشاره کرد. معمولاً شایع‌ترین دلیل شارژ نشدن باتری، فرسودگی باتری و یا از کار افتادن و قطعی کابل شارژر و آداپتور لپ تاپ است. در صورتی که با این مشکل مواجه شده‌اید، بهتر است آن را به یک متخصص نشان دهید تا مشکل دیگری متوجه لپ تاپ شما نشود و با دست کاری شخصی، سبب آسیب دیدن بخش‌های دیگر در لپ تاپ خود نشوید.

در صورتی که سؤالی در خصوص شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ذهن دارید که در این مقاله، پاسخ آن را دریافت نکردید، می‌توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله آن را با ما مطرح کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، به بهترین شکل شما را راهنمایی کنیم. همچنین در صورتی که فکر می‌کنید در این زمینه نکته‌ای وجود دارد که ما آن را ذکر نکردیم، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×