» آموزشی » ارز دیجیتال استورج (storj) چیست؟
آموزشی

ارز دیجیتال استورج (storj) چیست؟

1400-03-02 60298

ارز دیجیتال استورج (storj) چیست؟

ارز دیجیتال استورج یک توکن اتریوم و یکی از چندین سیستم عامل ذخیره سازی ابر رمزنگاری شده‌، به هر رایانه ای اجازه می‌دهد تا فضای‌‌ هارد دیسک استفاده نشده را به کاربرانی که قصد ذخیره فایل‌‌ها را دارند اجاره دهد.

به این ترتیب‌، می‌توانید Storj را به عنوان جایگزینی برای سیستم عامل‌‌های ذخیره سازی ابری مانند موارد ارائه شده توسط آمازون یا گوگل در نظر بگیرید. با این حال‌، به جای اینکه یک شرکت مالک و نگهدارنده این نرم‌افزار باشد‌، Storj برای مدیریت ذخیره اطلاعات خود به نرم افزار و شبکه ای از رایانه‌ها اعتماد می‌کند.

استورج کریپتوکارنسی است که به کاربران اجازه می‌دهد برای ذخیره فایل‌های خود به سایر کاربران شبکه مبلغی پرداخت کنند. به همین ترتیب‌، کاربرانی که به دنبال فروش بیش از حد ظرفیت ذخیره سازی و پهنای باند هستند می‌توانند با پذیرش STORJ پول اضافی از این منابع کسب کنند.

در طی این فرآیند‌، Storj درخواست‌‌هایی را به اپراتورهای نود ارسال می‌کند‌، آن‌ها باید اثبات رمزنگاری ارسال کنند که داده‌‌ها هنوز در اختیار آن‌ها است. با دریافت این مدرک‌، نود‌‌ها برای ذخیره و نگهداری فایل، هزینه‌ای دریافت می‌کنند.

فرایند حسابرسی برای به حداکثر رساندن کیفیت ذخیره سازی در شبکه طراحی شده است و تاکنون‌، به نظر می‌رسد که موفق به ساخت جایگاهی خاص شده است. Storj ادعا می‌کند که ظرفیت شبکه بیش از 100 پتابایت دارد و تا پایان 2020‌، بیش از 6000 نود فعال ذخیره اطلاعات دارند.

مقاله پیشنهادی : تفاوت توکن و کوین

Storj چگونه کار می‌کند؟

سه مولفه اصلی در تأمین انرژی شبکه ارز دیجیتال استورج نقش دارند.

این شامل:

 • گره‌‌های ذخیره سازی به کاربران اجازه می‌دهد فضای اضافی را در‌‌هارد دیسک خود اجاره کنند و با اطمینان از هزینه داده‌‌ها را برگردانند.
 • Uplinks  بر روی دستگاه مشتری اجرا شده و پرونده‌‌ها را در شبکه بارگذاری می‌کند. لینک‌های اضافه شده همچنین برای ذخیره و بازیابی داده‌‌ها با سایر جفت‌ها هماهنگ می‌شوند.
 • ماهواره‌‌ها هماهنگی ترافیک بین گره‌‌های ذخیره سازی و آپ لینکه ا. ماهواره‌‌ها وظیفه ذخیره فراداده‌، ایمن نگه داشتن گره‌‌های ذخیره سازی و توزیع پرداخت‌‌ها را دارند. هر کاربر یک حساب کاربری در ماهواره دارد.

بخش‌ها و نوارها

هنگامی‌که uplink کاربر از ماهواره خود اجازه ذخیره اطلاعات در شبکه را دریافت می‌کند‌، ارز دیجیتال استورج فرایندی به نام تقسیم بندی را طی می‌کند. در طی این فرآیند‌، فایل‌‌ها فشرده می‌شوند‌، رمزگذاری و پس از آن خرد می‌شوند‌، به این معنی که آن‌ها به بخش‌ها و نوارهای زیادی تقسیم خواهند شد.

سپس نوارهای پرونده‌‌های اصلی در شبکه توزیع و ذخیره می‌شوند. برای رمزگشایی و بازیابی پرونده‌‌های خود‌، کاربران باید همان کلید خصوصی را که برای فشرده سازی و رمزگذاری پرونده‌‌های آن‌ها استفاده می‌شود‌، فراهم کنند. نکته قابل توجه‌ این است که اگر قطعه ای به اندازه کافی کوچک باشد‌، به احتمال زیاد در ماهواره ذخیره می‌شود‌، نه در گره ذخیره سازی.

ارز دیجیتال استورج در تلاش برای دستیابی به چه چیزی است؟

برای اینکه بتوانید در نهایت ارائه‌دهندگان غالب ذخیره سازی ابری مانند Google و Amazon را به چالش بکشید‌، Storj برای طراحی چالش‌‌های مختلف باید آماده باشد. حال بیایید بررسی کنیم که اهداف این ارز دیجیتال چیست.

