» آموزشی » توکن چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟
آموزشی

توکن چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

1400-02-27 542

توکن چیست؟

با ظهور ارزهای توکن پایه‌، واژه توکن در زمینه ای جدید مفهوم تازه ای پیدا کرده است و اکنون بخشی از انقلاب فناوری است که در حال حاضر جامعه ما را فرا گرفته است. در فضای رمز نگاری‌، توکن یک ارز رمزنگاری شده است که بر روی بلاکچین موجود ساخته شده است.

تعریف توکن

اساسی‌ترین تعریف توکن این است که واحدی از ارزش صادر شده توسط یک سازمان را تشکیل می‌دهد. اگر مفهوم را به صنعت رمزنگاری مرتبط سازیم، باید این واقعیت را اضافه کنیم که توسط جامعه پذیرفته شده است و همچنین در بلاکچین پشتیبانی می‌شود. یک سازمان در متن مدل کسب و کاری خاص یک توکن ایجاد می‌کند تا بتواند باعث ایجاد انگیزه در تعامل کاربر شود و پاداش‌ها را در سراسر شبکه‌ی دارندگان توکن توزیع کند.

در حالی که ارز رمزنگاری شده به طور مستقل کار می‌کند و از سیستم عامل خود استفاده می‌کند‌، توکن ارز رمزنگاری شده ای است که در بلاکچین موجود ساخته شده است.

انواع توکن‌ها

وقتی شرکتی بودجه خود را در ICO  افزایش می‌دهد، این کار را با صدور انواع توکن انجام می‌دهد که به خریداران علاقه‌مند به مشارکت در صندوق‌های رمزنگاری توزیع می‌کند. این توکن‌ها می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند‌، اما می‌توانیم آن‌ها را در دو بخش توکن‌های امنیتی و توکن‌های کاربردی یا یوتیلیتی توکن طبقه بندی کنیم.

 • توکن‌های امنیتی مانند سهام سنتی هستند زیرا ارزش آن‌ها از یک دارایی خارجی قابل تجارت حاصل می‌شود. به محض توافق دولت‌ها در چارچوب نظارتی مناسب‌، می‌توان فرض کرد که به دلیل ماهیت آن‌ها‌، توکن‌های امنیتی تابع همان مقررات خواهند بود. شرکت‌هایی که نتوانند این استاندارد را برآورده کنند جریمه‌های قابل توجهی متحمل می‌شوند و پروژه‌های آن‌ها متوقف می‌شود‌، در حالی که کسانی که به آن پایبند باشند از سرمایه گذاری‌های معتبر سود زیادی می‌برند.
 • از طرف دیگر‌، توکن‌های کاربردی به عنوان سرمایه‌گذاری سنتی طراحی نشده اند. در عوض‌، آن‌ها به دارندگان امکان دسترسی به محصول یا خدمات آینده یک شرکت را می‌دهند. بسته به طرح‌، توکن‌های کاربردی به راحتی می‌توانند از مقررات مربوط به اوراق بهادار معاف شوند.

به همان روشی که یک کتابفروشی می‌تواند سفارشات کتابی را که هنوز بیرون نیامده است بپذیرد‌، یک استارتاپ بلاکچین می‌تواند توکن‌های دیجیتالی بفروشد که به خریدار امکان می‌دهد محصولی را که ساخته نشده است یا خدماتی را که  هنوز ارائه نشده است بدست آورد.

به این روش افزایش سرمایه به عنوان راهی برای دور زدن سرمایه گذاران و رفتن به سمت مشتریان آینده خود به طور مستقیم فکر کنید. به این ترتیب‌، اگر یک شرکت نوپا افراد کافی را علاقه مند به پرداخت هزینه محصول یا خدمات قبل از تحویل پیدا کند‌، آن‌ها سرمایه کافی برای اجرای پروژه بدون نیاز به سرمایه گذاران دارند.

مقاله پیشنهادی : استخراج بیت کوین با آیفون

چگونه می‌توان از توکن استفاده کرد؟

در مورد توکن‌های امنیتی‌، بیشترین کاربرد آن‌ها به عنوان وسیله جمع آوری کمک مالی در ICO است.

از آنجا که صنعت توکن هنوز در مراحل ابتدایی است‌، دسته بندی موارد استفاده بالقوه از این روش دشوار است. در نهایت‌، استفاده‌های احتمالی از یک توکن مشخص توسط شرکتی که این توکن را صادر می‌کند تعیین می‌شود. با رشد روزافزون شرکت‌های بلاکچین و پرداختن به موضوعات مقررات دولتی و دسترسی سرمایه گذار و مشتری‌، می‌توان انتظار داشت که روش‌های ابتکاری بیشتری برای استفاده از توکن‌ها داشته باشیم.

