» لپ‌تاپ و نوت‌بوک » گارانتی لپ تاپ و شرایط آن
لپ‌تاپ و نوت‌بوک

گارانتی لپ تاپ و شرایط آن

1400-03-01 3,184

بخشی از سرمایه‌ای که برای خرید یک لپ تاپ پرداخت می‌کند، برای گارانتی لپ تاپ است. به این معنی که یک کمپانی گارانتی، در ازای دریافت پول، کیفیت لپ تاپ را تضمین می‌کند و در صورت خرابی لپ تاپ، این کمپانی موظف است به شکل رایگان، تعمیرات لپ تاپ را انجام دهد. اما مواردی هست که شامل گارانتی شده و برخی دیگر، شامل گارانتی نمی‌شود.

در این بلاگ قصد داریم نکات مربوط به گارانتی لپ تاپ و تمامی قوانینی که بر آن حاکم است را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

گارانتی لپ تاپ

ضمانت کالا تضمینی است که سازنده کالا به مشتریان خود ارائه می‌دهد. ضمانت شامل شرایط دستگاه می‌شود و سیاست‌هایی که سازنده در صورت تعمیر یا تعویض محصول در صورت خراب شدن یا مشکل تولید، اتخاذ می کند.

هر فروشنده لپ تاپ نوعی ضمانت را برای محصولات خود ارائه می‌دهد ، اما این گارانتی‌ها با هم برابر نیستند ، به همین دلیل هنگام خرید یک محصول ، باید بدانید که ضمانت شما چه چیزی را پوشش می‌دهد.

به طور کلی ، گارانتی لپ تاپ تحت شرایط و ضوابط خاص خود کار می‌کند ، بسته به این که لپ تاپ خود را با کدام مارک خریداری کرده‌اید. یک تولید کننده معمولی لپ تاپ ، مانند اپل ، Alienware ، Dell و HP یک سال ضمانت ارائه می‌دهد.

بعد از آن مدت زمان ، همه سوعملکردها بخشی از مسئولیت و هزینه‌های شما می‌شود. مشکل این است که ضمانت نامه‌ها پر از اصطلاحات قانونی هستند که تعداد کمی از مردم آن را می‌خوانند و حتی تعداد کمی از آنها درک می‌کنند.

بسیاری از این شرکت‌ها با پرداخت هزینه اضافی پوشش گسترده‌ای را ارائه می‌دهند . وقتی بیشتر مردم می‌شنوند تحت ضمانت هستند ، تصور می‌کنند که از هر اتفاق بدی برای سیستمشان در امان هستند.  گارانتی لپ تاپ در زمینه محافظت از آن بسیار محدود است. بنابراین اولین قدم برای خرید لپ تاپ باید مطالعه و مقایسه ضمانت نامه‌ها باشد. قبل از خرید لپ تاپ خود باید بدانید که چه نوع سرویس تعمیراتی به شما تعلق می‌گیرد.

گارانتی لپ تاپ

ضمانت نامه چه مدت طول می کشد؟

استاندارد صنعت برای گارانتی در لپ تاپ‌های جدید یک ساله است. دستگاه‌های مرمت شده نیز شامل گارانتی هستند اما به طور معمول دوره‌های گارانتی را از سه ماه تا یک سال ارائه می‌دهند.

وقتی ادعای گارانتی ارائه می‌شود ، دستگاه‌ها معمولاً به نزدیکترین انبار تولیدی فرستاده می‌شوند که در آن اعتبار ادعای ضمانت مشخص می‌شود و پس از پذیرش ، تعمیرات به صورت رایگان برای مصرف کنندگان انجام می‌شود. ضمانت‌های تمدید شده و برنامه‌های خدمات خرده فروشی اغلب به قیمت خرید لپ تاپ جدید شما می‌افزاید. برخی از تولید کنندگان لپ تاپ ضمانت نامه‌های طولانی مدت ارائه می دهند.