 • هزینه‌‌های پایین‌تر‌‌

هزینه‌‌های زیربنایی فعلی ایجاد شده توسط سیستم‌‌های ذخیره سازی متمرکز می‌تواند توسط مدل غیرمتمرکز ارائه شده توسط Storj کاهش یابد. Storj با تمرکززدایی امیدوار است پلتفرم خود را به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه برای ذخیره سازی ابری ارائه دهد.

با حذف نیاز به راه اندازی مراکز داده‌، کاهش هزینه‌‌های وعده داده شده توسط Storj باید قیمت‌‌های فعلی ارائه شده توسط ارائه دهندگان ذخیره سازی متمرکز را حداقل 1/3 کاهش دهد.

این مهم باید با کاهش هزینه‌‌های نگهداری‌، پهنای باند و تاسیسات برق از طریق استفاده از آنچه تیم Storj به عنوان منابع ذخیره سازی کم استفاده در شبکه توصیف می‌کند‌، محقق شود.

این موارد به ویژه برای مشاغل کوچک که به ذخیره سازی احتیاج دارند اما هنوز ظرفیت و بودجه لازم برای ساخت و نگهداری مراکز داده تمام عیار‌، دیسک سخت و غیره را ندارند بسیار مفید است.

 • فضای ذخیره سازی امن و خصوصی بیشتر
 • مدل ذخیره سازی پیشنهاد شده توسط ارز دیجیتال استورج به روشی مشابه اینترنت خود کار خواهد کرد‌، به این معنا که هیچ کنترل واحدی روی میلیارد‌ها دستگاه مورد استفاده نخواهد داشت. در واقع‌، این داده‌‌ها به طور متمرکز بوده و برای ذخیره سازی به چندین ارائه دهنده جهانی که شبکه ای از مراکز داده را اداره می‌کنند‌، سپرده می‌شود.
 • امنیت و حریم خصوصی با رمزگذاری end to end که به وسیله آن فقط به دارندگان فایل‌ها امکان دسترسی به داده‌‌هایشان داده می‌شود‌، به جای اینکه شرکت‌‌ها بر اسناد خود نظارت کامل داشته باشند‌، تضمین می‌شود. در عین حال‌، توزیع جهانی پرونده‌‌های ارائه شده توسط Storj نیز به عنوان یک راه حل مطمئن‌تر در مقایسه با ذخیره سازی متمرکز‌تر‌، ارتقا می‌یابد.
 • مقیاس گذاری بهتر

در دوره افزایش تقاضا برای منابع ذخیره داده‌، ارز دیجیتال استورج نوید مدل مقیاس پذیری انعطاف پذیرتری را می‌دهد. ذخیره داده‌‌های بزرگ ممکن است در زمانی که کل اقتصاد‌ها به استفاده موثر آن‌ها اعتماد می‌کنند‌، چالش برانگیز باشد. Storj در ادامه شبکه‌ای را طراحی کرد که قول می‌دهد تقاضای ذخیره سازی سریع‌تر داده‌‌ها و فرمت‌‌های بزرگتر را برآورده سازد‌، در حالی که فضای کافی را متناسب با تقاضای عمومی ‌باقی می‌گذارد.

Storj با کمک فن آوری خرد کردن‌، رمزگذاری و توزیع داده‌‌ها در بین گره‌‌ها، امیدوار است که بتواند سیستم‌‌های ذخیره سازی پیش فرض سنتی را پشت سر بگذارد و عملکرد و قابلیت اطمینان بهتری را ارائه دهد.

Storj همچنین می‌خواهد خود را به عنوان بستر انتقال رسانه و پشتیبان معرفی کند. توسعه دهندگان Storj فراتر از فضای ذخیره سازی ابری تجاری‌، در حال کار بر روی ارائه خدمات اضافی برای سیستم عامل خود هستند. پشتیبانی ذخیره سازی طولانی مدت باید آن را برای ایجاد بایگانی و ذخیره‌سازی پرونده‌‌های پشتیبان و بازیابی برای اهداف نظارتی یا انطباق مناسب کند. در همان زمان‌، Storj می‌خواهد با پشتیبانی از ذخیره سازی مقادیر زیادی از فایل‌‌های ویدیویی‌، صوتی‌، عکس و سایر موارد‌، به یک پلتفرم تحویل محتوای رسانه‌ای با اهداف عمومی ‌تبدیل شود. آن‌ها براساس ماهیت تقسیم شده و توزیع شده برای بارگیری همزمان در دسترس خواهند بود.

