» لپ‌تاپ و نوت‌بوک » فلت لپ تاپ چیست و چه مزایایی دارد؟
لپ‌تاپ و نوت‌بوک

فلت لپ تاپ چیست و چه مزایایی دارد؟

1400-01-07 854

کابل‌های فلت لپ تاپ چیست؟

فلت لپ تاپ امکان طراحی فشرده‌ هادی‌های الکتریکی و لوله‌ها‌، قرار دادن نیرو‌، سیگنال‌، فیلم‌، داده‌ها و حتی لوله‌های پنوماتیک را در یک مشخصات مسطح فراهم می‌کنند. کابل‌های فلت به دلیل طراحی صاف و جمع و جورشان‌، انعطاف پذیرتر از نمونه‌های گرد خود هستند‌، خصوصاً در کاربردهای با انعطاف پذیری بالا مانند ربات‌ها‌ و تجهیزات پردازش خودکار.

این انعطاف پذیری را می‌توان به این واقعیت نسبت داد که کابل‌های فلت به طور مساوی و در همان صفحه خم می‌شوند و باعث کاهش پیچش و فشار وارد شده بر روی کابل‌های گرد می‌شوند.کابل‌های فلت لپ تاپ می‌توانند در فضاهای فشرده و جمع و جور قرار بگیرند و برای ده‌ها میلیون چرخه طراحی شده اند.

هادی‌ها در کابل‌های فلت با فاصله ی یکسانی برای پیمایش فاصله‌ی مساوی دارند. اما در کابل گرد‌، سیم‌ها به داخل کابل می‌پیچند و می‌چرخند‌، بنابراین فاصله و طول مسیر متفاوت است و به طور مداوم تغییر می‌کند.

نتیجه این است که کابل‌های فلت عملکرد الکتریکی قابل توجهی بهتر از کابل‌های گرد دارند‌، از جمله سرعت سیگنال سریع‌تر‌، انحراف کمتر و ظرفیت حمل جریان بالاتر‌( به دلیل مسیر ثابت و مستقیم برای جریان الکتریکی در یک کابل تخت ).

اطلاعات کابل‌های فلت لپ تاپ

فلت لپ تاپ در لپتاپ و سایر محصولات الکتریکی و الکترونیکی برای اتصالات داخلی از Data Rate تا 1 گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند. آن‌ها از‌هادی‌های بسیار رشته ای و عایق بندی شده جداگانه تشکیل شده اند که به صورت موازی قرار می‌گیرند و سپس به صورت یک روبان تخت و انعطاف پذیر ذوب می‌شوند. کابل‌های فلت را کابل های روبان یا FFC (کابل‌های تخت انعطاف پذیر) نیز می‌نامند.

مزایای فلت لپ تاپ

فلت لپ تاپ بار مکانیکی را در عرض کل کابل توزیع می‌کند‌، باعث کاهش اتلاف گرما و از بین رفتن نیاز به‌هادی‌های بزرگ می‌شود. برخلاف کابل‌های سیم گرد معمولی‌، آن‌ها به مواد عایق اضافی‌، مواد پرکننده و نوارها نیازی ندارند. از آنجا که فاصله‌هادی ثابت است مشخصات الکتریکی مانند امپدانس‌، خازن‌، تاخیر زمانی‌، مکالمه متقاطع و میرایی ثابت می‌مانند.

 • مشخصات فنی

هنگام انتخاب فلت لپ تاپ، توجه به مشخصات مربوط به‌هادی‌ها‌، مواد عایق‌، گام و محافظ کابل مهم است.

 • هادی‌ها

این کابل از سیم یا ترکیبی از سیم‌ها تشکیل شده است که عایق نیستند و عبور جریان الکتریکی را از طریق کابل تسهیل می‌کنند. مشخصات مربوط به‌هادی شامل مواد‌، اندازه و تعداد ‌هادی‌ها است.

 •  مواد رسانا شامل فلزات رسانای مختلف است. مس پرکاربردترین ماده است و دارای مقاومت در برابر خوردگی عالی و هدایت حرارتی بالا‌ است اما نسبت مقاومت به وزن نسبتاً کم است. چگالی آلومینیوم نسبت به مس کمتر است و غالباً به عنوان‌ هادی برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 •  اندازه ‌هادی در سیم سنج آمریکایی (AWG) در ایالات متحده اندازه گیری می‌شود. هرچه عدد سنج بیشتر باشد‌، قطر کوچکتر و سیم نازک است. سیم‌های ضخیم مقاومت کمتری دارند و توانایی حمل جریان بیشتر را دارند. خارج از ایالات متحده‌،‌ هادی‌ها در 2mm اندازه گیری می‌شوند.
 • تعداد ‌هادی‌ها معمولاً با توجه به کاربرد کابل فلت لپ تاپ مورد نظر تعیین می‌شود.
 • مواد عایق

تامین‌کنندگان با استفاده از انواع مواد عایق فلت لپ تاپ را تولید می‌کنند تا نشت جریان از‌ هادی را کاهش دهند. کاربرد کابل در هنگام انتخاب مواد عایق بسیار مهم است.