مقاله پیشنهادی : چگونه تشخیص دهیم لپ تاپ نو است یا کارکرده؟

شرایط گارانتی لپ تاپ چیست؟

بیشتر ضمانت‌های تولید کننده ، محصول شما را در برابر نقص‌ها پوشش می‌دهند. اساساً ، اگر لپ تاپ به دلیل درست نبودن کار نکند یا در صورت استفاده “عادی” از کار بیفتد ، تولید کننده ممکن است آن را تعمیر یا جایگزین کند. این ضمانت‌ها اغلب فقط برای یک سال است.

اکثر ضمانت‌های لپ تاپ شامل مشکلات سخت افزاری که توسط مالک ایجاد نشده است ، مانند صفحه کلیدهای معیوب ، مشکلات مانیتور ، مودم یا سایر موارد با اجزای داخلی است.

گارانتی لپ تاپ به طور کلی قطعات و نیروی کار تعمیرات را پوشش می‌دهد. باز کردن قاب و شکستن مهر و موم می‌تواند ضمانت را بی اثر کند . قبل از خرید لپ تاپ خود باید این نوع اطلاعات را بدانید. این چیزی نیست که شما بخواهید بعد از بروز اتفاق یاد بگیرید.

آسیب یا از بین رفتن داده‌ها مورد دیگری است که شامل ضمانت لپ تاپ نمی شود.  گارانتی لپ تاپ کاملاً واضح بیان می‌کند که هر مشکلی که در ارتباط با نرم افزار وجود دارد چه به صورت بسته‌ای و چه نرم افزاری که توسط شما نصب شده باشد ، مشمول ضمانت لپ تاپ نخواهد بود. در ضمانت‌نامه لپ تاپ پوشش سرقت ، آسیب یا شکستگی ناشی از مالک را پیدا نخواهید کرد.

مقاله پیشنهادی : فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر

گارانتی بین المللی لپ تاپ

به افرادی که به طور مکرر سفر می‌کنند توصیه می‌شود هرگونه پوشش گارانتی بین المللی را با دقت بخوانند. این بخش صریحاً مواردی را که تحت پوشش قرار گرفته و در چه کشورهایی تحت پوشش قرار می‌گیرد را  فهرست می‌کند. مورد دیگری که با گارانتی بین المللی لپ تاپ قابل بررسی است نحوه انجام تعمیرات است.

در هنگام سفر می‌توانید لپ تاپ خود را به یک سرویس تعمیراتی مجاز که در حال حاضر در آنجا هستید برسانید یا می‌توانید به کشور مبدا برگردید. ضمانت‌های بین المللی بسیار خوبی برای تعمیر یا سرویس دهی در محلی که در حال حاضر هستید ارائه می‌شود.

گارانتی لپ تاپ

گارانتی لپ تاپ برای تعمیر و سرویس

در گارانتی لپ تاپ ، سازنده نحوه تکمیل تعمیرات و استفاده از قطعات جدید ، دست دوم یا مرمت شده را بیان خواهد کرد. همیشه انتخاب یک لپ تاپ جدید که با قطعات جدید تعمیر شود ترجیح داده می‌شود. ضمانت نامه همچنین جزئیات محل خدمات را ارائه می‌دهد.

مقاله پیشنهادی : تشخیص اصل بودن لپ تاپ ایسوس

گارانتی لپ تاپ برای لپ تاپ‌های دست دوم یا مرمت شده

اگر یک لپ تاپ کارکرده یا مرمت شده خریداری می‌کنید ، باید نوعی ضمانت وجود داشته باشد. به طور معمول این ضمانت‌نامه بیش از یک سال نخواهد بود مگر اینکه ضمانت نامه تمدید شود. بیشتر گارانتی‌های لپ تاپ برای لپ تاپ‌های دست دوم یا نوسازی شده مربوط به دوره‌های 90 روزه است.

تمدید ضمانت نامه لپ تاپ

طول عمر متوسط ​​لپ تاپ حدود چهار تا پنج سال است که به عوامل مختلف و نحوه استفاده از دستگاه بستگی دارد. قبل از گرفتن ضمانت‌نامه طولانی ، بررسی کنید که کدام لپ تاپ بیشترین دوام را دارد. زیرا با گذشت زمان ، لپ تاپ شما برای اجرای برنامه‌های سنگین منسوخ می‌شود. مطمئناً ، لپ تاپ شما برای عملکردهای اساسی به خوبی کار خواهد کرد ، اما برای کارهای قدرتمند یا اجرای برنامه‌های پیچیده یا بازی‌ها ، ممکن است مثل قبل نباشد.