از توکن در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • پرداخت بین طرف‌های مختلفی که قبول می‌کنند از آن به عنوان ارز استفاده کنند.
 • مالکیت دارایی دیجیتال (املاک و مستغلات‌، محصولات‌، سهام شرکت)
 • حسابداری برای اقدامات دیجیتالی
 • پاداش به شرکت‌کنندگان در یک شبکه
 • اطمینان از محافظت از شبکه
 • نصب درگاه ورود به خدمات اضافی
 • ارائه تجربه کاربری بهتر

این امکانات بی‌پایان هستند و تقریباً مانند ظهور اینترنت هنوز هم تا حد زیادی بررسی نشده باقی مانده اند.

نحوه کار توکن‌های رمزگذاری شده

توکن‌ها رمز ارزها هستند. ارزهای رمزپایه یا ارزهای مجازی در این توکن‌ها‌، که در بلاک چین‌های خود مستقر هستند‌، درج می‌شوند. بلاکچین‌ها پایگاه داده‌های ویژه ای هستند که اطلاعات را در بلوک‌هایی ذخیره می‌کنند که سپس زنجیر شده یا بهم متصل می‌شوند. این بدان معنی است که توکن‌های رمزگذاری شده‌، که به آن‌ها دارایی رمزنگاری نیز گفته می‌شود‌، واحد مشخصی از ارزش را نشان می‌دهند.

کریپتو به الگوریتم‌های رمزگذاری شده مختلف و تکنیک‌های رمزنگاری که از این ورودی‌ها محافظت می‌کند‌، اشاره دارد‌، مانند رمزگذاری منحنی بیضوی‌، جفت کلید عمومی-خصوصی و توابع هش. این دارایی‌های رمزنگاری شده اغلب به عنوان واحدهای معاملاتی در بلاکچین‌هایی که با استفاده از الگوهای استاندارد مانند شبکه Ethereum ایجاد می‌شوند و به کاربر اجازه می‌دهند توکن‌ها را ایجاد کند‌، عمل می‌کنند. برای پردازش و مدیریت تراکنش‌های مختلفی که در بلاکچین رخ می‌دهد‌، کد خود برنامه‌ریزی شده و قابل برنامه‌ریزی استفاده می‌شود.

به عنوان مثال‌، می‌توانید توکن ارزی داشته باشید که نشان دهنده تعداد مشخصی از امتیازات وفاداری مشتری در یک بلاکچین است که برای مدیریت چنین جزئیاتی برای یک زنجیره خرده فروشی استفاده می‌شود. توکن ارز دیگری وجود دارد که به دارنده توکن اجازه می‌دهد 10 ساعت محتوا را در بلاکچین اشتراک ویدیو مشاهده کند. توکن دیگر ممکن است حتی سایر ارزهای رمزپایه را نشان دهد‌، مانند توکن ارز رمزگذاری شده با 15 بیت کوین در بلاکچین خاص. این توکن‌های رمزگذاری شده در بین شرکت‌کنندگان مختلف بلاکچین قابل معامله و انتقال است.

مقاله پیشنهادی : بهترین استخر استخراج بیت کوین

تفاوت توکن با کوین

به نظر می‌رسد که این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند و این می‌تواند منبع اصلی سردرگمی ‌برای تازه واردان به این فضا باشد. در این جا، نگاهی خواهیم داشت به تفاوت توکن با کوین برای کاربران این فناوری.

توکن در مقابل کوین

بیایید با شکستن تفاوت‌های اصلی توکن‌ها و کوین‌ها شروع کنیم. درک این تمایز به ما کمک می‌کند تا از خدمات بلاکچین ارزش بیشتری کسب کنیم و از مزایای بیشتری برخوردار شویم.

کوین چیست؟

کوین در دنیای بلاکچین در درجه اول به عنوان پول استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به بیت کوین‌، Litecoin و Dogecoin اشاره کرد. در حالی که این سه تفاوت عمده دارند‌، آن‌ها در یک چیز مشترک هستند: آ‌ن‌ها برای ذخیره ارزش وجود دارند.

مقاله پیشنهادی : استخراج بیت کوین با موبایل

کوین‌ها در چه مواردی استفاده می‌شوند؟

هیچ عملکرد اضافه‌ای برای این کوین‌ها وجود ندارد. آن‌ها فقط برای ذخیره یا تجارت به عنوان یک نوع ارز وجود دارند. می‌توانید آن‌ها را استخراج کنید‌، در کیف پول خود ذخیره کنید و یا از آن‌ها برای خرید و فروش استفاده کنید‌.از طرف دیگر‌، توکن‌ها معمولاً روی بلاکچین Ethereum ساخته می‌شوند‌، زیرا از نظر عملکرد و ویژگی امکانات بسیار بیشتری را ارائه می‌دهند.

