» لپ‌تاپ و نوت‌بوک » پورت PCIe یا PCI Express چیست
لپ‌تاپ و نوت‌بوک

پورت PCIe یا PCI Express چیست

1399-12-05 1,451

PCIe یا PCI Express چیست؟

پورت PCIe مخفف عبارت ” peripheral component interconnect express” است و در درجه اول این اسلات به عنوان یک رابط استاندارد برای اجزای مادربرد شامل گرافیک، حافظه و فضای ذخیره سازی استفاده می‌شود.

PCIe بخشی از “اتصال اجزای جانبی” به نام خود را بدست می‌آورد زیرا برای مدیریت اتصالات نقطه به نقطه برای اجزای غیر هسته‌ای طراحی شده است. تولیدکنندگان برای تشخیص استاندارد جدید از استانداردهای قدیمی ‌PCI، “اکسپرس” اضافه کردند و بر پیشرفت‌های قابل توجه عملکرد نسبت به تکرارهای قبلی تأکید کردند.

مقاله پیشنهادی : نرم افزار تست لپ تاپ دست دوم

PCIe یا PCI Express چیست؟

پورت PCIe مخفف عبارت ” peripheral component interconnect express” است و در درجه اول این اسلات به عنوان یک رابط استاندارد برای اجزای مادربرد شامل گرافیک، حافظه و فضای ذخیره سازی استفاده می‌شود.

پورت PCIe بخشی از “اتصال اجزای جانبی” به نام خود را بدست می‌آورد زیرا برای مدیریت اتصالات نقطه به نقطه برای اجزای غیر هسته‌ای طراحی شده است. تولیدکنندگان برای تشخیص استاندارد جدید از استانداردهای قدیمی ‌PCI، “اکسپرس” اضافه کردند و بر پیشرفت‌های قابل توجه عملکرد نسبت به تکرارهای قبلی تأکید کردند.

اسلات چیست ؟

اسلات کامپیوتر به مادربرد شما امکان می‌دهد تا با مهم‌ترین اجزای کامپیوتر شما ارتباط برقرار کرده و عملکردهای کلیدی را ارائه دهد. هنگامی‌که شما آماده فعالیت فراتر از ویژگی‌های از قبل بارگیری شده مانند گرافیک و فضای ذخیره‌سازی هستید، آن‌ها گزینه‌های سفارشی سازی و ارتقا بی‌شماری را نیز برای شما فراهم می‌کنند.

اگر می‌خواهید کامپیوتر شخصی خود را بسازید یا آن را ارتقا دهید یا می‌خواهید در مورد اصول سخت افزار کامپیوتر بیشتر بدانید، شروع کار با اسلات کامپیوتر عاقلانه است. در این بلاگ، ما اصول این بخش فنی را توضیح خواهیم داد و خلاصه ای از گزینه‌ها و اجزای محبوبی را که می‌توانید به تنظیمات خود اضافه کنید، ارائه خواهیم داد

اسلات و پورت PCIe

پورت Express PCIe یا PCI نقطه اتصال بین “اجزای جانبی” کامپیوتر شما و مادربرد است. اصطلاح “کارت PCIe” و “کارت توسعه” به سادگی به سخت‌افزار اطلاق می‌شود، مانند کارت‌های گرافیک، CPU‌ها، درایوهای حالت جامد SSD) یا HDD‌ها(، شما می‌توانید از طریق اسلات کامپیوتر PCIe به دستگاه خود اضافه کنید.

اندازه استاندارد اسلات کامپیوتر چیست؟

در حالی که اندازه‌ها و پیکربندی‌های مختلفی برای اسلات کامپیوتر وجود دارد، اکثر کاربران فقط با چهار مشخصات اندازه اصلی مواجه می‌شوند. این اندازه نشان دهنده تعداد اتصالات مستقیم است که توسط اسلات یا کارت PCIe ارائه می‌شوند.

