» لپ‌تاپ و نوت‌بوک » نرم افزار تست باتری لپ تاپ
لپ‌تاپ و نوت‌بوک

نرم افزار تست باتری لپ تاپ

1399-08-29 1,311

نرم افزار تست باتری لپ تاپ به چه کار ما می‌آید؟ از اهمیت باتری‌های دستگاه‌های الکترونیکی آگاهی دارید؟ چگونه بفهمیم باتری لپ تاپ سالم است ؟ در این بلاگ همراه ما باشید تا به تمامی این سوالات پاسخ داده شود.

چرا به نرم افزار تست باتری لپ تاپ نیاز داریم؟

باتری‌ها وظیفه تامین برق دستگاه‌های الکترونیکی را بر عهده دارند. متاسفانه باتری‌ها قادر به تامین برق به طور مداوم نیستند. و در طول زمان، از عمر آن‌ها کاسته می‌شود.

متاسفانه، با وجود پیشرفت فناوری و تکنولوژی، همچنان مسائلی از قبیل ظرفیت محدود باتری‌ها وجود دارد که موجب رنجش کاربران در لحظات حساس می‌شود.

به طور کلی، عملکرد باتری لپ‌تاپ در طول زمان کاهش می‌یابد. برخی از باتری‌ها دوام بیشتری دارند و عمر طولانی‌تری خواهند داشت. اما این به معنای ماندگاری ظرفیت باتری تا آخر عمر لپ‌تاپ نمی‌باشد. بنابراین، نیاز است که هر از چند وقت یکبار، به بررسی و تست باتری لپ‌تاپ بپردازید. در ادامه این مطالب، شما را با ترفندها و نرم افزارهای تست باتری لپ تاپ آن آشنا خواهیم کرد.

باتری یک وسیله شیمیایی قابل حمل با منابع محدود است. به دلیل ماهیت آن، ریسپانس ولتاژ پیچیده ای به بار، دما و عمر خود دارد. سلامت باتری هم بر عملکرد دستگاه و هم بر مدت زمان کارکرد آن تأثیر می‌گذارد. به همین دلایل باید سلامت باتری را کنترل کنید.

یک نقطه شروع برای گردش کار مدیریت باتری لپ تاپ خود تحت بارهای کاری و محیط های مختلف بدست آورید. حداکثر ظرفیت باتری با گذشت زمان تغییر می‌کند. در نتیجه ، نشانگر شارژ ممکن است خوانش های متناقض را به شما نشان دهد.

وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌دانید چه موقع باتری را کالیبره کنید. استفاده نادرست از باتری می‌تواند طول عمر آن را کوتاه کند. نظارت بر سلامت باتری شما را قادر می‌سازد برای افزایش طول عمر آن اقدامات اصلاحی را انجام دهید.

این کار می‌تواند به جلوگیری از مشکلات دیگر، مانند شارژ نشدن لپ‌تاپ هنگام اتصال به اینترنت کمک کند.

بلاگ تشخیص اصل بودن لپ تاپ ایسوس ، به شما در تشخیص لپ تاپ ایسوس اصل از فیک، کمک خواهد کرد

نرم افزار های تست باتری لپ تاپ

یک لپ‌تاپ بدون باتری هیچ چیز نیست زیرا این قطعه کیت به دستگاه اجازه می‌دهد تا قدرت لازم را داشته باشد، حتی در صورت عدم اتصال مستقیم به منبع تغذیه. با این حال ، باتری‌های لپ تاپ برای همیشه سالم نیستند ، بنابراین ، همیشه باید سعی کنید یک ابزار مفید در دسترس داشته باشید تا سلامت باتری را آزمایش کنید.

در حال حاضر برنامه تست سلامت باتری لپ تاپ در بازار الکترونیک وجود دارد، اما تشخیص این‌که کدام یک بهتر است آسان نیست. برای کمک به این کار، تصمیم گرفته‌ایم بهترین‌ نرم افزار های تست سلامت باتری لپ تاپ را برای سهولت کار شما لیست کنیم.

با گذشت زمان ، احتمالاً چندین خطا مربوط به باتری خود خواهید دید زیرا دیگر نمی‌تواند شارژ مناسب را تحمل کند. در این زمان ، باید مشخص شود که باتری در حال پایان یافتن عمر خود است یا نه ، اما قبل از این تصمیم‌گیری عظیم ، بهترین قدم برای انجام این کار ، انجام چند حرکت برای تشخیص است.