 • سیستم‌‌های  حذف و اضافه در Storj

سیستم خرد کردن اجرا شده توسط Storj با خطرات زیادی روبرو است که سازندگان مجبور شدند با استفاده از فناوری‌‌های مناسب با آن مقابله کنند. با دانستن اینکه قطعات پرونده در رایانه‌‌های مختلف در بستر Storj توزیع می‌شود‌، ممکن است کاربران تعجب کنند که پس از تصمیم سایر کاربران برای قطع استفاده از Storj یا خاموش کردن سیستم‌‌های خود به هر دلیلی‌، چه اتفاقی می‌افتد. به منظور جلوگیری از عدم دسترسی به فایل‌‌های مورد نظر‌، پلت فرم Storj یک سیستم افزونگی را در شبکه خود پیاده سازی کرده است:

این سیستم مبتنی بر استفاده از اصطلاحاً خرده پارتی است. Storj به کاربران کمک می‌کند تا قدرت افزونگی را برای هر فایلی که بارگذاری می‌کنند تعیین کنند و پارتیشن‌‌های برابری ایجاد کنند. بر این اساس‌، سیستم قرار است از شبکه در برابر از بین رفتن ناخواسته پرونده‌‌ها محافظت کند.

در عین حال‌، نگرانی‌‌هایی وجود دارد که ممکن است سیستم افزونگی Storj باعث کند شدن شبکه شود. به منظور جلوگیری از این امر‌، شبکه مجموعه ای از قوانین را برای حذف پرونده‌‌هایی ارائه کرده است که به عنوان بخشی از سیستم افزونگی بار‌ها تکرار می‌شوند.

 • محافظت از فایل در ارز دیجیتال استورج

یکی از تفاوت‌های کلیدی در جدا کردن شبکه ارز دیجیتال استورج از سیستم‌های مبتنی بر تورنت‌، رمزگذاری هر قطعه از فایل مورد نظر است. این سیستم برای کاهش خطرات دسترسی غیرمجاز کاربران به پرونده‌‌هایی که به عنوان بخشی از خرد کردن سیستم عامل توزیع می‌شوند‌، راه اندازی شد. از آنجا که داده‌‌ها با کلید خصوصی کاربر در دستگاه خود رمزگذاری می‌شوند‌، از اینکه میزبان داده‌‌ها یا “farmers” بدانند یک پرونده کامل در واقع چه چیزی است‌، جلوگیری می‌شود.  هکرهای بالقوه که می‌خواهند به یک فایل مورد نظر دسترسی غیرقانونی داشته باشند‌، باید تمام خرده ریزهای آن را پیدا کنند‌، که بدون کلید خصوصی به سختی امکان پذیر است.

مقاله پیشنهادی : بهترین استخر استخراج بیت کوین

نقش STORJ Token

ارز دیجیتال استورج ارزی است که با آن عملیات پرداخت در بستر Storj مدیریت می‌شود. هزینه‌‌های پرداخت شده توسط مستاجر به وجوهی تبدیل می‌شود که farmer برای تأمین منابع ذخیره سازی و پهنای باند سیستم عامل اصلی دریافت می‌کند.

برای اطمینان از اینکه پرداخت‌‌ها به آدرس درست رسیده اند‌، Storj از کشاورزان خواسته است که وجود خرده‌‌هایی که برای آن‌ها ارسال می‌شود را بررسی کنند. Storj یک سیستم ممیزی و تأیید فایل دارد که شامل ارسال درخواست برای کشاورزان است که آن‌ها باید به آن‌ها پاسخ دهند. این سیستم اثبات قابلیت بازیابی نام دارد و متکی به ارسال به کشاورزان به صورت ساعتی است. آن‌ها فقط درصورتی که خرده‌‌های نگهداری شده روی ‌‌هارددیسک دست نخورده باقی بمانند‌، می‌توانند پاسخ دهند. در صورت تلاش برای تغییر یا حذف فایل مورد نظر‌، تمام پرداخت‌‌ها به طور خودکار متوقف می‌شود. برای گسترش سیستم موجود، Storj در تلاش است تا یک سیستم اعتبار ویژه ایجاد کند.

پیش بینی قیمت STORJ

چه اتفاقی برای بازار STORJ در طولانی مدت خواهد افتاد؟

تخمین می‌زنند که در سال‌های آینده قیمت ارز دیجیتال استورج افزایش یابد و از متوسط 2.05 دلار در 2021 به 2.44 دلار در 2022 و 4.25 دلار تا 2025. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که قیمت در اواخر دهه نیز با افزایش 6.17 دلار در 2028 ادامه خواهد داشت .

مقاله پیشنهادی : تفاوت اتریوم و بیت کوین

مریم جهانبخشی

سلام، مریم جهانبخش هستم عاشق نوشتن تو هر زمینه بخصوص تکنولوژی سعی می‌کنم، امروز بهتر از دیروز بنویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×