  • PCIe x1
  • PCIe x4
  • PCIe x8
  • PCIe x16

به این اتصالات معمولاً خطوط گفته می‌شود و از مزایای اسلات این است که هرچه بیشتر داشته باشید، سخت افزار شما می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. برای به حداکثر رساندن کارایی، دستگاه‌های با کارایی بالا تقریباً منحصراً به PCIe x16 متکی هستند. این امر به ویژه آن‌ها را برای گیمرهای رقابتی یا هر کسی که با تصاویر کار می‌کند مفید می‌کند.

مزایای اسلات

به روزرسانی‌های اسلات کامپیوتر نرخ انتقال  داده را دو برابر کرده و از نسل 3.0 تاکنون 8 برابر کرده اند. از مزایای اسلات این است که نسل‌های جدید نیز پهنای باند دو برابر نسخه‌های قبلی را ارائه می‌دهند و به طور چشمگیری میزان داده‌های قابل انتقال در ثانیه را افزایش می‌دهند. و سرعت شما هنگام استفاده از درگاه‌ها و کارت‌های همان نسل به حداکثر می‌رسد.

با پورت PCIe 4.0، ظرفیت پهنای باند 64 گیگابایت در ثانیه با سرعت 16 گیگابایت در ثانیه است. برای کاربران با دستگاه‌های قدیمی‌ آن‌هایی که چندین سال قبل از آخرین نسخه تولید شده اند، با فناوری جدیدتر پتانسیل زیادی برای پیشرفت وجود دارد.

مقاله پیشنهادی : مشخصات یک لپ تاپ مهندسی

استفاده‌های مکرر از پورت PCIe

در حالی که گزینه‌های به روزرسانی و افزودنی‌ها به مادربرد کامپیوتر شما بستگی دارد، اکثر دستگاه‌های دسکتاپ از اسلات‌های PCIe اضافی استفاده می‌کنند. آن‌ها فرصت‌های مختلفی را برای به روزرسانی ارائه می‌دهند، برخی بسیار زیبا هستند و برخی دیگر تقریباً برای هر کاربر استفاده می‌کنند. در اینجا چندین گزینه محبوب وجود دارد.

  1. کارت‌های صدا و گرافیک اختصاصی خود را اضافه یا ارتقا دهید

به دلایل متعدد ارتقا پتانسیل گرافیک کامپیوتر شخصی شما یک پروژه عالی PCIe است. اگر کامپیوتر شخصی شما دارای گرافیک یکپارچه است، افزودن کارت گرافیک گسسته می‌تواند خروجی بصری را به طرز چشمگیری بهبود بخشد. به سادگی کارت گرافیک دلخواه خود را از میان NVIDIA یا AMD انتخاب کنید و آن را در بهترین رتبه بندی درگاه اسلات کامپیوتر موجود نصب کنید.

شایان ذکر است که نصب کارت صدای جدید همیشه به اندازه کارت گرافیک جدید ضروری نیست. در حقیقت، شما ممکن است فقط نیاز به لوازم جانبی صوتی مناسب، مانند بلندگوها یا هدفون‌های جدید، داشته باشید تا یک تجربه صوتی از بالا داشته باشید. مشخصات سخت افزاری موجود خود را بررسی کنید و قبل از انتخاب برای ارتقا، کمی‌تحقیق کنید.