ویندوز 10 چندین ویژگی جدید با خود به همراه دارد و حالت Battery Saver یکی از آن‌هاست. وقتی این ویژگی در حالت فعال است ، با محدود کردن فعالیت پس زمینه و تنظیمات سخت افزاری ، عمر باتری را حفظ می‌کند.

سپس اطلاعات مربوط به میزان دوام باتری و مدت زمان باقیمانده کاربر را نمایش می دهد. اما اگر به دنبال ابزاری رایگان برای تست باتری لپ تاپ هستید ، ادامه مطلب را بخوانید.

Battery Care

اگر می‌خواهید عملکرد باتری لپ‌تاپ خود را در زمان استفاده بهینه کنید ، BatteryCare یکی از بهترین موارد برای انجام کار است. با استفاده از این ابزار ، از کاربر می‌خواهد هر زمان که تعداد مشخصی از چرخه های تخلیه باتری را کامل کرد ، باتری را کالیبره کند. با اتمام مراحل ، برنامه آخرین باری که کالیبراسیون انجام شده را به خاطر می‌آورد.

این شماره های کالیبراسیون ، تاریخ و موارد دیگر را نشان می‌دهد. برای کسانی که می‌خواهند مقدار زیادی از اطلاعات باتری خود را در یک صفحه مشاهده کنند ، مشکلی نیست زیرا Battery Care این امکان را ایجاد می کند. ، این نرم افزار هم‌چنین هارد دیسک و پردازنده شما را کنترل خواهد کرد ، که افزودنی بدی نیست.

 • اعلان وضعیت باتری کم و بحرانی
 • بسته به وضعیت توان شما می ‌واند به یک طرح نیرو تبدیل شود.
 • برنامه کاملاً با رویدادهای قدرت ویندوز هماهنگ است.

 • فقط خلاصه‌ای از اطلاعات باتری را نشان می‌دهد و استفاده شما از باتری را بهینه می‌کند.
 • هیچ اطلاعات دیگری مانند داده های رویداد ، لاگین ها ، سابقه چرخه شارژ / تخلیه و موارد دیگری در آن وجود ندارد.
 • نصب با برنامه‌های ناخواسته همراه است.

Battery Info View

Battery Info View یک برنامه تست باتری لپ تاپ رایگان است که با اطلاعاتی درباره باتری لپ‌تاپ شما پر شده است. این ابزار دارای دو جز اصلی است. صفحه اول اطلاعات کاملی در مورد باتری، در مورد ظرفیت طراحی شده ، ظرفیت شارژ کامل ، سلامت باتری ، تعداد چرخه شارژ / دیشارژ و موارد دیگر به شما می‌دهد.

صفحه دوم تجزیه و تحلیل دقیق و گزارش از وضعیت قدرت ، زمان رویداد ها ، مقادیر شارژ / تخلیه و موارد دیگر را برای شما فراهم می‌کند. هر زمان رایانه را متوقف می‌کنید یا از سر می‌گیرید ، خط ورود به سیستم جدید اضافه می‌شود. به این ترتیب می‌توانید از سرعت تخلیه باتری مطلع شوید. هم‌چنین می‌توانید اطلاعات باتری را برای ارجاع به یک پرونده TXT یا CSV صادر کنید.

 • اطلاعات دقیق باتری را در یک مکان واحد مشاهده کنید.
 • برای مشاهده تغییرات در ظرفیت باتری می‌توانید ورود به سیستم را چک کنید.
 • به شما امکان می‌دهد پنجره را از بالا روی برنامه های دیگر قرار دهید تا باتری را کنترل کند.

 • نمی‌تواند ورود باتری را با محدوده تاریخ فیلتر کند.
 • هیچ گرافی برای پیش‌بینی میزان فرسودگی باتری در طول زمان به شما نشان نمی‌دهد.

Battery Mon

BatteryMon یکی از برنامه های با کاربرد آسان برای تست نرم‌افزاری باتری لپ‌تاپ شماست که با ارائه نمودار نتایج به دست آمده در زمان واقعی ، میزان شارژ باتری لپ‌تاپ را کنترل می‌کند.