توکن‌ها در چه مواردی استفاده می‌شوند؟

تفاوت توکن با کوین  در این است که دامنه بسیار گسترده‌تری از موارد استفاده ممکن را دارند. کوین‌ها می‌توانند موارد زیادی را نشان دهند‌، مانند اعتبار پیش پرداخت برای یک API‌، یک قطعه از آثار هنری یا یک گواهینامه آموزشی. با این حال‌، توکن‌ها‌، برخلاف کوین، پول نیستند و جز جدایی ناپذیر مدل امنیتی بلاکچین نیستند (برای پاداش دادن به ماینرها استفاده نمی‌شوند).

چگونه توکن‌ها و کوین‌ها ارزش کسب می‌کنند؟

ارزش توکن معمولاً براساس میزان مفید بودن آن تعیین می‌شود. توکن‌هایی با کاربردهای بیشتر و موارد استفاده با ارزش تر‌، معمولاً ارزش بیشتری خواهند داشت‌، و معمولاً درجاتی از حدس و گمان‌ها وجود دارد که بر اساس توانایی‌های آینده بلاکچین برای تبدیل شدن به یک فناوری غالب است.

Stablecoins چیست و آیا یک کوین است یا توکن؟

Stablecoins مفهوم مهمی ‌در دنیای ارز غیرمتمرکز است. آن‌ها اساساً توکن هایی هستند که در بالای بلاک چین‌های قرارداد هوشمند ساخته شده اند و ارزش آن‌ها به یک ارز ثابت مانند دلار آمریکا گره خورده است. چند نمونه از استیبل کوین‌ها Tether و USDC هستند. ارزش آن‌ها همیشه دقیقاً برابر با 1 دلار است که باعث ثبات آن‌ها به عنوان یک ارز فیات می‌شود و از نوسانات دیوانه کننده برخی کوین‌های دیگر مانند بیت‌کوین جلوگیری می‌کند.

مزیت استیبل کوین چیست؟

اصلی‌ترین مزیت این نوع کوین کاربرد بیشتر برای کاربران رمزنگاری است. به دلیل ثبات آن‌ها‌، گزینه بهتری برای کسب سود پول شما هستند و شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را در یک پروتکل بلاکچین سپرده‌گذاری کنید و بدون نگرانی در مورد نوسانات‌، مانند سایر کوین‌ها‌، درآمد کسب کنید.

انواع مختلف استیبل کوین چیست؟

سه نوع اصلی استیبل کوین وجود دارد:

 • سکه‌هایی مانند Gemini و USDC به کاربران اجازه می‌دهد تا مقدار مشخصی را خریداری کنند و سپس آ‌نها مبلغ مربوط به پول فیات پرداخت شده را در بانک ذخیره می‌کنند‌ که برای آنها سود جمع می‌کند.
 • استیبل کوین با پشتوانه کالا – مانند MakerDAO ریسک بیشتری دارند. در اینجا‌، شما رمزارز خود را به یک حساب واریز می‌کنید و مبلغ مربوطه را در مقابل آن قرض می‌کنید.
 • گروه نهایی الگوریتم استیبل کوین است که اگر قیمت آنها پایین تر از ارز فیات باشد (به طور معمول دلار آمریکا)‌، این به طور خودکار عرضه توکن را کاهش می‌دهد. این ریسک پذیرترین نوع پایدار کوین است.

آیا استیبل کوین‌ها بهتر از بیت کوین هستند؟

پاسخ به این سوال به کاری که می‌خواهید از آن‌ها برای آن استفاده کنید بستگی دارد. بیت کوین به عنوان یک دارایی احتکاری‌، پتانسیل بسیار بیشتری برای به دست آوردن ارزش در طول زمان و بازده عظیم سرمایه اولیه شما دارد.

از آنجا که ارزهای پایدار چنین کاری نمی‌کنند‌، Stablecoins از نظر ارزش رشد ناگهانی نخواهد داشت. با این حال‌، آن‌ها سرمایه گذاری طولانی مدت بسیار مطمئن‌تر و قابل اطمینان‌تری دارند و می‌توانند برای بسیاری از موارد بدون نگرانی از نوسانات عمده قیمت مورد استفاده قرار گیرند.

هر دو کوین و توکن نقش مهمی ‌در دنیای رمزنگاری و بلاکچین دارند. با تکامل و جریان اصلی شدن فناوری‌، هر دو دسته بخشی جدایی ناپذیر از این رشد خواهند بود. هرکسی که قصد ورود به این فضا را دارد باید مدتی را صرف آگاهی از تفاوت توکن با کوین  و چگونگی تأثیر این فعالیت‌ها کند.

مقاله پیشنهادی : استخراج اتریوم با لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×