» آموزشی » تبلت گرافیکی چیست؟
آموزشی

تبلت گرافیکی چیست؟

1400-06-24 2,515

تبلت گرافیکی چیست؟

در ساده ترین پاسخ به این سوال که تبلت گرافیکی چیست، باید عرض کنیم که یک دستگاه ورودی به رایانه می‌باشد که برای راحت تر شدن کار‌های گرافیکی و طراحی، به کار می‌آید.

وقتی حرف از ورودی می‌شود، ذهن‌ها سمت ماوس و کیبورد سرازیر می‌شود. جالب اینجاست که این دستگاه نیز، کارکردی مشابه همین قطعات دارد. در واقع، تبلت گرافیکی، دستگاهی نیست که آن را به چشم تبلتی برای انجام کار‌های روزمره بخرید و به آن نگاه سرگرم کننده داشته باشید. تبلت گرافیکی، یک دستگاه تخصصی می‌باشد. البته اگر تا حدودی با تبلت طراحی آشنا باشید، راحت تر می‌توانید این دستگاه را بشناسید.

توجه داشته باشید که در این مقاله، قرار نیست راجع به موضوعاتی با این مضمون که تبلت قابل حمل می‌باشد، سبک است و این چنین مسائل حرف بزنیم؛ اگر جزو آن دسته از افراد هستید که به تازگی با این اسم آشنا شده‌اید و قصد دارید دریابید که تبلت گرافیکی چیست، تا پایان این مقاله در کنار ما باشید تا شما را با ماهیت، مزایا و معایب و همچنین تفاوت آن با تبلت طراحی، آشنا کنیم. اگر هم تا حدودی با این دستگاه آشنایی دارید، می‌توانیم شما را در بهتر شناختن آن، یاری کنیم. پس با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی: بهترین پردازنده‌ های موبایل

طرز کار و ماهیت تبلت گرافیکی چیست؟

دو قسمت، سازنده‌های اصلی یک تبلت گرافیکی هستند. یکی صفحه‌ای که به عنوان ورودی استفاده می‌شود، یکی دیگر، قلم که آن را بر روی صفحه کشیده می‌شود. در واقع، تبلت گرافیکی، یک دستگاه سخت افزاری می‌باشد که هنرمندان دیجیتال، به کمک آن می‌توانند طرح‌هایی که کشیدن آن با ماوس سخت است را طراحی کنند. بسیاری از طراحان بر این اعتقاد هستند که طراحی با مداد بر روی کاغذ، بسیار ساده تر و شیرین تر از طراحی با ماوس و کلید‌های میانبر است. به همین دلیل، این دستگاه‌ها، برای هنرمندان که قصد طراحی دارند، جذاب شده است.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، این است که تبلت گرافیکی، بر خلاف سایر تبلت‌ها که تا به امروز دیده‌اید، به شکل مجزا از خودش صفحه نمایشی ندارد. بنابراین برای این که بتوانید چیزی را که طراحی کرده‌اید را مشاهده کنید، باید آن را به یک دستگاه نمایشگر مانیتور وصل کنید. به همین دلیل است که گفته شد این دستگاه، یک ورودی به حساب می‌آید و به خودی خود، دستگاه مستقلی نیست.

حال شاید این سوال پیش بیاید که طرز کار تبلت گرافیکی چیست؟ همه‌ی هنرمندان دیجیتال که طراحی و ساخت انیمیشن را با این دستگاه اینجام می‌دهند، در این مورد هم نظر هستند که اوایل کار با این تبلت، کمی سخت می‌باشد. چرا که شما در هنگام طراحی دست خود را نمیبینید و باید نگاهتان به بالا و به صفحه‌ی نمایش باشد. مورد دیگر نیز این که جای اینکه در حین طراحی، قلم خود را تکان دهید، بهتر است تبلت را تکان دهید. این موارد، در اول سخت می‌باشد اما در مرور زمان، به راحتی به آن عادت خواهید کرد.

صفحه‌ی این تبلت به تاچ و فشار حس دارد و تمامی اتفاقات را ضبط می‌کند. قلم تبلت نیز، اصلی ترین ابزار کار شما خواهد بود و تمامی طراحی‌ها، به کمک آن بر روی صفحه صورت می‌گیرد.

مزایا و معایب تبلت گرافیکی چیست؟

حال که تا حدودی با این موضوع که تبلت گرافیکی چیست، آشنا شدیم، نوبت به بررسی مزایا و معایب آن می‌رسد.

مزایا

 • این دستگاه، با اکثر نرم افزار‌های کاربردی در زمینه‌ی گرافیک، انیمیشن و طراحی سازگاری داشته و به خوبی می‌تواند کمک حال طراحان که با نرم افزار‌هایی نظیر فوتوشاپ کار می‌کنند، باشند.
 • قیمت نسبتا پایینی که این تبلت دارد، باعث شده تا طرفداران زیادی که در زمینه‌ی طراحی و هنر‌های دیجیتال فعالیت می‌کنند، جذب این دستگاه بشوند.
 • این دستگاه، به خوبی نقش‌های کاغذ و قلم را برای شما ایفا می‌کنند و تمامی طراحی‌هایی که قصد داشتید بر روی کاغذ پیاده کنید را می‌توانید با این قلم دستگاه و صفحه‌ی تبلت، طراحی کنید. ضمن این که مشکلاتی نظیر بد بودن جوهر و یا کاغذ را به هیچ وجه نخواهید داشت. همچنین اگر حامی محیط زیست هستید، با این کار می‌توانید از هدر رفتن بیش از حد کاغذ، جلوگیری کنید. چرا که در صورت رخ دادن اشتباه در تبلت، به راحتی می‌توانید آن را پاک کنید.
 • این دستگاه‌های حساسیت بالایی ندارند، به این معنی که علاوه بر این که اکثرا ضد آب و ضد غبار هستند، در صورتی که ضربه‌ای به آن وارد شود، خیلی آسیب پذیر نخواهد بود. در کل این تبلت‌ها، دستگاه‌های مقاومی به حساب می‌آیند.
 • علاوه بر تمامی این موارد که در جواب این سوال که مزایای تبلت گرافیکی چیست مطرح شد، از مزایای منحصر به فرد این دستگاه، این می‌باشد که دقت عمل بالایی در آن نهفته شده است. به این معنی که به خوبی با فشار کم قلم واکنش نشان می‌دهد و گاها با تلفیق هنر و تکنولوژی، می‌توانید به خلق آثاری بپردازید که گاها بر روی کاغذ ممکن نیستند.