محور Y عمودی سطح شارژ درصدی (0-100٪) و زمان سمپلینگ را در محور X افقی نشان می‌دهد. می توانید فاصله زمانی سمپلینگ را در صفحه پیکربندی تغییر دهید. خط سیاه سطح شارژ فعلی را نشان می‌دهد.

خط آبی خط روند را بر اساس نمونه های برون یابی داده نشان می‌دهد. و خط قرمز مقایسه‌ای با طول عمر آن به شما نشان می‌دهد. برای مقایسه کوتاه مدت ، خط قرمز بیش از حد معمول منحرف می‌شود.

همچنین جزئیات جزئی در مورد میزان تخلیه بار باتری دریافت خواهید کرد. با ادامه استفاده از برنامه ، میزان تخلیه دقیق تر خواهد شد و خواهید فهمید که با بارهای مختلف کار ، سلامتی باتری در حال خراب شدن است.

 • سلامت باتری را با یک نمودار زمانی واقعی تجزیه و تحلیل می‌کند.
 • می توانید اعلان‌ها را برای سطح باتری ، ولتاژ و دما تنظیم کنید.
 • اطلاعات مربوط به میزان شارژ / دشارژ ، مدت زمان باقی مانده روی باتری ، زمان کل و موارد دیگر.
 • عملکرد باتری را برای مراجعه بعدی وارد کنید.
 • مقایسه و اندازه گیری ظرفیت فعلی با داده های جمع آوری شده در گذشته.

 • این برنامه برای تازه کارها پیچیده است.

Battery Cat

Battery Cat یک نرم افزار تست باتری لپ تاپ ساده است که به بررسی شارژ ، ظرفیت و چرخه شارژ باتری می‌پردازد. پنجره اصلی دارای سه بخش است؛ وضعیت شارژ فعلی در مقایسه با ظرفیت فعلی ، اطلاعات مربوط به حالت قدرت ، چرخه های شارژ و ظرفیت شارژ کامل در مقابل ظرفیت طراحی اصلی.

وقتی روی منوی File کلیک می‌کنید ، پنجره History در کنار پنجره اصلی باز می‌شود. می‌توانید مقادیر ظرفیت اخیر را به همراه تاریخ ذخیره کنید. داده‌های هیستوری در آن ذخیره می‌شوند.

C: \ کاربر \ نام کاربری شما \ batterycat \ batterycat.csv

با استفاده از این گزارش داده ، داده‌ها را در یک برنامه صفحه گسترده کپی کنید و سلامت باتری را کنترل کنید. به طور پیش فرض ، Battery Cat هر 10 ثانیه اطلاعات را از باتری می‌خواند. می‌توانید این فاصله را در صفحه Options تغییر دهید.

 • این برنامه تمام اطلاعات باتری را در یک مکان واحد به شما می‌دهد.
 • بدون استفاده از دانش خاصی ، استفاده از داده ها و برون‌یابی آن ساده است.

 • هیچ گزینه فیلتری برای تفکیک داده‌ها در بازه‌های زمانی مختلف یا بارهای کاری وجود ندارد.
 • این برنامه از زمان اجرای GTK در ویندوز استفاده می‌کند. در نتیجه ، شما ممکن است فونت های ریز و تار را تجربه کنید.

سخت افزار کامپیوتر چیست؟ در صورتی که قصد دارید راجع به این موضوع اطلاعات کسب کنید، این بلاگ را از دست ندهید

Smarter Battery

Smarter Battery تنها نرم ‌افزار تست سلامت باتری لپ‌تاپ است که مجموعه کاملی از ابزارها را برای نظارت بر سلامت باتری ، انجام عملیات کالیبراسیون و صرفه جویی در داده‌های عملکرد باتری به عنوان مرجع به شما ارائه می‌دهد. این نرم‌افزار سابقه ظرفیت باتری را در طول چرخه شارژ / دشارژ ، میزان سایش و تعداد چرخه تخلیه را به شما نشان می‌دهد.

صفحه اطلاعات باتری به شما اطلاعات مربوط به ظرفیت کامل باتری در مقابل ظرفیت طراحی ، زمان تخلیه ، شمارش چرخه ، سطح سایش و حالت روشنایی را در هنگام شارژ باتری یا جریان برق AC می‌دهد. صفحه کالیبراسیون تصویر کاملی از عمر باتری شما مانند میزان سایش ، زمان استفاده ، چرخه تخلیه و موارد دیگر را نشان می‌دهد.

