» لپ‌تاپ و نوت‌بوک » تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا با زبان برنامه نویسی سطح پايين در چيست؟
لپ‌تاپ و نوت‌بوک

تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا با زبان برنامه نویسی سطح پايين در چيست؟

1399-10-01 1,724

بانی نو – در صورتی که وارد علم برنامه نویسی شده باشید و یا قصد وارد شدن به آن را داشته باشید، باید با انواع سطح‌های زبان برنامه نویسی آشنا باشید. سوالی مه وجود دارد این است که زبان برنامه نویسی سطح بالا چیست؟ زبان برنامه نویسی سطح پایین چیست؟ چه تفاوتی بین زبان برنامه نویسی سطح بالا و سطح پایین وجود دارد ؟ برای اینکه پاسخ تمامی سوالات خود در این زمینه را بیابید، با ما همراه باشید.

تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا با زبان برنامه نویسی سطح پايين

برنامه‌های رایانه‌ای را می‌توان در دو نوع گسترده طبقه بندی کرد. آن‌ها زبان‌های برنامه نویسی سطح پایین و زبان‌های سطح بالا هستند. در این جا سعی می‌کنیم توضیح آن‌ها و تفاوت‌های عمده بین آن‌ها را بفهمیم و به سوال تفاوت زبان هاي برنامه نویسی سطح بالا با سطح پايين در چيست؟ پاسخ دهیم.

رایانه‌ها به جزئی جدایی ناپذیر و اساسی در زندگی و سبک زندگی ما تبدیل شده‌اند. این دستورالعمل‌ها را از طریق زبان‌هایی که ما آن‌ها را برنامه می‌نامیم درک می‌کند. ما همه دستورالعمل‌های خود را از طریق برنامه به کامپیوتر می‌دهیم تا آن‌ها را قادر به انجام کارهای خاص کند.

در صورتی که به دنبال مانیتوری مناسب برنامه نویسی هستید، بلاگ بهترین مانیتور برای برنامه نویسی را مطالعه نمایید

زبان‌های سطح بالا

زبان‌ سطح بالا ، به زبان هایی گفته می‌شود که توسط ترکیبی از نمادهای ریاضی ، شخصیت‌ها و نمادهای زبان طبیعی ساخته شده و با سناریوهای واقعی ساخته شده‌اند.

به روشی کلی ، زبان‌های برنامه نویسی رویه محور مدرن به عنوان زبان‌های سطح بالا شناخته می‌شوند. این‌ها عمدتا برای توسعه سریع و راحت یک برنامه اجرا می‌شوند. برای تهیه یک برنامه نیازی به حفظ معماری و ثبات‌های CPU نیست. از کامپایلرها برای ترجمه برنامه زبان سطح بالا به زبان ماشین استفاده می‌شود. زبان‌های مختلف سطح بالا مانند COBOL ، FORTRAN ، BASIC ، C و C ++ ، جاوا و غیره وجود دارد.

برای دریافت ایده در مورد زبان سطح بالا ، بیایید مثالی از خرید آنلاین بزنیم. هنگامی که کاربر می‌خواهد چیزی را بصورت آنلاین خریداری کند ، موارد را انتخاب کرده و برای خرید به سبد خرید اضافه می کند ، سپس روش پرداخت را انتخاب می‌کند. روش‌های پرداخت شامل بانکداری ، کارت نقدی ، کارت اعتباری یا (COD) وجه نقد هنگام تحویل است. جزئیات دارنده حساب در برابر بانک اطلاعاتی بانک در درگاه پرداخت بررسی و تأیید می‌شود. سرانجام ، معامله انجام می‌شود و سفارش ثبت شده ظرف چند روز تحویل داده می‌شود.

نمونه‌هایی از زبان سطح بالا

در زیر همه مثال‌های یک زبان سطح بالا ذکر شده است. برای تبدیل آن‌ها به زبان ماشین ، از کامپایلرها استفاده می‌شود.