اینجا ضمانت‌نامه طولانی مدت مناسب است. تمدید ضمانت ،یک بیمه پرداخت شده توسط مشتریان است که به آنها امکان می دهد تا پس از انقضا ضمانت نامه ، به خدمات تعمیرات سازندگان لپ تاپ دسترسی داشته باشند. این سرویس آسیب‌های تصادفی حین استفاده را پوشش می دهد و می‌تواند از یک تا سه سال طول بکشد.

محصول پیشنهادی : لپ تاپ ایسوس مدل TUF Gaming F15 FX506HC Core i5(11400H)

گارانتی یکپارچه چیست؟

در ایران شرکت‌هایی مانند آواژنگ ، ویستا ، حامی و آوات هستند که خدمات و گارانتی یکسانی را برای لپ تاپ ارائه می‌دهند. این شرکت‌ها به هم وابسته هستند و شما به هر کدام از این‌ها مراجعه کنید در گارانتی و خدمات پس از فروش مشترک هستند به این گارانتی که شما به انتخاب خود میتوانید به آنها مراجعه کنید گارانتی یکپارچه میگویند.

گارانتی یکپارچه چه شرایطی دارد ؟

لپ تاپ‌های ارسالي به خدمات گارانتی مي‌بايست داراي شرايط زير باشد:

  1. عدم وجود آثار ضربه، ضایعه فیزیکی و سوختگی قابل مشاهده در کالا
  2. قرار داشتن در محدوده زمانی گارانتی
  3. عدم دستخوردگی هولوگرام و سایر برچسب‌های گارانتی
  4. دارا بودن شماره سريال و عدم مخدوش بودن آن
  5. عدم وجود آثار دستکاری بر روي قطعه
  6. ارسال کارت گارانتی کالاهایی که برای آنها کارت صادر می شود.
  7. فاکتور مربوط به خرید دستگاه خود را (شامل شماره سریال دستگاه ، تاریخ خرید و مهر فروشگاه) پیش از آنکه خدمات گارانتی اجرایی شود ، فراهم آورید.
  8. گارانتی LIFETIME یا مادام العمر به مفهوم گارانتی تا زمان تولید آن کالا توسط تولید کننده میباشد و در صورتیکه تولید آن کالا متوقف شود گارانتی نیز به اتمام خواهد رسید.

توجه: شركت های گارانتی کننده در مورد اطلاعات ذخيره شده در کالا مسئوليتي ندارد.

مقاله پیشنهادی : از بین بردن خش روی لپ تاپ

نتیجه گیری

هنگام خرید لپ تاپ ، طراحی ، عملکرد ، فضای ذخیره سازی و البته گارانتی را در نظر بگیرید. عمدتا ، هر فروشنده سخت افزار بسته به نوع کالایی که دریافت می کنید ، نوعی ضمانت کالا را ارائه می‌دهد. بنابراین قبل از اینکه پول خود را برای لپ تاپ جدید یا دست دوم خرج کنید ، حتماً دستورالعمل‌ها و شرایط و ضوابط آنها را با دقت بخوانید.

به عنوان مثال ، ممکن است موارد استثنایی زیادی در آن وجود داشته باشد که باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. وقت خود را صرف مطالعه و یادداشت آنچه در گارانتی لپ تاپ گنجانده شده یا شامل آنها می‌شود ، کنید و بعد انتخاب کنید. همچنین می‌توانید نظرات و تجربیات سایر کاربران لپ تاپ را مرور کنید و قابلیت اطمینان و رتبه بندی خدمات را جستجو کنید.

در صورتی که سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید در بخش نظر‌ها آن را با ما به اشتراک بگذارید.

در ایران شرکت‌هایی مانند آواژنگ ، ویستا ، حامی و آوات هستند که خدمات و گارانتی یکسانی را برای لپ تاپ ارائه می‌دهند .این شرکت‌ها به هم وابسته هستند و شما به هر کدام از این‌ها مراجعه کنید در گارانتی و خدمات پس از فروش مشترک هستند

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×