این برنامه همچنین به شما پیشنهاد می‌دهد بسته به صفحه‌ای که باز کرده اید ، اطلاعات باتری ، ظرفیت ، داده های کالیبراسیون و موارد دیگر را ذخیره کنید.

مزایا

 • در یک زمان ، می توانید حداکثر چهار باتری از جمله بسته های باتری را کنترل کنید.
 • برای تغییر فاصله زمانی می‌توانید بزرگنمایی یا کوچکنمایی کنید و از دکمه های جهت دار برای حرکت به عقب در زمان استفاده کنید.
 • این نرم‌افزار می‌تواند مکانیسم تخلیه را برای تسریع روند کالیبراسیون شبیه سازی کند.
 • یک عملکرد حالت سبز برای صرفه جویی در مصرف باتری در صورت نیاز وجود دارد.
 • می‌توانید هشدارها را برای باتری کم / بحرانی تنظیم کنید و وقتی کم می شود باتری را در حالت sleep/standby/hibernate قرار دهید.

 • دارای گزینه های زیادی است که در همه جای صفحه پراکنده شده اند.
 • در بعضی مواقع گیج‌کننده می‌شود و می‌تواند با تنظیمات مدیریت داخلی درگیر شود.

پاور 650 وات ایسوس TUF GAMING 650B محصول پیشنهادی بانی نو به شما عزیزان می‌باشد که توصیه می‌کنیم اگر قصد خرید پاور دارید، نگاهی به آن بیاندازید

Power cfg Battery Report

این نرم‌افزار شامل اطلاعات مربوط به عملکرد باتری شما است و به شما امکان می‌دهد کاهش ظرفیت باتری را که به ناچار با گذشت زمان اتفاق می‌افتد مشاهده کنید. برای ایجاد گزارش باتری ، Command Prompt را باز کرده و powercfg / batteryreport را تایپ کنید. این دستور گزارش باتری را در قالب HTML ذخیره می‌کند.

C: \ کاربران \ نام کاربری شما \ battery-report.html

دوبار کلیک کنید تا فایل در مرورگر باز شود. جزئیات زیر را بررسی کنید:

تفاوت بین ظرفیت طراحی و ظرفیت شارژ کامل. شما انتظار کاهش ظرفیت شارژ کامل را دارید. از آنجا که باتری ها به مرور فرسوده می‌شوند ، ظرفیت کامل شارژ کمتر از ظرفیت طراحی خواهد بود. ببینید در چند روز گذشته در حالت‌های مختلف برق ، چه میزان ظرفیت باتری تخلیه شده‌است. هم‌چنین نمودار مصرف باتری را بررسی کنید.

مشاهده کنید که چگونه ظرفیت شارژ کامل در مقایسه با ظرفیت طراحی به تدریج کاهش می‌یابد و به هرگونه مغایرت توجه کنید. دوام باتری را در شارژ کامل و ظرفیت طراحی از زمان خرید لپ تاپ مقایسه کنید و سپس میزان استفاده و مدت زمان باتری و زمانی که رایانه شما با باتری کار می‌کند یا به پریز برق متصل است را نیز مد نظر قرار دهید.

با استفاده از این نوع تست عمر باتری لپ تاپ ، می توانید مشکلاتی را که روی عمر باتری شما تأثیر می‌گذارد شناسایی کنید. اگر این گزارش تفاوت های شدیدی را نشان دهد ، ممکن است لازم باشد یک باتری جدید تهیه کنید.

پاور 700 وات گرین GP700B-HP EVO محصول پیشنهادی بانی نو به شما عزیزان است

چگونه می توان طول عمر باتری خود را افزایش داد؟

نظارت بر سلامت باتری دستگاه کار ساده ای نیست. متغیرها و فاکتورهای زیادی وجود دارد که نمی توان آن ها را در نظر گرفت. با استفاده از این نرم افزار های تست سلامت باتری لپ تاپ می‌توانید حداقل سلامت آن را کنترل کرده و اقدامات طولانی را برای افزایش طول عمر باتری انجام دهید.