 • COBOL
 • JAVA
 • C
 • C++
زبان برنامه نویسی سطح بالا

زبان برنامه نویسی سطح پایین

زبان سطح پایین به دلیل این که به سطح ماشین می‌‌رود و می‌تواند نحوه تعامل واقعی عناصر سخت افزاری رایانه را تعیین کند ، کم در نظر گرفته می‌شود. این زبان‌های سطح پایین نیاز به دانش گسترده‌ای در مورد اجزای سخت افزار و پیکربندی آن‌ها دارند. زبان سطح ماشین و زبان اسمبلی در زیر زبان‌های سطح پایین طبقه بندی می‌شوند.

زبان ماشین به عنوان زبان طبیعی رایانه در نظر گرفته می‌شود که به طور مستقیم توسط ماشین‌های الکترونیکی قابل تشخیص است. این یک زبان غیر قابل حمل و وابسته به ماشین است که فقط از دو عدد باینری 0 و 1 تشکیل شده است. هر دستورالعمل در رایانه به صورت کد باینری وجود دارد. با این حال ، دادن دستورالعمل به یک زبان باینری به کامپیوتر بسیار دشوار است که به معنای تعامل با یک زبان باینری با کامپیوتر یا نوشتن برنامه‌ها به زبان سطح ماشین است.

محصول پیشنهادی: پردازنده بدون باکس اینتل Core i3-10100 Comet Lake

سرعت نوشتن ، تست و اشکال زدایی به زبان ماشین کند است و خطاهای بی احتیاط بسیار رایج است. زبان ماشین با طراحی سخت افزاری آن بستر سخت افزاری تعریف می شود و خسته کننده و وقت گیر است.

نوع دیگر زبان سطح پایین ، زبان اسمبلی است. در این زبان برنامه نویسان از دستوراتی استفاده می‌کنند که کمی شبیه انگلیسی متداول است که تا حدی قابل درک است و توسط برنامه نویسان تفسیر می‌شود. برنامه‌ها به جای 0 و 1 با استفاده از نمادهای عددی (که به آن ها mnemonics نیز گفته می‌شود) ساخته می‌شوند.

این شامل ADD ، SUB ، MUL ، DIV ، RLC و RAL به عنوان نمادها یا اخبار است. اگرچه هر برنامه‌ای که به زبانی غیر از زبان ماشین نوشته می‌شود به زبان ماشین ترجمه می‌شود. از Assembler برای انجام چنین عملیاتی استفاده می‌شود تا زبان غیر ماشینی را به زبان ماشین ترجمه کند. هر پردازنده با زبان اسمبلی خاص خود فعال می‌شود مانند پردازنده‌های 8085 ، 8086 ، 80186 زبان اسمبلی خاص خود را دارند.

نمونه هایی از زبان سطح پایین

فقط دو نوع زبان سطح پایین وجود دارد:

 • زبان اسمبلی
 • کد ماشین

تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا با سطح پايين

حال ، بگذارید تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا با سطح پايين را بررسی کنیم.

ابتدا با تعریف دو اصطلاح شروع می‌کنیم. یک زبان سطح بالا بیشتر دوستانه برای انسان است. آن‌ها مستقل از ماشین ، قابل حمل و درک بهتر توسط انسان و برنامه نویسان هستند. آن‌ها با ترکیب نمادهای ریاضی و نمادها و شخصیت‌های زبان طبیعی ساخته می‌شوند.

بیشتر مبتنی بر سناریوهای دنیای واقعی است. آن‌ها در درجه اول برای توسعه یک برنامه اجرا می‌شوند. این زبان‌ها نیازی به حفظ معماری و ثبات‌های پردازنده ندارند. اشکال زدایی ، نگهداری و استفاده از آن‌ها برای ساخت برنامه‌های مختلف آسان است.

در مقابل ، زبان‌های سطح پایین به دلیل تصمیم گیری در مورد تعامل عناصر سخت افزاری رایانه ، به دستگاه وابسته هستند. این‌ها شبیه زبان باینری بومی رایانه هستند و بنابراین درک آن‌ها برای برنامه نویسان دشوار است. این موارد نیاز به دانش گسترده در مورد اجزای سخت افزاری رایانه و پیکربندی آن‌ها دارند. این موارد غیر قابل حمل ، اشکال زدایی دشوار و مستعد خطاهای ناخواسته هستند.

