بانی نو
No products in the cart.

تفاوت اتریوم و بیت کوین

تفاوت اتریوم و بیت کوین

تفاوت اتریوم و بیت کوین

تفاوت اتریوم و بیت کوین در چیست ؟ اتریوم بدون شک دومین ارز دیجیتال محبوب پس از بیت کوین (BTC) است. در واقع ، مقایسه بیت کوین با اتریوم به عنوان دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ با محدودیت بازار طبیعی است. ارزهای رمزپایه توسط هیچ مرجع و مرکزی کنترل نمی شوند  و این امر باعث می‌شود آنها از نظر فنی در برابر مداخله یا بهره برداری دولت مقاوم باشند.

اتر و بیت کوین از بسیاری جهات به یکدیگر شبیه هستند: هر کدام ارز دیجیتالی هستند که از طریق صرافی‌های آنلاین معامله می‌شوند و در انواع مختلف کیف پول‌های رمزپایه ذخیره می‌شوند. هر دوی این‌ها غیرمتمرکز هستند، یعنی توسط بانک مرکزی یا مقامات دیگر صادر یا تنظیم نشده اند. هر دو از فناوری توزیع شده موسوم به بلاکچین استفاده می‌کنند. با این وجود، تمایزهای اساسی بسیاری نیز بین این دو ارز رمزپایه با توجه به محدودیت بازار وجود دارد. اگر قصد سرمایه گذاری در یکی از ارزهای رمزپایه را دارید  باید تفاوت بیت کوین و اتریوم را بدانید.

مقاله پیشنهادی : استخراج بیت کوین با آیفون

 

تفاوت اتریوم و بیت کوین

بیت کوین :

در ژانویه 2009 ، ساتوشی ناکاموتو ، ایده‌ای را که مطرح کرده بود، عملی کرد و یک سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر که می توانست بدون نیاز به یک مرجع مرکزی و با خیال راحت کار کند راه اندازی کرد. مفهوم ارز رمزپایه یا پول بدون شکل فیزیکی با بیت کوین متولد شد.

هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد. اگرچه بیت کوین اولین تلاش برای تهیه ارز آنلاین از این نوع نبود ، اما در اولین تلاش خود موفق‌ترین بود و تقریباً برای همه ارزهای رمزپایه که طی دهه گذشته توسعه یافتند ، به نوعی به عنوان آغازگر شناخته می شود. با گذشت سال‌ها ، مفهوم ارز مجازی و غیرمتمرکز در بین نهادهای نظارتی و نهادهای دولتی مورد قبول واقع شد.

ارز رمزنگاری شده توانسته است جایگاه ویژه‌ای برای خود ایجاد کند و علی رغم اینکه مرتبا مورد بررسی و بحث قرار می‌گیرد، همچنان با سیستم مالی همزیستی دارد. مهمترین جنبه بیت کوین این است که به شخصی بودن هویت افراد هنگام ارسال و دریافت پول پایبند است.

 

اتریوم :

اتریوم بزرگترین و شناخته شده‌ترین چارچوب نرم افزاری غیر متمرکز را دارد که در ژوئیه 2015 راه اندازی شد. ویتالیک بوترین، یک نوجوان روسی-کانادایی، اتریوم را اختراع کرد. اتریوم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) را فراهم می‌کند و بدون هیچ گونه خرابی، تقلب، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا می‌شود و همراه با زبان برنامه نویسی مخصوص خود است که روی یک بلاکچین اجرا می‌شود و توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های توزیع شده را اجرا کنند.

در سال 2014 ، اتریوم پیش فروش اتر را آغاز کرد. اتر توسط توسعه دهندگان برای ساخت و اجرای برنامه‌ها بر روی سیستم عامل استفاده می‌شود.

مقاله پیشنهادی : تفاوت توکن و بیت کوین

 

فرق بیت کوین و اتریوم

شبکه‌های بیت کوین و اتریوم از لحاظ فنی از بسیاری جهات با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال ، معاملات در شبکه اتریوم ممکن است حاوی کد اجرایی باشد ، در حالی که داده‌های پیوست شده در معاملات شبکه بیت کوین معمولاً فقط برای یادداشت برداری هستند.

از دیگر تفاوت‌های اتریوم و بیت کوین می‌توان به زمان بندی بلوک و الگوریتم‌هایی که روی آنها اجرا می‌شود اشاره کرد، اتریوم از ethash استفاده می‌کند در حالی که Bitcoin از SHA-256 استفاده می کند.

از همه مهمتر ، شبکه‌های بیت کوین و اتریوم با توجه به اهداف کلی آنها متفاوت هستند. بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارزهای ملی ایجاد شده و قصد دارد که وسیله مبادله و ذخیره ارزش باشد در حالی که اتریوم  به عنوان بستری برای تسهیل قراردادهای تغییر ناپذیر در نظر گرفته شده است.

BTC و ETH هر دو ارز دیجیتال هستند، اما هدف اصلی اتر این نیست که خود را به عنوان یک سیستم پولی جایگزین معرفی کند ، بلکه هدف آن تسهیل و کسب درآمد از قراردادهای هوشمند  و برنامه غیرمتمرکز (dapp) است.

اتریوم  از لحاظ تئوریک نباید با بیت کوین رقابت کند. با این حال ، محبوبیت اتر آن را به رقابت با تمام ارزهای رمزپایه سوق داده است، به ویژه از دیدگاه معامله گران. اتر از ابتدای تولد خود یعنی اواسط سال 2015، در رتبه بندی برترین ارزهای رمزپایه با محدودیت بازار پشت سر بیت کوین قرار داشت.

به خاطر داشته باشید که اکوسیستم اتر بسیار کوچکتر از بیت کوین است. از ژانویه 2020 ، حد مجاز بازار اتر کمتر از 16 میلیارد دلار بود، در حالی که بیت کوین تقریباً 10 برابر بیش از 147 میلیارد دلار است.

اصلی‌ترین تفاوت اتریوم و بیت کوین این است که بیت کوین صرفاً یک ارز است، در حالی که اتریوم یک فناوری دفتری است که توسط کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیت کوین و اتریوم هر دو مبتنی بر یک فناوری هستند، اما اتریوم بسیار قدرتمندتر است. اگرچه بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت نظیر به نظیر عالی عمل می‌کند اما اتریوم در زمان توسعه برنامه‌های توزیع شده و قراردادهای هوشمند می درخشد.

اتریوم بدون شک سریعتر از بیت کوین است و انجام معاملات به طور معمول چند ثانیه طول می‌کشد . سایر ارزهای رمزپایه را می توان در شبکه Ethereum با استفاده از همان پروتکل Ether ایجاد کرد و روی بلاکچین‌های مختلفی توزیع کرد که می توانند دولتی یا خصوصی باشند.

فرق اتریوم و بیت کوین

نتیجه گیری :

تفاوت اصلی اتریوم و بیت کوین در هدفشان است . بیت کوین به عنوان یک ارز جایگزین یا ارز دیجیتال مطرح می‌شود و اتریوم از طریق وسیله نقلیه ارزی خود قراردادها و برنامه‌های نظیر به نظیر را تسهیل می‌کند. میانگین زمان بلوک بیت کوین حدود 10 دقیقه است در حالی که اتریوم فقط در 12 ثانیه کامل می‌شود.

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*