به این صورت که با نصب این نرم‌افزار ها به طور مرتب باتری خود و نحوه کارکرد و مدت زمانی را که بدون اتصال به برق می‌تواند کار کند را مد نظر قرار دهید و متناسب با آن در صورت عملکرد بسیار ضعیف به دنبال عوض کردن باتری لپ‌تاپتان باشید.در عین حال ، شما باید دانش خود را نیز با درک فناوری مصرف باتری ، گسترش دهید.

تست باتری لپ‌ تاپ با استفاده از پاورشل ویندوز

گام اول

از طریق پاورشل ویندوز «Windows PowerShell» می‌توانید گزارش باتری لپ‌تاپ «Battery Report» را تهیه نمایید. ابتدا حرف x را همزمان با کلید ویندوز فشار دهید و از صفحه جدیدی که نمایان شده است، گزینه «Windows PowerShell Adm » انتخاب نمایید. در صورت نمایش یک پیام مرتبط با اجازه‌ی تغییر در سیستم، گزینه«Yes»  را تایید کنید.

گام دوم

بعد از باز شدن صفحه‌ فرمان پاورشل، عبارت «powercfg /batteryreport /output “C:\battery-report.html» را کپی و در صفحه باز شده، جایگذاری نمایید و برای اجرای فرمان، گزینه اینتر را انتخاب کنید. در این مرحله، مکان پوشه ذخیره گزارش بر روی کامپیوتر به شما اعلام خواهد شد.

گام سوم

جهت مشاهده گزارش به درایو C مراجعه کنید و پوشه گزارش تست باتری لپ‌تاپ «Battery Report» را انتخاب کنید. فرمت فایل مورد نظر HTML خواهد بود و در صورت کلیک بر روی آن، یک صفحه جدید در مرورگر باز می‌شود.

Battery Report ، خلاصه‌ای از سلامت باتری لپ‌تاپ در اختیار شما قرار می‌دهد و شما را از وضعیت آن آگاه می‌سازد. در ابتدای گزارش، اطلاعات اولیه کامپیوتر و بعد از آن، مشخصات و وضعیت باتری ذکر شده است.

گام چهارم

به بخش Recent usage رفته و تاریخ و ساعت هر چرخه شارژ لپ‌تاپ را بررسی کنید. هر سری که تخلیه باتری اتفاق افتاده است، در این بخش ذخیره شده است. از سوی دیگر، در بخش «Usage history» شاهد تاریخچه کاملی از چرخه‌های شارژ باتری لپ‌تاپ خواهید بود.

گام پنجم

بخش « Battery capacity history » میزان تغییرات ظرفیت  باتری در طول زمان را گزارش می‌کند. در سمت راست این قسمت، میزان ظرفیت اسمی «Design Capacity» نوشته شده است. ظرفیت اسمی در حقیقت میزان ظرفیتی است که باتری برای آن طراحی و تولید شده است.

در سمت چپ «full-charge capacity» شاهد ظرفیت فعلی باتری لپ‌تاپ خواهید بود. توجه داشته باشید که ظرفیت فعلی، به مرور زمان کاهش می‌یابد.

گام ششم

در آخرین مرحله، به بخش «Battery life estimates» مراجعه نمایید. در سمت راست، شاهد مدت زمان ذخیره شارژ باتری براساس ظرفیت اسمی باتری خواهید بود.

در سمت چپ، مدت زمان ذخیره شارژ باتری در واقعیت نمایش داده می‌شود. در انتهای گزارش، آخرین تخمین ذخیره شارژ باتری که مرتبط به وضعیت فعلی باتری است، گزارش می‌شود.

برای مثال، باتری براساس ظرفیت اسمی باید 7:04:05 شارژ را نگه دارد. در صورتی که به مدت 5:02:03 شارژ را ذخیره می‌کند.

تست باتری لپ‌ تاپ براساس دستور مخفی

کد cmd پنهان در ویندوز، روش بعدی تست باتری لپ‌تاپ است که با استفاده از آن، گزارشی از وضعیت سلامت باتری نمایش داده خواهد شد و شاهد کاهش ظرفیت آن در طول زمان خواهید بود.

جهت دسترسی به این اطلاعات باید «Win + R» به طور همزمان بفشارید. سپس، در کادر باز شده عبارت «cmd» تایپ کرده و بر روی «Enter» کلیک کنید.