محصول پیشنهادی: پردازنده بدون باکس اینتل Core i7 11700K Rocket Lake

وابستگی‌های بسترهای نرم افزاری

از اینجا مقایسه تفاوت زبان هاي سطح بالا با سطح پايين را شروع می کنیم. اول ، ما در مورد سیستم عامل صحبت می‌کنیم که در اینجا به سخت افزار کامپیوتر یا پیکربندی آن اشاره دارد. این تعریف آشکار کرده است که این زبان سطح پایین است که به بستر بستگی دارد. آن ها می توانند با همان سخت افزار با پیکربندی مشخص شده اجرا شوند. اگر پیکربندی سخت افزار را تغییر دهید ؛ آن ها اجرا نمی شوند.

در مقابل ، زبان های سطح بالا مستقل از سیستم عامل هستند و می توانند روی انواع سخت افزارها با پیکربندی های مختلف اجرا شوند. به طور همزمان ، باید توجه داشت که حتی اگر از پیکربندی سخت افزار سیستم مستقل باشند. آن ها مستقل از سیستم عامل نیستند.

مقاله پیشنهادی : تعریف کامپیوتر و اجزای آن

سرعت برنامه

به علت اینکه زبان سطح پایین به زبان باینری یا مونتاژ نوشته می شود؛ آن ها ، کلمات کلیدی ، توابع و کتابخانه های کلاس کم تری دارند. در نتیجه ، آن ها به هیچ گونه تدوین و تفسیری نیاز ندارند و می توانند مستقیماً با حافظه و ثبات ها ارتباط برقرار کنند. در مقابل ، زبان سطح بالا از عبارات انگلیسی مانند زبان انسان استفاده می کند. بنابراین ، آن ها نمی توانند مستقیماً با سخت افزار رایانه مانند حافظه و رجیسترهای رایانه ارتباط برقرار کنند و به یک کامپایلر یا مترجم نیاز دارند که آن ها را به زبان ماشین ترجمه کند.

از استدلال های فوق؛ بدیهی است که زبان سطح پایین سرعت بیشتری نشان می دهد.

کارایی حافظه

زبان های سطح پایین نسبت به زبان های سطح بالا از حافظه کم تری بهره می برند و حافظه کمتری مصرف می کنند. بیشتر اوقات ، زبان های سطح بالا در یک محیط خاص برای زمان اجرا می شوند. علاوه بر این ، چندین برنامه دیگر همزمان برای افزایش کارایی مطلوب آن اجرا می شوند. همه این ها باعث می شود که میزان مصرف حافظه برای یک زبان سطح بالا بریده شود.

تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا با سطح پايين

سهولت استفاده

زبان های سطح بالا شباهت زیادی به زبان های انسانی دارند. به خاطر سپردن عبارات انگلیسی بسیار آسان تر از زبان رایانه است. زبان سطح پایین ماشینی است و فقط دو نوع دارد. اولین زبان باینری است که فقط 0 و 1 دارد.

زبان دیگر زبان اسمبلی است که از نوع نمادهایی به نام mnemonics نامیده می شود. یادگیری مجموعه دستورالعمل های مختلف آن برای معماری متفاوت تقریباً غیرممکن است.

علاوه بر این ، برای جذب و یادگیری این زبان ، شما باید دانش و تجربه معماری خاص ماشین را داشته باشید. بنابراین ، می توانیم نتیجه بگیریم که تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا با سطح پايين در درک و به خاطر سپردن این است که زبان های سطح بالا نه تنها در عمل بلکه خواندن ، نوشتن و اصلاح آن ها نیز آسان است.

