» آموزشی » تفاوت ویندوز پرو و اینترپرایز
آموزشی

تفاوت ویندوز پرو و اینترپرایز

1400-04-07 13,241

بیش از چهار سال از انتشار ویندوز 10 می‌گذرد. با توجه به این که پشتیبانی برنامه‌های مایکروسافت از ویندوز 7 در ژانویه 2020 پایان رسید، بسیاری از سازمان‌ها سیستم‌هایشان را به طور کامل به ویندوز 10 انتقال دادند. در اینجا ما به بررسی تفاوت ویندوز پرو و اینترپرایز خواهیم پرداخت چون این دو، تنها ویندوزی هستند که سازمان‌ها به آن نیاز دارند.

برای کسانی که قصد دارند سیستمشان را از نسخه های قدیمی‌تر به ویندوز 10 تغییر دهند، این بررسی اجمالی تفاوت های اساسی بین هر نسخه را نشان می‌دهد بنابراین می‌توانید نسخه ای را که به بهترین وجه پاسخگوی نیازهای شما باشد، انتخاب کنید.

فرق ویندوز ۱۰ پرو و اینترپرایز

ویندوز 10 جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت است که در طی چند سال از زمان راه اندازی سریعاً به سهم بازار بیش از 25 درصد رسیده است و به وضوح در آینده بیشتر هم می‌شود. بنابراین‌، اگر شما در میان اکثر کاربرانی هستید که هنوز به ویندوز10 ارتقا نیافته اند‌، باید بدانید که زمان آپدیت به این ویندوز فرا رسیده است‌.

سازمان‌ها دو انتخاب پیش روی خود دارند، ویندوز ۱۰ پرو و اینترپرایز . هر دو نسخه محبوب هستند و هر دو از نظر بهره وری و تجربه کاربری‌، امنیت و ویژگی‌های اصلی دارای قابلیت‌های مشترک زیادی هستند. بنابراین بیایید نگاهی به هر یک و تفاوت ویندوز ۱۰ پرو و اینترپرایز بندازیم تا بدانیم کدام یک را باید انتخاب کرد.

اگر از آپشن های ویندوز اورجینال بی اطلاع هستید، مزایای ویندوز اورجینال را مطالعه نمایید

ویندوز 10 پرو

 • ویندوز 10 پرو یک انتخاب عالی برای مشاغل کوچک است که به دنبال ارتقا پلتفرم سیستم عامل موجود خود به یکی از سیستم‌های با ویژگی‌های برتر هستند. نسخه پرو تعدادی ویژگی از قابلیت انتقال آسان تا افزایش امنیت را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • به روزرسانی و انتقال داده بسیار آسان است و می‌توان آن‌ها را با استفاده از Windows 10 Microsoft Deployment Toolkit (MDT)‌، یا Assessment and Deployment Toolkit (ADK) اجرا کرد. ویندوز10پرو می‌تواند برای ایجاد تصاویر مرجع از طریق Windows Imaging یا به عنوان یک بستر کامل استقرار از طریق کنترل کننده دامنه و سرور استفاده شود.
 • ویژگی‌های مربوط به بهره وری و مدیریت نیز در ویندوز 10 پرو جذاب هستند. یکی از مهمترین عملکردها قابلیت برنامه Universal Windows است که به شما امکان می‌دهد از چندین سیستم عامل دستگاه به برنامه‌ها دسترسی داشته باشید.
 • عملکردهای حیاتی از جمله Business Store‌، Group Policy Management و Microsoft Azure Active Directory همه با یک بار ورود به سیستم خاموش می‌شوند.
 • تفاوت ویندوز ۱۰ پرو و اینترپرایز از لحاظ امنیتی‌ این است که ویندوز 10 پرو به چندین ویژگی جدید از جمله امنیت مبتنی بر مجازی سازی مجهز شده است که به جداسازی قسمت‌های خاصی از سیستم عامل و تغییر توسط بدافزارها یا ویروس‌ها کمک می‌کند.
 • علاوه بر این‌، مایکروسافت در برنامه رمزگذاری محبوب BitLocker ساخته شده است. BitLocker به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از چندین حالت احراز هویت‌، هر دو دستگاه ذخیره سازی قابل جابجایی و‌هارد دیسک‌ها را رمزگذاری کنند. مایکروسافت همچنین شامل Windows Hello است که از داده‌های بیومتریک به همراه کد پین برای اعطای دسترسی به سیستم عامل و برنامه‌های مرتبط برای استفاده محلی استفاده می‌کند.
 • چندین ابزار امنیتی دیگر از جمله Credential Duard وجود دارد که از اعتبار کاربر و اعتبار کارگزار برای احراز هویت محافظت می‌کند‌، این ویندوز محافظت از اسکریپت‌ها و برنامه‌ها و محافظت از داده‌های شرکت‌، که مدیریت حقوق اساسی و پرونده مداوم است را نیز فراهم می‌کند.
ویندوز 10 پرو

اگر قصد دارید اطلاعات کاملی راجع به اکانت ماکروسافت کسب کنید، بلاگ مایکروسافت اکانت چیست را مطالعه نمایید

ویندوز 10 اینترپرایز

تفاوت ویندوز ۱۰ پرو و اینترپرایز در این است که اینترپرایز تمام ویژگی‌های موجود در ویندوز 10پرو را داشته و با ویژگی‌های دیگر همراه است که برخلاف ویندوز 10 پرو هدف آن مشاغل متوسط ​​و بزرگ است.