 •  نئوپرن یک لاستیک مصنوعی است که برای کاربردهای شیمیایی مناسب است که در برابر روغن‌، شعله‌های آتش و مواد شیمیایی مقاوم است.
 •  لاستیک سیلیکون انعطاف پذیری بالاتری را ایجاد می‌کند اما فاقد مقاومت در برابر مایعات است.
 • ترموپلاستیک یک ماده عایق عالی است. پلی اتیلن (PE)‌، پلی پروپیلن‌، پلی وینیل کلراید (PVC)‌، تفلون و انواع مواد ترموپلاستیک هستند. در حالی که هر ماده مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارد‌، اما اکثر آن‌ها انعطاف پذیری بالایی دارند و مقاومت در برابر رطوبت یا مواد شیمیایی را ایجاد می‌کنند.

مقاله پیشنهادی : تعریف کامپیوتر و اجزای آن

 • محافظ

در کابل‌های فلت لپ تاپ ممکن است نوعی ماده محافظ الکترومغناطیسی وجود داشته باشد که در اطراف کابل در زیر محفظه خارجی پیچیده شده است. محافظ برای جلوگیری از تأثیر نویز الکتریکی بر روی سیگنال منتقل شده و کاهش تابش الکترومغناطیسی از خود کابل است. محافظ معمولاً از بافتی فلزی‌، نوار فلزی یا بافتنی فویل تشکیل شده است.

 • قابلیت اطمینان

سادگی فلت لپ تاپ با رسانای موازی بسیاری از منابع رایج خطای سیم و سوء عملکرد را از بین می‌برد. ثبت‌ هادی‌ها با اتصال یا برد خاتمه دهنده یک به یک است تا انتساب تماس تقریباً خودکار باشد.

 • کاهش وزن

استفاده از کابل فلت اغلب مقدار زیادی از وزن سیم معمولی را از بین می‌برد. مواردی مانند مواد عایق اضافی‌، مواد پرکننده و نوارها مورد نیاز نیست. علاوه بر این‌، ساختار کابل فلت کامپوزیتی از نظر مکانیکی چنان محکم است که برای استحکام داشتن‌ هادی‌های بزرگ لازم نیست. سطح مقطع مس می‌تواند به میزان مورد نیاز برای حمل بار فعلی یا تأمین نیاز به افت ولتاژ کاهش یابد.

 • کارایی فضا

حذف عایق بندی غیر ضروری‌، پرکننده‌ها و نوارها‌، حجم عمده و فیزیکی سیم فلت لپ تاپ را کاهش می‌دهد. علاوه بر این‌، مشخصات کم آن‌ها را قادر می‌سازد تا از فضای معمول استفاده نکنند. یک سطح مقطع مستطیل شکل به کابل‌های تخت اجازه می‌دهد تا روی هم قرار بگیرند‌.

 • انعطاف پذیری

فلت لپ تاپ هنگامی‌که در سطح مقطع نازک خود خم شود‌، بسیار انعطاف پذیر است. این انعطاف پذیری در مواردی که انعطاف پذیری مداوم یا زیاد لازم است‌، مورد استفاده قرار گرفته می شود.

 • قدرت بیشتر

با این واقعیت که همه ‌هادی‌ها و عایق‌ها به طور یکسان بارهای کششی را تقسیم می‌کنند‌، مقاومت افزایش می‌یابد.

مقاله پیشنهادی : چگونه دو کامپیوتر را بهم وصل کنیم؟

 • خصوصیات الکتریکی سازگار

از آنجا که فاصله ‌هادی و کابل فلت لپ تاپ ثابت است‌، مشخصات الکتریکی با امپدانس‌، خازن‌، اندوکتانس‌، تاخیر زمانی‌، تداخل متناوب و میرایی سازگار است.

 • ظرفیت حمل و نقل بیشتر

کابل های فلت لپ تاپ نسبت سطح مشابه کابلهای گرد خود حجم کمتری دارند‌، در نتیجه کارایی بالاتری در اتلاف گرما دارند. این اجازه می‌دهد تا سطح جریان بالاتر برای افزایش درجه حرارت داده شده و مقطع‌هادی به وجود آید.

 • سهولت در کار

کابل فلت لپ تاپ به راحتی تا می‌خورد و خم می‌شود‌، مطابق با قسمت نصب شده است‌، به راحتی با گیره‌، چسب یا نوار دو رو محکم می‌شود و مشکلات نصب و اتصال در ارتباط با کابل کشی سیم دور را برطرف می‌کند. هادی قابل مشاهده در یک موقعیت ثابت درون دی الکتریک‌، کدگذاری‌، بازرسی و ردیابی مدار را ساده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×