  1. کارت‌های تنظیم‌کننده تلویزیون و کارت‌های ضبط ویدئو

کارت‌های تنظیم کننده تلویزیون و کارت‌های ضبط ویدئو یکی دیگر از برنامه‌های مرتبط با رسانه است، اگرچه این روزها بیشتر کارت‌ها هر دو عملکرد را ترکیب می‌کنند. شما می‌توانید از کارت‌های تنظیم برای اجازه دادن به کامپیوتر خود برای دریافت سیگنالهای تلویزیونی معمولی استفاده کنید، اگرچه برخی از کارتها کاربردهای فراتر از فیلم دارند، از جمله دسترسی به رادیو FM . همانطور که برای کارت‌های ضبط ویدئو، آن‌ها فرم پویاتر از عملکرد ضبط را ارائه می‌دهند.
این روزها با شیوع پخش کننده‌های پخش کننده و گیمرهای رقابتی، محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. با قابلیت ضبط ویدئو یا کارت اختصاصی، تولید ویدئو با کیفیت بالا از گیم پلی یا هر سرگرمی‌که به مخاطبان خود ارائه می‌دهید آسان است. همه این برنامه‌ها اغلب برای راحتی همراه هستند، که اغلب در ترکیب‌های مختلف وجود دارند. اگر می‌خواهید چند جعبه را به یک باره علامت بزنید، مطمئن شوید که اسلات کامپیوتری می‌خرید که از هر سه عملکرد پشتیبانی کند. ضبط تلویزیون، رادیو و فیلم.

  1. قابلیت WiFi و نمابر را اضافه کنید

بسیاری از کامپیوتر‌های شخصی و لپ تاپ‌ها از قبل دارای اتصال به اینترنت بی‌سیم هستند، اما کارت WiFi مستقل می‌تواند به ویژه در چند حالت مفید باشد. به عنوان مثال، این یک روش عالی برای تکمیل سیگنال ضعیف‌تر در هنگام مشکلات اتصال است. در  همچنین می‌توانید یک کارت مودم به تنظیمات اسلات کامپیوتر خود اضافه کنید.

  1. کارت‌های ذخیره سازی و کنترل کننده RAID

یکی از کاربردهای بسیار رایج و مزایای اسلات PCIe، به روزرسانی یا افزودن حافظه محلی جدید است. نصب SSD بر روی مادربرد از طریق اتصال PCIe امکان بهره وری بالاتر را فراهم می‌کند و برای افرادی که دارای پرونده داده بزرگ هستند و به ظرفیت و سرعت نیاز دارند، ایده آل است. همچنین می‌توانید از اتصالات PCIe اضافی برای نصب یک کنترل‌کننده RAID استفاده کنید که می‌تواند ذخیره سازی شما را مدیریت کند.

مقاله پیشنهادی : اسمبل کردن قطعات کامپیوتر

چه انتظاراتی از نسل بعدی اتصالات PCIe دارید؟

بزرگترین و آخرین استاندارد اسلات کامپیوتر PCIe 4.0 است. نسخه 5.0 در سال 2019 رونمایی شد و در سال 2020 اجرا شد، و از نظر فنی به روزترین استاندارد PCIe تبدیل می‌شود. در حالی که 4.0 ظرفیت پهنای باند 64 گیگابایت در ثانیه با 16 گیگابایت بر ثانیه را فراهم می‌کند، 5.0 می‌تواند 128 گیگابایت بر ثانیه را با سرعت 32 گیگابایت بر ثانیه ارائه دهد.

از نظر اجرای کامل، انتظار نداریم که PCIe 6.0 تا سال 2021 یا بعد از آن منتشر شود، اما در حال توسعه است. انتظار می‌رود که با تغییرات معمول نسل مطابقت داشته باشد و ظرفیت پهنای باند دو برابر را با 256 گیگابایت بر ثانیه با سرعت 64 GT / s ارائه دهید. این بدان معناست که عملکرد فناوری در حال افزایش است و سرعت آن بیشتر از هر زمان دیگر به فناوری PCIe مربوط می‌شود.

نتیجه گیری:

اسلات‌های ‌کامپیوتر سریع‌تر از همیشه در حال تغییر هستند و عملکرد با هر به روزرسانی قابل توجه است. در نتیجه، تنظیم و بهبود تجربه شما با به روزرسانی‌های سخت افزاری یا افزونه‌های نسبتاً ساده هرگز آسان نبوده است و اگر می‌خواهید به همه موارد PCIe تسلط داشته باشید، یادگیری بیشتر در مورد مادربردها نیز ضرری نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×