قابل حمل بودن

یکی دیگر از تفاوت زبان هاي برنامه نویسی سطح بالا با سطح پايين  قابلیت حمل است. زبان های سطح پایین وابسته به ماشین هستند و بنابراین برای معماری های مختلف متفاوت هستند. بنابراین ، آن ها قابل حمل نیستند. اما زبان های سطح بالا از جمله های انگلیسی تشکیل شده اند که برای تبدیل آن ها به زبان ماشین به یک کامپایلر یا مفسر نیاز دارند. شما باید از سازنده های مختلفی برای معماری های مختلف ماشین و منبع زبان خاص آن استفاده کنید. بنابراین ، زبان های سطح بالا قابل حمل هستند.

مقاله پیشنهادی : انواع نرم افزارهای کامپیوتر

سطح انتزاع

زبان سطح پایین شباهت زیادی به زبان کامپیوتر دارد و بنابراین ، از سخت افزار انتزاع کمتری نشان می دهند یا هیچ گونه نشان نمی دهند. در مقابل ، زبان سطح بالا در بالای زبان ماشین اجرا می شود. آن ها از طریق لایه های سیستم عامل و سایر نرم افزارها با سخت افزار ارتباط برقرار می کنند. بنابراین ، زبان سطح بالا انتزاع لایه بالاتری را به نمایش می‌گذارد.

انعطاف پذیری

یکی دیگر از تفاوت زبان هاي برنامه نویسی سطح بالا با سطح پايين انعطاف پذیری است. مدیریت زبان های سطح بالا بسیار آسان تر و انعطاف پذیرتر از زبان های سطح پایین است. در مقایسه با زبان سطح پایین ، آن ها کتابخانه های عظیمی دارند که دارای مجموعه ای متراکم از کلمات کلیدی ، انواع داده ها ، توابع و غیره است. بنابراین ، می توان آن‌ها را به راحتی با منابع و تلاش کمتری توسعه داد. این انعطاف پذیری در زبان های سطح پایین وجود ندارد و کنترل آن دشوار و غیرقابل انعطاف است.

بهترین کیبوردها برای برنامه نویسی را در بلاگ کیبورد مناسب برای برنامه نویسی و کدنویسی پیدا کنید

پشتیبانی

پشتیبانی از زبان های سطح پایین بسیار کمتر از زبان های سطح بالا است. تعداد متخصصان برای زبان های سطح پایین در مقایسه با تعداد متخصصانی که برای زبان های سطح بالا در دسترس هستند ، کم رنگ است.

تفاوت زبان هاي برنامه نویسی سطح بالا با سطح پايين

برنامه های کاربردی

از زبان های سطح پایین به دلیل فضایل و صفاتی مانند سرعت بالا ، عدم انتزاع و ارتباط مستقیم با سخت افزار ، برای توسعه انواع سیستم عامل ها و سیستم های جاسازی شده آن ها استفاده می شود. در مقابل ، از زبان های سطح بالا برای تولید انبوهی از برنامه ها مانند نرم افزارهای کمکی ، برنامه های دسک تاپ ، وب سایت ها ، برنامه های تلفن همراه و غیره استفاده می شود.

مزایای زبان های برنامه نویسی سطح بالا نسبت به زبان سطح پایین چیست؟

اکنون مشخص است که زبان های سطح بالا از زبان های سطح پایین مزیت بیشتری دارند. که عبارتند از:

 • بیشتر کاربر پسند هستند.
 • رابط کاربری بهتری ارائه می دهند.
 • به برنامه نویسان کمک می کند تا از رویکرد مدولارتری استفاده کنند.
 • آسان تر و سریع تر کدگذاری و رفع اشکال می کنند.
 • بهره وری برنامه نویس را افزایش می دهد.

در صورتی که به دنبال شاخصه‌های لپ تاپ مناسب برای برنامه نویسی هستید، بلاگ مشخصات لپ تاپ خوب برای برنامه نویسی را مطالعه نمایید

جمع بندی

در این بلاگ، سعی کردیم تا حدودی شما را با انواع سطح زبان برنامه نویسی آشنا کنیم. امیدواریم اکنون تفاوت زبان هاي برنامه نویسی سطح بالا با سطح پايين و کاربردهای مختلف آن ها را به وضوح درک کرده باشید.

در صورتی که سوالی برای شما وجود دارد و یا شما نظرات متفاوتی با این مقاله دارید، آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×