معایب

 • تنها ایرادی که به تبلت گرافیکی وارد است، همان موضوعی می‌باشد که نمی‌توان آنچه را که طراحی می‌کنیم را در زیر دست خود ببینیم و لازم است تا برای مشاهده کردن اثر خود، به صفحه نمایش نگاه کنیم. که البته همانطور که گفته شد، این مشکل، در گذر زمان، عادی می‌شود.

تفاوت تبلت طراحی با تبلت گرافیکی چیست؟

در قسمت معایب تبلت گرافیکی، به این موضوع رسیدیم که به علت عدم وجود صفحه نمایش در آن، این امکان که هر آن چه که طراحی می‌کنیم را در زیر دست خود مشاهده کنیم، وجود ندارد. در تبلت طراحی، این امکان وجود دارد. یعنی این تبلت، دارای یک صفحه نمایش می‌باشد که می‌توانید هر آنچه که طراحی می‌کنید را مشاهده کنید. در ادامه به بررسی تفاوت تبلت گرافیکی با تبلت طراحی می‌پردازیم.

شباهت‌ها

 • اولین شباهتی که برای این دو تبلت وجود دارد، این مورد است که هر دو از فناوری قلم بهره‌مند هستند. به این معنی که هر دو، قلم را به عنوان ورودی قبول دارند. تبلت طراحی، علاوه بر قلم، به شکل بدون قلم و با تاچ انگشت نیز کاربرد دارند. که البته این مورد در تبلت‌های گرافیکی جدید هم به کار گرفته شده است.
 • در هردو این تبلت‌ها، از فناوری تشخیص فشار استفاده شده است. به این معنی که مثلا با زیاد کردن فشار بیشتر بر روی صفحه، شاهد ضخیم تر شدن نقشی که کشیده می‌شود، خواهید بود.
 • همچنین تکنولوژی حساسیت به زاویه‌ای که قلم را بر روی آن صفحه می‌کشید نیز در هر دو این تبلت‌ها به کار گرفته شده است که به شما، حس طراحی بر روی کاغذ را به طور کامل القا می‌کند.

تفاوت‌ تبلت گرافیکی با تبلت طراحی

 • به عنوان واضح‌ترین تفاوت، می‌توان به وجود صفحه نمایش در تبلت طراحی و عدم وجود صفحه نمایش در تبلت گرافیکی اشاره کرد. به همین دلیل، تبلت طراحی خودش یک دستگاه مستقل است. در حالی که تبلت گرفیکی به صفحه نمایشگر نیاز دارد.
 • به دلیل همین وجود صفحه نمایش، قیمت تبلت طراحی، بالا تر از تبلت گرافیکی می‌باشد و به همین دلیل، شاید نتوان به تبلت طراحی، صفت تبلت اقتصادی را نسبت داد.

کدام را بخریم؟

اگر به طراحی در زمینه‌ی دیجیتال علاقه دارید، هم تبلت گرافیکی و هم تبلت طراحی، کمک زیادی در طراحی به شما کرده و به پیشرفت سریع شما منجر خواهد شد. اما بحث محدود کننده‌ای که وجود دارد، بحث قیمت آن است. بنابراین اگر بودجه‌ی کافی را دارید، می‌توانید تبلت طراحی تهیه کنید. در غیر این صورت، گزینه‌ی تبلت گرافیکی، گزینه‌ی مناسب تری برای شما خواهد بود.

برند‌های Wacom، Pen Power، VisTablet، Adesso و Genius برند‌های مناسبی از انواع تبلت گرافیکی هستند که می‌توانید راجع به آن‌ها تحقیقات لازم را انجام دهید.

مقاله پیشنهادی : نحوه ی صحیح شارژ موبایل

جمع بندی

در این مقاله، به این موضوع که تبلت گرافیکی چیست پرداختیم و آن را با تبلت طراحی مقایسه کردیم. گفتیم که تبلت گرافیکی، به عنوان یک ابزار مفید، در زمینه‌ی طراحی دیجیتال به کار می‌آید و شما به کمک آن، می‌توانید حس طراحی با قلم بر روی کاغذ را تجربه کنید. همچنین تنها مشکل تبلت گرافیکی این بود که صفحه نمایشگر در آن وجود ندارد و شما برای مشاهده‌ی طراحی خود، باید به صفحه مانیتور نگاه کنید. پس برای کار با تبلت گرافیکی نیز، نیاز به مانیتور دارید.

به کارگیری تکنولوژی‌های روز در آن و سازگاری با اکثر نرم افزار‌های طراحی دیجیتال، و علاوه بر این‌ها قیمت مناسب آن، باعث شده تا این تبلت‌ها، در نگاه طراحان و هنرمندان دیجیتال، مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین اگر شما هم به فکر طراحی دیجیتال هستید، می‌توانید این دستگاه را به کار خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×