اکنون کافی است عبارت «powercfg /batteryreport» در ادامه خط چشمک‌زن، تایپ کنید. این کد دستوری باعث ذخیره گزارش در درایو  C می‌شود.

در صورت موفقیت‌آمیز بودن عملیات، پیامی مبنی بر موفقیت در ذخیره در محیط cmd نمایش داده می‌شود.

به فایلی که گزارش در آن ذخیره شده است مراجعه فرمایید و از تفاوت بین ظرفیت طراحی شده و ظرفیت کامل شارژ باتری آگاه شوید.

 تست باتری لپ‌ تاپ با برنامه BatteryInfoView

BatteryInfoView  یک برنامه رایگان جهت تست سلامت باتری لپ‌تاپ است که به راحتی  می‌توانید آن را در گوگل پیدا و نصب کنید. در صفحه اول این برنامه، اطلاعات کاملی از میزان ظرفیت باتری، سلامت باتری، تعداد چرخه تخلیه باتری و ظرفیت شارژ کامل باتری در اختیارتان قرار می‌گیرد.

در صفحه دوم، شاهد گزارشی از تجزیه و تحلیل دقیق برق دریافتی و نکات تکمیلی خواهید بود. در نتیجه، با استفاده از BatteryInfoView  قادر به مشاهده تعداد چرخه شارژ و خالی شدن شارژ باتری خواهید بود.

با استفاده از اکسل یا نوت‌پد قادر به تهیه خروجی از این اطلاعات خواهید بود.

تست باتری لپ‌تاپ با برنامه BatteryMon

BatteryMon، یکی دیگر از برنامه‌های مفید در زمینه تست باتری لپ‌تاپ است. محور Y در نمودار ارائه شده، نشان‌دهنده شارژ 100درصد و محور X ، زمان را به ما نشان می‌دهد. خط سیاه موجود در نمودار، میزان شارژ فعلی را به ما نشان می‌دهد که با بررسی آن به اطلاعاتی از قبیل دلایل کاهش شارژ باتری پی خواهید برد.

تست باتری لپ‌تاپ با برنامه  BatteryBar

ویندوز دارای یک نوار ابزار پیش فرض جهت مدیریت باتری می‌باشد. اطلاعات مربوط به باتری لپ‌تاپ را می‌توانید در این نوار مشاهده فرمایید. با استفاده از «BatteryBar» اطلاعات مهم مربوط به باتری را می‌توانید در یک نگاه و به طور خلاصه، مشاهده کنید. خبر خوب این است که «BatteryBar» فضای زیادی در منابع یا صفحه نمایش کامپیوتر اشغال نمی‌‌کند.

در حقیقت سایز  «BatteryBar» کمی از آیکون پیش فرض باتری ویندوز بزرگ‌تر بوده و با کلیک بر روی آن، شاهد اطلاعات مهمی از قبیل ظرفیت از دست رفته و ظرفیت فعلی باتری خواهید بود.

دقت فرمایید که اطلاعاتی که در این ابزار مشاهده می‌کنید، به کاملی گزارشات ارائه شده در برنامه‌هایی مانند «BatteryInfoView»  نمی‌باشد.

سخن پایانی

بعد از تست سلامت باتری لپ‌تاپ متوجه میزان سلامت باتری خواهید شد. در صورت مشاهده نشانه های خرابی باتری لپ‌تاپ، می‌توانید باتری آن را تعویض نمایید.

از آنجایی که تعویض باتری در برخی از مدل‌های لپ‌تاپ، به خصوص اولترابوک‌ها، کار آسانی نیست، ظرفیت باتری و طول عمر آن، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مورد بررسی در هنگام تهیه laptop می‌باشد.

تحت هیچ شرایطی به دلیل ارزان قیمت‌تر بودن، به سراغ باتری‌های غیررسمی و غیراستاندارد نروید. استفاده از باتری‌های تقلبی و غیراستاندارد، بسیار خطرناک بوده و احتمال انفجار لپ‌تاپ و خرابی سایر قطعات را افزایش می‌دهند.

همچنین، بهتر است که قبل از خرید باتری دستگاه، مدل و شماره سریال لپ‌تاپ‌تان را بررسی نمایید و باتری را متناسب با مدل لپ‌تاپ انتخاب نمایید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×