این فقط از طریق برنامه مجوز مایکروسافت Volume Licensing Program  توزیع می‌شود و نیاز به نصب پایه ویندوز 10 Pro دارد. اینترپرایز چندین ویژگی ارزش افزوده اضافی ارائه می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های مهم DirectAccess است که به کاربران از راه دور امکان دسترسی به شبکه‌های داخلی را از طریق یک سیستم VPN مانند فراهم می‌کند که اتصال دو طرفه اینترنت برقرار می‌کند.

اینترپرایز همچنین شامل ویژگی AppLocker است که به مدیران اجازه می‌دهد دسترسی برنامه را در دستگاه‌های تلفن همراه محدود کنند. این ویژگی خصوصاً در مورد تأمین نیازهای مدیریت دستگاه و مدیریت زیرساخت‌های IT برای شرکت‌ها بسیار مفید است.

ویندوز 10 پرو

نحوه ریست فکتوری کردن ویندوز 10 را مطالعه این بلاگ آموزش ببینید

چند ویژگی مدیریت پیشرفته دیگر نیز وجود دارد که با هدف کمک به مدیریت و استقرار به کار می‌روند. در حالی که تجربه کاربری مدیریت شده به شما امکان می‌دهد تمام جنبه‌های مربوط به تنظیمات اتصال برای حساب‌های کاربری را مدیریت کنید‌، Microsoft Application Virtualization عملکردهای مربوط به مجازی سازی و پخش جریانی برنامه را مدیریت می‌کند. قابلیت مربوط به مجازی سازی Microsoft User Environment از انتقال دستگاه‌های مجازی با استفاده از تنظیمات سیستم عامل موجود پشتیبانی می‌کند.

ویژگی‌های اصلی ویندوز 10 اینترپرایز که علاوه بر مجموعه ویژگی‌های موجود در ویندوز 10 پرو در دسترس هستند و موجب تفاوت ویندوز اینترپرایز و پرو می‌شود به شرح زیر است:

 • مدیریت و استقرار
 • دسترسی مستقیم
 • AppLocker
 • تجربه کاربری مدیریت شده
 • Microsoft Application Virtualization (App-V)
 • مجازی سازی محیط کاربری
 • امنیت
 • محافظ دستگاه
 • Windows to Go
 • BranchCache

اگر قصد دارید خودتات درایورهای ویندوز 10 را نصب کنید، توصیه می‌کنیم نگاهی به بلاگ نصب درایوهای ویندوز 10 بیندازید

بهترین گزینه برای شما چیست؟ ویندوز 10 پرو یا ویندوز اینترپرایز؟

حال که تفاوت ویندوز پرو و اینترپرایز را دیدید باید بدانید که Windows 10 Enterprise و Professional هر دو می‌توانند الزامات مشاغل کوچک و متوسط ​​را برآورده کنند. تنها تفاوت در IT و ویژگی‌های امنیتی اضافی نسخه اینترپرایز است. که بدون این ویژگی‌های اضافه نیز می‌توانید از سیستم عامل خود به خوبی استفاده کنید.

وظایف ثبات و استقرار سیستم توسط دو نسخه ویندوز 10 به خوبی انجام می‌شود و از نظر مدیریت و برنامه کاربردی همان عملکرد یکسان را دارند. علاوه بر این‌، می‌توان از هر دو در چندین دستگاه استفاده کرد.

مشاغل کوچک معمولاً رسمیت کمتری دارند. آن‌ها بهتر است برای شروع کار با نسخه ویندوز 10پرو شروع کنند. با این حال‌، در مورد شرکت‌های بزرگتر و شرکت‌های زنجیره ای، از آن جا که بیشتر آن‌ها به شبکه‌های بزرگ مبتنی بر سرور متکی هستند به اینترپرایز نیاز دارند. بنابراین‌، مشاغل کوچک باید از زمانی که شروع به رشد و توسعه می‌کنند‌، از نسخه Professional به Enterprise ارتقا پیدا کنند چون به امنیت سیستم عامل قوی تری نیاز دارند. هرچه این شرکت بزرگتر باشد‌، مجوزهای بیشتری نیز نیاز دارد و در این شرایط نسخه ویندوز 10 اینترپرایز به گزینه به صرفه‌تری تبدیل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×